Barbara Sołtysińska (LifeTube) – Tradycyjna telewizja traci, Internet zyskuje, a w nim głównie YouTube

Artur Kurasiński
11 września 2014
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

basia_sołtysińska_lifetube_blog_ak74

AK74 – Praca w PR przydaje się w prowadzeniu firmy zajmującej się tworzeniem materiałów wideo i promocją jutjuberów?

Barbara Sołtysińska (współtwórca i Prezes Zarządu) – PR to komunikacja, więc uważam, że jak najbardziej, bo YouTube jest świetnym narzędziem do komunikacji dla twórców i firm.

AK74 – Współpracowałaś z Radkiem Kotarskim w czasie kiedy pracowałaś w jednej z agencji PR a potem razem stworzyliście LifeTube. Możesz opowiedzieć w paru słowach czym się ten podmiot zajmuje?

BS – LifeTube to YouTube od A do Z. Z jednej strony pracujemy z youtuberami, którym staramy się zapewnić jak najlepsze wsparcie przy prowadzeniu kanału i współpracy z markami. Z drugiej wspieramy firmy i marki, dla których przygotowujemy strategię obecność na YouTube i tworzymy video.

AK74 – Innymi słowy jesteście agencją reklamową, domem mediowym i agencją menadżerską w jednym?

BS – Wszystko się zgadza, chociaż myślę, że najbardziej definiuje nas określenie sieci.

AK74 – Kluczowe pytanie, które muszę zadać, bo pewnie i tak padnie w komentarzach do tego wywiadu – ile można zarobić w Polsce na YouTubie?

BS – To zależy od wielu czynników: jaki content tworzy twórca, jak bardzo wartościowy jest dla marek i jaką popularność osiąga wśród widzów. YouTuberzy, którzy mają ciekawy pomysł, potrafią go przekuć na video i zdobywają odpowiednią popularność są w stanie zarabiać na życie w ten sposób. Pamiętajmy o tym, że YouTube dla wielu osób pozwala na zdobycie popularności i daje możliwość jej kapitalizowania na różne sposoby np. wydawania książek, przygotowywania własnych produktów, prowadzenia eventów etc.

AK74 – Czy gwiazdy YT pokroju Abstrachujów albo Wardęgi mogą do końca życia spać spokojnie czy nieustannie dbać o swoją pozycję? Bo młodym wilkom ciężko będzie ich podgryźć, ale z drugiej strony w internecie nic nie trwa wiecznie.

BS –Abstrachuje, Sylwester Wardęga, Niekryty Krytyk ciężko pracowali, by zdobyć swoją pozycję. Są kanały, które w krótkim czasie potrafią zdobyć dużą popularność, jak np. Kanał Z Dupy, który w 9 miesięcy zdobył prawie 300 000 subskrypcji. Cały czas jest dużo przestrzeni na polskim YouTubie do rozwoju nowych kanałów, a po zdobyciu popularności cały czas trzeba dbać o swoich widzów.

AK74 – Ile kosztuje i jak wygląda proces „trenowania” nowego kandydata na gwiazdę YT? Macie jakieś własne wzorce na podstawie, których szukacie kandydatów? Czy może czekacie i sprawdzacie kto się zgłosił?

BS – Gdy zgłaszają się do nas osoby, które chcą „coś zrobić na YouTube”, siadamy i rozmawiamy. Jeśli widzimy, że dana osoba ma w sobie potencjał, doradzamy, co może zrobić, by zaistnieć w sieci. Sami też aktywnie szukamy osób, zarówno tych, które dopiero zaczynają przygodę z YouTube, jak i tych które jeszcze nie mają swoich kanałów. Właśnie dlatego stworzyliśmy drugą sieć – LifeTube Selection Network, w ramach której wspieramy ciekawe kanały, które nie są jeszcze bardzo zasięgowe.

AK74 – Wśród Waszych usług znalazłem również coś takiego jak „optymalizacja kanału”

BS – Brzmi skomplikowanie i faktycznie wymaga bardzo dużo wiedzy i umiejętności. Dzięki dobrej optymalizacji kanał może dużo szybciej zyskiwać większe zasięgi a znaczenie przy tym ma np. umieszczenie odpowiednich miniatur, tagi, adnotacje, playlisty, tytuły.

AK74 – Jesteście siecią partnerską YouTube’a oraz jego strategicznym partnerem – jaką to daje wam przewagę? Co konkretnie dzięki temu osoba, która prowadzi kanał może dostać od Was?

BS – Dzięki temu, jeśli nasi partnerzy mają problemy techniczne na kanale, to możemy szybko i sprawnie im pomóc je rozwiązać, a przy prowadzeniu kanału jest zazwyczaj dość dużo zagadnień technicznych. Jako sieć mamy dostęp do niektórych narzędzi, które po prostu ułatwiają życie naszym twórcom. Co więcej właśnie dzięki temu możemy też bardzo dobrze optymalizować kanały.

Jesteśmy certyfikowanym partnerem YouTube. Mamy też dużo większą wiedzę o tym, jak funkcjonuje ten serwis i jakie daje możliwości. Bierzemy udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez zespól YouTube.

AK74 – Oprócz LifeTube’a istnieje na przykład sieć Agory (AIA) – to jest Wasza konkurencja? Ile takich platform powstało w Polsce?

BS – Wolę wypowiedzieć się w swoim imieniu, a nie za inne sieci. W tej chwili LifeTube ma około 11 milionów subskrybentów i jest największy pod kątem zasięgu w Polsce. W kategorii „przyrost subskrybentów” jesteśmy na 35 miejscu na świecie. Naszą wartością dodaną jest również ścisła współpraca z domami mediowymi i agencjami w całej Polsce, a także mocny ponad 20-osobowy zespół, co pozwala na szybką reakcję zarówno w odpowiedzi na zapytania twórców jak i marek.

AK74 – Jeśli byłbym początkującym ale dobrze się zapowiadającym vlogerem to chciałbym się dowiedzieć jak wygląda współpraca z Wami: pobieracie procent od sprzedanej reklamy na YT? Każecie płacić za miesięczną obsługę?

BS – W ramach naszej współpracy optymalizujemy kanały, dzielimy się wiedzą i organizujemy szkolenia, dla twórców i dogadujemy się na procent od przychodu z reklam.

AK74 – Co jest wyznacznikiem popularności vlogera na YT – liczba „łapek”, subskrypcje, wyświetlenia czy zasięg?

BS – Ważne są zarówno subskrypcje, wyświetlenia, jak i stosunek łapek w gorę do łapek w dół. Suby mówią o tym, kto deklaruje, że chce nas oglądać – stała grupa widzów to ważna sprawa, chociaż np. przy kanałach muzycznych już nie aż tak bardzo istotna. Wyświetlenia mówią o liczbie obejrzeń danego materialu, czyli de facto o jego popularności, a łapki w dół lub w górę sygnalizują ocenę materiału.

AK74 – Oprócz wspieranie vlogerów tworzycie kampanie dla klientów, którzy chcą zaistnieć za pomocą YT. Co im oferujcie i jakiego typu są to kampanie?

BS – Tak jak wspomniałam wcześniej, zajmujemy się YouTube „od A do Z”. Firmy łączymy z youtuberami, tworzymy również kanały dla marek, planujemy i produkujemy video .

AK74 – Byłaś na YouTube Summit i konferencji VidCon i słuchałaś CEO YouTube’a, który zapowiadał zmiany – możesz powiedzieć coś więcej o tym?

BS – Zmiany ogłoszone przez Susane Woycicki na VidCon otwierają nowe możliwości przed twórcami video na YouTube. Nowości, na które czeka większość youtuberów to możliwość zbierania pieniędzy w ramach crowdfundingu. Obecnie funkcjonalność testowana jest w 4 krajach (USA, Meksyk, Japonia i Australia). Pieniądze od widzów pozwolą twórcom na tworzenie ciekawszego video w lepszej jakości.

A to z kolei przełoży się na większą ilość odsłon. Idąc dalej, oznacza to większe pieniądze z programu partnerskiego i lepszą pozycję w negocjacjach z firmami. YouTube wprowadza też kilka udogodnień dla twórców np. dużo ładniejsze adnotacje, które jednocześnie będą wyświetlane na urządzeniach mobilnych.

Nie wiemy jeszcze, ile YouTube będzie czekał z wprowadzeniem tych zmian w Polsce. Twórcy powinni wykorzystać ten czas na dopieszczenie swoich kanałów oraz zbudowanie sieci kontaktów. Warto, by rozważyli dołączenie do sieci partnerskiej YouTube (np. LifeTube ;)), która zadba o kwestie techniczne i budowanie większego zasięgu.

AK74 – Jak będzie zmieniała się vlogosfera w Polsce według Ciebie?

BS – Tradycyjna telewizja traci, Internet zyskuje, a w nim głównie YouTube. W związku z tym w sieci pojawi się jeszcze więcej pieniędzy. Niech to będzie zachęta dla wszystkich twórców do tego, by robić jeszcze lepsze, bardziej profesjonalne video. Razem przeprowadzamy rewolucję medialną, w której każdy może tworzyć swoje media.

AK74 – Czy szukacie młodych talentów?

BS – Cały czas. Pomógł w tym również talent show Hoop Cola Można Inaczej współorganizowany z agencją accessPro. Pojawiło się blisko 2000 zgłoszeń. Przesłuchaliśmy ponad 200 kandydatów i kandydatek. To pierwszy taki projekt na polskim YouTube, zachęcam do obejrzenia filmów z castingów i materiałów uczestników. Osoby, które chcą zaistnieć w sieci zapraszamy również do kontaktu. Na YouTubie cały czas jest dużo miejsca na wartościowe treści i utalentowanych twórców.

AK74 – W chwili kiedy rozmawiamy klip Sylwestra Wardęgi z psem Chica, który jest przebrany za pająka ma 75 milionów odtworzeń i ponad 2 miliony subskrybentów. To na pewno rekord polskiego internetu – czy i jak pomagaliście w propagacji filmu?

BS – Nie zdradzamy szczegółów naszej współpracy ;) Prawda jest taka, że Sylwester zrobił po prostu świetną produkcję – dobry technicznie, bardzo zabawny, wirusowy film, który jest zrozumiały na całym świecie. Wszędzie są ludzie, którzy boją się pająków :)

AK74 – Przy tak rekordowej ilości odtworzeń filmu nie wypada nie zapytać o kwestię finansową – ile Sylwester zarobił na pso-pająku?

BS – Bardzo bawią mnie pseudo wyliczenia domorosłych ekspertów, którzy biorą średni CPM (czyli koszt dotarcia do tysiąca osób) i próbują liczyć wg prostego równania. To wróżenie z fusów, bo na zarobek na YouTube wpływa bardzo wiele czynników jak np. to, skąd i ile jest wyświetleń, jaka jest wartość kampanii i ich liczba w danym czasie. Nietaktem z mojej strony byłoby mówić o zarobkach naszych partnerów, ale co do jednego jestem pewna – Chica jest jednym z lepiej zarabiających psów na YouTube ;).

AK74 – Wardęga jest już nie tyle gwiazdą co supernową, która bardzo mocno winduje LifeTube’a w górę. Nie boisz się, że inna sieć może mu złożyć propozycję lepszą niż Wasza?

BS – Mam taką zasadę, że nie koncentruję się na patrzeniu innych tylko patrzę na siebie i tak samo myślę o zarządzaniu firmą. Każdy sukces naszych partnerów motywuje nas do jeszcze cięższej i lepszej pracy i na tym się koncentrujemy. Wprawdzie mamy dopiero rok, ale w tym krótkim czasie udało nam się wejść na pozycję numer jeden pod kątem zasięgu, a przy tym zrealizować ponad 100 kampanii z markami, więc wierzę, że ta filozofia się jednak sprawdza.

***

Barbara Sołtysińska – współtwórca i Prezes Zarządu LifeTube, sieci partnerskiej YouTube (MCN) zrzeszająca wpływowych twórców video, którzy łącznie mają ponad 11 milionów subskrybentów i 60 milionów wyświetleń filmów miesięcznie. LifeTube łączy twórców video (youtuberów) z markami, a dla firm tworzy video, przygotowuje strategie obecności na YouTube, optymalizuje kanały.

Wcześniej przez 7 lat związana z branżą PR. Projekty, które realizowała i nadzorowała, zostały uhonorowane licznymi nagrodami – polskimi i międzynarodowymi, m.in. Złotymi Spinaczami, nagrodami Golden Drum, tytułem Projektu PR Roku, Magellan Award, SABRE Awards, Kreaturą i innymi. Swoją wiedzą dzieli się podczas prowadzonych szkoleń oraz wykładów m.in. na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Warszawskiej Szkole Reklamy.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon