Barbara Stawarz (ContentKing.pl) – Content marketing, growth hacking, inbound marketing w e-Commerce. O niepowtarzalności, Kolibrze i solidnych sztalugach

Artur Kurasiński
17 grudnia 2014
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

barbara_stawarz_e-commerce_manager_ak74_blog

AK74 – Co robi Content King?

Barbara Stawarz: Content King to agencja content marketingowa. Specjalizujemy się w budowaniu strategii content marketingowych, następnie w realizacji i wdrażaniu strategii oraz prowadzeniu kampanii. Ponieważ content marketing jest kwintesencją nowoczesnego marketingu, to samo stworzenie treści jest dopiero początkiem procesu. Content marketing powinien rozmawiać z konsumentami. Na pełny etap kampanii content marketingowej składa się strategia, tworzenie odpowiednich treści i dobór kanałów dystrybucji, a następnie dialog i budowanie społeczności wokół marki.

AK74 – Czym jest content marketing w eCommerce? Nie zdążyłem jeszcze zapytać o to profesora Bralczyka, ale może w definicji „contentu” winno być zawarte coś z „ukontentowania” – w odniesieniu do twórcy i odbiorcy? Nie sądzisz?

B.S.: Wiem o co Ci chodzi. Content pochodzi z języka angielskiego i oznacza zawartość, treść. Natomiast przymiotnik ukontentowany pochodzi z języka francuskiego i oznacza zadowolenie. Generalnie te dwa słowa nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak wspólny mianownik jest: dobry content powinien sprawiać, że użytkownicy będą ukontentowani :)

Z kolei odpowiadając na pierwsze pytanie – czym jest content marketing w e-commerce – powiedziałabym, że tym samym czym content marketing, ale w e-commerce. Czyli jest to dystrybucja wartościowej treści, po to by przyciągać uwagę konsumenta, budować zaangażowanie, a dodatkowo w handlu internetowym bardzo ważnymi wskaźnikami są leady i oczywiście sprzedaż.

Ważną techniką jest również tutaj growth hacking, czyli wykorzystywanie niestandardowych form, innych niż reklama zasięgowa, by przyciągać ruch na stronę sklepu internetowego. Świetnym casem jest Whole Foods Market. Sklepy spożywcze, prężnie działające w Sieci, które dostarczają najwyższej jakości treści. Obecni są zgodnie z filozofią inbound marketingu wszędzie tam, gdzie są ich konsumenci.

AK74 – Opisy produktów to coś, co właściciele sklepów i działy marketingu często traktują po macoszemu. Copy – paste i do przodu. Jak można ich przekonać, że to błędne myślenie i nie sprawdza się na dłuższą metę?

B.S.: Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że to błędne myślenie. Najlepiej zrobiły to bezlitosne i niepozorne zwierzaki Google’a, czyli Panda, Pingwin i – najnowszy w kolekcji – Koliber. Mowa oczywiście o algorytmach Google’a, które potrafią zrobić niezłe zamieszanie w wynikach wyszukiwania. Doceniane przez nich strony charakteryzują się unikatową treścią, materiałami multimedialnymi, linkami z innych wartościowych stron, zaangażowaniem użytkowników. To wszystko dotyczy również sklepów internetowych.

TOM_I_i_TOM_II_e-commerce manager_blog_ak74

AK74 – Czy są takie branże (w eCommerce oczywiście), które nie musi interesować zawartość opisów produktów? Czy ktoś może tę część marketingu po prostu sobie darować?

B.S.: Z pewnością nie wszystkie branże mogą sprzedawać swoje produkty za pomocą storytellingu w copywritingu produktowym. Trudno byłoby nam wyobrazić sobie bajkowy opis nowej lodówki (bo używana już może mieć jakąś ciekawą historię). Ale już sam sklep AGD może budować swoją markę i reputację za pomocą content marketingu.

Już same unikatowe opisy produktów będą wartością dla algorytmów Google’a, więc i tak warto takie opisy tworzyć i wyróżnić się na rynku. Nawet jeśli mielibyśmy pisać rymowanym wierszem o pralkach i zmywarkach!

Zobacz rozdział Barbary Stawarz na temat copywritingu produktowego z książki „E-commerce Manager – Profesjonalista w eHandlu”

AK74 – W książce „E-commerce manager” piszesz, że można opisem produktu sprawić, by Klient czuł się tak, jakby produkt miał w dłoniach. Jeśli mam w sklepie zestaw do karaoke (mikser, mikrofony…) jak mam go opisać, by mój Klient czuł, że z użyciem tego narzędzia jest mistrzem śpiewu?

B.S.: O, to akurat bardzo wdzięczny produkt do opisania! Jeśli ktoś ogląda taki sprzęt, to znaczy, że zależy mu na dobrej zabawie, spotkaniach z ludźmi, pozytywnych emocjach, śmiechu, dobrej muzyce, imprezach do rana, wspomnieniach, nagraniach… Nie zapominajmy też, że dziś ważne jest dzielenie się takimi momentami ze znajomymi w serwisach społecznościowych!

Podkreślmy zatem w opisie produktu, że ten sprzęt gwarantuje takie właśnie wyjątkowe chwile i wspomnienia. Pobudzajmy wyobraźnię. Niech nasze słowa sprawią, że odbiorca zapragnie co wieczór organizować dla swoich znajomych karaoke. Pozwólmy mu razem z naszym sprzętem stać się duszą towarzystwa, epicentrum rozrywki, synonimem dobrej zabawy wśród przyjaciół! Kupujesz to? :)

AK74 – Jestem bliższy niż dwie minuty temu…

Swoją drogą podam Ci inny przykład. Wczoraj oglądałam w internecie sztalugi malarskie. Pierwsze słowa opisu sztalugi, która mnie zainteresowała (ba! to nawet był cały zestaw malarski!), to „praktyczna i solidna”. Kto kupuje sztalugę z praktycznych względów?! Trudno mi wyobrazić sobie inny, bardziej niepraktyczny przedmiot w mieszkaniu. No chyba, że za chwile sztaluga będzie wieszakiem na ubrania… A wystarczyło puścić wodzę fantazji i pokazać z jak niepowtarzalnym przedmiotem mam do czynienia…

***

Barbara Stawarz

Jeden z autorów w najnowszej publikacji z dziedziny handlu internetowego – “E-commerce Manager – Profesjonalita w eHandlu”
Od 2005 roku związana z branżą internetową. Najpierw pracowała w dziale online dziennika Rzeczpospolita. Następnie w międzynarodowym holdingu mediowym Hubert Burda Media, jako kierownik działu online magazynu o nowych technologiach – CHIP, country manager międzynarodowego serwisu software oraz community manager projektów internetowych firmy.

Następnie w grupie internetowej InnovaWeb, gdzie rozwijała projekty internetowe oraz odpowiadała za działania sprzedażowe. Dziś prowadzi agencję interaktywną specjalizującą się w content marketingu – Content King i aktywnie edukuje rynek w zakresie content oraz inbound marketingu w licznych publikacjach i wystąpieniach. Szkoleniowiec i wykładowca. Prelegentka na konferencjach z zakresu marketingu internetowego.

Prowadzi zajęcia z dziennikarstwa internetowego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz z content marketingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi szkolenia z e-marketingu.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon