GoClever Quantum 600 to największy smartfon (phablet jak go oficjalnie tytułują media) z jakim miałem do czynienia. Zasadniczo można go dać dziecku do zabawy jako mały telewizor. Albo zrobić z niego „second screen” przy latopie do pokazywania statusów z Facebooka…
Powitaj olbrzyma. Quantum 600 to King Kong w Twojej kieszeni
Pewnie każdy z Was znajdzie setki zastosowań dla tak ogromnego telefonu (160 x 82 x 8,95 mm!) – na pewno musicie sprawdzić czy macie odpowiednią garderobę żeby nosić tego potwora. Pomimo gargantuicznych kształtów i wielkości telefon GoClever obsługuje się zupełnie spokojnie dzięki przemyślanemu rozłożeniu przycisków. Na duży plus trzeba także zaliczyć jakość materiałów z których zrobiony jest ten potwór – tylna klapka z gumowatego tworzywa, estetyczna ramka i przód. Nie będziecie się wstydzili wyjmując Quantum 600 w towarzystwie innych smartfonów.
Wyświetlacz
Co robić z taaaak dużym wyświetlaczem (6-calowy ekran LCD IPS o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli)? Oglądać filmy! I tutaj Quantum 600 radzi sobie dobrze. Kolory są mocne, soczyste. Bardzo fajnie wygląda kwestia kąta patrzenia – testując Quantum 600 miałem wrażenie, że pomimo zmiany kąta nachylenia telefonu nadal obraz prezentuje się dobrze (hmm albo nawet lepiej niż w innych smartfonach z wyższej półki). Duży plus (szczególnie jeśli telefon oddajemy dzieciom do oglądania bajek z YouTube’a). Zaskoczeniem jest brak problemów z dotykowością ekranu. Widać, że GoClever odrobiło lekcje w tym wypadku.
Aparat
GoClever wyposażył Qunatum 600 w dwa aparaty: „główny” o matrycy 8 Mpix oraz ten „do robienia selfie” czyli przedni z matrycą 2 Mpix. Takie parametry „głównego” aparatu pozwolą nam wykonywać zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli oraz nagrywać wideo w 1080p. Tyle parametry a jak to wygląda w rzeczywistości? Zdjęcia wychodzą w miarę ok jeśli scena jest doświetlona.
Cudów nie ma – w cenie całego telefonu 599 zł nie spodziewajmy się kamery jakości iPhone’a. Natomiast aparat umieszczony z przodu smartfona należy wykorzystywać w ostateczności. Jakość akceptowalna jedynie jeśli naprawdę chcesz zrobić szybko zdjęcie przypadkowej osobie i nie dbasz o jakość.
Bateria
Duży ekran to znaczy, że w środku telefonu musi być duża bateria. W Quantum 600 producent wsadził akumulator litowo-jonowy o pojemności 2800 mAh. Bardzo byłem ciekaw ile telefon będzie działał przy takiej pojemności baterii. Szczerze? Długo. Przy graniu, odtwarzaniu, włączonym WiFi, GPS – kilka godzin (~ 4-5h). Przy korzystaniu z maila, wyłączeniu najbardziej prądożernych ustawień można dociągnąć bez ładowania do około ~9 godzin. Pamiętajmy – mówimy o telefonie z 6 calowym wyświetlaczem.
Wydajność
Quantum 600 został wyposażony w procesor BROADCOM BCM 23550 z czterema rdzeniami Cortex A7 o taktowaniu 1,2 GHz oraz grafika Broadcom VideoCore IV. Całość wspierana jest przez 1 GB pamięci RAM. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Znaczące opóźnienia, mulenie aplikacji (do sprawdzenia chociażby przy przewijaniu ekranów w przeglądarce) oraz dająca się zauważyć „ociężałość” interfejsu.
System Operacyjny
W Quantum 600 znajdziemy Androida w wersji – 4.4 KitKat. Z tego co udało mi się dogrzebać i sprawdzić to jest to „prawie” goły Android bez większych producenckich zmian i przeróbek. Jak powszechnie wiadomo takie „usprawnianie” przez poszczególnych producentów powoduje, że telefony czerpią na „zadyszkę” wydajnościową.
Pamięć wewnętrzna telefonu to tylko 4 GB (a tak naprawdę ~ 1,5 GB). Możemy oczywiście pamięć rozbudować za pomocą karty microSD (maksymalnie o dodatkowe 32 GB) ale jak na zapotrzebowania przeciętnego użytkownika smartfonów 4GB to zdecydowanie za mało na start.
Cena
A ile to cudo kosztuje? 599 złotych. ILE? No właśnie. Być może w tym momencie uznasz, że wymienione przeze mnie wady tego telefonu dadzą się znieść jeśli musisz wydać na niego tylko ~ 600 złotych. W moim odczuciu to jest bardzo atrakcyjna kwota za taki telefon z naprawdę ogromnym wyświetlaczem dostępny na rynku polskim z pierwszej ręki.
Podsumowanie
Jeśli nie masz dużo pieniędzy a Twoim priorytetem jest duży ekran, głównie rozmawiasz, nie bardzo zależy Ci na super jakości zdjęć i maniakalnie nie korzystasz z aplikacji to bierz Quantum 600. W innym wypadku lepiej dołóż trochę i kup bardziej uniwersalny smartfon. Na duży plus należy zaliczyć to, że GoClever naprawdę uczy się na własnych błędach i produkuje coraz lepsze słuchawki.
A tutaj polecam wideo z testowania telefonu – sam jeszcze nie nagrywam więc wesprę się gotową produkcją: