Katarzyna Kazior (VC Rocket Internet Poland) – Jesteśmy fabryką startupów

Artur Kurasiński
29 września 2015
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

katarzyna_kazior_rocket_internet_blog_ak74

AK74 – Jakie działania VC Rocket Internet są związane bezpośrednio z Polską? Czy to jest aktywność inwestycyjna czy Polska jest po prostu kolejnym rynkiem ekspansji dla firm z portfela Rocket Internet?

Katarzyna Kazior (Dyrektor funduszu VC Rocket Internet Poland) – Podstawową formą działalności Rocket Internet jest budowanie nowych i wprowadzanie już istniejących spółek funduszu na nowe rynki w różnych regionach geograficznych.

Takie działania obejmują także Polskę. Obecne od kilku lat w naszym kraju spółki takie jak Zalando, Westwing czy Cuponation zostały stworzone właśnie przez Rocket Internet.

Ponadto, Rocket Internet coraz częściej angażuje się także w standardowy model inwestowania w firmy funkcjonujące już na rynku. Przyglądamy się różnym regionom pod kątem lokowania funduszy w działające biznesy i zespoły.

Uwzględniamy lokalną specyfikę rynku wykorzystując sprzyjającą sytuację gospodarczą i ekonomiczną. Polska także jest na tej mapie.

AK74 – Jak działa VC Rocket Internet? Czy jest wehikułem wspierającym różne start-upy? W jaki sposób i jak wygląda polityka inwestycyjna? (ergo – kogo szukacie?)

KK – Rocket Internet można nazwać nie tyle wehikułem wspierającym młode firmy, co fabryką start-upów. Momentami wygląda to jak seryjna, taśmowa produkcja spółek. W pierwszym etapie wybieramy model biznesowy, w którym widzimy duży potencjał.

Powinien być prosty, najlepiej sprawdzony już w jakimś regionie, skalowalny i dotyczyć rynku B2C lub ewentualnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Z reguły nie jesteśmy zainteresowani rynkami B2B, czy też dostarczaniem software’u.

Inwestujemy w biznesy konsumenckie lub wspierające ten segment. Kluczowym kryterium jest też docelowa wielkość przychodów. Lokując kapitał w nowy projekt, oczekujemy przychodów w wysokości setek milionów dolarów w skali światowej.

Oczywiście nie da się tego od razu przewidzieć, jednak wybieramy przedsięwzięcia, które dają taką perspektywę przy założeniu ekspansji geograficznej.

Rozwój start-upu w naszym wydaniu jest doskonale zorganizowany. Wiemy, jakie struktury są nam potrzebne, wspieramy start-up centralnie, tak, żeby po około pół roku mógł działać całkowicie niezależnie.

AK74 – Jak wygląda droga do pracy/fundingu przez Rocket Internet? Większość osób sądząc po profilach to ludzie z doświadczeniem w consultingu (Pani sama jest ex-McKinsey), co jest takiego ważne w profilu osób po consultingu, że są preferowane przez Rocket Internet przy zatrudnianiu?

KK – Jeśli ktoś dostał się i przetrwał w konsultingu lub bankowości inwestycyjnej, to oznacza dla nas, że jest zdolnym, ambitnym i inteligentnym zawodnikiem. A jeśli ma chęć i odwagę przejść do świata start-up’ów, to znaczy, że ma także odpowiedni fit kulturowy – czyli potrzebę działania w świecie rzeczywistym, realizacji realnych projektów i jest gotowy pracować przy pewnej dozie ryzyka.

Takie osoby zazwyczaj dołączają jako tzw. MD czyli Managing Director – Dyrektor Zarządzający konkretnej spółki.

Nie jest to jedyna droga, ale zdecydowanie sprawdzona, zarówno dla Rocketa jako pracodawcy, jak i osób, które chcą z bardzo ciekawej, ambitnej, ale teoretycznej ścieżki przejść do świata walki o każdą złotówkę przychodu.

Alternatywną drogą jest także dołączenie do jednej ze spółek z portfela funduszu. Każdy, kto sprawdzi się w działaniu, ma szansę na bardzo szybki awans, ponieważ nie mamy ustrukturyzowanych drabinek jak korporacje.

AK74 – Czy obecnie są jakieś polskie start-upy ufundowane przez VC Rocket Internet?

KK – W Polsce działa obecnie kilka naszych marek. Największym powodzeniem cieszą się rozwiązania typowo sprzedażowe – takie jak klub zakupowy Westwing z ponad milionem użytkowników, czy serwis oferujący kupony rabatowe Cuponation, który osobiście wprowadzałam na nasz rynek jako członek zespołu założycielskiego w centrali.

Polska i Indie były kolebką tego biznesu. W Polsce działają także Zalando, TravelBird, eDarling oraz Wimdu.

A także spółka, w której mamy 40% udziałów – PizzaPortal. Portal Cuponation powstał w 2012 roku równolegle w Polsce i w Indiach.

Obecnie działa już w 16 krajach i niedawno dokonał przejęcia swojego europejskiego rywala, holenderskiej spółki Imbull. Niewiele osób także wie, że Rocket Internet odpowiada za start w Polsce obecnego

Groupona, a wcześniej CityDeala. Była to inwestycja w zespół bardzo zdolnych chłopaków, z których każdy tworzy obecnie inny świetny biznes.

CityDeal okazał się takim sukcesem, że Grouponowi nie pozostało nic innego, jak zainwestować w niego w ramach ekspansji do Europy.

AK74 – Czy VC Rocket Internet ko-inwestuje na rodzimym rynku albo ma taki zamiar, czy woli sam przeprowadzać inwestycje? Czy współpracuje z aniołami biznesu?

KK – Oczywiście mamy inwestorów, którzy powierzają nam swoje pieniądze do inwestycji. W niektórych biznesach mamy udziały razem z wcześniejszym właścicielem – np. w PizzaPortal poprzez Delivery Hero, z którym stworzyliśmy grupę inwestycyjną.

AK74 – Jak udało się Pani zostać Dyrektorem Zarządzającym w VC Rocket Internet oraz czy w składzie partnerów znajduje się Polak lub jest na to szansa?

KK – Moja ścieżka w Rocket Internet potwierdza, że nie ma tu sztywnej ustalonej drogi kariery zawodowej. Od zawsze byłam człowiekiem czynu, lubiłam realizować projekty, które miały realne przełożenie na efekty dla klientów – znacznie bardziej niż pracę czysto teoretyczną.

Doradzanie firmom w McKinsey dawało dużo satysfakcji, ale po 2,5 roku chciałam stworzyć coś sama. Sprawdziłam się i zdobyłam zaufanie Rocket Internet przekształcając bardzo niepewny model biznesowy DropGifts w Cuponation.

Następnie rozwinęłam spółkę w Polsce. Objęcie stanowiska Dyrektora Rocket Internet w Polsce było naturalnym kolejnym krokiem. W całym Rocket Internet jest naprawdę sporo Polaków.

W dużej mierze ze względu na bliskość Berlina. Obecnie funduszem zarządzają jednak Niemcy – to zespół, który sprawdza się od lat. Każdy może jednak zostać współwłaścicielem naszego funduszu.

Nie trzeba wiele, bo jesteśmy notowani na giełdzie, a cena jednej akcji to ok. 25 Euro :)

***

Za pomoc w przygotowaniu pytań i konsultację dziękuję Bartkowi Puckowi (czytajcie co Bartek mądrego pisze o startupach i VC tutaj)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon