Villads Spangsberg (LEGO) – Wszystko co wiemy wywodzi się od dzieci

Artur Kurasiński
2 września 2015
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Villads Spangsberg_LEGO_ak74_blog

Jak dobrze opowiedzieć historię w dzisiejszych czasach?

Villads Spangsberg (Senior Art Director w LEGO) - A więc, tak naprawdę myślę, że nie zmieniło się to za bardzo. Sedno bardzo dobrej historii zawsze będzie tkwić w bohaterach. Świetni bohaterowie sprawiają, że czujesz się częścią historii, która Cię wciąga, możesz się do niej odnieść, czyli na przykład, jest to w pełni interaktywne doświadczenie wirtualnej rzeczywistości, lub taśma filmowa 35 mm, puszczona w Twoim lokalnym czarno-białym kinie.

AK74 – Jak wypromować taką markę jak LEGO? Jak taka marka powinna postępować z klientami?

VS – Zawsze mówiłem, że mamy ogromne szczęście, że możemy pracować z marką, której produkty są tak fantastyczne, i w której nie jest ważne jak dobrze je wypromujesz i sprzedasz – nigdy nie będziesz w stanie przesadzić w pochwałach/ pokazać jak bardzo zdumiewające są to produkty. Zawsze przewagę będą miały doświadczenia z produktem w praktyce.

LEGO utrzymuje bardzo otwarty oraz szczery dialog z klientami. Wszystko co wiemy wywodzi się od dzieci – cenimy sobie opinię klientów bardziej niż cokolwiek innego.

AK74 – Przebyliście długą drogę – od producenta drewnianych zabawek po korporację współpracującą z Disneyem…Czy dalej myślicie o sobie jak o firmie, która tworzy zabawki czy raczej szeroko pojętą cyfrową rozrywkę (w tym filmy oraz gry)?

VS – Na pewno jesteśmy wciąż głównie producentem zabawek. Robimy bardzo dużo rzeczy, jednak skupiamy się na klockach. Z pewnością jest to wyzwaniem w czasach, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed urządzeniami elektronicznymi niż kiedykolwiek wcześniej, a także, czas przeznaczony dla dzieci na zabawę jest skrócony. Skupiamy się na wprowadzeniu jak największej ilości unikalnych, wspaniałych wartości związanych z budowaniem i bawieniem się klockami do wszystkiego co robimy. Czyli do gier, filmów pełnometrażowych, animowanych seriali telewizyjnych, filmików instruktażowych, magazynów, itd.

AK74 – Dzisiaj, zestawy LEGO są skomplikowane i zawierają wiele trudnych klocków (mówię to z perspektywy osoby, która układała klocki LEGO 25 lat temu, a teraz pomaga swojej sześcioletniej córce). Jak myślisz, że gdzie LEGO jako marka będzie znajdować się za 5-10 lat, licząc od dzisiaj?

VS – Klocki i zestawy ciągle się rozwijają, aby odpowiadały dzieciom w dzisiejszych czasach. Może to być zaskakujące, w jak różny sposób dzieci bawią się klockami na całym świecie (i jak bawiły się na przestrzeni lat), ale jedno się nie zmienia – wszystko sprowadza się do doświadczenia związanego z budowaniem, gdzie kreatywność i wyobraźnia łączą się z konstruowaniem i budowaniem w jedność.

AK74 – Zestawy dla dziewczyn (LEGO Friends) są prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Czy decyzja o ich stworzeniu została podjęta ideologicznie, czy raczej opierając się o badania rynku?

Wszystko co robimy związane jest z badaniami, zbieraniem opinii oraz dużą ilością testujących dzieci. W zasadzie, to dzieci sprawują kontrolę i podejmują decyzje. Naszym zadaniem jest dodanie 'starterów do zabawy’, które pełnią rolę elementów wspomagających wyobraźnię dzieci – ożywiając klocki.

To, na czym byłem skupiony przez ostatnie lata to sprawianie, by klocki LEGO stały się atrakcyjne dla dziewczyn. Na szczęście, wpadliśmy na coś takiego, co podoba się dziewczynom. Mocno wierzę w to, że wszystkie produkty LEGO są przeznaczone zarówno dla chłopców jak i dziewczyn, a dzieci powinny bazować na tym, czego chcą, a nie na tym jakiej są płci.

AK74 – Widziałem film „LEGO® PRZYGODA” i byłem pod wielkim wrażeniem jego historii oraz zawartego w nim poczucia humoru. Czy zamierzacie rozszerzać swoją działalność w segmencie produkcji filmowej?

VS – Ciągle szukamy nowych sposobów na to, żeby marka LEGO była obecna wszędzie, a wielki sukces, jakim jest film LEGO® PRZYGODA, z pewnością przyczyni się do tego, żeby pójść 'na miasto’, kupić sobie popcorn, ulubiony napój (może nawet dietetyczny) i rozkoszować się widokiem klocków, które ożywają w kinie.

***

Villads Spangsberg będzie gościem Filmteractive

Filmteractive to międzynarodowe wydarzenie poświęcone innowacyjnym treściom audiowizualnym takim jak interaktywne kino, branded content i crossmedia. Założeniem Filmteractive jest stworzenie miejsca, gdzie filmowcy, reżyserzy interaktywni, artyści, marketerzy i potencjalni inwestorzy mogą się spotkać oraz wymienić doświadczenia i nawiązać współpracę.

Filmteractive to formuła 3 w 1, łącząca w sobie konferencję biznesową (Filmteractive Conference), targi innowacyjnych rozwiązań audiowizualnych (Filmteractive Market) oraz festiwal.

Tutaj kup bilet na Filmteractive

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon