Spinacz.pl – Nasze rozwiązanie skraca czas potrzebny na realizację zadań, eliminuje błędy ludzkie oraz pomaga podejmować najlepsze z punktu ekonomicznego decyzje

Artur Kurasiński
5 października 2015
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

spinacz.pl_ak74_blog

AK74 – Cytat: „Spinacz.pl to projekt typu SaaS, którego zadaniem jest optymalizacja wszystkich procesów posprzedażowych związanych z zarządzaniem zamówieniami, spedycją przesyłek oraz bieżącą obsługą klienta.” Brzmi bardzo fajnie, ale poproszę o konkrety – co robi, komu i za ile. :)

Katarzyna Drynko – Spinacz.pl to narzędzie, które ma zautomatyzować wszystkie powtarzalne czynności w procesie obsługi posprzedażowej oraz poprzez moduł analityczny dostarczyć dane niezbędne do rozwoju biznesu.

Pisząc o obsłudze posprzedażowej, mam na myśli takie czynności, jak sprawdzanie statusu płatności, generowanie dokumentów przewozowych, wybór przewoźnika, przesłanie klientowi informacji o statusie zamówienia i nadanej przesyłce, obsługę zwrotów oraz wiele innych, z którymi sklep boryka się na co dzień.

Nasze rozwiązanie skraca czas potrzebny na realizację tych zadań, eliminuje błędy ludzkie oraz pomaga podejmować najlepsze z punktu ekonomicznego decyzje.

Piotr Szymczak – Naszą grupą docelową są przede wszystkim sklepy internetowe, ale także firmy oferujące fulfillment, serwisy pośredniczące w sprzedaży oraz platformy sklepowe.

Naszymi rozwiązaniami są zainteresowane również banki, firmy telekomunikacyjne oraz inne duże korporacje. Nie chcemy skupiać się jednak tylko na nich. Nasz produkt będzie dostosowany również do problemów małych firm, także pod względem ceny.

Podstawowy koszt za korzystanie z systemu nie przekroczy kilkudziesięciu złotych, ale ostateczna cena zależna będzie przede wszystkim od wolumenu zamówień lub przesyłek.

Chcemy zachęcić klientów do sprawdzenia naszych możliwości, dlatego do końca roku mogą oni testować nasz system bez ponoszenia kosztów. W ciągu następnych dwóch tygodni wystartuje wersja 1.0 naszego systemu, która została znacznie rozbudowana w stosunku do wersji beta.

screen1

Mamy nadzieję, że zbierzemy szeroki feedback od naszych early userów i skupimy się w dalszym etapie na rozwoju tylko tych elementów, które znacząco będą mogły usprawnić pracę naszych klientów.

AK74 – Rozumiem, że Spinacz.pl będzie zintegrowany z wieloma platformami i usługami, dzięki temu właściciel sklepu może efektywniej zarządzać z jednego miejsca całym biznesem?

Katarzyna Drynko – W tej chwili jesteśmy zintegrowani z piętnastoma systemami różnych usługodawców. Skupiliśmy się na systemach przewoźników oraz najpopularniejszych platformach sklepowych.

Chcemy, aby nasz system był kompletny, dlatego nie poprzestajemy na tym i już rozmawiamy z kolejnymi, potencjalnymi partnerami. W przyszłości przewidujemy także integrację z systemami płatności, obsługi klienta, systemami WMS i ERP.

Dzięki integracji wielu systemów do serwisu wpadają zamówienia z różnych źródeł, następnie są one automatycznie przygotowywane do wysyłki.

Wszystkie dane dotyczące zamówień zbierane są w jednym miejscu, a przygotowany przez nas moduł analityczny pozwala sprawniej zarządzać napływającymi do systemu informacjami i wyciągać z nich wnioski.

Dane analityczne są niezbędne do optymalizacji procesów posprzedażowych i sprawnego zarządzania firmą.

AK74 – Spinacz.pl to uzupełnienie serwisu Furgonetka.pl – biznesu, który istnieje już od 5 lat i radzi sobie całkiem dobrze. Możesz pochwalić się, co udało się do tego momentu zrobić?

Piotr Szymczak – Nasz projekt wystartował w grudniu 2010 roku. Mieliśmy wówczas w ofercie jednego przewoźnika i udało nam się w ciągu kolejnych 30 dni obsłużyć ok. 250 paczek.

W tym czasie nasz dział obsługi klienta liczył jedną osobę, a nasz budżet marketingowy wynosił okrągłe zero. To nie przeszkodziło nam jednak w bardzo szybkim rozwoju, który z roku na rok utrzymywał się na poziomie ok.
250-300%.

screen2

W tej chwili Furgonetka.pl to reseller usług kurierskich z największą ofertą na rynku. Współpracujemy z dziewięcioma wiodącymi przewoźnikami w kraju, oferując klientom pełną paletę usług.

Nasi użytkownicy mogą zamawiać zarówno przesyłki miejskie, krajowe, jak i międzynarodowe, oczywiście wliczając w to dostawy do paczkomatów, placówek Poczty Polskiej, czy kiosków Ruchu.

Wśród konkurencji wyróżniamy się m.in. paletą usług dodatkowych, które nie znajdują się w standardowej ofercie przewoźników oraz rozwiązaniami technicznymi, które znacznie oszczędzają czas naszym klientom i redukują w ten sposób bieżące koszty.

Wśród nich znajdziemy usługę COD Express, dzięki której zwrot pobrania następuje w 24 godziny od doręczenia paczki, automatyczny system obsługi zwrotów, system generowania dokumentów reklamacyjnych, moduł analityczny, aplikację mobilną oraz wiele innych.

Klienci na tyle doceniają wygodę korzystania z naszego serwisu, że często wybierają nasze rozwiązania, nawet jeśli są one trochę droższe od oferty konkurencji.

Obecnie obsługujemy nawet 750 przesyłek na godzinę, tym samym nasz wolumen przekroczył już magiczną liczbę 120 000 przesyłek miesięcznie.

Cieszy nas szczególnie to, że prawie 20% naszych nowych klientów pochodzi z polecenia, co potwierdza, że nasi użytkownicy doceniają jakość naszej obsługi i rozwiązań, które im oferujemy.

Oczywiście mamy zamiar dalej intensywnie się rozwijać i jeszcze w tym roku chcemy podwoić nasze przychody.

AK74 – Wygląda na to, że waszym pomysłem jest stworzenie kompleksowego zaplecza dla polskiego e-commerce, począwszy od logistyki poprzez zarządzanie zamówieniami, aż do analityki. Skąd przeświadczenie, że właśnie tego chcą właściciele polskich e-commerce?

Piotr Szymczak – Jesteśmy przekonani, że tego potrzebują przedstawiciele polskiej branży e-commerce z trzech powodów. Po pierwsze dlatego, że z nimi regularnie rozmawiamy.

Wiemy, z jakimi problemami borykają się na co dzień i jakie elementy ich codziennej pracy stanowią dla nich największe wyzwanie.

Po drugie – nasze przekonanie wynika z tego, że podobne rozwiązania są bardzo popularne na Zachodzie. Mówimy tu o najbardziej rozwiniętych rynkach w UK, czy Niemczech oraz USA.

Przewagą naszego systemu jest oczywiście to, że jest dostosowany do polskich realiów i zawiera wiele funkcji, które nie sposób znaleźć w w/w systemach.

Po trzecie dlatego, że sami obecnie obsługujemy rocznie niemal dwa miliony przesyłek oraz setki tysięcy zamówień.

Mamy 12-letnie doświadczenie w branży e-commerce, które zaowocowało wiedzą, którą możemy dziś dzielić się z innymi.

Dlatego już w trakcie pierwszej rozmowy z potencjalnym klientem jesteśmy w stanie wskazać mu obszary, których nigdy nie analizował, a których automatyzacja może przynieść znaczące oszczędności.

AK74 – Możemy prześledzić na jakimś przykładzie, jak może działać Spinacz.pl w mojej firmie? Powiedzmy, że sprzedaję w moim sklepie dziennie kilkadziesiąt koszulek i zastanawiam się nad tym, jak mogę robić to szybciej, taniej i mniej męcząco.

Katarzyna Drynko – Wyobraź sobie, że przychodzisz rano do biura, uruchamiasz komputer i widzisz nowe zamówienia w systemie. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ osoba prowadząca e-sklep od tego właśnie zaczyna dzień pracy.

W mojej wersji historii jest jednak kilka różnic. Nie musisz od razu rzucać się do realizacji zamówień. Zamiast tego możesz wypić poranną kawę.

Jak to możliwe, że masz na to czas? To proste – Spinacz.pl, dzięki integracji wielu systemów, powiadomi klienta, że zamówienie zostało przyjęte, zmieni jego status płatności – jeżeli kwota została już zaksięgowana – oraz przygotuje dokument wydania produktów z magazynu.

Oprócz wypicia ulubionej kawy, masz czas na prasówkę, możesz dowiedzieć się, co nowego w branży, jak radzi sobie Twoja konkurencja i jakie nowości pojawiły się w obszarze e-marketingu.

Zaglądasz do skrzynki pocztowej, ale nie widzisz tam nowych wiadomości od klientów z pytaniem o status realizacji zamówienia, termin dostawy itp.

Za to widzisz kilka powiadomień z pozytywnymi opiniami o sklepie i kolejne zamówienia.

Takie e-maile czyta się bardzo przyjemnie, prawda? Dlaczego tak jest? Dzięki odpowiedniej komunikacji klienci mają pewność, że ich zamówienie zostanie zrealizowane na czas oraz doceniają to, że sklep ma kontrolę nad zamówieniami i spedycją. Poczucie bezpieczeństwa przekłada się na lojalność konsumenta.

Jesteś już gotowy, aby nadać paczki? Wystarczy, że zaznaczysz hurtowo wszystkie gotowe zamówienia i je zatwierdzisz, a dokumenty przewozowe utworzą się automatycznie.

Nie musisz kopiować danych i zastanawiać się, jakim kurierem je wyślesz. System pomoże ci wydrukować wszystkie dokumenty na odpowiednim stanowisku pracy i usprawni kontrolę procesu pakowania paczek.

Jeżeli po drodze któraś z przesyłek zostanie na przykład uszkodzona, dostaniesz automatyczne powiadomienie. Dzięki temu będziesz miał czas zareagować, zanim klient zorientuje się, że paczki nie ma lub dotarła w złym stanie.

Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż naprawiać. W przypadku, gdy klient będzie chciał dokonać zwrotu zamówienia, sam będzie mógł wygenerować stosowne dokumenty i zamówić kuriera.

Na koniec dnia pozostanie ci tylko sprawdzić w naszym module analitycznym, czy nie było żadnych opóźnień w spedycji, jaką ilość zamówień dziś obsłużyłeś, czy też jaka była ich wartość.

Twój sklep się rozwija, a Twoje przychody rosną. I o to w biznesie chodzi.

Tak właśnie będzie wyglądał Twój dzień pracy, jak tylko wdrożymy wszystkie zaplanowane przez nas rozwiązania, a zaoszczędzony czas poświęcisz na wymyślanie nowych wzorów swoich koszulek. :)

AK74 – Co jeszcze zamierzacie zrobić w ramach Grupy Furgonetka? Bo potencjał jest ogromny, a wy macie bardzo dobre narzędzia do tego, żeby badać i realnie szybko wprowadzać nowe produkty na polski rynek.

Piotr Szymczak – Zgadza się, dlatego jeszcze w tym miesiącu ruszamy z usługą FurgonetkaDziś.

Polski rynek e-commerce dynamicznie się rozwija, a jedną z rzeczy, które ten wzrost może znacząco przyspieszyć, są dostawy typu Same Day Delivery, czyli dziś zamawiasz, dziś otrzymujesz.

Postanowiliśmy bardzo mocno zaangażować się w popularyzację tej formy dostawy oraz jej rozwój, ponieważ eliminuje ona kolejną przewagę handlu tradycyjnego.

Naszym klientom zaoferujemy nie tylko niską cenę, porównywalną do tradycyjnej przesyłki kurierskiej, ale też zaoferujemy pełne wsparcie we wdrożeniu.

Mamy też zamiar promować usługę wśród klientów końcowych, ponieważ na chwilę obecną nie zdają sobie oni często sprawy z faktu, że już dziś mają wybór i mogą swoje zakupy otrzymać niemal natychmiast.

Fakt, że usługi Same Day są przyszłością branży e-commerce zauważyły już takie podmioty, jak Amazon, Ebay, czy Google.

Teraz przyszedł czas na to, aby firmy z polskiego ryneku e-commerce zaczęły czerpać korzyści, jakie daje wdrożenie dostaw tego samego dnia.

Nasze plany dalszego rozwoju są bardzo szerokie. Chcemy m.in. uruchomić platformę aukcyjną dla przesyłek niestandardowych. Takich, których przewiezienia nie podejmie się żadna z firm kurierskich.

Obserwujemy również wyraźnie nowy trend na rynku polskim, jakim jest usługa click&collect. Chcemy wejść na rynek z własnym rozwiązaniem dotyczącym tego tematu.

Innych naszych pomysłów na ten moment niestety nie mogę jeszcze zdradzić. Jednak zapewniam, że na tych projektach nie poprzestaniemy.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon