Marcin Zalewski (Wyborowa SA) – Konkurs The Venture szansą dla polskich startupów

Artur Kurasiński
17 listopada 2015
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

marcin_zalewski_the_chivas_the_venture_ak74_blog

Materiał sponsorowany

AK74 – Marcinie pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa: „co Chivas czyli marka alkoholowa ma wspólnego ze startupami i innowacyjnością”?

Marcin Zalewski – Idea przedsiębiorczości społecznej łączy się z dziedzictwem marki Chivas Regal i odpowiada oczekiwaniom współczesnych konsumentów. Założyciele – bracia James i John Chivas, od początku wykorzystywali swój sukces, by wspierać lokalną społeczność i doskonale uosabiali wartości,

którymi kieruje się marka Chivas Regal – dobry charakter, świetny gust i zmysł biznesowy. Przykładem może być to, jak inwestując w kościelną społeczność w rodzinnym Aberdeen stworzyli ośrodek edukacji, kultury i networkingu. Dzięki temu marka Chivas Regal stała się filarem rozwoju lokalnej społeczności.

Wierzę, że marka to więcej niż „tylko” doskonały produktu. Pragną, by tak jak oni, firmy również zachowywały się jak gentlemani i przyczyniały się do zmieniania świata na lepsze, pozostając przy tym autentycznym i partnerskim.

The Venture to więcej niż marketing i CSR. Traktujemy tę inicjatywę jako akcelerator ruchu, w którym biznes jest traktowany jako siła zmian na lepsze. Chivas Regal chce promować społeczną przedsiębiorczość, wspierając innowacyjnych przedsiębiorców, którzy dzięki konkursowi mogą zdobyć dofinansowanie, kontakty, a nawet znaleźć inwestora, np. podczas Tygodnia Akceleracji w Dolinie Krzemowej, który jest jednym z wyróżnień w The Venture.

AK74 – Czym dokładnie jest konkurs The Venture i kto może wziąć w nim udział? Kiedy i jak można się zgłosić?

MZ – The Venture to globalna inicjatywa Chivas Regal. Jej celem jest wspieranie młodych przedsiębiorców oraz startupów, które chcą osiągnąć sukces, jednocześnie rozwiązując problemy społeczne. Autor wybranego polskiego projektu będzie również miał możliwość zaprezentowania swojego pomysłu na arenie międzynarodowej w globalnym etapie The Venture, w którym łączna pula nagród opiewa na milion dolarów.

Dodatkowo zwycięzca będzie uczestniczył w tygodniowych warsztatach biznesowo-networkingowych w Dolinie Krzemowej. Chętni mogą zgłaszać się do polskiej edycji programu The Venture do 15 grudnia 2015, wypełniając formularz na stronie www.theventure.com.

chivas_venture_ak74_blog1

Lokalne wyniki zostaną ogłoszone w styczniu 2016 roku podczas gali, podczas której najlepsi będą mieli okazję do zaprezentowania swojego pomysłu. Zwycięzca zostanie zakwalifikowany do globalnego finału, w którym rywalizować będzie z uczestnikami z całego świata. W programie The Venture mogą wziąć udział firmy, które już rozpoczęły swoją działalność, ale są obecne na rynku nie dłużej niż trzy lata.

Nie jest więc konieczne generowanie zysków, a najważniejszym kryterium, według którego oceniane będą zgłaszane projekty, będzie szeroko rozumiana użyteczność społeczna. Dotyczy to zarówno wspierania pracowników, ochrony środowiska, jak i oferowanie usług i produktów, które odpowiadają na realne problemy i potrzeby społeczności.

Organizatorzy programu szukają firm oraz pomysłów na biznes, których działania będą siłą napędową pozytywnych zmian na świecie oraz które będą inspiracją dla innych firm oraz społeczeństwa.

AK74 – Czy żeby uczestniczyć w konkursie trzeba mieć skończone 18 lat?

MZ – Trzeba mieć ukończone 25 lat, a firma powinna istnieć na rynku nie dłużej niż trzy lata.

AK74 – Jak wygląda kwestia eliminacji lokalnych? Kto ocenia pomysły i ile można wygrać?

MZ – W jury polskich kwalifikacji zasiadają Michał Żebrowski – aktor filmowy, teatralny i radiowy, który połączył swoją pasję zawodową z biznesem, tworząc Teatr 6.piętro, Agnieszka Oleszczuk-Widawska – jedna z najbardziej znanych przedstawicielek środowiska startupowego, a także jedna z pierwszych w Polsce kobiet, które stworzyły swoje startupy, Marian Owerko – właściciel firmy Bakalland, która  jest liderem na rynku bakalii w Polsce, Philip Ainsworth, Dyrektor Marketingu, Członek Zarządu Wyborowa SA.

chivas_venture_ak74_blog2

Od dawna związany z marką Chivas Regal, która jest organizatorem projektu The Venture. Finaliści polskiej edycji otrzymają nagrody o łącznej wartości 80 000 zł: 40 tys. dla zwycięzcy, po dwadzieścia dla dwóch pozostałych finalistów i możliwość wzięcia udziału w globalnym finale.

AK74 – Zwycięski startup naprawdę dostanie nagrodę w wysokości 1 milion dolarów? Gdzie tu jest haczyk?

MZ – Podczas gali finałowej z uczestników Polskiego finału jury wybierze 3 najlepsze start-upy które otrzymają nagrody finansowe w wysokości 40, 20 i 20 tys zł.

Autor wybranego polskiego projektu będzie również miał możliwość zaprezentowania swojego pomysłu na arenie międzynarodowej w globalnym etapie Chivas The Venture, w którym łączna suma nagród opiewa na milion dolarów i będzie podzielona między zwycięzcę i innych wyróżnionych.

AK74 – Jakie startupy powinny się zgłaszać? Są jakieś oczekiwania co do specjalizacji ze strony organizatora? Bardziej firmy z produktami czy usługami medycznymi czy raczej projekty software’owe?

MZ – Firmy nie muszą mieć koniecznie profilu technologicznego. Przekrój projektów z ubiegłorocznej edycji pokazuje, jak szerokie jest spektrum – zgłosiły się firmy szyjące lalki, z których część przekazywana była domom dziecka, firma taksówkarska z Hong Kongu specjalizująca się w transporcie osób na wózkach inwalidzkich, firmy promujące profilaktykę raka prostaty, panele słoneczne „do wynajęcia” czy firma produkująca specjalne dystrybutory żywności. Ważne jest udowodnienie pozytywnego wpływu na otoczenie i działający model biznesowy.

AK74 – Co będzie oceniane? Muszę mieć działający prototyp czy mogę przyjść z kartką papieru i opowiedzieć o moim pomyśle?

MZ – Każdy z członków jury The Venture będzie oceniał projekty z innej perspektywy, skupiając się na rozmaitych parametrach, takich jak możliwości rynkowe i wielkość oraz możliwy do udowodnienia pozytywny wpływ na społeczeństwo.

Solidny model biznesowy i dobra strategia organizacyjna, a także finansowa wykonalność i stabilność polegająca na możliwości generowania przychodów to warunki konieczne do spełnienia. Atutem będą również umiejętności, specjalistyczna wiedza i zaangażowanie pomysłodawców. Wypełnienie formularza na stronie www.theventure.com wystarczy – opisanie mechanizmu i udowodnienie, że firma może przynosić zysk.

AK74 – Startupy z pozyskanymi inwestorami też mogą się zgłaszać? Jakiej wielkości biznesy będą brane pod uwagę?

MZ – W formularzu zgłoszeniowym znajdują się pytania o udział w rynku oraz przychody. Nie jest ważne czy firma ma inwestora, najbardziej liczy się idea.

AK74 – Można gdzieś sprawdzić, zobaczyć jakie firmy zakwalifikowały się do poprzednich edycji i kto wygrał? Są jakieś materiały dostępne?

MZ – Przekrój firm, które zdobyły nagrody i wyróżnienia w zeszłorocznej edycji jest ogromny. Taksówki dla niepełnosprawnych i system zapobiegający kradzieży bydła – to tylko niektóre pomysły na efektywny biznes realizowane przez finalistów zeszłorocznej edycji programu The Venture. Więcej przykładów znajduje się na stronie theventure.com, gdzie opisane są poszczególne przykłady.

AK74 – Monitorujecie co się stało z projektami w które Chivas zainwestował?

MZ – To dopiero druga edycja konkursu The Venture, ale efekty widoczne są od razu. Przykładowo wyróżniona w zeszłym roku firma, przewoźnik osób niepełnosprawnych, dzięki dofinansowaniu Chivas Regal mogła kupić dodatkowe samochody, przystosowane do transportu wózków inwalidzkich. The Venture to długofalowy projekt, który wpisuje się w motto Chivas Regal „win the right way”, z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty.

AK74 – Jak byś zachęcił startupy z Polski do wzięcia udziały w konkursie The Venture?

MZ – To wielka szansa dla młodych biznesów – nie dość, że mają możliwość dofinansowania to jeszcze spotkania się z niezwykle skutecznymi przedsiębiorcami z całego świata, którzy udzielą im rad, których pieniądze nie mogą kupić. Oprócz tego zaprezentowanie projektu na międzynarodowym forum pozwoli polskiemu przedsiębiorcy na nawiązanie kontaktów, które mogą się okazać niezwykle pomocne w rozwijaniu firmy.

Głęboko wierzę, że w Polsce jest wiele takich biznesowych inicjatyw, warto je poznać i przedstawić na globalnym forum. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tym projekcie.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon