KERRIS setup, czyli #ShowMeYourDeck

Artur Kurasiński
26 lipca 2016
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

showmeyourdeck_kerris_blog_ak74

KERRIS jest jedną z najszybciej rozwijających się agencji interaktywnych na polskim rynku. Projektujemy i dostarczamy usługi z zakresu kreacji, nowych technologii i performance marketingu…

Nasz zespół zawiera obecnie ponad 20 specjalistów, a do klientów agencji należą marki takie jak Porsche, L’oreal czy Grohe. Blisko połowa naszych projektów realizowanych jest dla klientów zagranicznych.

Poza działalnością agencyjną dużo pomysłów sprawdzamy najpierw na sobie, inwestując 
w obszary e-commerce oraz edukacji.

Jesteśmy zaangażowani w marketplace z przedmiotami vintage Patyna.pl, czy sklep internetowy współtworzony przez designerów Artiglo.pl. Stworzyliśmy i prowadzimy nowoczesny portal o edukacji Edutorial.pl oraz wspieramy rozwój platformy Shopconnector.

Sporo czasu poświęcamy optymalizacji zarządzania, dlatego przeszliśmy przez wiele narzędzi, poniżej przedstawiamy te kluczowe. W razie pytań chętnie podzielimy się naszymi dobrymi praktykami :-)

Codzienna praca

Asana – zarządzanie zadaniami. Najważniejszy element naszego ekosystemu pozwalający zarządzać wszystkimi zadaniami jakie mamy do wykonania w podziale na zespoły oraz projekty. Wykorzystujemy Asanę do projektów naszych klientów jak i wszelkich innych wewnętrznych zadań. Struktura drzewa oraz mnogość integracji dają ogromną elastyczność.

Narzędzie uzależnia do tego stopnia, że wiele osób na czele ze mną używa go także 
do zastosowań prywatnych. W połączeniu z komunikatorem pozwolił na niemal całkowite wyeliminowanie maili w komunikacji wewnętrznej.

Slack (kiedyś Hipchat) – komunikator. Długo opierałem się tej zmianie, ponieważ Hipchat wydawał się całkowicie wystarczający, jednak kiedy było kilka dni problemów z działaniem usługi na niektórych platformach postanowiliśmy zarządzić szybką przesiadkę.

Przebiegła niezwykle sprawnie i choć nie jest to rewolucyjne narzędzie posiada sporo drobiazgów, które umilają prace, ale też podkręcają produktywność. Wymienić warto chociażby świetną wyszukiwarkę, mniej zawodne powiadomienia, czy slack bota.

Google Docs & Google Drive – przechowywanie plików, tworzenie dokumentów. Kilka lat temu zaczynaliśmy z Dropboxem, jednak możliwość wykorzystania dysku Google nie tylko dla przechowywania tradycyjnych plików, ale również tworzenia dokumentów Google umożliwiających sprawną prace na tym samym pliku sprawiła, że porzuciliśmy inne chmury.

Większość plików na których obecnie pracujemy tworzymy właśnie w Google Docsach. Często pracujemy na nich wspólnie z naszymi klientami.

Everhour – timetracking. Za jego pomocą monitorujemy czas wszystkich pracowników 
z podziałem na poszczególne projekty i zadania. Na podstawie tych wyliczeń fakturujemy część klientów, a także mierzymy efektywność naszych działań.

Bardzo rozsądny stosunek ceny do jakości spowodował, że zastąpiliśmy nim Harvesta za którego comiesięczny rachunek przekraczał już 200$. Sporym minusem jest brak aplikacji mobilnych.

Zespół graficzny

Pakiet Adobe Zbiór – przydatnych aplikacji do edycji zdjęć, po pracę z grafiką wektorową 
i składaniem broszur, aż po edycję wideo i dźwięku. Pakiet który znają wszyscy ;)

Invision – potężny program do prezentacji projektów webowych i aplikacji. Od jakiegoś czasu doskonale sprawdza się również przy innych projektach graficznych.

Do jego najciekawszych funkcjonalności z pewnością należy możliwość synchronizacji plików z popularnymi narzędziami i dodawanie komentarzy do projektów (również na żywo). W pakiecie otrzymujemy również pakiet wtyczek do Photshopa/Sketcha i darmowy dostęp do webinarów.

Sketch – niezastąpiona aplikacja do tworzenia spójnych projektów stron www i aplikacji. Sprawdza się również w makietowaniu ekranów, przed przystąpieniem do właściwego nakładania grafiki na projekty. Idealne narzędzie dla każdego projektanta stron www, aplikacji czy projektów UI.

W połączeniu z ogromną bazą wtyczek, Sketch staje się jedynym narzędziem potrzebnym do stworzenia całego projektu: od makiet, przez nałożenie grafiki aż do wysłania pociętego projektu programistom.

Zeplin – Narzędzie dzięki któremu, wszystko to co stworzymy w Sketchu, możemy jednym kliknięciem wyeksportować do programistów w formie assetów. A więc każdy element naszych projektów jest pocięty i przygotowany do eksportu prosto z przeglądarki. Szybko, łatwo i precyzyjnie.

Principle – Aplikacja ta ułatwia projektowanie animowanych i interaktywnych interfejsów użytkownika. Idealna dla każdego kto projektuje procesy przejść między ekranami, lub po prostu tworzy nowe interakcje i animacje. Principle pozwala tworzyć projekty, które wyglądają i zachowują się niesamowicie.

Google Web Designer – od kiedy Flash odszedł do lamusa, przesiedlismy się na narzędzie od Googla. Dzięki niemu jesteśmy w stanie tworzyć atrakcyjne i interaktywne projekty oparte na HTML5. Wszystkie animacje stworzone w GWD można uruchomić na dowolnym urządzeniu.

Web developement

Redmine – System zarządzania taskami programistycznymi. Wykorzystujemy do komunikacji na linii Klient -> Project Manager -> Programista. Za jego pomocą zgłaszamy poprawki 
do projektów oraz mierzymy czas wykonywania poszczególnych zadań. Dzięki wbudowanemu tworzeniu diagramu Gantta jesteśmy wstanie wyciągać wnioski z projektów 
i ciągle polepszać swoją pracę.


WordPress – wykorzystujemy go do projektów nie wymagających systemów dedykowanych. Dzięki kilku wtyczkom których używamy, na WordPressie możemy zaprogramować niemal wszystko to czego klienci oczekują na swoich stronach.


Advanced Custom Fields (ACF)
: Wtyczka do tworzenia w panelu administracyjnym dodatkowych pól różnego rodzaju, dzięki niej możemy na przykład w szybki sposób zbudować spersonalizowany formularz do tworzenia podstron witryny który bardzo ułatwia wprowadzanie treści na stronie.

WordPress Multilingual (WPML): Wtyczka do obsługi wielojęzyczności na stronach 
z WordPressem.

Yoast SEO: Wtyczka do zarządzania metatagami niezbędnymi do dobrej optymalizacji pod wyszukiwarki (SEO). Podpowiada również podczas tworzenia postów czy treść odpowiada słowom kluczowym oraz czy ich długość jest odpowiednai. Pozwala utworzyć sitemapę.

Visual Studio Code – bardzo szybkie i lekkie IDE idealne do pracy nad projektami frontendowymi. Kiedyś korzystaliśmy z Netbeans’a opartego o język JAVA. VSC jest stworzone w pełni na JavaScript’cie dzięki czemu czas ładowania jak i reakcji na to 
co programista wpisuje jest o wiele krótszy.


Guake Terminal – w naszej pracy bardzo często musimy korzystać z zadań serwerowych 
z wykorzystaniem języka Bash. Aby sobie jak najbardziej ułatwić sposób pracy z terminalem korzystamy z nakładki Guake.

Pozwala ona na szybkie otwieranie terminala jednym przyciskiem “F12” oraz tworzenie i używanie wielu nowych kart. W codziennej pracy każde kilka sekund zaoszczędzone dzięki temu narzędziu są na wagę złota.Node Package Manager – program do instalacji wielu narzędzi projektowych z których korzystamy na co dzień m.in. Grunt (Task Runner), Sass (Preprocessor CSS), Bower (Package Manager). Dobrze skonfigurowane środowisko pod każdy projekt bardzo przyspiesza naszą pracę.

Performance marketing

SEMSTORM – pozwala na efektywne zarządzanie projektami SEO/SEM. Zalety to monitorowanie wybranych słów kluczowych w przejrzysty sposób, odnajdywanie innych z potencjałem oraz możliwość prostej analizy działań konkurencji. Działa zarówno 
w obszarze wyników organicznych, jak i linków sponsorowanych.

Dużym minusem jest natomiast brak możliwości wystawiania raportów .pdf z poziomu programu (co większość narzędzi posiada w swojej ofercie) oraz brak bazy anglojęzycznych słów, przez co SEMSTORM jest w 100% efektywny tylko przy prowadzeniu działań na polskim rynku.

Majestic – pozwala na analizę profilu linków w serwisach, służy więc do działań SEO. 
Za jego pomocą jesteśmy w stanie analizować działania konkurencji i robić swoje jeszcze bardziej jakościowo.

SimilarWeb – za jego pomocą widzimy statystyki witryn, które nie należą do nas. Pozwala nam to na ocenienie potencjału reklamowego na wybranych stronach.

Whitepress/SeedingUp – czyli content marketing w czystej postaci. Za pomocą tych platform contentowych publikujemy treści promocyjne, a także materiały związane z SEO. Whitepress to platforma polska, natomiast SeedingUp jest jej zagranicznym odpowiednikiem, który wykorzystujemy przy obcojęzycznych kampaniach.

Brandle – platforma umożliwiająca skuteczny marketing szeptany. Za pomocą narzędzia możemy zlecić publikację treści przez copywriterów. Innymi słowy – łączy nas z ludźmi wykonującymi pracę na blogach i forach.

Narzędzia platform reklamowych (Google Analytics/Search Console i inne) – funkcje oferowane przez wyżej wymienione pakiety są niezwykle rozbudowane i służą nam w zakresie zarówno raportowania, analizy działań reklamowych, jak i samego planowania kampanii, szacowania potencjału ustawianych reklam.

Social Media & PR

Power Editor – narzędzie stworzone większym reklamodawcom do tworzenia dużych ilości materiałów reklamowych i zestawów reklam. Daje możliwość szczegółowego kontrolowania ustawień kampanii. Dostępny jest jedynie w przeglądarce Chrome.

Facebook Ads Manager
– prowadzi nas za rękę w tworzeniu reklamy. Można podejrzeć tutaj wyniki kampanii, ustawić raportowanie lub wybrać odpowiednie statystyki, które nas interesują. Można również tak jak w Power Editorze dodać reklamy, jednak szukanie psozczególnych opcji może mieć różne rozłożenie niż w PE.

ROI Hunter – jest zaawansowanym narzędziem do zarządzania reklamami na Facebooku, które zostało zaprojektowane przez osoby specjalizujące się w e-commerce’ach i digital marketingu. Pozwala na tworzenie automatyzacji pewnych procesów (tworzenia, edycji 
i optymalizacji kampanii Facebookowych).

Dzięki niemu można połączyć wyniki reklam 
z danymi z Google Analytics. Ekipa zajmująca się obsługą narzędzia jest bardzo pomocna, 
z chęcia wyraża swoje opinie i pomaga w obsłudze, jeśli występują problemy. Są gotowi sprawdzić i poprawić wygląd feeda produktowego. Zawiera również możliwość stworzenia szablonów do promowania produktów, jak i automatyzację wielkości produktu do promocji 
w news feedzie lub right hand side.

Monitori
– nasz główny wybór jeśli chodzi o monitoring, ceniony przede wszystkim za wysoką skuteczność w odnajdywaniu słów kluczowych. Standardowo służy nam do kontroli tego co pisze się o markach naszych klientów, przeprowadzanych akcjach marketingowych oraz projektach własnych. Pozwala na kontrolę i szybkie reagowanie.

Monitoring mediów
(IMM) to podstawowe narzędzie PR’owca, dzięki któremu może nie tylko obserwować obecność marki lub poszczególnych projektów na portalach internetowych, w prasie drukowanej, radiu czy telewizji, lecz także pozyskiwać wskaźnik AVE, który pozwala ocenić skuteczność prowadzonych działań.

Ta funkcja przydaje się szczególnie podczas przygotowywania raportów. PR niesie ze sobą przede wszystkim długofalowe korzyści. Niektórzy klienci oczekują natychmiastowych efektów i niecierpliwią się, gdy ich nie widać.

Przedstawiając klientowi listę publikacji, zasięgi i ekwiwalent reklamowy pokazujemy, że prowadzone działania media relations faktycznie się opłacają.

***

Chcesz żebym na blogu AK74 opublikował Twój deck? Napisz do mnie (artur@revolver.pl)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon