Krystian Dylewski (2Take.it) – Dobry program lojalnościowy musi być błyskawiczny w obsłudze

Artur Kurasiński
23 stycznia 2017
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Artur Kurasiński – Stworzyliście bardzo dobrą aplikację OCR do rozpoznawania treści na paragonach fiskalnych. Doceniło ją Ministerstwo Finansów I wykorzystuje w Narodowej Loterii Paragonowej. W czasach, kiedy cały świat patrzy na technologie tłumaczenia ad hoc języków czy machine learning skanowanie tekstu wydaje się mało skomplikowane..

Krystian Dylewski (2Take.it) – Tez tak kiedyś myślałem. Od 10 lat zawodowo zajmuję się machine learning i big data dla największych korporacji na świecie, więc temat ten znam od podszewki i od praktycznej strony. Okazuje się, że obecne systemy OCR na świecie kompletnie nie radzą sobie z błyskawicznym rozpoznawaniem danych ze zdjęć pogiętego często paragonu, wykonywanych smartfonem.

Stworzenie rozwiązania, które można zastosować w programach lojalnościowych zajęło nam rok i cały czas nadal rozwijamy algorytmy. Dla mobilnego systemu lojalnościowego, w którym naliczamy punkty użytkownikom, potrzebne jest dedykowane rozwiązanie uwzględniające wymagania, różne scenariusze. Uważam, że to, co zrobiliśmy, wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Warto było podjąć wyzwanie, stworzyliśmy skuteczny system, zgłosiliśmy go do ochrony patentowej w Polsce i za granicą.

Artur Kurasiński – Inny polski startup Zencard stworzył rozwiązanie oparte o dane płynące z terminali. Wy chcecie żeby klienci skanowali papierowe paragony. Nie jest to krok do tyłu? Dlaczego nie postawić na QR kody, aplikacje mobilne i autoryzację za pomocą serwisów społecznościowych?

Krystian Dylewski – QR kody łatwo podrobić. QR kody wykorzystuje m.in. Freebee i udostępnia firmom tablet do wyświetlania unikalnych QR kodów, itp. Zencard z kolei wymaga specjalnego terminala. W obu przypadkach wdrożenie nie jest ani tanie, ani szybkie. U nas w 2Take.it cały program lojalnościowy można uruchomić w zaledwie… 30 minut. Nie instalując żadnego sprzętu za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jesteśmy w zupełnie innym segmencie.

Artur Kurasiński – Kolejny rodzimy startup Kekemeke bardzo dobrze radzi sobie na polu zwiększania lojalności klientów i cyfrowych pieczątek. Jaki wy macie pomysł na inne podejście do programów lojalnościowych?

Krystian Dylewski – MVP rozwiązania podobnego do Kekemeke mieliśmy rok przed nimi. Potencjalni klienci jednak mówili nam, że nikt przy kasie, mając kolejkę, nie będzie poświęcał czasu na nabijanie pieczątek. Wiedziałem , ze dobry program lojalnościowy musi być błyskawiczny w obsłudze. Gratuluję sukcesu Kekemeke. My z pewnością wdrażamy inny model działania i sprzedaży.

Artur Kurasiński – Interesuje Was rynek polski czy chcecie skalować swój biznes na inne kraje? Robiliście badania i wiecie, jak wyglądają potrzeby klientów na przykład w krajach europejskich?

Krystian Dylewski – Interesuje nas wyłącznie zagranica, choć w Polsce też rozwijamy platformę i mamy spore apetyty. Patrzymy uważnie, gdzie i jak rozwijają się inne programy lojalnościowe, m.in. Payback, Sodexo i wiele mniejszych. Rozmawiamy dużo z otoczeniem, firmami, konsumentami, robimy badania rynkowe i drobiazgowo analizujemy rynki.

Interesuje nas wyłącznie zagranica, choć w Polsce też rozwijamy platformę i mamy spore apetyty. Patrzymy uważnie, gdzie i jak rozwijają się inne programy lojalnościowe, m.in. Payback, Sodexo i wiele mniejszych

Artur Kurasiński – Jak zachęcacie do pobierania Waszej aplikacji? Macie na to jakąś autorską metodę?

Krystian Dylewski – Stosujemy tradycyjny lead nurturing, ale mamy tez „bombę atomową”, o której mam nadzieje będzie głośno niebawem.

Artur Kurasiński – Patrząc na wasze zainteresowania i technologie, z którymi pracujecie – co istotnego może wydarzyć się w najbliższych latach?

Krystian Dylewski – Podobnie, jak w autonomicznych samochodach 99% rzeczy zmieni sztuczna inteligencja. Bez najmniejszej wątpliwości czeka nas wykładniczy rozwój technologii i błyskawiczne zmiany, o jakich nam się nie śniło. W branży, w której działa 2Take.it w najbliższych latach będzie następował wzrost znaczenia big data i coraz lepsze targetowanie behawioralne ofert.

W nowoczesnych programach lojalnościowych nie chodzi o bezpośrednie lojalizowanie klienta poprzez nagrody, tylko o zbieranie danych, które można przekuć w lepszą ofertę. Taka jest przyszłość zachęcania do kolejnych zakupów – coraz bardziej dopasowana i spersonalizowana oferta. Na tym polu rozegra się najwięcej w najbliższym czasie.

***

Krystian Dylewski – architekt rozwiązań big data, business intelligence oraz data mining. Specjalista algorytmów targetowania behawioralnego i machine learning. Od ponad 8 lat konsultuje i wdraża projekty analizy danych dla takich marek jak: Naspers, Mindshare, The Boston Consulting Group, Huawei. W 2014 uruchomił startup 2take.it specjalizujący się w czytaniu danych ze zdjęć paragonów fiskalnych.

W oparciu o autorską technologię OCR dostosowaną specjalnie do paragonów i komórek wdraża m.in. programy lojalnościowe. Obecnie startup przetwarza ponad 200 tys. paragonów miesięcznie. Z jego rozwiązań korzysta m.in. Ministerstwo Finansów.

Może zainteresują Cię również:



facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon