3 sposoby pozyskiwania influencerów dla Twojej branży

Artur Kurasiński
4 kwietnia 2017
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Nie ma chyba marki, która negowałaby słuszność bycia online. Samo istnienie w sieci jednak już nie wystarczy. Potężna kumulacja treści w internecie sprawiła, że należy szukać wpływowych pośredników. Czym mieliby się zajmować? Swoją osobowością, ale też wiedzą i autorytetem przekierowywać uwagę internautów na konkretne treści o usługach i produktach. Influencerzy, bo o nich tu mowa, muszą zostać namierzeni. Jak? O tym w dzisiejszym wpisie.

Influencer to osoba, która ciężko pracuje na swoją pozycję w internetowym świecie, stąd próba pozyskania go dla swojego biznesu może okazać się nie lada wyzwaniem. Z drugiej strony, jeśli już uda się już pozyskać właściwego influencera, można mieć 100% pewność, że komunikat trafi do właściwego odbiorcy, a tym samym nastąpi rychły wzrost sprzedaży produktu bądź usługi. Marketerzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem ze współpracy z influencerami, stąd też kilka porad, jak pozyskać właściwego influencera z odpowiednim zasięgiem.

1. Eksperci – obserwuj ich jak najwięcej

Istnieje całkiem sporo narzędzi służących do „wykrywania” najlepiej pasujących do naszej marki influencerów. Jedno z nich to BuzzSumo, które między innymi umożliwia wyszukiwanie interesujących nas influencerów, a także szeroko rozumiany monitoring social media. Program umożliwia sortowanie wyników wyszukiwania po zasięgu, autorytecie, wpływie czy zaangażowaniu. Po zakończeniu wyszukiwania możemy łatwo wyeksportować wyniki i wykorzystać je na innych platformach.

Drugie przydatne do pozyskiwania influencerów narzędzie, to FollowerWonk. Przeszukuje opisy profili, przez co umożliwia dotarcie do wartościowych użytkowników. Dzięki tej aplikacji możemy śledzić i grupować użytkowników, analizować ich aktywność, czy wreszcie zidentyfikować najbardziej dla nas wartościowe osoby.

Warto też odwoływać się wprost do poszczególnych portali społecznościowych. Facebook, Twitter czy LinkedIn dają możliwość wyszukiwania influencerów po słowach kluczowych. Warto śledzić dyskusje interesujących nas jednostek i przyglądać się temu, co i jak mówią na temat Twojej branży.

2. Wzajemnie oddziaływanie

Zasada jest prosta. Ty robisz coś dla kogoś, on więc chce zrobić coś dla Ciebie. Ta reguła jest niezwykle ważna dla procesu pozyskiwania influencerów dla Twojej marki. Jak wdrożyć ją w życie? Przede wszystkim staraj się nadać wartości relacji. Aby tego dokonać, możesz na przykład wysłać e-mail niezwiązany z promowaną przez Twój biznes treścią. Pogratuluj jakiegoś sukcesu, zwycięstwa czy nagrody bądź samej nominacji do niej. Wystarczy krótka wiadomość tekstowa. Możesz też dziękować za wszelkiego rodzaju pomoc, jaką otrzymałeś. Kreatywne pomysły również wchodzą w grę. Należy przy tym pamiętać, by nawiązującrelacje z influencerami, być możliwie autentycznym i osobowym.

3. Nie myl zasięgu z wpływem!

Uważaj! Przekonanie, że liczba obserwujących jest najważniejszą miarą podczas identyfikacji potencjalnych influencerów, to niebezpieczna pułapka. Tak naprawdę potrzebujesz zaledwie garstki wpływowych osób, aby ludzie zaczęli mówić o Twojej marce.

Jak zatem mierzyć wpływ? Koniecznie weź pod uwagę 3 czynniki:

Powiązanie – dowiedz się, czy udostępniany przez influencera content odnosi się do Twojej marki.

Zaangażowanie – zwróć uwagę na najważniejsze posty influencera oraz działania, które podejmują użytkownicy. Ważne jest też określenie, czy influencer wpływa na interakcje ze swoimi odbiorcami.

Jakość – poznaj częstotliwość publikacji i zbadaj charakter publikowanych treści. Sprawdź, czy publikacje zawierają wartościowe informacje. Jednym z lepszych sposobów weryfikacji jest z pewnością pozycja bloga w wyszukiwarce.

Każdy z 3 opisanych powyżej kroków przybliża Cię do efektywnej i satysfakcjonującej współpracy z influencerem. Istnieje jednak o wiele więcej metod budowania strategii współpracy. Czym tak naprawdę pachnie dobra strategia i owocna współpraca z influencerami? Z całą pewnością zwiększeniem ruchu oraz świadomości marki. To ostatecznie oznacza dla Ciebie nic innego jak zyski.

***

Autor: Michał Piątkowski – copywriter, freelancer, tłumacz. Specjalizuje się w pisaniu postów na blogi, artykułów sprzedażowych, posiada kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu krótkich tekstów banerowych. Absolwent Filologii Bałtyckiej na Uniwersytecie Warszawskim. Entuzjasta języka litewskiego oraz kultury krajów bałtyckich. W wolnym czasie czyta, pisze, chodzi na długie spacery i bardzo uważnie rozgląda się dookoła.
Więcej o Michale znajdziesz tutaj

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon