5 faktów, o których przekonasz się, nagrywając filmy 360

Artur Kurasiński
4 maja 2017
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

Drogi sprzęt, ogrom pracy oraz poszukiwanie pomysłu, o czym kręcić filmy 360 – przed takimi wyzwaniami staje każdy, kto zamierza rozpocząć przygodę z wirtualną rzeczywistością. Tymczasem mimo tych trudności, grono fascynatów VR-em stale się powiększa.

Nic dziwnego, nagrywanie filmów potrafi wciągnąć na całego. Co tak naprawdę jest wyjątkowego w tej nowej technologii? Oto kilka ciekawych spostrzeżeń na temat nagrań 360.

1. Istnieje język VR

Okazuje się, że podobnie jak kino, wirtualna rzeczywistość posiada swój własny język. Można tu mówić o specjalnym słownictwie w zakresie kierowania i koncentrowania uwagi. Musimy być jednak czujni, by nie wpaść w pułapkę pomieszania języków. VR wszak jest osobnym ośrodkiem, dla którego nie musi obowiązywać „słownik” znany nam z technologii 2D. W języku 360 nie istnieją skupiające uwagę widza zbliżenia czy powiększenia. VR to nowy język opowiadania historii i nowy język ekranu.

2. Spojrzenie rybiego oka

Wystarczy, że obiekt znajduje się parę kroków bliżej obiektywu w stosunku do innego, by nabrał szczególnej wyrazistości dla oka. Rzeczy znajdujące się w większej odległości od obiektywu automatycznie schodzą na plan dalszy i tracą na znaczeniu. Uwaga skupia się więc na obiektach znajdujących się bliżej obiektywu, które dzięki swemu położeniu zostają ukazane w sposób bardziej szczegółowy. Taki efekt otrzymujemy dzięki zastosowaniu obiektywu typu „rybie oko”.

3. Centrowanie, które przyciąga uwagę

Pomimo tego, że widzowie filmu 360 rozglądają się w przestrzeni, istnieje szansa skupienia ich uwagi na konkretnym obiekcie. Skieruj ją zatem do centrum. Wykorzystaj cięcie, ruch albo wspomnianą przed chwilą bliskość. To właśnie Ty masz pełną kontrolę nad tym, co widzowie zobaczą w pierwszych kilku sekundach. Pamiętaj, że pierwsze ujęcie jest najważniejsze dla zatrzymania uwagi widza na dłużej.

4. Dźwięk w przestrzeni

Odwracasz głowę w lewo, potem w prawo, za każdym razem słyszysz zmieniający się dźwięk. Odgłosy docierają zatem do naszych uszu na takiej samej zasadzie, jak ma to miejsce w przestrzeni. W dodatku nagrywanie i kodowanie dźwięku na urządzeniach jest bardzo proste. Dobra wiadomość jest również taka, że zarówno YouTube jak i Facebook, obsługują wideo 360 wraz z dźwiękiem przestrzennym.

5. Kwestie techniczne

Filmy 360 w dobrej jakości zarejestrujemy z pewnością na urządzeniach GoPro, Samsung Gear 360 czy Nikon KeyMission. Wybór konkretnego urządzenia zależy wprawdzie od osobistych preferencji użytkowników, jednak warto podkreślić niektóre walory poszczególnych urządzeń, jak choćby wysoka jakość nagrań w GoPro, świetny wygląd Nikona, czy wygodny podgląd na żywo na sprzęcie firmy Samsung.

Jak już zostało wspomniane, wybór urządzenia oraz środowiska pracy z wideo 360 zależy od indywidualnych oczekiwań. Warto tutaj zauważyć, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się połączenie dobrej jakości rejestrowanych nagrań z komfortem użytkowania. Tak więc urządzenie z przyjaznym interfejsem na pewno stanowić będzie doskonałą zachętę do eksperymentów z przestrzennym słowem oraz dźwiękiem.

PS Chcesz zmierzyć i dowiedzieć się co dokładnie na co widzowie zwracali uwagę podczas oglądania Twojej produkcji? Polecam GhostVR, który pomoże przeanalizować wideo i pokaże jak ludzie reagują

Autor: Michał Piątkowski

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon