Co mają ze sobą wspólnego wirtualna rzeczywistość i służba zdrowia?

Artur Kurasiński
22 maja 2017
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

To już potwierdzone. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość pomogą lekarzom i pielęgniarkom w ich codziennej pracy. Zanim jednak dojdzie do rozpowszechnienia technologii nowej generacji w tym sektorze, personel medyczny przejdzie gruntowne szkolenia. Wszystko dzięki Centrum Medycznemu Uniwersytetu w Nebrasce, który wyłożył na ten cel 119 milionów dolarów.

Na początek zostanie wdrożony szereg platform symulacji. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o zoptymalizowanie szkoleń medycznych przeznaczonych dla klinicystów. Docelowo ma to poprawić jakość i bezpieczeństwo podejmowanych działań.

Bezpieczna, skuteczna i skupiona na pacjencie opieka to priorytet. Dlatego przedstawiciele Uniwersytetu w Nebrasce stawiają przede wszystkim na doświadczenie oraz praktyczne doskonalenie umiejętności personelu medycznego.

Interdyscyplinarne Centrum Badań Uniwersytetu w Nebrasce zamierza wdrożyć stosowne narzędzia, które mają pomóc lekarzom oraz innym pracownikom służby zdrowia w rozwoju ich kompetencji pod kątem nowej technologii. Będą to głównie szkolenia kliniczne, jak również doskonalenie umiejętności chirurgicznych przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii symulacji, wirtualnej rzeczywistości immersji, pogłębionej rzeczywistości oraz technologii holograficznych. Wszystko to odbywać się będzie na terenie placówki o powierzchni 192 tysięcy metrów kwadratowych.

Jednym z większych wyzwań, które stanie przed Centrum Badań będzie stworzenie treści wirtualnej i pogłębionej rzeczywistości dla chirurgicznych modułów treningowych. Warto w tym kontekście wymienić takie wiodące technologie jak IEXCEL Helix – zakrzywiony pod kątem 280 stopni rozszerzony ekran tworzący środowisko immersyjne 2D/3D, oparty na laserze „3D iSpace”, pięcioboczne środowisko wirtualnej rzeczywistości immersji, a także 130-osobowa widownia holograficzna.

Szacuje się, że cały projekt przyniesie 325 nowych miejsc pracy oraz zysk wysokości 40 milionów dolarów, który przełoży się na wzrost ekonomiczny regionu.

Samo kształcenie pod kątem przystosowania personelu do nowej technologii prawdopodobnie wyjdzie poza tradycyjne modele nauczania. Wykłady zostaną zastąpione praktycznym nauczaniem, które zdecydowanie lepiej utrwala nabyte umiejętności. Nieco przestarzały, mentorski model treningowy dla lekarzy zostanie przekształcony i wzbogacony o symulator pacjenta, symulację chirurgiczną, narzędzia do interaktywnych wizualizacji takie jak hełm wideo, interaktywne „ściany edukacyjne” oraz wirtualne środowiska pogłębionej rzeczywistości 3D.

Jak pokazują badania, przy tradycyjnym nauczaniu w formie wykładów, poziom przyswajania wiedzy wynosi 5%, natomiast w przypadku ćwiczeń praktycznych czy bezpośredniego stosowania nabytych wiadomości, wrasta on aż do 90%. Wniosek, który się zatem nasuwa, to zachęta do bardziej aktywnych ćwiczeń praktycznych.

Autor: Michał Piątkowski

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon