Case study aplikacji mobilnej „Moja Gazetka”

Artur Kurasiński
23 lipca 2017
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Dziś kolejny eksperyment – case study konkretnego przypadku stworzenia i rozwoju małego startupu. Wszystko wzięło się z tego, że Michał Machniak napisał do mnie z pytaniem czy mogę wspomnieć o jego projekcie „Moja Gazetka”.

Odpisałem, że niechętnie bo nie widzę kontekstu ale jeśli by opisał drogę jaką zespół przebył od etapu pomysłu do realizacji to bardzo chętnie opublikuję taką analizę. Poniżej znajdziecie informacje (dość szczegółowe) na temat „Mojej Gazetki” a Michał pewnie odpowie na dodatkowe pytania w komentarzach.

PS Tak, to znaczy, że możesz do mnie przysłać swój case study. Jeśli będzie fajnie opisany, będą w nim informacje przydatne innym osobom tworzącym startupy w Polsce to z przyjemnością opublikuję go na tym blogu.

Czym jest Moja Gazetka?

Moja Gazetka to aplikacja agregująca gazetki promocyjne i inne oferty specjalne sieci handlowych. Chodzi przede wszystkim o popularne gazetki, które można spotkać w sklepach w wersji papierowej.
Z pomocą Mojej Gazetki można przeglądać w sposób wygodny gazetki promocyjne z telefonem/tabletem w ręce.

Skąd pomysł na taką usługę?

Mój brat – Tomek pracował w Niemczech, w Hamburgu. Zauważył, że jest taka aplikacja na rynku niemieckim jak kaufDa. W Polsce takiej aplikacji do przeglądania gazetek nie było, postanowiliśmy stworzyć.

Jak finansujecie wasz projekt?

Oboje jesteśmy informatykami, więc cała pracę wykonywaliśmy sami po godzinach, Tomek po pracy regularnej w Niemczech, a ja po uczelni (aktualnie jestem studentem 3 roku informatyki na Politechnice Wrocławskiej). Koszty serwera, domena – nie były wysokie, innych kosztów nie mieliśmy.

Dlaczego stworzyliście w teamie a nie w większym zespole?

Nie potrzebowaliśmy większego zespołu, wtedy tylko z rynkiem polskim to było małe przedsięwzięcie.

Sprawdzaliście jak podobne startupy funkcjonowały na rynkach zagranicznych?

Nie sprawdzaliśmy, wtedy w ogóle taką tematyką nie interesowaliśmy się.

Macie jakąś np. niemiecką konkurencję?

Tak, na rynku niemieckim jest kaufDa, Mein Prospekt (te dwie aplikacje połączyły się jakiś czas temu) i inne, ale my tam nie chcemy iść, rynek tam jest już zajęty.

Czy i jak się promujecie?

Tak, teraz wydajemy już trochę na marketing. Mamy Facebooka: https://www.facebook.com/eGazetka/ – organizujemy tam różne konkursy, staramy się pozycjonować stronę mojagazetka.com.

Staramy się nawiązać bliższą współpracę ze sklepami, np. poprzez umieszczanie logo Mojej Gazetki na gazetce drukowanej, np. Norauto, SPAR, Topaz, Drogerie Jasmin…pierwsza lub ostania strona, do sprawdzenia na stronie sieci handlowej lub w Mojej Gazetce :)

Czasami udaje nam się również osadzić link do Mojej Gazetki na strony sieci handlowej, jak np. w Delikatesy Centrum: https://www.delikatesy.pl/promocje-i-gazetka lub na samym dole strony, obok logo Facebooka.

Staramy się przeprowadzać również wspólne akcje promocyjne na Facebooku, ostatnie takie akcje, z dziś i wczoraj, to np. wzajemne posty reklamowe z Drogerie Jasmin czy My Center.

Jakie narzędzia wykorzystujecie do marketingu i reklamy?

Google Analytics, Fabric, strony sklepów (Google Play, Apple Store)

Co dokładnie analizujecie?

ilość instalacji, temp wzrostu, źródło instalacji, często też dla sieci handlowych na ich prośbę: np. ilość otwarć gazetki, średni czas spędzony na przeglądaniu gazetki, ile osób przeglądnęło gazetkę do końca, jaka gazetka była najbardziej popularna…

Czy wydajecie jakieś środki na remarketing?

Nie wydajemy na remarketing

Model biznesowy – na czym zarabiacie?

Dochody z Mojej Gazetki, czerpiemy z 3 głównych źródeł dochodów, są to:
● podpisane umowy z kilkudziesięcioma sklepami, które płacą opłatę za regularne umieszczanie ich oferty
● banery reklamowe, głównie AdMob z Google
● kampanie realizowane najczęściej we współpracy z agencjami reklamowymi lub bezpośrednio (jeżeli reklamodawca się do nas zgłosi lub jak my zaproponujemy kampanie)
● aplikacja mZakupy.com (sprzężona z aplikacją Moja Gazetka), gdzie można kupić bezpośrednio produkty z gazetek promocyjnych. Tutaj rozliczamy się w modelu CPC z sieciami handlowymi, część sklepów jest również poprzez sieci afiliacyjne

Tak jak pisałem, nie korzystaliśmy dotychczas z żadnych form inwestycyjnych, wszystko za własny czas, umiejętności i pieniądze.

Jak wygląda obecnie wasza konkurencja w Polsce?

Konkurencja w Polsce to głównie Blix i Qpony (jakiś czas temu Qpony przejęły Blixa), poza tym jest kilka mniejszych aplikacji.

Krótka historia i przyszłość

Wersja polska

Zaczęliśmy, tj. ja i mój brat Tomek w pod koniec 2012, w lutym 2013 opublikowaliśmy pierwszą wersję Mojej Gazetki na Androida.

Na początku nie mieliśmy konkurencji w Polsce, nie posiadaliśmy odpowiedniego know-how odnośnie marketingu, w szczególności marketingu aplikacji mobilnych, nie korzystaliśmy również z płatnych kampanii AdWords czy podobnych. Mimo to udało nam się już w maju przekroczyć 10k pobrań.

Pod koniec marca 2014 zwrócił się do nas Microsoft z propozycją współpracy (zapewniając odpowiednie wsparcie) przy tworzeniu Mojej Gazetki na Windows Phone. W lipcu 2014 r. Moja Gazetka została umieszczona na Windows Store. (Aktualnie Moja Gazetka jest również na Windows 10).

Moja Gazetka dla iOS była kolejnym naturalnym krokiem w rozwoju aplikacji. W styczniu 2015 została umieszczona Moja Gazetka na Apple Store.
W roku 2015 Moja Gazetka pojawił się również na BlackBerry, ale to tylko dlatego, że Tomek używał wtedy tego telefonu.

W najbliższym czasie (kilka tygodni), będziemy publikować nową wersję. Można powiedzieć, powrót do źródeł, czyli 4 tabek: Najnowsze, Ulubione, Sklepy, Kategorie

Moja Gazetka za granica

Czechy (Moje Letáky)
Widząc sukces Mojej Gazetki w Polsce, postanowiliśmy skopiować pomysł i same aplikacje do innego kraju. Rozpoczęliśmy od Czech, uzasadnione było to podobną kulturą, a także faktem, że z racji zamieszkania w Raciborzu (blisko granicy) bywaliśmy czasem w czeskich sklepach znając ich specyfikę.

Niestety nie poszło to za dobrze, popełniliśmy trochę błędów, gazetki dodawaliśmy własnymi siłami (bez znajomości czeskiego), brakowało osoby odpowiedzialnej za projekt. Nie szło zbyt dobrze a sama aplikacja w Czechach została przez nas trochę zapomniana.

Aktualnie aplikacja w Czechach nazywa się Moje Letáky, zajmuje się nią osobą mówiąca w j. czeskim, a sama aplikacja jest zaliczana do liderów aplikacji zakupowych w Czechach.

Ukraina, Białoruś i Rosja (Love Sales)

Na Ukrainie (lovesales.com.ua) przejęliśmy największą aplikację zakupową typu Moja Gazetka. Aplikacja ta nie była zbyt dobrze zrobiona, ale miała już wtedy ponad 100k użytkowników na Androida. Dopasowaliśmy istniejący już własny produkt do specyfiki rynku ukraińskiego i wypuściliśmy odświeżoną wersję.
Aktualnie jesteśmy na Ukrainie z aplikacją na Androida i iOS liderem jeżeli chodzi o aplikację zakupowe, posiadamy ponad 180k tys. użytkowników.

Po Ukrainie przyszedł czas na Białoruś (lovesales.by) – tutaj w zasadzie, podobnie jak w Polsce w roku 2012, nie było żadnych większych konkurentów. Doświadczenie z trzech krajów pozwoliło bardzo prężnie się rozwijać.

Zaczęliśmy na rynku białoruskim od zera (bez posiadania bazy użytkowników jak w Ukrainie), ale już z know-how – zaczęliśmy w lutym 2017, przed kilkoma dniami, w lipcu 2017, czyli po 5 miesiącach przebiliśmy granicę 100k pobrań. Warto zaznaczyć, że aplikacja jest tylko dla rynku białoruskiego. Na Google Play klasyfikowana jest jako trzecia najlepsza aplikacja zakupowa (ustępując AliExpress).

Po sukcesie na Białorusi spróbowaliśmy również w Moskwie (lovesales.com.ru). Konkurencja jednak jest dosyć duża, więc wciąż walczymy o ten rynek.

Aplikacjami Love Sales (czyli tymi targetowanymi na rynek wschodni) zajmują się osoby posługujące się natywnie językiem rosyjskim i ukraińskim.

We wszystkich krajach jesteśmy na Androidzie, iOS, a w Polsce dodatkowo na Windows Phone, Windows 10 i BlackBerry ;)

Liczby, ciekawostki

Moja Gazetka, sumarycznie dla wszystkich platform (Android, iOS, Window Phone, Windows 10, BlackBerry)

● ponad 700k pobrań,
● liczba sesji w ciągu ostatnich 30 dniach: ponad 9,5 mln

Love Sales UA, sumarycznie dla wszystkich platform (Android, iOS):
● ponad 180k pobrań,
● liczba sesji w ciągu ostatnich 30 dniach: ponad 1,1 mln

Love Sales BY, sumarycznie dla wszystkich platform (Android, iOS)
● ponad 100k pobrań
● liczba sesji w ciągu ostatnich 30 dniach: ponad 865k

Moje Letáky, sumarycznie dla wszystkich platform (Android, iOS)
● ponad 27k pobrań
● liczba sesji w ciągu ostatnich 30 dniach: ponad 275k

Parę liczb/faktów z analizy Mojej Gazetki (Android) (dane na podstawie Google Analytics):

● ponad 78% użytkowników przegląda otwierane gazetki (co najmniej raz) od początku do końca
● od początku roku 2015 (od wtedy prowadzimy dokładne statystyki) w Mojej Gazetce przewinęło się ponad 15000 gazetek należących do 120 sieci handlowych o łącznej liczbie stron ponad 220 tys.
● w ciągu jednego dnia użytkownicy Mojej Gazetki (tylko na Androidzie) spędzają czas równy łącznie ponad półtorej roku
● najwięcej jest użytkowników w wieku 25-34 lat, ta grupa jest odpowiedzialna za 51% sesji. Na drugim miejscu plasują się osoby w wieku 35-44.
● kobiet wśród użytkowników jest 54%, kobiety odpowiadają jednak za niemal 60% ruchu w aplikacji. Co ciekawe, od dłuższego czasu stopniowo rośnie udział mężczyzn wśród użytkowników :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon