Dlaczego agencje influencer marketingu cieszą się tak dużym zainteresowaniem marek?

Artur Kurasiński
1 września 2017
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

Influencer marketing przeżywa boom. Internetowi twórcy opinii stali się nieodłącznym elementem kampanii reklamowych największych światowych marek. Taki stan rzeczy rodzi coraz to nowe możliwości. Sam influencer marketing natomiast nie jest już tylko fajną opcją do wykorzystania w kampanii. To konieczność.

Miliard dolarów. Mniej więcej na tyle szacuje się wartość influencer marketingu na samym tylko Instagramie. Coraz częściej słyszy się jednak, że wartość tego rynku wzrośnie w najbliższych latach pięcio, a nawet dziesięciokrotnie.

Skąd pomysł na agencje influencer marketingu? Okazuje się, że kampanie wykorzystujące tę gałąź napotykają na trudności w zakresie przeprowadzania i koordynacji. Zarządzanie tworzeniem, optymalizacja, przegląd treści oraz ogrom zmiennych, które należy mieć na uwadze, spędzają niekiedy sen z powiek marketerom.

Agencje przychodzą z odsieczą. Chociaż na świecie znajdziemy marki, które świetnie poradziły sobie z koordynacją współpracy z influencerami w pojedynkę, łatwo dostrzeżemy plusy korzystania z usług wyspecjalizowanych agencji.

Wiedza, doświadczenie i…

Gromadzone od dłuższego czasu wiedza i doświadczenie stanowią nieocenioną wartość, którą mogą się poszczycić agencje influencer marketingu. Zasoby, którymi dysponują oraz sprawność nabyta w wyniku przeprowadzonych wcześniej kampanii, pozwala na zapewnienie skutecznych działań.

Czym właściwie zajmują się tego typu agencje? Przede wszystkim szerokopojętą współpracą z markami oraz influencerami działającymi m.in. w social mediach. Celem takich agencji jest kompleksowe przygotowanie kampanii i możliwie proste ich przeprowadzenie. Jednym z zadań jest wzięcie pod uwagę wiedzy i doświadczenia z przeprowadzonych dotychczas kampanii wraz z setkami różnego rodzaju zmiennych.

Wyzwanie stojące przed agencją współpracy z influencerami to także stworzenie kreatywnej, wydajnej i opartej na strategii kampanii, która osiągnie założone cele. Zanim jednak kampania ruszy z miejsca, agencja staje przed koniecznością wyboru o influencera (bądź kilku), którego działalność zgodna jest z celami kampanii oraz ideami danego brandu.

Praca agencji influencer marketingu to także opracowanie struktury kampanii, optymalizacja, przygotowanie raportów, umów i negocjacje stawek satysfakcjonujących dla obu stron.

Należy dbać o relacje

Podtrzymanie dobrych relacji na linii marka – agencja może również stanowić wyzwanie. Wypracowanie przyjaznych warunków współpracy to kwestia zrozumienia potrzeb oraz filozofii danej firmy. Wybierając agencję, przedsiębiorcy zwracają uwagę na 3 czynniki – na reputację, zaufanie oraz wyniki agencji. To one stanowią pewną przesłankę o skuteczności podejmowanych przez nią działań.

Kluczowe znaczenie ma także relacja na linii agencja – influencer. Nawiązanie i potrzymanie dobrych stosunków w tej parze wymaga czasu i uwagi. Zadaniem agencji w tym układzie jest nie tylko zapewnienie odpowiedniego wynagrodzenia, lecz także wypracowanie atmosfery szczerej i przyjaznej współpracy. Sprawdzeni influencerzy, którzy przyczynili się do sukcesu niejednej kampanii, to dla agencji prawdziwy skarb. Zanim jednak tego typu współpraca przyniesie pozytywne efekty, agencje influencer marketingu muszą przebyć morze poszukiwań, planowania i negocjacji.

Zróżnicowanie postępuje

Wraz z rozwojem branży następuje zróżnicowanie influencer marketingu. Agencje stają przed coraz większą ilością niuansów oraz zmiennych. Jednak dzięki wnikliwej analizie danych, mogą pozwolić sobie na przygotowywanie kolejnych szytych na miarę kampanii, co przekłada się na ich coraz większą skuteczność.

Agencje influencer marketingu to potężni pośrednicy we współpracy z markami. O ich sile świadczą między innymi: zdolność do wyszukiwania twórców opinii o dobrej renomie, strukturyzacja kampanii czy generowanie briefów, które przekazują influencerom najważniejsze wskazówki i komunikaty kampanii. Do tego dochodzą jeszcze takie aspekty pracy jak tworzenie dokumentacji, optymalizacja i rewizja otrzymanych wyników, które posłużą do ulepszenia kolejnych i kolejnych kampanii.

Powierzenie agencji działań opartych na kooperatywie z twórcami opinii, to, jak się okazuje, bardzo duże ułatwienie dla firm. Znajdą się oczywiście i tacy przedsiębiorcy, którzy samodzielnie podejmą się wyszukiwania influencerów i skupią się na narzędziach i automatyzacji tej gałęzi marketingu. Warto na koniec zauważyć, że dopóki istnieje na tym obszarze czynnik ludzki, sprawdzona agencja stanowić będzie gwarant skutecznych kampanii influencer marketingu.

Autor: Michał Piątkowski

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon