PR dla technologii, czyli po czym poznać i jak znaleźć najbardziej odpowiednią agencję?

Artur Kurasiński
4 października 2017
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Stało się! Twoja firma nabiera rozpędu i w końcu przychodzi moment, w którym chcesz, aby zrobiło się o niej głośno. Być może zależy Ci na poinformowaniu grup docelowych o swoim nowym produkcie, ważnym wydarzeniu mającym wpływ na rozwój przedsiębiorstwa, a może chcesz zdobyć uwagę nowych inwestorów czy wykreować wizerunek eksperta w swojej dziedzinie.

To czas, w którym rozpoczynasz poszukiwania agencji PR. Oczekujesz od niej, że sprosta Twoim wymaganiom i najlepiej wypromuje Twój biznes. Tego typu firm na rynku jest jednak wiele, pojawia się zatem pytanie…

Którą z nich wybrać?

Jest wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę wybierając agencję PR. Pierwsze, co powinno kierować Twoim wyborem, to precyzyjne określenie wymagań odnośnie współpracy. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania i czy rozumiesz istotę public relations.

Jeśli zależy Ci wyłącznie na zbudowaniu świadomości wśród dziennikarzy, może warto wybrać mniejszą agencję specjalizującą się w media relations? A może Twoje potrzeby dotyczą tworzenia wartościowych treści? W tym wypadku dobrym wyborem będzie agencja o rozwiniętych kompetencjach content marketingowych.

Jeśli jednak poszukujesz agencji PR, powinieneś zdecydować się na taką, która na co dzień operuje w Twojej dziedzinie. To ważne, ponieważ w ten sposób trafisz do firmy, która ma doświadczenie w działaniach komunikacyjnych dla klientów z branży IT/nowych technologii, a co za tym idzie – zna i rozumie ich specyfikę, dysponuje wiedzą na temat narzędzi PR, potrafi je dopasować oraz skutecznie wdrożyć.

Zna kluczowych dziennikarzy i influencerów specjalizujących się w interesującym Cię obszarze, a także potrafi zbudować z nimi długotrwałe relacje.

Warto przytoczyć tutaj cytat Grzegorza Marczaka z bloga AntyWeb:

„To, czy przeczytam informację prasową, zależy od tego, czy znam firmę oraz PR-owca. Dobrzy PR-owcy z dobrymi relacjami z mediami wiedzą, które komunikaty jest sens do mnie wysyłać […].”

Na tym jednak nie koniec – agencja specjalizująca się w realizacji działań PR dla branży IT/nowych technologii nie błądzi po omacku, wie co, do kogo i w jaki sposób komunikować, ma doświadczenie w organizacji eventów. Dzięki temu, że ma własny know-how w tym temacie, potrafi realizować założone cele i jest w tym skuteczna. Tak przynajmniej powinno wszystko wyglądać w teorii. Pojawia się zatem drugie pytanie…

Jak zweryfikować agencję PR?

W najprostszy sposób, czyli poszukując informacji w internecie lub – jeśli mamy w kręgu znajomych kogoś, kto korzystał z usług agencji PR – na podstawie rekomendacji. Agencja realizująca działania PR dla branży IT/nowych technologii w jasny sposób to komunikuje i podkreśla.

Na swojej stronie internetowej może pochwalić się portfolio klientów, posiada od nich również referencje. Warto sprawdzić także czy jej pracownicy wypowiadają się i dzielą swoim doświadczeniem na łamach mediów lub występują jako prelegenci na konferencjach branżowych. By upewnić się, że wybrana agencja PR jest tą właściwą, umówmy się na spotkanie.

Profesjonaliści poprowadzą rozmowę tak, by poznać Twoje biznesowe potrzeby oraz cele komunikacyjne. Poznasz także filozofię pracy agencji i zespół dedykowany do obsługi Twojej firmy.
Jeśli pojawią się wzajemne zrozumienie i jednakowe zasady pracy, nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości, że trafiliśmy w dobre ręce.

Z naszej perspektywy – agencji PR Calling – możemy potwierdzić, że praca dla startupów wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Kiedy zgłasza się do nas potencjalny klient, wiemy, w jaki sposób poprowadzić jego komunikację oraz jak działać, aby osiągnąć założone cele, a przede wszystkim – jego satysfakcję. Tak było na przykład w przypadku FindFunds.pl – platformy crowdfundingu udzia¬łowego, za pośrednictwem której spółki z o.o. po¬zyskują kapitał od inwestorów indywidualnych na rozwój nowych produktów/usług i inne działania.

„Do współpracy wybraliśmy agencję PR Calling, ponieważ zależało nam na partnerze, który swobodnie porusza się w zagadnieniach związanych z komunikacją nowych technologii. Jasne zasady pracy, rzetelność oraz profesjonalizm pozwoliły osiągnąć bardzo dobre efekty. Marka FindFunds.pl jest dziś postrzegana jako wiarygodne i bezpieczne miejsce służące do pozyskiwania inwestorów oraz lokowania kapitału. Ponadto rozpropagowaliśmy ideę crowdfundingu udziałowego wśród dziennikarzy, przedsiębiorców oraz inwestorów, co przełożyło się na wzrost zaufania do alternatywnych form lokowania kapitału”

– Lucyna Warda, CEO FindFunds.

Celem działań komunikacyjnych dla FindFunds.pl było dotarcie do potencjalnych inwestorów zainteresowanych wykupieniem udziałów w spółkach na wczesnym etapie rozwoju.

Cel pośredni zakładał edukację rynku w zakresie crowdfundingu udziałowego. Naszym zadaniem było również zbudowanie świadomości marki FindFunds.pl w środowisku dziennikarskim oraz inwestorskim. Ponadto cel działań komunikacyjnych zakładał uwiarygodnienie platformy jako miejsca, za pośrednictwem którego można wykupić udziały w spółce w bezpieczny sposób.

„Public Relations dla FindFunds rozpoczęliśmy od przygotowania szczegółowej strategii PR, w której określiliśmy m.in. kierunek działań komunikacyjnych dla serwisu. Postawiliśmy na edukację rynku w zakresie crowdfundingu udziałowego, z równolegle prowadzonymi aktywnościami wspierającymi wizerunek spółki, która wówczas prowadziła na platformie kampanię. Główne przekazy skierowaliśmy do mediów biznesowych, finansowych, startupowych a także tych, związanych z branżą spożywczą i przemysłową”

– wyjaśnia Katarzyna Dworzyńska, Head of Communication w PR Calling.

Media relations wspieraliśmy codzienną obsługą marek w social media. Fundamentem działań edukacyjnych był również personal branding CEO FindFunds.pl.

Lucyna Warda została ambasadorką marki oraz stała się popularyzatorką crowdfundingu udziałowego w Polsce, m.in. poprzez udzielanie komentarzy eksperckich mediom, uczestnictwo w konkursach branżowych oraz wystąpienia z prelekcjami podczas wydarzeń startupowych. Na bieżąco monitorowaliśmy media pod kątem equity crowdfundingu, wspieraliśmy markę w tworzeniu własnych treści na blogu oraz zapew¬nialiśmy doradztwo wizerunkowe.

Efektem było duże zainteresowanie dziennikarzy, co zaowocowało publi¬kacjami w najbardziej poczytnych i prestiżowych mediach biznesowych, m.in. w Forbesie, Pulsie Biznesu, MamStartup, InnPo¬land, czy w Portalu Spożywczym. Działania PR wpłynęły także na sukcesywne zakończenie kampanii Scabro¬susa – udziałowcy na rozwój spółki przekazali łącznie blisko 200 tys. zło¬tych.

Podobnie było w przypadku VR Visio – startupu zajmującego się produkcją gier i aplikacji dedykowanych wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. Firmę tworzy ok. 25 osób, które na co dzień zajmują się pracami koncepcyjnymi, programowaniem, grafiką i testami gier.

„Koncepcja współpracy z agencją PR w celu uporządkowania naszego wizerunku i nadania mu odpowiedniego kierunku rozwoju, pojawiła się już jakiś czas temu. W związku z profilem działalności VR Visio, kluczowe było pozyskanie partnera, który rozumie wyzwania stojące przed startupami oraz dynamikę zmian w sektorze nowych technologii. PR Calling odpowiada na te potrzeby w codziennej profesjonalnej pracy”

– komentuje Adam Cegielski z VR Visio.

Celem działań PR dla VR Visio było uporządkowanie wizerunku firmy i komunikacja produktowa skierowana do potencjalnych klientów oraz inwestorów. Wyzwaniem postawionym przed PR Calling było zaprezentowanie szkoleń VR/AR, jako rozwiązań mogących zapoczątkować zmiany na rynku pracy.

Realizację działań rozpoczęliśmy od zbadania potrzeb VR Visio i zapoznania się z celami zarówno biznesowymi, jak i komunikacyjnymi startupu. Dokonaliśmy również analizy dotychczasowej komunikacji. Na tej podstawie stworzyliśmy bazę mediów oraz wyodrębniliśmy najskuteczniejsze narzędzia pomocne w egzekucji założeń.

Core codziennej pracy stanowiły media relations. Przekaz kierowaliśmy do mediów biznesowych, technologicznych oraz startupowych.

Efektem było ponad 40 publikacji w największych serwisach, w tym m.in. w Pulsie Biznesu, Rzeczpospolitej, Interii czy VRhunters.

Podsumowując

Na podstawie dwóch powyższych przykładów możemy potwierdzić, że tego typu działania powinny być realizowane przez agencję PR, specjalizującą się w obszarze IT/nowych technologii.

Tylko w takim przypadku mamy gwarancję ich realizacji w możliwie jak najkrótszym czasie i – co najważniejsze – skutecznie.

Autorka: Marta Myszkowska, PR Specialist w agencji PR Calling

E-book PR dla startupów i nie tylko… czyli #mediahacking dla twojego biznesu powstał, ponieważ znamy problemy komunikacyjne młodych firm i wiemy, jak je rozwiązać. Pobierz darmowego e-booka klikając tutaj!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon