4 efektywne sposoby na zwalczanie smogu

Artur Kurasiński
21 grudnia 2017
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Bardzo często w dyskusjach na temat smogu i zanieczyszczonego powietrza pada pytanie „no dobrze, ale jak zacząć walczyć z tym świństwem?”. W poniższym artykul podaję kilka przykładów, które można zastosować w swoim domu jak i bliskim sąsiedztwie. Pamiętajmy, że dbałość o czyste powietrze zaczyna się od prostych rzeczy jak na przykład czym poruszamy się po mieście a nie kupnie drogiego oczyszczacza czy designerskiej maseczki na twarzy.

1. Rower, który oczyszcza powietrze

Holenderski projektant Daan Roosegaarde zaproponował prostą przeróbkę roweru dzięki której ten jednoślad filtruje powietrze za pomocą siły ludzkich mięśni. Pomysł prosty, możliwy do zastosowania szczególnie tam gdzie z rowerów powszechnie się korzysta.

2. Wymień piec

Zanieczyszczenia powietrza biorą się nie tylko z ruchu samochodowego ale (a może przede wszystkim) ze spalania toksycznego paliwa w domowych piecach. Nie bez kozery mówi się, że smog się bierze z biedy: Na ogrzanie domku o powierzchni 100 m2 potrzeba nawet około 4-5 ton opału na zimę. Zakup gorszej jakości paliwa to wydatek rzędu 1200-1500 złotych za cały sezon grzewczy. Ci, którzy mają świadomość ekoligiczną i wiedzą, że zatruwają powietrze często nie stać na to żeby palić czymś innym w swoim piecu.

Jak poważny to jest problem? Według ostatnich danych w szacuje się, że w Polsce działa około 3,5 mln kotłów na węgiel w tym około 3 mln to tak zwane „piece zsypowe” czyli takie w których można palić czym popadnie. Czyli skala zjawiska jest ogromna. W kilku miastach w Polsce samorządy przeprowadziły masową akcję wymiany starych pieców. W Warszawie można było uzyskać dotację do nawet 75% ceny nowego pieca.

3. Mech, który został filtrem

Bardzo ciekawe rozwiązanie oczyszczanie powietrza w mieście zaproponował berliński startupu. Według jego pomysłu w miastach miałby być montowany kaseton wypełniony mchem dzięki czemu taki „żywy billboard” byłby w stanie oczyszczać miejską atmosferę z wydajnością około 275 drzew. Co ciekawe czterometrowa konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca i można ją postawić tam, gdzie brakuje przestrzeni na skomplikowane i duże maszyny. City Tree wyposażaony jest w inteligentny system nawadniania oraz panele słoneczne co czyni go w zasadzie samowystarczalnym.

4. Zrób remont!

eurobank w ramach kampanii #BezSmogu, proponuje „pożyczkę energooszczędną” – umożliwia ona sfinansować remont podnoszący efektywność energetyczną w domu lub mieszkaniu, a po jego zakończeniu uzyskać zwrot prowizji. Jedną z wielu możliwości objętych ofertą jest wymiana starego pieca na nowy – proekologiczny. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 16,40%

To kolejna już inicjatywa eurobanku ukierunkowana na poprawę jakości powietrza w Polsce. Jest ona elementem rozpoczętej 27 listopada br. kampanii #BezSmogu, w ramach której bank wspiera tworzenie ogólnopolskiej sieci czujników smogu – w 50 placówkach eurobanku zostaną zainstalowane sensory mierzące poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10.

5. Zabieraj głos i działaj! Ty też możesz mieć wpływ!

To nie prawda, że nie mamy na nic wpływu. Obecnie każda władza a szczególnie samorządowa jest uczulona na krytykę płynącą z różnych mediów a szczególnie internetu. Ważne jest aby brać aktywny udział w konsultacjach, opracowywaniu na przykład budżetów obywatelskich czy pisania i zwracania uwagi urzędników na problemy. Znajdź grupę na Facebooku, sprawdź stronę urzędów i działaj – uczestnicz, zabieraj głos, dbaj o swoją okolicę.

Dobrym przykładem jest decyzja władz Warszawy o zamontowaniu w każdym miejskim przedszkolu oczyszczaczy – kilka lat temu decyzja uznana by była za niepotrzebne marnowanie wspólnych pięniedzy. Można? Można!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon