Smog Wars nadchodzi

Artur Kurasiński
26 lutego 2018
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Smog Wars czyli trzymająca w napięciu opowieść o sezonie grzewczym w stolicy naszego kraju.

Jonathan L. Ramsey to Amerykanin, który związany jest z Warszawą od ośmiu lat. W 2010 roku przeprowadził się do stolicy Polski, gdzie m.in. przygląda się życiu jej mieszkańców. Smog Wars nie jest jego pierwszym filmem poświęconym temu miastu. Ramsey zadebiutował krótkometrażowym, niezależnym filmem „Żyjąc z Warszawą”. Ten dokument to zbiór rozmów z obcokrajowcami, którzy z różnych powodów wybrali życie w tytułowym mieście. Niedługo potem uwagę reżysera przyciągnął problem smogu, który trapi mieszkańców Warszawy. Tak zrodził się pomysł nakręcenia kolejnego filmu.

SMOG WARS – Documentary Teaser Trailer with Introduction – 20.11.2017 from Jonathan Ramsey on Vimeo.

Zanieczyszczone powietrze stolicy przykuło też uwagę Michała Konopy – entuzjasty ruchu na świeżym powietrzu, proekologicznego działacza i wreszcie producenta filmowego. Jego dążenie to nie tylko uświadomienie społeczeństwa w kwestii powagi smogowego zagrożenia, lecz także zaangażowanie się po stronie ekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej.

Dlaczego film?

Wygląda na to, że to najlepszy środek, dzięki któremu przekaz trafi do szerokiego grona odbiorców i wznieci dyskusję na temat smogu. Wprawdzie zagadnienie wydaje się powszechnie znane, jednak skutki oddziaływania zanieczyszczenia powietrza już niekoniecznie. Smog to ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka. Jeżeli już mamy przeciwdziałać zagrożeniu, potrzebujemy przede wszystkim świadomości społecznej.

Ale nie tylko brak owej świadomości, zdaniem ekspertów, stanowi przyczynę zanieczyszczenia o tak dużej skali. Inny problem to brak edukacji w zakresie smogu oraz niezdolność przewidywania jego konsekwencji. Czy film spełni zatem edukacyjne oczekiwania? Wszystko wskazuje, że tak się właśnie stanie.

Smog Wars to, według twórców pomysłu, świeże spojrzenie na edukację dotyczącą wspomnianych zanieczyszczeń oraz skutków, jakie generują. Smog przecież ma wpływ na losy każdego z nas. Dlatego autorzy koncepcji zaproszą na plan konkretne osoby, by opowiedziały o wpływie smogu na ich życie. Smog widziany okiem jednostki – oto zamysł reżyserskiego duetu.

Dane dotyczące jakości powietrza w najbliższej okolicy (na naszej ulicy lub w pobliskim parku) są nie zwykle istotne – pozwalają na racjonalne zaplanowanie czasu poza domem. Dlatego im większa liczba czujników smogu, tym wyższy poziom świadomości o zagrożeniu. eurobank w ramach akcji #BezSmogu, przyłącza się do tworzenia ogólnopolskiej sieci czujników smogu. Obejrzyjcie materiał, który razem przygotowaliśmy w ramach tej kampanii

Wielkie śledztwo

W tej wielowątkowej opowieści głos zabiorą eksperci, naukowcy, duchowni, etycy, ekolodzy, biznesmeni, lokalni politycy, a także osoby starsze, dzieci oraz przeciętni mieszkańcy stolicy. Każdy z nich weźmie udział w swego rodzaju śledztwie, którego celem jest rozwiązanie problemu smogu – niezwykłej zagadki, z którą usiłujemy sobie poradzić od wielu miesięcy, a nawet lat.

Produkcja filmowa zaprezentuje nie tylko przyczyny, skutki czy możliwe rozwiązania kwestii zanieczyszczenia warszawskiego powietrza. Rolą narracji będzie także ukazanie ludzkiego oblicza smogu – tego, który budzi emocje. I to dosyć spore.

Akcja dzieje się jesienią i zimą 2017/2018. Oprócz prowadzenia rozmów z fascynującymi bohaterami, twórcy filmu monitorują stan powietrza. Wierzą, że ich opowieść przyczyni się do oczyszczenia Warszawy z groźnych pyłów i innych zanieczyszczeń, jak również stanie się przykładem dla innych miast.

Festiwale, telewizja, Netflix

Całość ma być gotowa w maju bieżącego roku. Zaraz potem ruszy dystrybucja filmu. Docelowo Smog Wars wyemituje jedna z polskich stacji telewizyjnych, pojawi się on także na platformie Netflix. W międzyczasie zostanie zaprezentowany na kilku festiwalach filmów dokumentalnych. Trafi do szkół. Ostatecznie tuż po premierze w październiku 2018 zostanie udostępniony szerokiej publiczności.

Twórcy Smog Wars całe przedsięwzięcie traktują jako misję, której spełnieniem stanie się zapewnienie Warszawie czystego powietrza. Nie chcą zarabiać na filmie. Inwestują w niego własne środki, własny czas i własną energię. Za pomocą platformy fundraisngowej próbują pozyskać fundusze na realizację głównych celów produkcji. Można ich wesprzeć tutaj

Smog Wars to film o smogu, zapis sezonu grzewczego z przełomu lat 2017/2018. Czy okaże się przełomem w myśleniu o profilaktyce zagrożeń wywołanych zanieczyszczeniem powietrza? Zobaczymy. W każdym razie ta produkcja na pewno odbije się szerokim echem nie tylko wśród mieszkańców Warszawy.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon