Co robić, gdy Twoje filmy wideo nie promują Twojego biznesu?

Artur Kurasiński
23 kwietnia 2018
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Okazuje się, że po obejrzeniu filmu o danym produkcie, skłonność odbiorców do jego zakupu zwiększa się o 85%! Czy wideo to potężna technologia? Z pewnością, tak. Czy firmy potrzebują tego narzędzia? Jak najbardziej! A czy marka Twojej firmy umacnia się dzisiaj dzięki wideo? No właśnie…

Powiedzmy to szczerze – wszyscy wiedzą, że wideo to niesamowita potęga. Co minutę na YouTube trafia 400 godzin coraz to nowych filmów. Wreszcie mówi się, że w 2018 roku 79% ruchu w sieci stanowić będzie wideo content. Filmów jest coraz więcej i więcej. Wygląda na to, że wszyscy nagrywają filmy. Albo za moment zaczną to robić.

Ci, którzy regularnie publikują treści na Facebooku, zauważyli, że organiczny zasięg jest bliski wymarciu. Sprawa przykra o tyle, że za promowanie treści w tym medium musimy zapłacić. Ale jeszcze gorzej, gdy nagrywamy wideo, których nikt nigdy nie zobaczy i o których nikt nigdy się nie dowie.

Pokaźna liczba firm oraz startupów wyprodukowała do tej pory całkiem sporo świetnego wideo contentu, który niestety przepadł w odmętach internetu. W czym zatem tkwi problem? Jeśli masz firmę, Twoja firma sprzedaje produkt albo usługę, do tego przyrządzasz całkiem przyjemne filmy wideo, to musisz zrobić jeszcze 1 rzecz – powiedz światu, że zrobiłeś film!

Facebook Video Ads nie za darmo, ale…

Miliony ludzi na świecie korzysta z Facebooka. Dlatego też to miejsce wydaje się najlepsze, by ogłosić światu, że zrobiłeś film. Facebook Video Ads okażą się świetnym i przydatnym narzędziem. Fakt faktem, nie jest ono darmowe, ale uwierz: na promocję wideo możesz wydać wiele, wiele więcej.

Być może przed wrzuceniem filmu zastanawiasz się, czy lepiej będzie, gdy wkleisz link do YouTube’a, przekierujesz do filmu umieszczonego na Twojej stronie, a może załadujesz go bezpośrednio na Facebooka? Najlepszym rozwiązaniem będzie to ostatnie, ponieważ Facebook automatycznie odtwarza umieszczone na nim filmy, co czyni je dosyć mocno atrakcyjnym i angażującym formatem.

I kolejna potężna zaleta wideo reklam na Facebooku to siła drzemiąca w targetowaniu. Ty decydujesz, do kogo skierujesz filmowy przekaz, bazując na danych demograficznych, zainteresowaniach i całej gamie innych zmiennych.

Oczywiście świat nie kończy się na Fejsie…

Również na YouTubie możesz promować treści wideo, wykorzystując podobny mechanizm targetowania co w przypadku Facebooka. A zatem łatwo dotrzesz do grup o określonych zainteresowaniach, cechach demograficznych czy poziomie zaangażowania w wyświetlanie podobnych treści.

Narzędzie nosi nazwę YouTube TrueView Video Ads i posiada sporo ciekawych zalet. Przede wszystkim opiera się na wspomnianym zaangażowaniu. Im więcej wyświetleń wideo reklamy, im więcej obserwatorów oraz reakcji, tym większe szanse na wyższą pozycję w Google’u. A to wszystko przy stosunkowo ograniczonym nakładzie finansowym. Tym bardziej, że płacisz w trybie pay-per-view, a to znaczy, że jeśli ktoś pominie reklamę, nie ponosisz za to żadnych kosztów.

Był Facebook, był YouTube, został jeszcze…

…Twitter. Również i tutaj możesz skorzystać z funkcji promowania wideo reklam. Mechanizm działania przypomina ten znany z Facebooka. Reklamy wideo to natywne filmy odtwarzane na Twitterze.

Na uwagę zasługuje tutaj rozbudowana funkcja kierowania treści do konkretnych grup odbiorczych. Oprócz wymienianych już zainteresowań czy cech demograficznych, Twitter umożliwia też targetowanie za pomocą tagów, wykorzystywanych m.in. w tweetach użytkowników.

Za promowane wideo reklamy na Twitterze zapłacisz wówczas, gdy użytkownik zatrzyma wzrok na filmie na dłużej niż 3 sekundy lub obejrzy wideo na pełnym ekranie.

Czy warto inwestować w promowanie wideo? Jeśli chcesz inspirować i angażować, a przy tym czynić swoją markę rozpoznawalną w świecie, to na pewno tak. Zadbaj przy tym, aby przekaz wideo dotarł do grupy zainteresowanych Twoją usługą odbiorców. Wyświetlanie filmów losowo wybranym użytkownikom może okazać się zwyczajną stratą pieniędzy.

Upewnij się, że zachowujesz równowagę między kosztami produkcji filmu a kosztami promocji. Szkoda raczej Twojego czasu oraz budżetu, jeśli zamierzasz poprzestać na garstce organicznych wyświetleń. Wideo to potężne medium i niewątpliwie dobra inwestycja w promocję marki.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon