Bartek Sibiga (DDOB) – TikTok to rewolucja większa niż YouTube

Artur Kurasiński
10 grudnia 2018
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Artur Kurasiński – Cześć Bartku przedstaw się i powiedz czym zajmujesz na co dzień

Bartek Sibiga – Cześć, jestem Bartek i 3 lata temu założyłem DDOB, projekt, który zrzesza tysiące kreatywnych osób w internecine takich jak: blogerzy, youtuberzy, instagramerzy i Tik Tokerzy.

Zacznijmy od początku czyli nazewnictwa. Na TikTok osoba nagrywająca swoje wideo to “muser”

Właśnie po rebrandingu na TikToka to zaczyna się zmieniać. Dzisiaj przeglądając rożne nagrania twórców coraz częściej słyszmy “Tiktokerzy” czasem “TikTokersi”. Oczywiście jest też grupa osób trzymająca się muserów, ale ona raczej będzie się kurczyć.

Jakie są podstawowe różnice między TikTokiem a innymi serwisami społecznościowymi?

Przede wszystkim wyróżnił się olbrzymią bazą muzyki, krótkimi formami Video i 100% nastawieniem na vertical Video. Początkowo musical.ly było nastawione głównie na lip-syncing całkowicie popularyzując tą nową formę Video. Aktualnie TikTok mocno od tego ochodzi I bardzo mocno dywersyfikuje content publikowany na platformie. Pojawiło się wielu twórców z kategorii : comedy, vlog, beauty, fashion, sport, diy.

Jakie osoby są popularne na TikTok i co poza udawaniem śpiewania można za pomocą tej aplikacji robić?

Tak jak wspominałem musical.ly było głównie o lip-syncingu, czyli naśladowaniu śpiewania. Dzisiaj startegia TikToka jest zupełnie inna. Mimo, że nie minęło dużo czasu od połączenia aplikacji widzimy już znaczną dywersyfikację contentu. Dzisiaj w polecanych najczęściej są filmy z kategorii comedy, vlog i dużo sportu. Pojawia się całkiem sporo filmików ze sportów extremalnych, co bardzo mnie cieszy 😉 Powoduje to w szybkim tempie popularność zyskują zupełnie nowi twórcy.

Jaki jest potencjał marketingowy TikTok? Jak marki i firmy mogą korzystać za popularności muserów i jak wyglądają kampanie w tym medium?

Aktualnie nie mamy możliwości kupienia “zwykłych” reklam na TikToku. Przez zwykłe rozumiem banery, pre-rolle, reklamy video, screening, czyli formaty znane z Facebooka czy Youtuba.

TikTok pracuje nad timeline’em dotyczącym Europy i jak wszystko pójdzie z planem to część funkcji reklamowych powinna się pojawiać już pod koniec 2019 roku. Zostaje oczywiście współpraca z twórcami. Tutaj możemy współpracować na kilka sposobów. Poza zwykłym lokowaniem produktów w filmach bardzo efektywne jest też tworzenie własnych challenge na Tik Toku.

Wymyślamy sobie hashtag, dogadujemy się z dużymi TikTokerami, że nagrają Video pod ten hashtag i zachęcą do tego samego swoich fanów. Taka kampania może ponieść się viralowo.

Jakie byś wymienił spektakularne kampanie zagraniczne stworzone na platformie TikTok?

Zdecydowanie najbardziej spektakularne kampanie odbyły się w Chinach na lokalnym odpowiedniku TikToka – Douyin. Widzieliśmy bardzo ciekawe casy np: Pizzy Hut, Oreo czy Michaela Korsa. Wszystkie te kampanie były połączeniem możliwości aplikacji z znanymi twórami np: dla pizzy hut stworzona została dedykowana nakładka na Video.

Jak zacząć korzystać z TikTok nagrywać swoje wideo i jak je promować? Jakie są formaty reklamowe z których może skorzystać twórca żeby zachęcić więcej innych użytkowników do oglądania jego nagrań?

Zacznę odpowiedź od krótkiej historii naszego kanału, żeby pokazać siłę TikToka. Założyliśmy go niecały rok temu, ale tak na poważnie zaczęliśmy nagrywać od sierpnia, jak doszły do Nas informację o zmianie strategii związanej z contentem. W kilka miesięcy zyskaliśmy 200tys fanów i nasz kanał dalej rośnie niezwykle szybko.

Wiele filmów ma ponad 1 mln wyświetleń, a najbardziej popularny, aż 9mln i milion polubień. Dodatkowo pod filmami średnio mamy po 3000 komentarzy. Jaki był nasz klucz do sukcesu? Tworzyć jakościowy content pasujacy do platformy, autentycznie i bez ściemy. Wiele naszych filmów trafiło do zakładki “Dla Ciebie” dostało też wyróżnienie “Polecane”.

To wystarczyło, żeby osiągnąć wspomniane wyżej wyniki. Oczywiście można też crossować się z twórcami I wykorzystać inne media do promocji. Sami pomagamy twórcą wybić się na TikToku. Możliwości jest sporo, ale podstawa to pomysł i „content” 😊

Dlaczego twórcy znani z na przykład YouTube’a i marki powinni zacząć korzystać z TikTok? To nie jest chwilowa moda?

Ponieważ mamy do czynienia z rewolucją na skalę powstania Youtuba. Im szybciej się tam znajdziemy tym lepsze efekty będziemy wstanie osiągnąć. Dzisiaj Bytedance (spółka matka) jest wyceniana wyżej niż Uber, a TikTok pozyskał kolejne 3mld $ na rozwój. Najwięksi gracze chcą skorzystać na tym trendzie, np. Facebook robi kopię – Lasso. Stawka staje się bardzo wysoka. Pytanie o chwilową modę można sprowadzić do pytania czy Uber czy Instagram to chwilowy trend? 😉

Porozmawiajmy o sprzęcie – co trzeba mieć żeby zacząć swoją przygodą z TikTok? Profesjonalna kamera, studio i zespół ludzi czy wystarczy nam nasz smartfon i jego kamerka?

Wystarczy smartfon i można zdziałać cuda 😊

Skoncentrujmy się na Polsce. Czy mamy swoich bardzo znanych muserów? Znasz przykłady (zasięgowe albo i komercyjne) karier polskich użytkowników?

Współpracujemy z prawie wszystkimi TikTokerami z Top 100, więc znamy i śledzimy rozwój ich kariery. Z jednej strony Kompleksiara i Jeleniewska mają już ponad 4mln fanów, z drugiej jest wielu twórców, którzy osiągnęli liczbę miliona fanów. Topowi TikTokerzy w PL robiąc live na TikToku są wstanie zarobić na jednym około 1-2tys PLN, a to tylko 40% pieniędzy wydanych przez fanów.

Interface aplikacji. Bardzo dużo osób (głównie starszych) narzekało na to, że nie rozumieją jak korzystać ze Snapa. TikTok jest prostszą aplikacją z bardziej “ludzkim” UX?
Aż musiałem odpalić, żeby sprawdzić 😉 Wydaje mi się, że wszystko jest dość logiczne. Zarówno system pozwalający nagrywać, obrabiać filmy bezpośrednio w aplikacji jak I całość UX.

Społeczność skupiona wokół “musera” jest bardzo ważna na TikTok? Jak ją animować i o nią dbać?

Niestety tutaj nie ma złotej rady. Na DDOB skupiamy się głównie na dostarczaniu fajnych filmów dla naszych odbiorców. Mocno zachęcamy do aktywności w komentarzach I staramy się czasem odwiedzać profile naszych fanów. Dobrze sprawdzają się live streamy. Na streamie możemy nawiązać bliższe relacje z widzami i zachęcić ich do większej aktywności.

Popatrzymy teraz na TikTok z punktu widzenia rodzica. Czy jest to aplikacją w której dziecko może natrafić na treści “18+” albo jaką formę przekazu zagrażającą bezpieczeństwu osoby młodej?

Content na TikToku jest bardzo mocno weryfikowany. Nieodpowiednie filmy są bardzo szybko są ściągane. Mieliśmy parę przypadków, gdzie nawet lekka nagość powodowała, że film został ściągnięty.

Czy TikTok poza nagrywanie duetów czy swojej reakcji ma jakieś inne, specyficzne funkcje?

Zależy jak definiujemy specyficzne funkcje 😊 Wydaje mi się, że sam system nagrywania filmów przez aplikację jest dość wyjątkowy. No I oczywiście challenge, w których udział bierze nawet kilka tysięcy TikTokerów. Forma narzucania tematów filmów przez challenge i odpowiedni hashtag świetnie się sprawdzają.

Jak z twojego punktu widzenia będzie wyglądała dalszy rozwój TikTok – stanie się alternatywą dla “dużych” mediów jak YouTube czy Facebook a może podzieli losy Snapa?

Trochę podobne pytanie do tego czy TikTok jest chwilową modą, ale nie zostawię Cię bez odpowiedzi… Uważam, że format krótkich „vertical videos” połączonych z bazą muzyki nie zniknie. Bardzo trudno przewidzieć jak potoczy się walka TikToka z konkurencyjnymi produktami jak IGTV czy Lasso od Facebooka. Poza gigantami jak Facebook, Google jest też dużo pomniejszych konkurentów jak np: Triller, który przejął do siebie wiele znanych TikTokerów. Myślę, że kluczową role w utrzymaniu TikToka na rynku może odegrać ich silna pozycja w krajach Azjatyckich.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon