Walka ze smogiem czyli skąd wziąć pieniądze na wymianę pieca?

Artur Kurasiński
4 grudnia 2018
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Chociaż od kilku dobrych lat głośno mówi się o smogu, problem starych kopcących kotłów nie został rozwiązany. Trudno się temu dziwić. Skala problemu jest naprawdę duża i dotyczy zarówno małych miejscowości, jak również wielkich miast. Świadomość problemu to jeden z czynników, który przyczynia się do rozwiązania tej trudnej kwestii. Inna, kluczowa sprawa, to pozyskanie środków na wymianę pieca.

Celem realizowanej przez eurobank kampanii #BezSmogu, której jestem ambasadorem, jest szerzenie wiedzy na temat smogu i zwiększenie świadomości Polaków na temat zagrożeń wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Dwie edycje kampanii przyniosły do tej pory 100 czujników smogu zlokalizowanych w placówkach banku na terenie całej Polski. Dzięki temu lokalne społeczności mają dostęp do bieżących informacji o poziomie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Większa świadomość to początek zmian.

Okazuje się, że jest całkiem sporo możliwości pozyskania środków na wymianę pieca. Z pomocą przychodzą zarówno lokalne władze, jak i rząd czy Unia Europejska. Tym bardziej, że Polska zajmuje niechlubne miejsce wśród krajów Europy pod względem jakości powietrza. Również i nam samym zależy na uniknięciu przewlekłych chorób m.in. płuc i serca, stąd też nie dziwi tak szeroko zakrojona pomoc finansowa na wymianę przestarzałych pieców i nie tylko.

Ministerstwo środowiska zachęca do oddychania Czystym Powietrzem

Program Czyste Powietrze to odpowiedź Ministerstwa Środowiska na przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza w okresie jesienno-zimowym. Realizacja programu przypadnie na lata 2018-2029, kiedy to będzie można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę nie tylko starego kotła grzewczego, lecz także na ocieplenie domu czy wymianę okien.

W ramach programu Ministerstwo przygotowało kampanię społeczną, której hasło przewodnie brzmi: „Zadbaj o swój kawałek nieba”. Przygotowano także spoty, które zaczęły być emitowane przez ogólnopolskie stacje telewizyjne. Wszystko po to, aby z jednej strony uświadomić Polakom, czym jest smog i jakie są jego przyczyny, z drugiej – jakie działania należy podjąć, by obniżyć emisję szkodliwych substancji.

Program EKOpiec 2018 to zasługa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Jak czytamy w opisie programu, główne założenie to „ograniczenie niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi w budynkach i lokalach mieszkalnych”. Osiągnięciem celu będzie natomiast redukcja emisji pyłów, dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i tlenków azotu.

Co ciekawe, program zakłada wymianę 2145 źródeł ciepła. Czy cel zostanie osiągnięty? O tym przekonamy się niebawem, ponieważ tegoroczna edycja programu trwa do końca listopada.

Kto otrzyma dofinansowanie?

Beneficjentami tegorocznej edycji programu EKOpiec mogli być właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych. Program adresowany był także do użytkowników wieczystych nieruchomości pod warunkiem przeznaczenia ich na potrzeby mieszkaniowe.

W ramach zaś promowanej przez Ministerstwo Środowiska akcji Czyste Powietrze, jak się dowiadujemy, z wsparcia skorzystać mogą osoby fizyczne, właściciele domów jednorodzinnych. Program o zasięgu ogólnopolskim daje szansę otrzymania dotacji osobom zamieszkałym na terenie kraju niezależnie od regionu.

Warto dodać, że oferta ministerialnego programu to nie tylko wsparcie materialne. Jego twórcy chcą dotrzeć do każdej gminy w Polsce wraz z ofertą informacyjno-edukacyjną w zakresie zanieczyszczeń powietrza. W ramach spotkań chętni dowiedzą się (część już ma takie spotkanie za sobą), czym są zanieczyszczenia powietrza, czym jest wysoka i niska emisja spalin oraz smogu, a także jakie zagrożenia dla zdrowia i życia niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza. Każda chętna osoba pozna też szczegóły ubiegania się o dofinansowanie.

Jakie formalności należy spełnić?

Jeśli poważnie myślimy o wymianie pieca bądź systemu ocieplania naszego domu, musimy dokładnie zapoznać się z założeniami wybranego programu oraz z tym, do kogo jest adresowany. Skoro już znaleźliśmy się w grupie osób mogących ubiegać się o wsparcie, czeka nas przygotowanie odpowiednich dokumentów, jak również zmieszczenie się w ściśle określonych terminach.

Przyjmowanie wniosków w ramach programu „Czyste powietrze” trwa od 19 września, jednak wniosek, to niejedyny dokument, który należy złożyć. Co zatem dołączyć do podania o dofinansowanie? Przede wszystkim dokumenty potwierdzające prawo własności nieruchomości, jeśli we wniosku z jakiegoś powodu nie zamieściliśmy numeru księgi wieczystej.

Potrzebna będzie także dokumentacja fotograficzna stanu obiektu, dokumentacja projektowa, ewentualne pozwolenia architektoniczno-budowlane i wreszcie oświadczenie o dochodach wraz ze stosownymi dokumentami potwierdzającymi. O dostarczenie stosownych dokumentów zostaniemy także poproszeni tuż przed wypłatą świadczenia.

Dofinansują nawet w 100%

Z roku na rok miasta zwiększają wysokość środków przeznaczonych na walkę ze smogiem. Tym samym zwiększa się szansa na otrzymanie dofinansowania dla osób chcących wymienić stary piec na ekologiczny. Program programowi nierówny, a wysokość finansowania zależy często od polityki konkretnych gmin czy miast.

Warto jednak zrobić głębsze rozeznanie i sprawdzić, czy nasza gmina nie oferuje atrakcyjnego dla nas programu. Finansowanie może się także różnić w zależności od ceny konkretnego pieca. Warto mieć jednak na uwadze, że zwrot poniesionych kosztów na tę inwestycję wynosi od 40 do nawet 100%.

Wybierając kocioł i ubiegając się o dodatkowe wsparcie materialne pamiętajmy też o ministerialnym rozporządzeniu, które przewiduje restrykcyjne wymogi dotyczące kotłów produkowanych i instalowanych w naszym kraju. Procedury oraz wymagania mogą wydawać się ponad nasze siły, jednak w rzeczywistości sprowadzają się do trzech ważnych punktów: wyboru programu i zapoznania się z jego wymogami, wyboru pieca bądź instalacji cieplnej zgodnych z wytycznymi oraz zgromadzenia niezbędnej dokumentacji.

Zatem przy odrobinie wysiłku i determinacji możemy otrzymać naprawdę dużą pomoc przy wymianie systemu ocieplenia. Oby tylko udało się wymienić jak najwięcej kotłów w jak najkrótszym czasie. Trzymajmy zatem kciuki za powodzenie programów wspierających walkę ze smogiem.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon