Edukacja w branży IT – szansa na wzrost jakości i kompetencji technologicznych na rynku pracy w przyszłości

Artur Kurasiński
21 sierpnia 2019
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

Misja szkół programowania

Szkoły programowania, zajęcia z robotyki dla najmłodszych, podstawy kodowania czy grafiki – obecnie powstaje coraz więcej instytucji edukacyjnych oferujących naukę w obszarze IT dzieciom i młodzieży. W ciągu najbliższej dekady kompetencje młodych ludzi z zakresu programowania mogą być znacznie wyższe niż obecnie, a lepsza jakość usług umożliwi znacznie wydajniejszą i bardziej twórczą aktywność pracowników.

Tenis, pływanie, judo… a teraz także programowanie – Dodatkowe zajęcia nastawione na rozwój kompetencji cyfrowych coraz szybciej pną się po drabinie najchętniej wybieranych aktywności popołudniowych dla uczniów i młodzieży. Entuzjazm podzielają zarówno dzieciaki, jak i ich rodzice – w końcu to idealne połączenie „przyjemnego z pożytecznym” – zabawy i nauki, miło spędzonego czasu wolnego w stymulujący dla mózgu sposób. Opiekunowie często wysyłają swoje latorośle na zajęcia ufając instytucjom edukacyjnym co do przekazywanego materiału i sposobu nauczania – dla wielu z nich w końcu programowanie to także coś zupełnie nowego, co trudno im obiektywnie zweryfikować.

Szkoły programowania przygotowują autorskie materiały nauczania wykorzystując istniejące już platformy do nauki programowania, dostosowane nawet do poziomu siedmioletniego „Kajtka”. Dzięki temu już w tak wczesnym wieku powstaje przestrzeń do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, kreatywności, dokładności i precyzji w przetwarzaniu informacji. Jak potwierdzają założyciele najprężniej działającej placówki w Polsce, Giganci Programowania, ich misją w nauczaniu jest przygotowanie młodego pokolenia do funkcjonowania na przyszłym rynku pracy, wspieranie tzw. kompetencji przyszłości, stymulacja logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia oraz nastawienie na wyszukiwanie błędów i rozwiązywanie problemów. Brzmi całkiem nieźle!

Młodzi programiści na horyzoncie!

Co ciekawe, obecnie powstaje coraz więcej ciekawych ścieżek edukacyjnych dla młodych adeptów programowania. Informatyka, jak inne dziedziny nauk ścisłych, to obszerne zagadnienie, gdzie kluczowy wpływ może mieć odpowiednie usystematyzowanie poruszanych zagadnień i właściwy ich dobór. Szkoła Gigantów Programowania przygotowuje dla swoich uczniów długą ścieżkę rozwoju. Edukacja podzielona jest zarówno na grupy wiekowe, jak i progi znajomości konkretnych platform czy języków programowania. Młodsi uczniowie ćwiczą w programach takich jak Scratch, KODU czy Python, starsi natomiast rozpoczynają programistyczne treningi od C#, mogąc na późniejszym etapie wybrać to co interesuje ich najbardziej – aplikacje mobilne, tajemnice hackingu czy tworzenie gier komputerowych. Oprócz tego, młodzież w ramach zajęć szkoły może przygotowywać się nawet do szkolnych olimpiad typu Logia, poznać tajniki druku 3D czy grafiki komputerowej. Szeroki wachlarz możliwości pozwala zatem na wybranie specjalizacji zgodnej z tym, co ucznia interesuje najbardziej.

Informatyka w szkole kontra szkoła programowania

Jak zgodnie przyznają specjaliści z zakresu edukacji cyfrowej, polskim podstawówkom i liceom jeszcze wiele brakuje do osiągnięcia odpowiednich standardów w nauczaniu umiejętności informatycznych. Powodem są wciąż braki w odpowiednim przygotowaniu nauczycieli i wyposażeniu ich w kompetencje cyfrowe, a także jakość sprzętu i infrastruktura. Na te problemy szkoły programowania mają gotowe rozwiązania – Giganci Programowania oferują swoim uczniom wszystkie potrzebne sprzęty, narzędzia i oprogramowania, a zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra nauczycielska, również przeszkolona w zakresie pedagogicznym. Oznacza to, że uczniowie uczą się bezpośrednio od pasjonatów kierunku, którzy również poprzez ciągłe rozwijanie własnej kariery i umiejętności, pokazują dalszą drogę w zgłębianiu zagadnień programowania. Zatem szóstka z „infy” w szkole – murowana!

Autor tekstu: Giganci Programowania

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon