Najlepszy polski komiks edukacyjny „Róża, a co chcesz wiedzieć?” będzie miał część drugą!

Artur Kurasiński
5 września 2020
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Pandemia była dla mnie (paradoksalnie) dobrym momentem tego roku – dała mi możliwość skupienia się na projektach o których marzyłem a nie miałem czasu.

Dziś z okazji swoich urodzin (yuupi!) chciałbym sobie zrobić prezent – pochwalić się startem prac nad drugą częścią „Róża, a co chcesz wiedzieć?” czyli komiksu edukacyjnego dla dzieciaków o nauce i technologii. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się namówić do współpracy Tomka Minkiewicza więc jest to dla mnie kolejna możliwość tworzenia bardzo fajnej książki z kolejną legendą polskiego komiksu (a ze Śledziem coś jeszcze stworzymy razem, spokojnie!)

W drugiej części będziecie mogli przeczytać wypowiedzi osób, które niezmiernie cenię, ich wypowiedzi uważam za bardzo mądre a łączą się z tematem przewodnim komiksu – nauka, technologia i problemy świata współczesnego (tak, będzie też o m.in.: globalnym ociepleniu i pandemii) .

Róża i Malina – bohaterki drugiej części komiksu edukacyjnego „Róza, a co chcesz wiedzieć?”

Tak więc oficjalnie: w części drugiej pojawią się i opowiedzą o swoich pasjach dzieciakom tak wspaniałe osoby jak: Janina Bąk (matematyka i statystka), Alexandra Przegalińska (AI), Piotr Konieczny (cyberbezpieczeństwo), Ola i Piotr Stanislawscy (nauka i fake newsy), Dorota Budzyń (kosmos), Piotr Łój (VR), Krzysztof Gonciarz (o roli i odpowiedzialności twórcy), Kasia Gandor (biotechnologia) oraz Martyna Sztaba (gospodarka cyrkularna i ekologia), Rafał Han (Internet Rzeczy) i Przemek Staroń (nauka i filozofia).

Ekspertki i eksperci zaproszeni do drugiej części komiksu „Róża, a co chcesz wiedzieć?”

Jak widzicie treści będzie bardzo dużo, komiks „spuchnie” do ponad 200 stron i pojawią się oczywiście również lekcje programowania Scratch, które tak bardzo Wam się podobały!

Kiedy pisałem pierwszą część komiksowej bohaterce Róży towarzyszyła jej malutka siostrzyczka Malina. Obecnie Malina podrosła i jest w wieku Róży kiedy pisałem pierwsze akapity pierwotnego scenariusza. Szkoda byłoby nie wykorzystać takiej bohaterki i jej energii więc w części drugiej zobaczyć siostry w duecie ;)

Malina i Różą – bohaterki edukomiksu „Róża, a co chcesz wiedzieć?”

Komiks jest przeznaczony dla dzieciaków w wieku 5-10 lat. Tak, pojawi się trudne słownictwo (będzie też oczywiście słowniczek) a dzieciaki, które nie umieją jeszcze czytać bardzo fajnie posłuchają jak komiks im czytają rodzice (wiele osób tak robiło z częścią pierwszą!).

Nie będę ukrywał, że napisałem obie części z bardzo osobistego powodu. Bardzo szybko przekonałem się z jakimi problemami spotykają się dziewczynki od najmłodszych lat w Polsce.

Pewnego razu Róża wróciła zapłakana ze szkoły ponieważ nie mogła zapisać się na zajęcia z robotyki – kurs był tylko dla chłopców…W szkole nie widziano problemu. „Niech pan zapisze dziecko na inny kurs”. Dziękuję za dobrą radę, wuju…

Wkurzyłem się delikatnie mówiąc jak rodzic i facet. I tak powstała „Róża, a co chcesz wiedzieć” czyli komiks dla wszystkich dzieciaków. Niezależnie od miejsca zamieszkania, płci czy wieku.

Już po wydaniu pierwszej części spotkałem się (rzadko, ale jednak) z zarzutami, że to jest wyimaginowany problem a sam komiks promuje jakieś „lewackie” treści. No cóż – jeśli ktoś uważa w XXI wieku równouprawnienie kobiet za „lewacki wymysł” i temat podrzędny to tylko współczuję.

Ja chętnie powalczę o wyeliminowanie tego problemu takimi środkami jakie mam. Na przykład poprzez wydanie komiksu pokazującego, że dziewczynki od najmłodszych lat mogą interesować się i robić to samo co chłopcy.

Komiks postanowiłem wydać sam (idąc tym samym śladami mistrza polskiego selfpublishingu Michał Szafrański :) z czym wiążą się oczywiście duże koszta. Dlatego niebawem chciałbym zorganizować kampanię crowdfundingową na Wspieram.to żeby pokryć część kosztów. Zapraszam też oczywiście wszystkich chętnych patronów i sponsorów do kontaktu(artur@revolver.pl)

Jeśli doczytałaś / eś do tego miejsca to bardzo Ci dziękuję! I mam do Ciebie małą prośbę – kliknij i zostaw swojego maila. Powiadomię Cię o starcie kampanii a potem rozpoczęciu sprzedaży książki!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon