5 ciekawostek o firmie Shoper, o których mogliście nie wiedzieć

Artur Kurasiński
28 czerwca 2021
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

1. Niecodzienne sklepy na platformie

Shoper to firma, która pozwala przedsiębiorcom sprzedawać swoje produkty lub usługi w kanale online. Oferuje oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowego oraz usługi i aplikacje, dzięki którym każdy w prosty i szybki sposób może rozpocząć przygodę z rynkiem e-commerce. Według danych spółki, na koniec I kwartału, na jej platformie było aktywnych około 21,3 tys. sklepów. Pośród nich można trafić na kilka bardzo ciekawych.

Kanał Sportowy – założony przez czterech dziennikarzy kanał internetowy o tematyce sportowej, który w serwisie YouTube śledzi ponad 500 tys. subskrybentów. Swój sklep założył właśnie na platformie Shoper, wykorzystując usługę  Shoper Premium, pozwalającą na szerszy zakres możliwości indywidualnego dopasowania sklepu do potrzeb klienta oraz zapewniający mu dedykowaną opiekę i wsparcie konsultantów. W oficjalnym sklepie Kanału Sportowego można kupić książki, odzież czy kubki firmowane nazwą Kanału, dla fanów polskiej reprezentacji w piłce nożnej prowadzony jest także Sklep Kibica.

Agencja Mienia Wojskowego – to kolejny sklep działający na platformie Shoper, można w nim wyposażyć się w m.in. sprzęt, którym posługuje się nasze wojsko. Znajdziecie tu więc lornety, latarki, kabury, hełmy, a nawet pędzle do golenia. Shoper z bazą ponad 20 tys. sklepów jest najpopularniejszą platformą działającą w model SaaS w Polsce, a co za tym idzie, pośród jej klientów można znaleźć wiele niestandardowych sklepów i pomysłów na sprzedaż w internecie.

Ed Red – pandemiczny rok 2020 sprawił, że na platformie Shoper największym przyrostem sklepów, aż o 112% cieszyła się w ubiegłym roku branża Delikatesy. Ilość transakcji wzrosła tam o 158% rok do roku, a ruch zwiększył się o 123%. Swoje sklepy internetowe zaczęły zakładać m.in. restauracje – tak jak krakowski Ed Red, proponujący klientom konserwy rzemieślnicze. Swoje sztandarowe dania, zamknięte w atrakcyjnych, metalowych puszkach.

https://www.shoper.pl/klienci/

2. Uniwersytet Shopera

W 2020 roku sprzedaż online zwiększyła się w Polsce o 35%, a w całej sprzedaży detalicznej w Polsce kanał online waży już 14%, z wartością 83 mld zł. Prognozy pokazują, że w ciągu 5 lat wartość polskiego rynku e-commerce prawie się podwoi, osiągając 162 mld zł. Skoro perspektywy są tak dobre, to dlaczego by z tego nie skorzystać i nie założyć własnego sklepu? Pytanie tylko, jak to zrobić, na czym to polega i w jaki sposób możemy nie tylko sprzedawać online, ale robić to coraz efektywniej. Tutaj także z odpowiedzią przychodzi Shoper, a właściwie jego uniwersytet na który możecie się udać.

Uniwersytet Shopera to praktyczna wiedza o tym, jak prowadzić biznes w sieci. Oczywiście nie wiąże się to z żadną opłatą, nikt też nie będzie wystawiać Ci ocen, uniwersytet to przede wszystkim wiedza – uporządkowana, posegregowana i łatwa do przyswojenia, tak aby każdy mógł przekonać się, że może prowadzić swój własny sklep internetowy i sprzedawać online.

W uniwersytecie czekają na Ciebie poradniki z szeroko pojętego zakresu e-commerce i marketingu internetowego, dowiesz się z nich m.in. co to jest dropshipping, z czym się je content marketing czy w jaki sposób prowadzić analitykę danych, aby wyciągać z nich rekomendacje i usprawnienia dla swojego biznesu. Materiały w formie tekstowej są przejrzyste, zawierają na początku średni czas jaki musisz poświęcić na zapoznanie się z lekturą, a w dodatku każdy temat jest podzielony na stopień trudności: początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany.

Jednak Uniwersytet Shopera to nie tylko artykuły i wpisy na blogu, ale także darmowe webinary, warsztaty z ekspertami w trybie online. Bez względu na to, czy już prowadzisz swój sklep czy dopiero nosisz się z zamiarem jego otwarcia, możesz zarejestrować się na wybrany termin webinaru i wziąć w nim udział. W każdym tygodniu odbywają się warsztaty, w których eksperci z firmy Shoper przedstawiają najważniejsze punkty m.in. związane z konfiguracją sklepu, wykorzystaniem programów lojalnościowych, audytem sklepu internetowego czy formularzem produktowym i modułem SEO.

Można więc znaleźć zarówno materiały skierowane dla świeżych adeptów e-commerce jak i starych wyjadaczy, którzy jednak ciągle muszą się dokształcać, bo w tej branży nie ma miejsca na nudę i cały czas dużo się dzieje – nowe usługi, aplikacje, możliwości przeprowadzania kampanii na popularnych serwisach jak Facebook czy Allegro, to wszystko jest warte nauki i wdrożenia.

https://uniwersytet.shoper.pl/

3. Zielona firma i zielone biuro

Biuro Shoper S.A.
Biuro Shoper S.A.

Branża e-commerce jest nastawiona na kanał online, natomiast biuro dla pracowników jest jak najbardziej namacalnym miejscem, a już na jesieni Shoper dokona przeprowadzki. W trakcie wyboru nowego miejsca firma kierowała się przede wszystkim takimi kwestiami, jak redukcja śladu węglowego, poprzez położenie umożliwiające szybkie dotarcie do siedziby komunikacją miejską czy trasami rowerowymi, zadbała również o elektryczne ładowarki do samochodów, a przede wszystkim zwiększyła dostępną powierzchnię, tak aby pracownicy czuli się bardziej komfortowo, choć oczywiście praca kontynuowana będzie w trybie hybrydowym, który ma nieocenione znaczenie dla kwestii związanych z ESG.

Nowe biuro będzie także zapełnione podobną ilością pracowników płci żeńskiej jak i męskiej, ponieważ struktura zatrudnienia Shoper jest pod tym względem zróżnicowana (43% kobiet i 57% mężczyzn). Wszyscy wiemy, że jednym z głównych celów każdej firmy jest zarabianie, jednak dobrze wiedzieć, że nie zapominają one także o kwestiach związanych ze środowiskiem, komfortem w miejscu pracy i wspieraniem lokalnej społeczności.

W Shoper od samego początku ważne było prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny. Tyczy się to zarówno zawieranych umów ze sklepami na platformie, przejrzystych warunków współpracy, jak i etycznej formy prowadzonej reklamy i marketingu. W firmie ponadto umowy te nie są papierowe, a wyłącznie elektroniczne. Podobnie zamiast używać plastikowych butelek, Shoper oferuje napoje w opakowaniach zbiorczych, a dla zużywanych przedmiotów jak np. baterie, prowadzi zbiórki.

Podczas pandemicznego roku 2020, firma aktywnie wspierała lokalną społeczność, przekazując darowizny dla szpitala, ale także na posiłki dla osób starszych, najbardziej w tym okresie narażonych na negatywne skutki COVID-19 oraz lockdownu, ograniczającego ich mobilność. Shoper stale wspiera także fundacje, organizacje non-profit i inicjatywy edukacyjne na wyższych uczelniach, dzieląc się swoją wiedzą z zakresu uruchamiania i prowadzenia sprzedaży w internecie.

https://www.shoper.pl/shoper-pomaga/

4. Wszystko w jednym miejscu

Wygodne rozwiązania to takie, które pozwalają na załatwienie wszystkich rzeczy związanych z danym tematem, w jednym miejscu. Wiedzieliście, że w Shoper tak właśnie jest?

Shoper oferuje przedsiębiorcom kompletny ekosystem do funkcjonowania na rynku e-commerce. Jego podstawą jest platforma do tworzenia i prowadzenia sklepów internetowych, wokół której spółka oferuje kolejne usługi pozwalające sklepom zwiększyć wielkość i efektywność ich sprzedaży. Wśród usług dodatkowych można wymienić najważniejsze jak Shoper Kampanie (czyli prowadzenie kampanii reklamowych m.in. w Google i na Facebooku zorientowanych na pozyskanie zamówień do sklepu), Shoper Płatności (polegającą na obsłudze szybkich i bezgotówkowych płatności w e-sklepie) czy Shoper Przesyłki (wsparcie sprzedawców w obszarze logistyki produktów).

Dodatkowo, ekosystem Shoper jest otwarty na zewnętrznych deweloperów, którzy mogą udostępnić swoje aplikacje jako dodatki do Shoper. Dziś jest ich już dostępnych w sklepie ponad 150, a ze względu na to, że wszystko odbywa się na platformie Shoper – klient ma gwarancję, że działanie każdej usługi czy aplikacji jest zintegrowane i nie napotka na żadne przykre niespodzianki w postaci błędów czy kolizji oprogramowania. W ten sposób klienci Shoper mogą skupić się na tym co dla nich najważniejsze – na zwiększaniu swojej sprzedaży.

Zaletą platformy Shoper jest także model w jakim oferuje swoje rozwiązania czyli SaaS, tzw. Software-as-a-Service. Model ten polega na oferowaniu swojej usługi w formie abonamentu, ale dla sprzedawcy najważniejsze jest to, że wszystkie kwestie techniczne jak serwery, hosting, kopie zapasowe, aktualizacja oprogramowania są za niego załatwiane przez Shopera.

Dzięki temu użytkownik platformy nie potrzebuje specjalistycznej wiedzy informatycznej, nie jest też narażony na dodatkowe koszty związane z zapewnieniem integracji swojego sklepu z nowymi usługami czy szukania fizycznego miejsca w którym postawiony zostanie dedykowany serwer, a następnie będzie on rozbudowywany wraz z rozwojem firmy. W Shoper to wszystko jest w ramach abonamentu, a każda z dodatkowych usług jest na wyciągnięcie jednego kliku myszką w panelu administracyjnym sklepu klienta.

https://www.shoper.pl/integracje/

5. Oferta publiczna i debiut na GPW

Shoper jest w trakcie oferty publicznej, co oznacza, że niedługo zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a każdy zainteresowany może obecnie złożyć zapis na jego akcje, stając się współudziałowcem firmy. Czas na to jest do 28 czerwca do końca dnia.

Shoper to lider na polskim rynku dostawców oprogramowania dla e-commerce w modelu SaaS, który umożliwia przedsiębiorcom wygodne, szybkie i łatwe założenie własnego sklepu internetowego oraz prowadzenie sprzedaży w kanale online. Kompleksowa oferta spółki obejmuje udostępnianą w formie abonamentu platformę Shoper oraz szereg usług sprzedawanych w modelu pay-as-you-grow (PAYG), skorelowanych bezpośrednio z liczbą zamówień lub wielkością obrotów (GMV) generowanych przez sklepy na platformie. Z rozwiązań firmy korzysta ponad 20 tys. sklepów, reprezentujących zróżnicowane branże.

W swojej strategii rozwoju Shoper zakłada utrzymanie pozycji rynkowego lidera oferującego oprogramowanie dla e-commerce w modelu SaaS, m.in. poprzez zwiększenie bazy użytkowników platformy Shoper do 50 tys., w tym przez potencjalne akwizycje i ekspansję na nowe kraje, a także wzrost udziału przychodów w modelu PAYG do 80% z obecnych 50% oraz rozwój obecnych i nowych usług, w tym koncentrujących się na wspieraniu sprzedaży wielokanałowej tzw. omnichannel.

Shoper w 2020 roku odnotował przychody na poziomie 47 mln zł oraz 22 mln zł zysku EBITDA menedżerskiej, po wyłączeniu zdarzeń o charakterze jednorazowym. Oznacza to wzrost o odpowiednio 69 proc. r/r oraz 104 proc. r/r. W tym samym okresie GMV wygenerowana przez klientów bezpośrednich na platformie Shoper wyniosła niemal 4,0 mld zł, co oznacza wzrost o 87 proc. r/r. W pierwszym kwartale dynamiczne wzrosty były kontynuowane. Wartość przychodów wyniosła niemal 15,8 mln zł, a zysk netto wyniósł 4,5 mln zł. To wyniki wyższe o odpowiednio 71% i 92% niż rok wcześniej. Oznacza to, że Shoper rośnie dużo szybciej niż szeroki rynek, a podobna dynamika ma szansę utrzymać się również w kolejnych okresach.

Od ponad 15 lat Shoper rozwija swoje dedykowane rozwiązania dla rynku e-commerce i wspiera przedsiębiorców w prowadzeniu efektywnej sprzedaży online. Jest liderem na polskim rynku pod względem liczby obsługiwanych sklepów, aktywnie rozgląda się za wejściem na nowe kraje, analizuje potencjalne akwizycje, a model biznesowy firmy jest skonstruowany w taki sposób, że Shoper rośnie wraz z rozwojem jej klientów. Wszystkiemu przyświeca jeden cel – utrzymanie wiodącej pozycji rynkowego lidera oferującego oprogramowanie w modelu SaaS i stanie się platformą pierwszego wyboru dla nowych klientów decydujących się na wejście do kanału online nie tylko w Polsce, ale zgodnie z ambicjami prezesa, także w Europie.

https://www.shoper.pl/relacje-inwestorskie/ipo/

***

Artykuł powstał we współpracy z Shoper S.A.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon