Słowniczek pojęć i znaczeń Web3 i kryptowalut

Artur Kurasiński
25 maja 2022
Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Mini słowniczek terminów związanych z NFT, web3, kryptowalutami. Warto je znać żeby rozumieć komunikaty związane z tymi zjawiskami.

 

Airdrop: Wysyłanie komuś darmowych kryptowalut, takich jak NFT lub tokeny. Nie ma to nic wspólnego z funkcją airdrop firmy Apple. Czasami airdropping daje posiadaczom NFT coś specjalnego. Zazwyczaj jednak airdropping służy do rozdawnictwa lub jako podejrzana taktyka marketingowa.

Alpha: czyli „wiadomości insajderskie”. Jeśli ktoś ma „alfę” to znaczy, że posiada informacje, o których reszta rynku jeszcze się nie dowiedziała.

Ape in: Inwestowanie dużej ilości pieniędzy w nową kryptowalutę lub projekt NFT bez uprzedniego przeprowadzenia odpowiednich badań. Pochodzi z meme „małpy razem silne” (z filmu „Planeta Małp”).

Bearish: Przekonanie, że dany projekt z czasem straci na wartości.

Blockchain: Rodzaj bazy danych. Informacje są przechowywane w grupach (blokach), których nie można zmienić po ich utworzeniu. Cała grupa grup (łańcuch bloków = blockchain) jest kopiowana przez wiele różnych komputerów, dzięki czemu dane są publiczne i bezpieczne.

Blue chip: Najbardziej zbliżona do „wiarygodnej” inwestycji, jaką można uzyskać w sektorze NFT. Te projekty NFT są dobrze znane i ogólnie postrzegane jako posiadające wysoką wartość. Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks, World of Women są uważane za blue chipy.

Bullish: Przekonanie, że projekt z czasem zyska na wartości.

Coinbase: Popularna platforma do kupowania i sprzedawania kryptowalut.

Crypto Wallet: Miejsce (aplikacja lub przedmiot fizyczny), w którym można przechowywać posiadane kryptowaluty (NFT, Ethereum, itp.) Portfel jest niezbędny do kupowania rzeczy (NFT) za kryptowaluty. Niektóre popularne portfele to Coinbase Wallet i MetaMask.

Crypto wallet address: Publiczny adres, który możesz podać ludziom, aby mogli wysyłać do Ciebie kryptowaluty/NFT. Zazwyczaj jest to długi ciąg alfanumeryczny, ale możesz też kupić krótszą nazwę domeny np. kurasinski.eth

Decentralized: Władza jest rozłożona na wiele osób, a nie na jedną osobę.

DAO: Skrót od „zdecentralizowana organizacja autonomiczna”. Głosy członków tej grupy są automatycznie liczone i wykorzystywane do podejmowania decyzji. Czasami automatycznie podejmowane są działania. Kod wszystkich automatycznych działań jest publicznie dostępny, aby każdy mógł się upewnić, że wszystko przebiega prawidłowo.

DAPP: Skrót od „decentralized application” (zdecentralizowana aplikacja), czyli aplikacja zbudowana na blockchainie. Zamiast gromadzić/manipulować/sprzedawać dane przez Wielkiego Brata (*cough, cough, Meta*), wszystkie dane są przechowywane publicznie na blockchainie.

DEFI: Skrót od „decentralized finance” (zdecentralizowane finanse). Oznacza to w zasadzie bankowość, ale bez opłat i zezwoleń na transakcje i pożyczki. Możesz pożyczać, handlować i pożyczać kryptowaluty za pomocą publicznego kodu, który automatycznie przechowuje/weryfikuje transakcje.
Diamentowe ręce: Trzymanie się NFT o wysokim ryzyku pomimo presji, aby je sprzedać. Czasami ludzie używają tego jako usprawiedliwienia, gdy ich NFT zaczyna tracić na wartości. Wywodzi się to od stwierdzenia, że „diamenty powstają pod presją”.

Doxxed: Kiedy ujawniona zostaje prawdziwa tożsamość zespołu stojącego za projektem NFT. Zazwyczaj wykorzystywane do budowania wiarygodności projektu.

Drop: Początkowy „zrzut” czyli wprowadzenie na rynek nowej kolekcji lub projektu.

DYOR: Skrót od „Do Your Own Research”. Jest to sugestia zapoznania się z informacjami i danymi na temat danego projektu czyli dowiedz się, upewnij się, przeczytaj informacje i podejmij decyzje.. Wymawia się go tak, jak markę Dior.

DOT ETH (.eth): Osobisty adres portfela kryptowalutowego, który można kupić. Na przykład, mój adres portfela Ethereum to aprilynne.eth.

Ethereum: Popularny chain wykorzystywany do tworzenia NFT, często krytykowany za powolne, drogie transakcje. Jest również domem dla Ether (ETH), drugiej pod względem popularności kryptowaluty.

Flip: Kupno NFT i szybka sprzedaż, a nie trzymanie ich z zamiarem osiągnięcia natychmiastowych zysków. Jest to dość powszechna, ale ryzykowna strategia.

Floor:  Wartość NFT w cenie minimalnej (floor price) danej kolekcji.

Floor price: Najniższa cena rynkowa dla NFT w ramach kolekcji. Często używana jako praktyczna miara wartości projektu NFT.

Floor sweep: Sytuacja, gdy ktoś kupuje wszystkie NFT z danej kolekcji po cenie minimalnej. Kupujący mogą to zrobić, ponieważ wierzą w dany projekt. Sprzedający mogą to robić, aby sztucznie zawyżyć cenę minimalną kolekcji NFT.

FOMO: Skrót od „fear of missing out” (strach przed przegapieniem). Jest to czynnik emocjonalny, który skłania kogoś do irracjonalnego zakupu projektu.

FUD: Skrót od „fear, uncertainty, doubt” (strach, niepewność, wątpliwości), używany do wyrażania obaw co do zasadności/wartości projektu NFT. Na przykład, ktoś może wejść na serwer Discord NFT i rozsiewać FUD.

Gas fee: Zasadniczo jest to opłata transakcyjna za transakcje kryptowalutowe (Ethereum). Im bardziej ruchliwa jest sieć Ethereum, tym droższa jest opłata za gaz. Jest to jedna z najbardziej skarżonych cech sieci Ethereum.

GM: Skrót od „dzień dobry” to popularne pozdrowienie na Twitterze NFT. Sygnalizuje ono, że ktoś jest online.

HODL: Błędna pisownia słowa „hold”, które przyjęło się i zyskało akronim „hold on (for) dear life”. Termin ten sygnalizuje, że ktoś nie sprzedaje, pomimo potencjalnej zmienności i niepewności.

ICO – (Initial Coin Offering),  podobne jest do IPO (Initial Public Offering), z tą jednak dużą różnicą, że w przypadku ICO inwestor nie dokonuje zakupu akcji, lecz coinów.

LFG: Skrót od „let’s fucking go”. Zazwyczaj używane do podkręcenia projektu NFT.

Marketplace: Platforma służąca do kupowania i sprzedawania NFT. Popularne platformy obecnie to: OpenSea czy Rarible.

MetaMask: Popularny portfel kryptowalutowy. MetaMask ma logo przypominające lisa.

Metaverse: Wirtualny świat, w którym masz swojego awatara i możesz kupować rzeczy, grać w gry, a nawet budować firmy. Wiele różnych firm stara się stworzyć metawersum, które „wygra” i stanie się mainstreamem.

Minting: Proces związany z aktywami cyfrowymi. Tworzenie umieszczanie ich na blockchainie w celu kreacji NFT („mintowanie”).

Mooning: Opisuje trend, gdy liczby idą w górę. Oznacza to bardzo szybki wzrost ceny.

NGMI: Skrót od „not gonna make it” (nie uda się). Używa się go, aby upiekszyć ludzi i projekty, które nie przetrwają długo w przestrzeni NFT.

OpenSea: Popularny rynek NFT. Obecnie obsługuje tylko NFT na blockchainach Etherium i Polygon.

Paper hands: Sprzedaż NFT (albo krypto) pod presją. Zazwyczaj używana przez „diamentowe ręce” jako pieczeń przeciwko ludziom, którzy faktycznie sprzedają.

PFP: Skrót od „profile picture”. Są to kolekcje obrazków stworzone z myślą o awatarach, których ludzie mogą używać jako swoich zdjęć profilowych np. na Twitterze, aby wyróżnić się.

Polygon: Chain wykorzystywany do NFT, który jest popularny ze względu na brak opłat za gaz. Technicznie zbudowany na bazie Ethereum.

Pump and dump: Schemat sztucznego „pompowania” (podwyższania) ceny projektu NFT przed sprzedażą wszystkiego naraz, co skutecznie „dumpinguje” cenę, jednocześnie przynosząc zysk.

P2E: Skrót od „pay to earn” (płać, aby zarobić). Otrzymujesz wynagrodzenie w kryptowalutach/NFT za granie w określone rodzaje gier.

Road Map: Ogólnodostępny plan projektu NFT. W pewnym sensie opis projektu i kontratk zawierany z użytkownikami opisujący ramy czasowe i użyteczność (celowość) projektu.

Rugpull: forma scamu występującego najczęściej w środowisku platform DeFi. Bardzo często tworzona świadomie od samego początku przez samych twórców danego tokenu / projektu.

Sharding: Podział pojedynczego NFT na mniejsze części, czyli shardy, dzięki czemu grupa ludzi może kupić i posiadać NFT, która w innym przypadku jest zbyt droga, by kupić ją w całości.
Solana: Popularny blockchain dla NFT, znany z tanich i szybkich transakcji.

Smart Contract: Kod publiczny dołączony do NFT, który działa samodzielnie. Zazwyczaj w ten sposób egzekwowana jest użyteczność NFT. Przydatny, ponieważ nie musisz ufać osobie stojącej za projektem – wystarczy, że zaufasz kodowi, który możesz zobaczyć i zweryfikować.

Staking: Sposób na uzyskanie pasywnego dochodu poprzez zablokowanie swoich NFT na blockchainie na pewien okres czasu. Możesz za to otrzymać nagrody w postaci kryptowalut.
Do księżyca: Określenie celebracyjne używane, gdy ceny projektu NFT idą w górę i w górę.

Utility: Podstawowa wartość NFT. Użyteczność to atuty, produkty, usługi, korzyści lub prawa związane z posiadaniem NFT. Na przykład, niektóre NFTS dają 30% zniżki na przyszłe produkty, członkostwo w prywatnym funduszu, dostęp do kursu online, dostęp do prywatnych wydarzeń lub prawa autorskie do marki.

Accumulation/Distribution Indicator: Wskaźnik akumulacji/dystrybucji jest stosowany w analizie technicznej do określania kierunku ceny aktywów na podstawie wolumenu obrotów.

Antifragility: Antyfragiczność to cecha systemów, w których czynniki stresogenne, wstrząsy, zmienność, szum, błędy, wady, ataki lub awarie zwiększają ich zdolność do rozwoju.

Atomic Swap:  (znany również jako atomic cross-chain trading) to system, w którym dwie strony mogą wymieniać jedną kryptowalutę na drugą bez udziału strony trzeciej.

Beacon Chain: to nowy blockchain, który działa równolegle z blockchainem Ethereum w ramach przygotowań do przejścia Ethereum z Proof of Work na Proof of Stake.

Bitcoin Mining Pools: W kontekście wydobywania kryptowalut, pula górnicza to łączenie zasobów przez górników, którzy dzielą się swoją mocą obliczeniową w sieci, aby podzielić się nagrodą po równo, zgodnie z ilością pracy, jaką włożyli w prawdopodobieństwo znalezienia bloku.

Bitcoin Pizza: jest obecnie świętem obchodzonym w świecie kryptowalut, a to za sprawą wydarzenia z 2010 roku, kiedy to Laszlo Hanyecz zgodził się zapłacić 10 000 Bitcoinów za dwie pizze dostarczone przez Papa John’s.

Bull Trap: To fałszywy sygnał odnoszący się do trendu spadkowego na akcjach, indeksie lub innym papierze wartościowym, który odwraca się po przekonującym rajdzie i przełamuje wcześniejszy poziom wsparcia.

Kryptografia: zajmuje się badaniem technik bezpiecznej komunikacji, dzięki którym tylko nadawca i odbiorca wiadomości mogą zapoznać się z jej treścią.

Diamentowe Dłonie: 💎🙌 – są używane do ilustrowania (i świętowania!) momentów wysokiego ryzyka handlowego.

Dorian Nakamoto: to jedna z domniemanych tożsamości wynalazcy Bitcoina. Uważa się, że Bitcoin został, przynajmniej w głównej mierze, opracowany przez jedną osobę.

ETH gas: Na blockchainie Ethereum gaz odnosi się do kosztu niezbędnego do przeprowadzenia transakcji w sieci.

Ether Gas Price: Cena gazu Ethereum to ilość eteru pobierana za przetwarzanie transakcji na blockchainie Ethereum.

Frontrunning: znany również jako tailgating, polega na nielegalnym obrocie aktywami finansowymi z wykorzystaniem informacji poufnych o transakcji, która wpłynie na ich cenę.

Hard Cap: Mechanizm hard cap zapobiega wystąpieniu niekontrolowanej inflacji w odpowiedzi na rosnący popyt na daną monetę, co spowodowałoby spadek ceny jednostki waluty poniżej kosztów jej produkcji.

IDO Crypto: Wstępna zdecentralizowana oferta wymiany (IDO) to sposób na pozyskanie finansowania dla projektu blockchain poprzez uruchomienie sprzedaży tokenów na zdecentralizowanej giełdzie kryptowalut.

JOMO: to ważne pojęcie dla traderów, podkreślające potrzebę cofnięcia się o krok, zastanowienia, zaplanowania i czerpania przyjemności, zamiast pośpiesznego zawierania transakcji w obawie, że coś się nie uda.

Liquidity Pool: Pula płynności może być rozumiana jako pula aktywów kryptowalutowych zamkniętych w ramach inteligentnego kontraktu, które mogą być wykorzystywane do wymiany, pożyczek i innych zastosowań.

Mining Coin: „kopanie” to proces, który Bitcoin i kilka innych kryptowalut wykorzystuje do generowania nowych monet i weryfikowania nowych transakcji.

Mining Rig: To układ elementów sprzętowych, takich jak CPU, GPU, FPGA lub ASIC, które zostały zaprojektowane do wydobywania kryptowalut.

Most Volatile Crypto: Czym jest najbardziej zmienna kryptowaluta? Zmienność jest miarą tego, jak bardzo cena danego aktywa zmienia się w czasie. W większości przypadków jest ona wykorzystywana jako sposób oceny ryzyka.

Node – komputer / maszyna podłączona do sieci kryptowalutowej.

On Balance Volume (OBV): jest technicznym wskaźnikiem momentum, wykorzystującym zmiany wolumenu do prognozowania cen. Dokonuje tego poprzez obserwację zmian wolumenu.

Physical Bitcoins: Mają na celu zapewnienie użytkownikom fizycznej formy kryptowaluty, która może służyć jako przechowalnia wartości i aktywa kolekcjonerskie.

SHO: Krótka sprzedaż. Krótka sprzedaż odnosi się do wymiany papierów wartościowych za pośrednictwem brokera z depozytem zabezpieczającym. Inwestor pożycza akcje, sprzedaje je, a następnie odkupuje, aby zwrócić je pożyczkodawcy.

Scam Coin: to fałszywa kryptowaluta, która została stworzona w celu zarobienia pieniędzy dla jej twórcy, przy jednoczesnej kradzieży pieniędzy od ludzi, którzy wspierali i inwestowali w tę monetę.

Seed Phrase:  to seria słów generowanych przez portfel kryptowalutowy, które mogą być użyte do odzyskania dostępu do portfela w przypadku jego utraty lub usunięcia.

Staking: To fraza odnosząca się do czynności polegającej na przydzieleniu określonej ilości tokenów do mechanizmu zarządzania blockchainem, zasadniczo blokując tokeny z obiegu na określony czas.

Taint: to koncepcja, zgodnie z którą niektóre bitcoiny są bardziej ryzykowne lub mniej akceptowalne ze względu na ich poprzednich właścicieli lub ewentualne powiązania z działalnością przestępczą.

Trade Volume: Wolumen handlu kryptowalutą mierzy liczbę monet, które zostały wymienione w ciągu 24 godzin. Wolumen obrotu definiuje się jako ilość kryptowalut, którymi handlowano w ciągu ostatnich 24 godzin.

Tradingview Paper Trading: to świetny sposób dla początkujących, aby przećwiczyć handel akcjami bez ryzykowania jakichkolwiek pieniędzy.

Vitaly Dmitriyevich „Vitalik” Buterin:  to rosyjsko-kanadyjskim programistą i pisarzem, który jest najbardziej znany jako jeden ze współzałożycieli Ethereum. Urodził się w Kołomnie, w obwodzie moskiewskim, w Rosji.

Wen Lambo? to wyrażenie z memów w serwisie Reddit – odnosi się do momentu, w którym inwestorzy kryptowalutowi staną się wystarczająco bogaci, aby kupić sobi Lamborghini.

Winding Down: Gdy dana jednostka biznesowa lub linia produktów nie pasuje już do ogólnej strategii firmy, firma decyduje się na jej likwidację.

WAGMI: to skrót od słów „We are all gonna make it” (Wszyscy damy radę). Akronim ten jest powszechnie używany przez społeczność kryptowalutową w celu budowania zaufania i zachęcania jej, by nie traciła nadziei.

Whale: osoba, która jest w posiadaniu dużą ilości kryptowalut, tokenów albo NFT. Taka osoba przez fakt sprzedaży lub kupna może wpływać (i czasami manipulować) kursem.

White list – przynależność do wąskiego grona użytkowników, którzy mogą kupić NFT wcześniej (bardzo często znaczenie taniej) niż inni użytkownicy.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon