Zostań Guruu web 2.0!

Artur Kurasiński
27 stycznia 2007
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

pomysł na na next big thing? może

Pomysł na serwis Guruu powstał z osobistej frustracji poziomem forów dyskusyjnych oraz recenzji w polskich portalach i sklepach online. W czasach gdy mamy do czynienia z dużą ilością informacji problemem numer jeden stała się kwestia jej poziomu i wiarygodności. Uważam się, za aktywnego i dość wyedukowanego internautę, który sprawnie korzysta z większości funkcji wyszukiwarek i portali. Niestety pomimo tego nadal nie znajduje w sieci informacji na jakich mi najbardziej zależy..

Pierwsza uwaga – nazwa Guruu jest nazwą roboczą, więc proszę nie nie pisać, że jest głupia, ktoś już jej użył albo jest taka wyszukiwara czy serwis, które się nazywają podobnie :)

Zastanów się drogi czytelniku przez chwilę i odpowiedz sobie na pytanie – czy potrafisz wymienić nazwę jednego serwisu bądź portalu z którego korzystasz szukając opinii dot. np. ksiązki? A filmu? Teatru? Gry komputerowej? Produktów AGD? Widzisz sam – adresów i linków do zapamiętania i odwiedzania jest zbyt wiele i stale przybywa.

Idźmy dalej. Czy wchodząc na strony sklepu np. Merlin.pl ufasz wszystkim recenzjom tam zawartym? Skąd wiesz, że nie są to posty napisane przez kilku pracowników tego serwisu? Albo nie jest to po prostu ctrl+c / ctrl+v tekst z materiałów PR firmy wystawiającej produkt? Albo co gorsze – celowo wystawiona negatywna opinia przez konkurencję?

Gdzie szukasz informacji dotyczących wydarzeń teatralnych i nowości kinowych? Męczy Cię recenzent X czy Y z gazety Z bo czujesz, że panowie nie znają się na tym o czym piszą? Czy uważasz, że można być obiektywnym recenzentem pisząc jednocześnie o „American Pie” i „Siódmej Pieczęci”? Czy potrafisz powiedzieć podać z głowy nazwisko recenzenta, którego artykuł właśnie przeczytałeś szukając miejsca z fajną imprezą? Hę?

Co robisz kiedy szukasz prezentu dla bliskiej Ci osoby? Wpisujesz w Google’a frazę „jaki prezent mam kupić mojemu chłopakowi?” czy może przeszukujesz fora dyskusyjne w nadziei, że ktoś Ci pomoże? Racja – masz swój ulubiony sklep z fajnymi rzeczami na prezenty, który podpowie Ci co wybrać. Czy interesując się The Beatles może polubić Sigur Ros? Gdzie znajdziesz odpowiedź na tak postawione pytanie?

Ile razy szukając w sieci informacji opierałeś się na radzie znajomego albo recenzjach bądź komentarzach obcych osób na forach? Dlaczego wierzysz im a nie reklamie w TV? Dlaczego ufasz ocenom innych Internautów a nie wierzysz w podane informacje przez producenta?

Żaden z serwisów, vortali, portali czy blogów nie zawiera w pełni tego co nas interesuje i czego szukamy. Drugą kwestią jest fakt jakości i wiarygodności danych – nie chcielibyśmy kupując książkę czy płytę kierować się opinią przypadkowe internauty, który często nie zna się na tym co właśnie komentuje.

Wszystkie te informacje są rozrzucone – wydaję mi się, że mam pomysł jak je spiąć i poukładać w najlepszy sposób dla użytkownika Internetu.

Guruu jest serwisem który tworzony jest poprzez działalnością grup ludzi z niego korzystających (user generated content). Jest do bólu społecznościowy – Content is king but user is a god!.

Guruu to społeczność liderów opinii oraz użytkowników poszukujących wiarygodnych, sprawdzonych i najlepszych merytorycznie informacji. Nie ma w niej miejsca na dzieci neostrady i frustratów. Wiem, że to cholernie ambitne, ale wierzę, że mam pomysł na „samooczyszczającą” się formułę, która uchroni przed debilnymi komentarzami i postami.

Guruu ma służyć nie tylko wymianie opinii ale także pomocy. Możemy pomagać sobie nawzajem – poprzez udzielenie informacji, podzielenie się wiedzą, wskazanie źródła poszukiwanych danych.

Guruu nie jest jednak dla wszystkich! Chciałbym to powiedzieć jednoznacznie i otwarcie – użytkownicy serwisu nie tyle współtworzyli, ale budowali i sami dbali o jego poziom. Użytkownicy stwarzający konflikty, lubujący się w krytyce dla samego jej faktu, malkontenci i rozrabiacze będą eliminowani na stałe. Wykopią ich inni użykownicy na podobnych zasadach na jakich funkcjonują systemy aukcyjne – opinia jest najważniejsza!

Guruu ma mieć charakter non profit i działać zgodnie z modelami Creative Commons – nie chcę zamykać treści w serwisie. W pierwotnym pomyśle chciałem oprzeć się na systemie Wiki i w takim modelu rozpowszechniać treści. Obecnie biorąc pod uwagę element opłacalności serwisu rozważam kilka innych pomysłów, ale mam nadzieję równie mało komercyjnych w odbiorze (to co chcę obiecać – zero reklam, zero sprzedaży danych do „firm trzecich” i zero abonamentu / opłat za korzystanie! Niech spłonie Babilon! :).

Jak może działać Guruu?

Każdy zarejestrowany użytkownik może czytać oraz pisać własne recenzje i artykuły. Może też oceniać recenzje i artykuły innych użytkowników. Im więcej pozytywnych ocen tym wyżej użytkownik znajduję się w rankingu i zyskuje większą reputację. Użytkownik nie ocenia innych recenzji, ale dopisuje swoją! Dzięki temu mam nadzieję, że uda się zachować mało „ofensywny” model prezentowania treści oraz zapobiegnie flame’owaniu forów (nie mówiąc o atakach ad personam).

Podstawowym celem istnienia Guruu jest zebranie w jednym miejscu opinii i recenzji od osób będących pasjonatami i znawcami danej dziedziny, autora, utworu czy produktu.

Przykład – znajdujesz w serwisie Guruu świetną recenzję nowej płyty Twojego ukochanego zespołu. Ponieważ ty również znasz dobrze temat, potrafisz ocenić, że autor wykazuje się wiedzą, znajomością faktów a co ciekawsze masz wrażenie, że Wasze gusty są wręcz identyczne! Jak można to wykorzystać?

Pomyśl co by mogło się stać gdybyś miał dostęp do innych recenzji dotyczących innych dziedzin (film, sztuka) tego autora oraz mógł przeczytać je wszystkie. Albo inaczej – sprawdziłbyś czy Wasze gusty są również podobne w przypadku książek? A może ‘bratnia dusza’ natchnie Cię pomysłem na obejrzenie filmu? Albo sztuki teatralnej?

A co jeśli chciałbyś sprawdzić kogo czyta Twój „guru” i jaką recenzję właśnie dodał ? Albo kto dla niego jest autorytetem w innej dziedzinie?

Przykład skorzystania z serwisu:

Adam wraz z grupą znajomych sobotnie wieczory lubi spędzać oglądając filmy z Bolywood. Wydaje mu się, że do tej pory obejrzał już wszystkie warte zobaczenia produkcje. Obiecał swoim znajomym, że podczas najbliższego maratonu filmowego pokaże im tym razem coś naprawdę odlotowego – zupełnie innego niż do tej pory.. Adam loguje się do serwisu Guruu. Prosi o pokazanie osób również interesujących się podobnymi co on filmami. Użytkownik Artur74 jest wysoko ocenianym autorytetem w kategorii ‘Film / Bolywood’. Adam ogląda jego profil i stwierdza, że mają b. zbliżony gust – podobnie oceniają obejrzane filmy, mają prawie takie same spostrzeżenia i oceny.

Teraz Adam sprawdza inne recenzje filmów polecanych przez „Artura74” – okazuje się, że lubi on japońskie horrory. Adam sprawdza kto w serwisie Guruu jest znawcą tej tematyki. System lokalizuje kolejnego użytkownika – jest to „Big_Ronin”. Adam sprawdza co „Big_Ronin” poleca z takiego kanonu filmów, kopiuje sugerowane tytuły filmów do swojego wirtualnego notatnika po czym sprawdza gdzie je może wypożyczyć.

Adam postanawia podziękować za podpowiedź – pozytywnie ocenia „Artura74” i „Big_Ronina„. W profilu Adama zostaje dodana informacja o osobach ocenionych, ich profilach i tytułach filmów które Adam skopiował i uznał za wartościowe. System mógłby tez podpowiedzieć Adamowi (na zasadzie symulacji jego zapytań, profilu i sposobu korzystania z serwisu lub też algorytmu) z dużym prawdopodobieństwem zestaw filmów jakie powinny go zainteresować bez konieczność sprawdzania profili użytkowników na zasadzie badania preferencji użytkowników.

Dlaczego i w czym Guruu ma być lepszy od innych serwisów i usług?

Guruu zaoferuje unikalne metody 'wiązania’ informacji, recenzji czy komentarzy z danym userem. Da tez możliwość znalezienia „bratniej duszy”, która podziela moje poglądy, zainteresowania a co najważniejsze może być dla mnie inspiracją oraz modelem do naśladowania. Do tworzenia sieci powiązań i zależności chciałbym wykorzystać działania z zakresu „FoF” (friend of a friend) oraz sieci społecznych (oj fajne rzeczy będzie można badać…). Będzie posiadał polską wersję językową, ale również możliwość szybkiej lokalizacji na inne kraje.

Guruu łączy różne pomysły: jest serwisem liderów opinii, serwisem społecznościowym opartym o treści generowane przez użytkowników, „mądrość tłumów” serwisem typu 'six degrees’ i wreszcie serwisem z modelu 'wiki’. Innymi słowy jest to totalny mash-up społecznościowy :)!

Istnieją serwisy typu „social recommender” zbliżone do mojego pomysłu np.: e-opinions, riffs, metacritic wspaniały last.fm i genialna Pandora. Umożliwiają one szukanie informacji w stopniu jaki przybliżyłem, ale żaden z nich nie jest ideałem i nie wykracza poza wąski region taki jak temat (last.fm – muzyka) albo funkcjonalność (e-opinions – szukasz i kupujesz). Nie oznacz to, że odkryłem przysłowiową „Amerykę” – nic z tych rzeczy. Raczej poukładałem, usystematyzowałem i spróbowałem pokazać rozwiązanie problemów z jakimi sam się borykam próbując filtrować infomrację znajdowane w Internecie.

Większą prezentację wraz pomysłami na model biznesowy oraz dlaczego uważam, że ten pomysł ma szansę zafunkcjonować przedstawię 1 lutego spotkaniu z cyklu Innowatorium – zapraszam do zadawania pytań a w szczególności do konstruktywnego krytykowania pomysłu – na czym nie będę ukrywał liczę najbardziej! :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon