Usiądźmy NaKanapie.pl

Artur Kurasiński
23 sierpnia 2007
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

NaKanapie.pl - serwis dla ludzi z kultura

Oficjalnie w beta testach, niby już wcześniej działał ale dopiero dziś zdecydowaliśmy się na oficjalne odpalenia i pokazanie się światu. Z deklaracji a propos czerwcowego startu wyszły nici ale zawsze późno niż wcale – zapraszam do NaKanapie.pl serwisu, który powinnien spodobac sie każdemu miłośnikowi książek…

Przy okazji I Innowatorium podzielilem sie pomyslem na zbudowanie serwisu, ktory gromadzilby informacje o szeroko pojetej kulturze i umialby sugerowac, porzadkowac oraz informowac o rzeczach wartosciowych do posluchania, obejrzenia czy przeczytania. Dzieki wyzej wspomnianemu spotkaniu udalo mi sie nawiazac kontakt z Ida i Piotrkiem, ktorzy jak sie okazalo prawie taki sam pomysl wstepnie zaczeli nawet realizowac. Po polaczeniu sil zaczela sie praca nad wersja dotyczaca ksiazek, ktora mozecie juz zobaczyc i skomentowac tutaj .

Czym jest na NaKanapie.pl?

W duzym skrocie – mashup pomyslow (m.in. takich jak social recommender). NaKanapie to społeczność liderów opinii oraz użytkowników poszukujących wiarygodnych, sprawdzonych i najlepszych merytorycznie informacji. Serwis ma służyć nie tylko wymianie opinii ale także pomocy. Możemy pomagać sobie nawzajem – poprzez udzielenie informacji, podzielenie się wiedzą, wskazanie źródła poszukiwanych danych.

NaKanapie nie jest dla wszystkich. Chcemy to powiedzieć jednoznacznie i otwarcie – użytkownicy serwisu nie tyle będą go współtworzyli, ale budowali i sami dbali o jego poziom publikowanych treści. NaKanapie łączy różne pomysły: jest serwisem liderów opinii, serwisem społecznościowym opartym o treści generowane przez użytkowników, „mądrość tłumów” serwisem typu 'six degrees’ i wreszcie serwisem z modelu 'wiki’ oraz gigantyczną biblioteką zachowań i wyborów użytkowników.

Podstawowym celem istnienia serwisu jest zebranie w jednym miejscu opinii i recenzji od osób będących pasjonatami i znawcami danej dziedziny, autora, utworu czy produktu. Pośrednim celem jest możliwość maksymalnie prostego i szybkiego wyszukania informacji na podstawie zachowania użytkownika oraz badania zachowań i gustów innych użytkowników tego serwisu.

Jak wspomnialem juz – na razie NaKanapie to ksiazki ale pracujemy tez nad filmami i muzyka (w przyszlosci dojda wydarzenia kulturalne i byc moze multimedia). Wiem, ze nad czyms podobnym pracuje pewien duzy wlasciciel salonow z prasa i multimediami hmm zgaduj, zdaula kto?:) i cieszy mnie, ze udalo nam sie wystartowac wczesniej niz oni chociaz podobno wydali setki tys. w zielonych na soft i analizy. Mam nadzieje, ze jednak rusza bo nic tak dobrze nie robi na rynku jak konkurencja (pozdrawiamy Panie Tomaszu!).

Czy w polskiej sieci jest miejsce na takie cos? Czy uzytkownicy faktycznie nic nie czytaja? Czy serwis „zdechnie” po kilku miesiacach? Nie wiem tego ale zamierzamy szybko przejsc od poziomu start-upu do poziomu podmiotu z zapewnionym doplywem finansow (i nie zrazamy sie porazkami w rozmowach!). Otwarcie tez wspomne, ze szukamy finansowania (to tak nawiazujac do tego wpisu Hazana na AntyWebie)

Nie pisze nic na razie o modelu biznesowym ani elementach finansowych – nie chce ujawniac za duzo (chociaz slyszalem, ze na AntyWebie pojawi sie dzis jakis wpis o NaKanapie.pl – moze tam bedzie cos wiecej opisane?:)

Na koniec chcialbym bardzo serdeczenie podziekowac Idzie Rolek i Piotrkowi Zagdańskiemu – fantastyczna robota, you are my heros!! :)

PS. Serwis nie ma jeszcze oficjalnego bloga wiec na razie wszystkie komentarze, recenzje i krytyke (o tak, to lubimy najbardziej) prosze kierowac jako komentarz do tego wpisu albo na moj mail artur@revolver.pl

Mały update bo wiele osób się pyta w czym ten serwis ma być lepszy od innych (często wymieniany konkurent – Biblionetka.pl) otóż:

1. Cel – gromadzić inteligentnych i kulturalnych internautów. Metody:

– moduł z książkami

– silne wsparcie „społeczności” (friend-lista, informacje o poczynaniach przyjaciół, elastyczne forum na którym userzy będą mogli porozmawiać nie tylko o książkach, z czasem: CZAT (tak! czat! na WP.pl pokój „tylko 40-latki” jest najpopularniejszy, jeśli liczymy na dużą grupę aktywnych internautów, to dajmy im możliwość rozmowy prywatnej w czasie rzeczywistym, a nie tylko na forum czy przez mail))

– z czasem: filmy (szybciej), muzyka (moze troszke pozniej bo jest obarczona grozba tabunów ludzi (chyba, ze na tym samym silniki odpalimy wersje dla mniej zintelektualizowanej grupy))

2. „Samooczyszczanie”:

– kazdy user ma punkty reputacji;
– punkty reputacji rosna lub spadaja w zaleznosci od:

* ocen kolekcji tworzonych przez uzytkownika (robisz dobre kolekcje, warte wysokiej oceny – masz podbijane punkty reputacji);
* ocen komentarzy i recenzji pozostawianych przez uzytkownika (przy kazdym komentarzu mozliwosc klikniecia „+” lub „-„. Prawdopodobnie niewieiel bedzie plusów, natomiast w przypadku „trollowania” minusy szybko obniza reputacje);
* mozliwosc klikniecia „+” i „-” bezposrednio przy uzytkowniku (wplyw wprost na reputacje);
* stopnia aktywnosci (plusy do reputacji za pozostawianie komentarzy).

Kazdy z powyzszych skladnikow ma swoja wage, razem daja reputacje. Dopiero powyzej pewnego poziomu reputacji uzytkownik moze:

– upubliczniac swoje kolekcje (dla zupelnie nowego usera kolekcje moga byc tylko prywatne tj widzi je tylko on. Po jakims takim minimalnym progu np 5 komentarzy – zeby nie wyciskac jakiejs masowki – moze oznaczac swoje kolekcje jako publiczne, inni moga je komentowac etc);

– wejsc na czata (tez niezbyt wygorowany prog respektu, zeby to nie byla blokada tylko dla wybranych, ale zeby uniknac trolli szukajacych na czacie kochanki (na to glownie narzekaja uzytkownicy publicznych czatow dla dojzalych internautow. mnostwo sexturystyki));

– dodawac ksiazki;

– zakladac wlasne fora tematyczne.

Userom o wysokim repskecie mozna proponowac role operatora, mogacego „wiecej”.

3. Rozproszenie. Z czasem chcielibysmy oferowac widgety:

– prezentujace profil danego uzytkownika i monitorujacy zmiany np przeczytanie czegos. Do umieszczania na blogu czy stronie domowej;

– prezentujacy konkretna kolekcje, ksiazke, autora (dla sklepow, wydawnictw, ksiegarni, porownywarek);

– prezentujacy kolejne polecane pozycje (wyciagane z naszej bazy, na podstawie naszych algorytmow – wsparcie upsellingu);

– kombinacje z blogami – np. obsluga notek na blogach jako trackabackow dla pozycji w naszym serwisie (ksiazek, filmow, ale tez kolekcji).

4. Personalizacja. Z czasem chcielibysmy isc coraz bardziej w strone kompletnej elastycznosci i dostosowania do uzytkownika tj. pelna analiza jego aktywnosci i dostosowania pod nia (od najprostszych tj. umieszczania na wierzchu kategorii ktore czesto odwiedzasz, przez bardziej skomplikowane operacje zwiazane z rozmieszczeniem okien, sposobem prezentacji danych etc)

5. Smsy. Z czasem chcemy zaoferowac uzytkownikom mozliwosc wyslania smsa „kolekcja informatyka” i otrzymania tytulow ksiazek z prywatnej kolekcji ktora nazwal sopbie „informatyka” czy np z kolekcji planowanych do zakupu.

Może zainteresują Cię również:



facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon