Web(?)Star(?)Festival(?)

Artur Kurasiński
4 listopada 2007
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

WebStarFestival

Zaduszki za oknem w pełnej krasie. Ja wyciszony, zadumany siedzę sobie i patrzę na ekran monitora zalewając się łzami. Przede mną trudna decyzja – na kogo oddać głos. To nie reminescencje po wyborach ale kolejny trudny temat – bycie członkiem jury w konkursie WebStarFestival 2007…

Mały disclaimer – z góry przepraszam, że nie będę wymieniał konkretów – obowiązuje mnie zasada zachowania dyskrecji jeśli chodzi o nominowane serwisy.

Jako zeszłoroczny zwycięzca w kategorii „strona prywatna” za chomiks.com w edycji 2006 zostałem zaproszony do stania się członkiem jury. Chcąc poznać życie od kuchni chętnie z zaproszenia skorzystałem no to teraz mam. Muszę wybrać swoje typy spośród nadesłanych propozycji. Nominacje są chaotyczne i co gorsza widać, że „wielcy” prawie kompletnie WebStarFestiwal za to Agora zgłosiła chyba wszystkie swoje nowe serwisy co akurat u mnie wywołuje uczucie zażenowania – jak ocenić coś co jest agregatorem treści z innych serwisów w stosunku do vortalu tematycznego? Jaki sens jest w takim porównywaniu?

Apeluję również o wystandaryzowanie warunków zgłaszania propozycji do kategorii „człowiek roku” – jak tak dalej pójdzie to za 2-3 lata wszyscy prezesi i właściele firm internetowych będą dzierżyli ten tytuł „bo kogoś trzeba wybrać”. Nie można obok siebie stawiać człowieka, który stał się na chwilę sławny bo coś komuś sprzedał na przeciwko facet, który od 10 lat pracuje w portalu X. Haaalo! Co mam ocenić w tym wypadku? Szum medialny wokół tych osób? Ich wykształcenie? Po co w takim razie wogóle konfrontować takie kandyatury? Nie lepiej bardziej szczegółowo określić kryteria doboru zgłoszeń?

Dziwię się doprawdy i organizatorom i dużym firmom – pozwolenie na zgłaszanie dziwnych i kłopotliwych w odbiorze serwisów wpłynie na postrzeganie całego konkursu – ja nie chciałbym być wymieniany jako laureat w jednym ciągu z serwisem typu „pokacyca”. Gdzie te budzety portali i te setki nowych serwisów jakimi portale się chwaliły (Interia szczególnie odpalała na potęgę serwisy społecznościowe w tym roku)?

Na domiar złego sami organizatorzy komplikują sobie i oceniającym życie. Weźmy na przykład taką kategorię „usługi profesjonalne” oraz „strona firmowa” – definicje obu kategorii pokrywają się. Zostawmy organizatorów i skupmy się na zgłaszających. W kategorii „Żywność i Napoje” – widzimy kogo? Na pewno nie jeden z bardziej reklamujących się sklepów sprzedających żywność w tym roku (tego sklepu również nie ma w kategorii „Sklep Internetowy”).

W kategorii „Nowa Strona” widzę stronę jednego z operatorów GSM powstałą kilka lat temu. Acha czyli re-design serwisu jest traktowany jako akt stworzenia
nowej strony. Dla mnie dziwne. W kategorii „Media” jest tylko jedna strona dziennika ogólnopolskiego i dwie sieci radiowe – nie ma ani wydawnictw Axla Springera ani Bauera ani Edipresse…Bojkot? Czy po prostu z założenia postawiono krzyżyk na tym konkursie?

Blogowicze też się nie popisali – gdybym miał oceniać polską blogosferę tylko na podstawie listy nominowanych blogów to zrobiłoby mi się słabo z wrażenia. Marność nad marnościami panie. A tyle fajnych blogów jest i co? Zabrakło kasy na pokrycie kosztów zgłoszenia? Gdzie te polskie Techcrunch’e i Diggnation’y? Nagle wcięło?

Jaki nasuwam mi się wniosek – generalnie WebStarFestiwal jest imprezą niszową skierowaną chyba do kilku firm w Polsce. Reszta branżowych podmiotów albo nie została powiadomiona (w co wątpie – impreza organizowana jest od 2005 roku) albo nie uważa tego konkursu za prestiżowy. Po rodzaju stron zgłaszanych przychylam się do tego drugiego raczej wniosku. Co z tego wniosku wynika? Ano to, że chyba schowam głęboko pod kanapę statuetki z zeszłego roku i będę rżnął głupa zapytany czy to ja brałem w nim udział.

Szkoda bo polski internet potrzebuje duży festiwal czy konkurs, który będzie pokazywały kierunki jego rozwoju – niestety mam uzasadnione obawy, że WebStarFestival nie będzie taką imprezą jeśli czegoś radykalnie nie zmieni.

PS. Acha i coś podrzuconego przez Marcina Talarka a pierwotnie zamieszczone na Pstro.com odpowiedź ile kosztuje WebStar…
Chcesz wiedzieć? Naprawdę?? To kliknij tutaj!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon