Szukaj
Zamknij

E-apteki – legalne ale czy opłacalne?

apteki i leki w sieci - czy to jeszcze się opłaca?

Niestety wygląda na to, że nowa władza nie jest aż tak nastawiona na biznes jak to deklarowała. Być może działania Minister Zdrowia i innych urzędów odpowiedzialnych za obrót produktami leczniczymi mają tylko i wyłącznie zabezpieczać dobro pacjenta ale przy tej okazji poważnie ogranicza się konkurencję na rynku farmaceutycznym…

Niestety nie są to tylko czcze spekulacje. Miałem okazję na własne uszy usłyszeć interpretację nowych przepisów podczas konferencji organizowanej przez CEMED. Na sali zasiadło wiele osób z tzw. branży aptkerskiej oraz właścieli aptek internetowych – jak się okazało wszyscy czekali na spotkanie z Panią Dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

I zaczęło się. Ustawa, która wchodzi w życie 3 maja br. jasno precyzuje co wolno a czego nie aptekom prowadzącym sprzedaż produktów leczniczych – zwróćcie uwagę, że w rozporządzeniu ani razu nie pojawia się określenie „apteka internetowa”.

Jest to świadome działanie ponieważ ustawodawca traktuje aptekę internetową jako…aptekę. Wszystkie przepisy, obostrzenia i nakazy tyczące się apteki dotyczą także „apteki internetowej” albo jak to określono we wspomnianym dokumencie ”

Zasadniczo za pomocą jednego przepisu (§ 4 pkt 3 podpunkt 3 i 4) dotyczącego warunków transportu (w środku transportu musi być temperatura określona przez producenta leku za bezpieczną) sprawadzono biznes e-apteki na krawędź opłacalności. Dlaczego? Ano dlatego, że obecnie w większości firm przewożących paczki nie ma odpowiednich (zgodnych z ustawą) samochodów.

Jest kilka firm wyspecjalizowanych ale ich ceny są o wiele wyższe. Ergo – apteki będą musiały dołożyć cenę transportu i dla pacjenta już nie będzie aż takiej różnicy w cenie końcowej.

Potrzeba składowania wszystkich danych przez 3 lata jak i zbieranie od klientów prawdziwych danych (ważne w przypadku kontroli) podawanych przez fax, telefon bądź maila w kontekście powyższego przepisu są nawet mało dotkliwe.

Pytanie tylko dlaczego sprzedaż takiej samej aspiryny w kiosku ruchu nie owocuje nałożeniem podobnych (jeśli nie takich samych) ustaw?

Czym różnią się te same odżywki i suplementy diety sprzedawane w centrach handlowych i na bazarach od towarów z apteki? Dla mnie niczym – w obu przypadkach konsekwencje złego użytkowania czy wady produktu są takie same.

Kolejnym zabójczym elementem jest nakaz niszczenia zwrotów. Jeśli ktoś zamówi 100 opakowań leków po 100 pln ale rozmyśli się i zwróci towar (ma na to 10 dni od daty zakupu) to apteka musi utulizować zwrócone produkty.

Uwaga! A teraz podam pomysł jak wykończyć aptekę internetową zgodnie z literą prawa – należy zamówić za 10 tys. towaru i zwrócić go. Czynność powtarzać co miesiąc – po 2-3 miesiącach apteka się sama zamknie. Proste, prawda?

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Dom Zdrowia spółki MCI ma dwa wyroki i prawdopodobnie otrzyma b. wysoką karę i być może będzie miał odebraną licencję na prowadzenie puntku aptecznego.

Dlaczego? Ponieważ DZ starał się omijając obostrzenia dot. sprzedaży leków na receptę za pomocą upoważnienia kurierów do przekazywania recept i leków (rozumowanie w stylu: jeśli jestem osobą starszą to proszę kogoś np. sąsiadkę aby ta poszła do apteki i zrealizowała receptę na moje leki).

Taka interpretacja według GIF nie jest zgodna z prawem polskim i DZ czekają poważne konsekwencje. Tak samo jak sieć aptek Dbam o Zdrowie, które to znowu przekraczają i naginają wg GIF prawo reklamując online leki refundowane. Zobaczymy – podobno wnioski są już skierowane do odpowiednich ciał.

Zobaczymy 3 maja kto i jak będzie próbował działać na rynku. Konkurencja zapewne będzie patrzeć na siebie i powielać działania innych. Wątpię żeby wszystkie apteki zaprzestały sprzedaży i potulnie czekały na decyzję GIF. W tym biznesie jest kasa i wiele firm nie odpuści sobie tak intratnego poletka zarobku.

Ja w każdym razie poczekamy z Apteo.pl (które działa już wewnętrznie, testujemy soft) do 3 maja i będę pilnie śledził doniesienia z branży. Może pojawi się jakaś jaskółka nadzieji i któraś z firm kurierskich zdecyduje się na zainwestowania w dodatkowe wyposażenie?

 • Au, tym razem czcionki skaszaniy si nie tylko w RSSie, ale i na stronie ;)

 • mars

  Warto przypomnie, e obecna minister zdrowia (E. Kopacz) bya w poprzedniej kadencji Sejmu przewodniczc Komisji Zdrowia i wtedy wanie komisja ta (wraz z jej przewodniczc) bya za wprowadzeniem zakazu dziaalno aptek internetowych. Dopiero pniej, gdy pojawiy si „wielkie halo” zwizane z zakazem tej dziaalnoci parlament (m.in. gosami posw PO) wycofa si z tego zapisu.

  Ale jak wida skonno Pani minister (na pewno to nie ona przygotowaa tre rozporzdzenia) pozostaa :) Rozporzdzenie w obecnym ksztacie wedug mnie praktycznie koczy opacalno tej formy dziaalnoci – nie udao si ustaw to zawsze mona co zrobi rozporzdzeniem….

 • Współczuję Ci tego Apteo. Albo będzie to interes życia, albo spora i niezawiniona klapa. :-)

 • Ja mam wszystko juz prawie gotowe, razem z logistyka, tylko czekam na miane ustawy. Oczywiscie mam apteke fizycznie ;)

 • lea

  A ja myśle, ze przy tego typu biznesie i takiej opcji przychodów z pewnością DOM Zdrowia coś wymysli i znowu bedzie „dobry” precedens do naśladowania. Nie sądze aby tego typu „sklep internetowy” mający tak ugruntowaną pozycję na rynku zrezygnował ze swojeo kawałka toru.

  Panie Arturze, co Pan o tym mysli?

 • Artur Kurasiński

  @ lea- szczerze? Nie wiem :) Poczekajmy do 3 maja. Myślę, że DZ mając za sobą MCI wybranie np. dumpingowo dofinansowując kurierów żeby nowe ceny nie różniły się znacząco od starych.

 • Tylko w tym wariancie to całe to przedsięwzięcie nie wiadomo kiedy będzie miało szansę na jakikolwiek zarobek. Nikt nie operuje tu na jakiś ogromnych marżach, więc nie za bardzo jest mocno z czegoś schodzić, czy też dokładać do kurierów – no chyba, że ktoś ma sporo wolnej gotówki i może przeczekać.
  Dużo tez zależy od szybkości i skuteczności działań nadzoru farmaceutycznego.

 • aquarius

  USTAWA
  z dnia 6 września 2001 r.
  Prawo farmaceutyczne.
  (Dz. U. z dnia 31 października 2001 r.)

  Art. 96.

  5. Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi, z zastrzeżeniem ust. 6.
  6. Przepis ust. 5 nie dotyczy produktu leczniczego lub wyrobu medycznego zwracanego aptece z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania.

  Zatem nie jest tak prosto zwrócić towar do apteki z powodu „bo tak mi się chce” :)

 • Pingback: | AK74 - blog Artura Kurasińskiego (cc) 2007()

 • Pingback: W Apteo.pl kupiono za 2 mln zł | AK74 - blog Artura Kurasińskiego (cc) 2007()

 • Pingback: W Apteo.pl kupiono za 2 mln zł | Press Room()

 •  Dla mnie opłacalne. Przez internet leki kupuję nawet 40% taniej, tylko zamawiam wcześniej. Uważam, że warto jest korzystać z tej opcji.

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę