iPhone tuż tuż – a kiedy polski iTunes?

iphone w polsce

Orange ogłosił, że to właśnie jego sieć udostępni Polakom produkt wujka Jobsa. iPhone będzie zatem oficjalnie dostępny w tym roku i nie trzeba będzie już kupować go z Hameryki żeby śmigać paluszkiem po ekranie…

Patrząc na komentarze jakie zawsze pojawiają się przy okazji informacji o lauchu kolejnych produktów Apple nie mogę nie uśmiechnąć się. Zazwyczaj dialog (sic!) między internautami wygląda mniej więcej tak:

Fascynat: „O bosze, pojawił się X! Jaki ładny, jaki śliczny! Muszę go mieć!”
Realista: „Olej ten złom! Przecież ten cały X nie ma tego, tego i tego! Kto to widział żeby w dzisiejszych czasach nie mieć też tego i tego! A bez tego to już wogóle jest badziewie!!”

Jedna strona kupuje markę + to co obiecuje (czyli idealnie chłonie przekaz rekamowy). Druga strona wylicza błędy i braki urządzenia licząc na to, że logiczna argumentacja przekona zafascynowaną osobę, że na starcie decyduje się na zakup czegoś co posiada mankamenty ale wynagradzane są one całą „otoczką” marki.

Gdzieś kiedyś ktoś mi powiedział banalną prawdę „można negocjować wszystko oprócz wartości”. Dlatego zawsze z uśmiechem patrzę na zmagania na forach jednych i drugich udowadniających wyższość X nad Y. Panie i panowie – nie przekonacie siebie nawzajem! :)

Informacja o tym, że jednak doczekamy się w Polsce „rewolucyjnego” gadżetu w postaci iPhone’a pojawiła się na oficjalnych stronach Orange oraz potwierdziła to Gazeta.pl.

Chcąc trochę bardziej rozwinąć wątek poza wymiar prostego newsa poprosiłem Pawła Nowaka twórcę Apple Blog, aktywnego członka polskiej społeczności Apple oraz współtwórcę spotkań GetApple.pl (Paweł koordynuje Kraków) o odpowiedź na parę pytań związanych z iPhonem w Polsce:

AK74 – Wierzysz w magię urządzeń i softu made by Steve Jobs? Prowadzisz bloga, udzielasz sie w społeczności Apple w Polsce – jesteś „wyznawca” Jobsa?

Paweł Nowak – Świadomość, że ten jeden człowiek stoi za wszystkim i ma ostateczny głos oczywiście mam, ale nie jestem jakimś wielkim fanem – nie wiem kiedy się urodził i czy ma psa. Kiedy robię coś związanego z Apple jak blog, książka czy spotkania to bardziej koncentruję się na samej firmie nić na „Stefanie”.

AK74 – Orange właśnie oglosił, że wprowadzi do Polski iPhone’a – spodziewasz sie, że ten aparat zmieni nasz lokalny rynek smartphones? iPhone zmiecie Nokie, Samsuga i Sony?

PN – W Stanach iPhone ma już grubo ponad 20% rynku tzw. smartphonów, ale wątpię, żeby powtórzył ten sukces w naszym kraju. Myślę, że Polacy mają zakodowane w genach pewne kombinowanie i oszczędzanie. I nie mam tutaj na myśli nic negatywnego – można to nazwać pragmatyzmem. Większość osób wybierze w Polsce „wszystko mającą” Nokię niż jakiś tam bajerancki telefon Apple. „Bez radia? Nie ma GPS? MMSów nie obsługuje?”.

AK74 – Według Pulsu Biznesu obecnie w Polsce działa około 17 tys. iPhone’ow (nielegalnie rzecz jasna) – sądzisz, że po nadal na rynku polskim będą się pojawiać crackowane „słuchawki od Apple” czy jednak trend odwróci się i większość osób wybierze legalną drogę?

PN – Wszystko zależy od polityki cenowej jaką przedstawi Orange. W Rosji jest 500 tys. złamanych iPhone, więc jeśli ceny nie będą z kosmosu, to jest jeszcze miejsce na legalny telefon.

AK74 – Jeśli postawić iPhone obok obecnych modeli konkurencji to pod kątem technologicznym produkt Jobsa jest z innej epoki – brak MMS, 3G, wbudowana bateria… A jednak sprzedano już ponad 5 mln tych telefonów. Jak tłumaczysz rozbieżności w oczekiwaniach i realną sprzedaz?

PN – Łatwość obsługi. Tak jak napisałem wcześniej, pytania postawione przez Ciebie to pytania kogoś, kto patrzy w specyfikację i mówi „nie, dziękuję”. Ten telefon trzeba wziąć do ręki, zobaczyć jak bardzo dużo wysiłku zostało włożone w zaprojektowanie interfejsu, jak łatwy jest w obsłudze. To jest najważniejszy z powodów dla których dołączyłem do tej grupy 17 tys. osób w Polsce i nie żałuję (i tak, wcześniej miałem „wszystko mające” smartphony).

AK74- Dla kogo wlasciwie jest iPhone? To zabawka dla menadzerow czy odtwarzacz muzyki i filmow dla dzieciakow?

PN – Wydaje mi się, że teraz telefon jest idealny dla młodych, dynamicznych osób. Managerowie w obecnej wersji nie znajdą potrzebnych im narzędzi jak pushmail, synchronizację z firmową pocztą czy kalendarzem. Ale już na początku czerwca do sklepów trafi wersja numer 2.0 oprogramowania iPhone która będzie miała wszystkie te rzeczy. Właściwie 2.0 będzie wersją 1.0 plus wszystko co jest potrzebne, żeby tzw. biznes kupił iPhone.

AK74 – Uważasz, ze „otworzenie” iPhone’a i stworzenie funduszu inwestującego w aplikacje na to urządzenie pozwoli na skuteczne podbicie rynku smartphones? W końcu Jobs pokazał już przy okazji iPoda, że soft (iTunes) + hardware (iPod) tworzy zabójcze kombo…

Niedawno Apple podało, że do programu programowania dla iPhone zapisało się (a więc zapłaciło sporo kasy) 200 tys. osób. To jest ogromna armia programistów z całego świata. Na dodatek to wszystko użytkownicy Maków (trzeba mieć Maka aby pisać programy dla iPhone) i te osoby już wiedzą dobrze działa iPod+iTunes a teraz tylko czekają na uruchomienie tego samego zestawu dla iPhone aby zacząć sprzedawać swoje programy.

Jeśli czegoś w telefonie będzie brakować, to jest 100% pewności, że jeden z tych 200 tys. programistów na to wpadnie i program będzie dostępny za kilka dolarów w iTunes.

AK74 – Dobra. Kupilem iPhone’a i chce go uruchomic. Wlaczam i….musze to zrobic przez sklep iTunes ktorego w Polsce nie ma! Czy to oznacza, ze Orange wymusi na Apple inna forme aktywacji? A moze iTunes zadebiutuje w Polsce w tym samym momencie co iPhone?

PN – Dokładnie. To ważne pytanie. Wszędzie na świecie aktywację telefonu dokonuje się w domu za pomocą iTunes a nie w salonie jak przy tradycyjnych telefonach. Trudno przewidzieć co się stanie w naszym przypadku, ale mam nadzieje, że pojawi się przynajmniej namiastka sklepu umożliwiająca aktywację telefonu. Jeśli nie, będziemy pewnie zmuszeni do aktywacji przez jakiś serwis Orange.

Istnieje także opcja numer trzy, że powstanie normalny sklep iTunes w Polsce, nawet jeśli na początku wszystko co będzie można w nim zrobić to aktywacja iPhone. Jeśli tak się stanie, to będzie pierwszy krok do otwarcia iTunes w Polsce. Tego wszystkiego dowiemy się do 6 miesięcy,
ale teraz postawiłbym moje pieniądze na kolaborację z Orange przy aktywacji (niestety).

AK74 – Jeśli miałbyś namówić do zakupu iPhone’a przypadkową osobę – jakich byś użył argumentów?

PN – Staniemy koło siebie i obaj wyślemy zrobione aparatem zdjęcie mailem do kilku znajomych i na stronę www. Prawdopodobnie ja będę kończył kawę kiedy Ty dopiero wyślesz zdjęcia mailem :)

AK74 – …a jeśli miałbyś ją odwieść od kupowania iPhone’a ?:)

PN – Musisz mi dać kilka dni na zastanowienie się, ok? :)

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!