Szkapy w mrovisku z GPS?

Maciej Białek GPS24.PL

Nie nie nie. Nic mi się nie pomerdało. Ten tytuł ma sens. Poniżej kolejny wywiad z osobą ciekawą i oryginalną w branży internetowej. Przed Państwem Maciej Białek właściciel sklepu GPS24.pl, serwisów Mrovisko.pl oraz Szkapy.pl…

Profil Maćka wyłowiłem na GoldenLine ponieważ zawierał ciekawe stwierdzenie w swoim opisie a dokładnie chodziło mi o zdanie w którym Maciek tłumaczył, że jego działania są zaprzeczeniem stawierdzenia, że „…z g**** bata nie ulepisz”.

Połaziłem, popatrzyłem co też takiego Maciek zrobił i stwierdziłem, że GPS24 faktycznie jest porządnym i solidnym sklepem. Faktycznie Maciek zrobił go za przysłowiową „złotówkę”? Kolejny po N-K w polskiej sieci? Postanowiłem przepytać Maćka na okoliczność jego doświadczeń e-commercowych. Wynik poniżej.

AK74 – Maćku w opisie na GoldenLine chwalisz się, że: „stworzyłem biznes za przysłowiowe 1 zł, który po 6 miesiącach funkcjonowania stał się i jest do tej pory najpopularniejszym sklepem z nawigacją gps w polskim internecie”. Ile z tego prawdy a ile lansu?:)

Podoba mi się maksyma ” Jak jesteś mały, udawaj, że jesteś duży. Jak już będziesz duży, udawaj, że jesteś mały „. To stwierdzenie ma wiele znaczeń, ale w moim przypadku oznaczało udawanie dużej firmy z mocną pozycją, podczas gdy firmę stanowiłem ja sam :)

Jak to robiłem ?

Pisałem mnóstwo artykułów o „GPS” i wysyłałem do masy dziennikarzy. Napisałem 7 dniowy emailingowy kurs „Jak zarabiać dzięki satelitom?”, dzięki któremu zdobyłem ponad 5000 adresów email od potencjalnych klientów. Wypowiadałem się jako ekspert przy każdym możliwym artykule o nawigacji w prasie.

Od razu wykupiłem numer 0 801 i za każdym razem przedstawiałem się jako ktoś inny… a wszystko po to, żeby pokazać duży potencjał i wykreować firmę jako specjalistę w branży GPS. Po kilku miesiącach nie musiałem udawać. Teraz firma to kilkanaście osób i kilka milionów obrotu przy dwucyfrowej rentowności.

Nigdy nie walczyłem i nie zamierzam walczyć ceną. Pomimo tego, że w porównywarkach zajmujemy końcowe pozycje, odnotowujemy ok 150% wzrostu w skali roku. A wszystko dlatego, że dajemy klientowi support na wysokim poziomie, mamy sprawną logistykę, szybkie biuro obsługi i pokaźną bazę klientów, złożoną z banków, dużych spółek giełdowych, ministerstw jak i licznych jednostek polskiego wojska, policji i straży granicznej.

AK74 – Polski e-commerce jest branżą dla każdego? Trzeba mieć tylko pomysł i za przysłowiową złotówkę można stworzyć dochodową firmę zatrudniającą kilkunastu pracowników?

Odpowiem prawdopodobnie jak każdy: To zależy.

Są branże, gdzie bez umowy typu „vip” z firmą kurierską nie masz szans by się utrzymać, bo dostawa towaru będzie śmiesznie długa, a niewydolność firm kurierskich jest już dość mocno zauważalna.

Ale są też nisze, gdzie spokojnie można budować swój sukces na tanim, lecz pracochłonnym „Piarze” jak przed 3 laty. Tak czy siak, pomysł to tylko impuls. Bez determinacji i zapału nie zrobisz nic.

AK74 – Drugi projekt Mrovisko.pl to próba wejścia w branżę ogłoszeniową. Wejście udane? Jak po kilku miesiącach wygląda serwis? Google odczuł wejście rywala w Polsce :)?

Google ads to nie branża ogłoszeń lecz reklam. Mrovisko ma na celu skupiać się na ogłoszeniach o pracę w szeroko rozumianym aspekcie szukania jak i publikacji. Przy starcie popełniliśmy kilka błędów, które właśnie reperujemy. Aktualnie negocjujemy z 3 zainteresowanymi inwestorami zainteresowanymi naszym projektem. Trochę to czasochłonne, bo podejście rodzimych inwestorów jest trochę nie internetowe.

Tzn. wymagają dokładnych obliczeń wszystkiego z prognozą przychodów na następne dwa lata co moim zdaniem jest nierealne. Wiem, że cyferki są ważne, ale to do diaska jest start’up i ryzyko istnieje zawsze, a szansę na kokosy tym bardziej :)

AK74 – Na pewno tworząc Mrovisko miałeś z tyłu głowy jakiś model biznesowy. Możesz go zdradzić?

No przecież widać dokładnie o co chodzi na mrovisko.pl – zarabiamy 50% z wydatków ogłoszeniodawców. Drugie 50% zostaje u wydawców, którzy emitują ogłoszenia.

AK74 – Kolejny projekt nad jakim pracowałeś to Szkapy.pl – powiem szczerze, że nie do końca rozumiem czym ma być ten serwis. Agregatorem treści? Serwisem społecznościowym? Rozbudowanym forum o motoryzacji?

Wszystkim tym co wymieniłeś. Jest to serwis rozrywkowy dla zmotoryzowanych. Możesz poddać ocenie swój pojazd, założyć swój zamknięty klub, dodawać zdjęcia, filmy i wydarzenia. Dowiedzieć się kto będzie na danym wydarzeniu.

Pogadać na forum klubu lub wirtualnego parkingu, na którym stoją pojazdy o tej samej marce czy modelu jak twoje…. i wiele innych funkcji, które właśnie dopisujemy rozmawiając z użytkownikami.

AK74 – Nie boisz się, że tworząc projekty tak bardzo odległe od tego z czym zaczynałeś (GPS24) możesz być postrzegany jako osoba, która nie bardzo wie co chce budować? A może masz jakiś plan na połączenie swoich serwisów?

A kogo lub czego mam się bać, przecież robię to z przyjemności i do tego z ludźmi, których uwielbiam i sprawia nam to wspólną frajdę. Nie pracuję dla nikogo, a żyć mam z czego … więc realizuję pomysły, które przejdą moją wewnętrzną weryfikacyjną batalię.

A jeśli chodzi o połączenie projektów, to akurat szkapy.pl są idealnym pokładem do sprzedaży nawigacji gps z Gps24.pl oraz innych produktów, ale o tym niebawem.

AK74 – Co planujesz jeszcze w tym roku? Kolejny serwis czy może sklep? Bo wiem, że na brak pomysłów nie narzekasz :)

W tym roku mam 3 projekty na tapecie : Gps24.pl, Szkapy.pl i Mrovisko.pl to chyba mi wystarczy na ten rok :)

AK74 – Widzisz się za 10 lat w tej samej branży? A może chcesz zmonetyzować tyle ile się da (nie mówię, że jest to coś złego) i miło spędzać czas jako anioł biznesu?

Jedno jest pewne. Muszę działać na wysokich obrotach! Uwielbiam, mieć wiele do zrobienia, bo wtedy jestem lepiej zorganizowany i czuję, że żyję…. ale za 10 lat na pewno zwolnię i zajmę się rodziną, o ile będę ją miał :) i może wrócę do dj’owania :)

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!