o2 – terapia tlenowa polskiej sieci

Artur Kurasiński
26 czerwca 2008
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

michał brański pudelek o2

Od jakiegoś czasu z o2 nie wyszedł żaden news dotyczący nowych projektów (a swego czasu Michał zapowiadał ich wysyp w tym roku). Zacząłem się niepokoić – zupełnie niepotrzebnie bo właśnie dziś światło dzienne ujrzał kolejny projekt sygnowany „tlenowym” trade markiem – Otwarte24.pl. Korzystając z okazji wyciągnąłem Michała Brańskiego (jednego z trójki właścicieli o2) na spytki co sądzi o Allegro i polskim e-commerce.

AK 74 – Zgodnie z zapowiedzią o2 realizuje kolejne projekty – ostatni, który ujrzał to Otwarte24.pl – darmowa platforma dla e-sklepów. W notce prasowej mówisz, że „Otwarte24.pl to idealna alternatywa dla wszystkich sprzedawców, którzy mają już dość wysokich opłat za wystawianie aukcji”. Chcecie teraz mierzyć się z Allegro i Świstakiem?

Nadrzędna motywacja to odblokować tę energię (tłumioną czasami strachem przed zainwestowaniem czasu i pieniędzy w otwarcie sklepu), zasoby (dojście do atrakcyjnych towarów, towar zimujący w magazynach, polonusi i emigracja zarobkowa handlująca z zagranicy) i talenty (rękodzieło, rzemieślnicy, projektanci biżuterii, odzieży, torebek itd.), z których do tej pory profitowały platformy aukcyjne, a właściwie ta jedyna, czyli Allegro.

Zachęcać też będziemy SuperSprzedawców Allegro do usamodzielniania się. Ci ludzie działają na niskich marżach (albo na wysokich marżach, ale przy niskiej skali ten zarobek zjadają koszty stałe), więc darmowa platforma sklepów wydaje się wymarzona.

AK 74 – Na świecie serwisy społecznościwo zakupowe i rekomendacyjne nie są może super popularne, ale wydaje się, że to jedyna droga do tego żeby oprócz czystego e-commerce przebić konkurencję. Allegro wypuściło CoKupić.pl – jak myślisz czy czeka nas wysyp takich serwisów na innych platformach (Agito, Hoopla, Zakupy.com)?

Uważam, że ta idea może wyłącznie kwitnąć jako dobrze spozycjonowane w Google’u treści. A to nie jest proste, konkurencja jest duża na każde hasło.

Nie jestem przekonany, czy ludzie będą wyrabiali sobie w nawyk chodzenia przed każdym zakupem do takiego typu serwisów. Raczej skoczą do Google’a i zdadzą się na top 20 wyników (bo zakładam, że w przypadku szukania recenzji na te 20 wyników jakieś 15 to będą oferty sprzedaży, a 5 to jakiś tam rodzaj recenzji – czy to na forach, czy to w serwisach typu CoKupic.pl).

AK 74 – Patrząc na serwisy można o2 można odnieść wrażenie, że interesuje was zasięg kosztem jakości użytkowników – nie macie ochoty wysycać nisz? Naprawdę tylko na masowości można w Polsce zrobić biznes?

Robimy jedno i drugie. Zajmujemy segmenty masowe, a kiedy się w nich rozgościmy, to robimy segmentację na jeszcze mniejsze widownie/targety. Tak zaraz zrobimy z naszą gałęzią contentu gospodarczego, tak zrobiliśmy już na rynku shopping guide’ów.

Mamy serwisy i ilościowe i jakościowe – inaczej się nie da, jeśli ktoś chce być koncernem medialnym (in spe). Więcej na razie nie zdradzam, bo to byłoby nieroztropne.

AK 74 – Radar.pl – jak podsumujesz rok na rynku tego projektu? Nie stał się tak popularny jak wstępnie zakładałeś? Gdzie leży przczyna?

Nigdy nie uciekaliśmy się do nieetycznego SEO. To właściwie podsumowuje, skąd taka pozycja. Drugi czynnik – nie pobieramy wynagrodzenia od sklepów, a więc też nie finansujemy z tych opłat SEM-u w Google’u. Czym innym są płatne porównywarki cen jak nie czystym „arbitrażem ruchu” opartym o pieniądze inwestowane w SEO i SEM?

Zbudowaliśmy rozpoznawalną markę, ogromną bazę sklepów (tutaj profitujemy z tego, że nie pobieramy opłat), poprawiamy ciągle produkt, niedługo wejdzie trochę innowacji w oparciu o engine Radaru.

AK 74 -Projekty e-commerce’owe zaczynają być w o2 coraz bardziej widoczne – nie wierzycie już w reklamę czy po prostu dywersyfikujecie przychody?

Wierzymy w reklamę, ten rynek się więcej niż podwoi w ciągu 3 lat. Można sobie wymarzyć lepszy segment dla prowadzenia biznesu?

70% naszych zasobów R&D idzie na rozwój projektów ukierunkowanych na reklamodawców. 30% na e-commerce, ogłoszeniówkę oraz projekty dalekosiężne, takie z potencjałem na bycie „game-changerami” – choć one przecież też służą do tego, aby pomieścić reklamę.

AK 74 – Jak oceniasz polski rynek e-commerce? Wszystko już zostało ustalone, karty rozdane czy wręcz przeciwnie – czeka nas okres przejęć i pojawiania się dużych projektów?

Nic nie zostału ustalone (vide: eBay na świecie – vs Amazon, vs w pewnym sensie Google). Rynek się rozdrobni, czego m.in. my będziemy beneficjentami.

AK 74 – Dokąd zmierza o2 – budujecie sieć biznesów związanych z Internetem ale nie do końca „portalowych”. Czy o2 czymś nas zaskoczy w tym roku? Wejdziecie w branżę muzyczną albo kupicie supermarket? Bo w grupie o2 jest już developer pośrednik nieruchomości (NextHome) i finansowy (NextMoney)? Zaczynam mieć problemy z ogranięciem „core” biznesu o2 :)

90% naszego biznesu to czysty internet. Ale dokonaliśmy już 4 inwestycji w rzeczy z pogranicza internetu i off-line’u i szukamy dalej ciekawych przedsiębiorczych ludzi. Ale zaręczam – w e-commerce w rodzaju sklepu internetowego ze sprzedażą zmagazynowanych towarów nie wejdziemy. Więcej o tej działalności i jej rozwoju podamy w chwili, gdy uruchomimy stronę naszego „funduszu” dla przedsiębiorców, zarówno czystointernetowych, jak i z pogranicza on- i off-line.

AK 74 – Z innej beczki. Taka masa projektów wymaga dużego personelu. Jak szybko rośniecie – ile osób zatrudniacie obecnie?

Nie licząc autorów oraz osób satelickich to ok. 150 osób.

AK 74 – Nie zaczynacie jako o2 cierpieć na problemy dużej firmy z papierkami urlopowymi i przygotowywaniem paczek świątecznych?

Ani trochę, to nas nie uwiera. Po prostu Jacek Świderski (wspólnik zajmujący się m.in. finansami, kwestiami prawnymi, administracją, CRM-ami) potrafi wyważyć wymogi profesjonalnego biznesu z byciem ludzką firmą. Może też mnie na to narzekam, bo to nie moja dyscyplina.

AK 74 – Czujesz, że masz korporację do zarządzania? Bawi Cię to jeszcze?

Bawi mnie to na wielu poziomach. Tyle jest do zrobienia, tyle pieniędzy „leży na ulicy”. Od 11 lat jakoś realizuję się zawodowo i nigdy nie miałem pustki w głowie. Nigdy nie czułem się lepiej niż dziś.

Zachęcam ludzi do tego samego. Bo w następnej rewolucji (biotechnologie, nano, alternatywna energia) już naprawdę nie będzie sposób wziąć udziału bez dużego kapitału bądź wykształcenia w naukach (bardzo) ścisłych.

AK 74 – Co planujecie jeszcze w tym roku – zdradz troche swoich planow.

Nie mogę powiedzieć nic więcej poza tym, że staramy się nie przespać czegoś.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon