Ho, ho , ho czyli komu rózgi a komu prezent w 2008 roku?

Artur Kurasiński
25 grudnia 2008
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

sfora z o2

Końcówka każdego roku skłania do spojrzenia przez ramie i ocena z perspektywy 12 miesięcy co wydarzyło się takiego w polskim Internecie o czym warto by wspomnieć. Zabawię się w Św. Mikołaja i grzecznym dzieciom dam zabawki a tym złym i psotnym tylko rózgi…

Co wydarzyło się w tym roku takiego godnego zapamiętania? Na pewno wiele rzeczy. Nie chce mi się wyłuszczać i rozwodzić nad każdym debiutem i zaistnieniem w tym roku. Jako pseudo ekspert zawierzę swojemu nosowi i spróbuję zwietrzyć trendy. Postanowiłem zatem się przyjrzeć serwisom zliczanym w statystykach, które co miesiąc wywołują bóle żołądka u niektórych. Pojawiły się niedawno ostatnie gemiusowe wyniki w tym roku statystyk co będzie dla mnie stanowić platformę do postawienia bardzo subiektywnej oceny każdemu z serwisowi z pierwszej dwudziestki (od 1-6).

Miejsce również są wynikiem rankingu MegaPanelu. Jedziemy więc:

Miejsce 1. Google – Parafrazując kochaną Dodzię Lodzię „Lider może być tylko jeden”. wszyscy znamy i kochamy. Nie jest to serwis do pokonania więc po prostu wypada powiedzieć tylko tyle, że Google jest i będzie numerem jeden w Polsce. Chyba, że któryś z barcam’powych start-up’ów coś zbroił już w swoim garażu? Halo? Ogólna ocena 5+.

Miejsce 2. Onet – multimedialny moloch pokazuje, że jednak reaguje na bodźce z rynku z odpowiednią szybkością. Kasy generuje aż miło, nie pozwala się wyprzedzić i ładnie potrafi pogodzić internet z TV (Plejada.pl). Brak co prawda wyrazistych osobowości będących „twarzami” portalu ale może to i lepiej bo jeśli mialiby to być spece z DreamLabu to ja dziękuję. Ogólna ocena 5+.

Miejsce 3. WP – Jest i istnieje. To można powiedzieć na pewno. Co zrobił ten portal w tym roku? Zabijcie mnie, nie wiem. Dryf. W czasach zaciskania pasa może to być taktyka zgubna. Czyżby cały czas odium TPSA wisiało nad zarządem i pracownikami WP? Ogólna ocena 3.

Miejsce 4. Nasza-Klasa – Przykuwa do klawiatur użytkowników (średni czas przebywania na serwisie zbliża się do 12 godzin miesięcznie!) i nadal wzbudza skrajne emocje. N-K pokazała różnym specom od sieci (również i mi odszczekuję tutaj po raz kolejny moje stwierdzenia dotyczące rychłego upadku tego serwisu) , że pomysł nowicjuszy zasilony kasę od inwestorów z zagranicy może przebić sufit statystyk polskiej sieci. W takim tempie wzrostu doprawdy nie wiem kto dołączy do N-K w przyszłym roku jak już wyczerpie się pula polskich internautów – San Marino, Słowenia i Litwa? Ogólna ocena 4+

Miejsce 5. Allegro – każdy Polak sprzedał coś i kupił na Allegro. Ten kombajn do zarabiania kasy jeśli tylko fajnie i mądrze zintegruj większość ficzerów z Gadu Gadu i Ceneo (nie mówią nic o iStore) to będzie rządziło następnych kilka pokoleń w Polsce. Powiedziałbym, że jest to świetny przykład na biznes typu „from zero to hero” gdyby nie postać założyciela, który udowodnił, że aby zarobić pierwszy milion trzeba go…hhhmm…tego..Ogólna ocena 5-

Miejsce 6. Interia – 9 mln wydanych na reklamę pod koniec roku powinno „jakoś” poprawić pozycję krakowskiego portalu. A jest co – zmiany prezesów, sprzedaż niemieckiemu kocernowi, zwolnienia i/lub ucieczka personelu spod skrzydeł „bauera”. Czy w końcu Interia znajdzie jeden serwis dzięki któremu błyśnie jak o2 i Pudelek? Wątpię. A szkoda bo potencjał jest. Brakuje mądrego gospodarza i spójnej strategii. Ogólna ocena 3-.

Miejsce 7. o2 – Wprowadzenie Pudelka do mainstream’u, podążanie tak gdzie nikt nie śmie na razie spojrzeć w poszukiwaniu targetu (serwis dla rolników!). „Trójsilnikowy samolot” jak nazwały o2 media ze zwiadowczego aeroplanu zmienił się w ciągu 2 lat w myśliwiec szturmowy atakujący cele daleko poza internetem dzięki inwestycjom SailFund. Wycena na poziomie powyżej 600 mln pln robi wrażenie ale myślę, że celem chłopaków jest przekroczenie 1 mld pln w czasie 1-2 lat :) Guud dżob gajs! Ogólna ocena 5.

Miejsce 8. Gazeta – Ten portal pogubił się w tworzeniu serwisów w których pogubili się już wszyscy łącznie (włącznie z zarządem Agory). Zakup i porzucanie dobrze rokujących (Wrocka nie daruję!) serwisów nie jest wyjątkiem. Portal Gazety chce rosnąć dzięki gołym dupom, jazdom po bandzie i gwałtownemu odcinaniu się od styropianowatej Wyborczej jako swojego rodowodu. Zdaje się, że jakby Doda zechciała to stałaby się patronką Gazety ku chwale swojej i zarządzających z Czerskiej. Kierunek może i dobry ale narzędzia jakby nie te i zdaje się, że kopiowane w biegu. Dodatkowo zmiana Prezesa i szefa marketingu nie jest pozytywnym sygnałem dla udziałowców. Ogólna ocena 3+.

UPDATE: Agora ogłosiła chęć zwolnienia 300-tu osób. Może w tej grupie znajdzie się team odpowiedzialny za Bobery? Pliz.

Miejsce 13. Fotka – Za kontynuowanie wzrostu, zarabianie solidnej kasy (co w przypadku polskich społecznościówek nie jest proste jak pokazuje case N-K) i piękny plakat z Rafałem „Ragnim” Agnieszczakiem w otoczeniu gołych lasek z limitowanej edycji (widziałem, widziałem!). Rafał i wspólnik(cy) pewnie inwestora nie wpuszczą do siebie więc pozostaje im kupowanie innych podmiotów (Emuzyka) i rozbudowa serwisów (Świstak), żeby „Grupa Fotka” rosła w siłę i generowała chajs. Pomysł na biznes nie do powtórzenia dziś już chyba. Ogólna ocena 4.

Wielcy nieobecni:

Grono – cóż można więcej mówić o tym serwisie? Nie zrobili nic co poprawiłoby wizerunek firmy ani pozycję wsród konkurencji. Może już czas przyznać się do błędów i po prostu zmienić zarządzających obecnie serwisem na profesjonalistów? Halo, panowie inwestorzy? Naprawdę fajnie jest topić kasę nadal? Kryzys jest fajny momentem aby powiedzieć „kategoryczne nie” i spróbować przebudować profil albo zamknąć to w diabły. Tak tylko pytam. Wiem, że nikt mnie nie i tak nie posłucha. Ogólna ocena 2+.Dlaczego plus? Daję go za bardzo barwne postacie wypowiadające się w imieniu całego serwisu :) Buziaki dla Cube-k’a!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon