Szukaj
Zamknij
Internet Ogłoszenia Różne

Na co przeznaczysz swój 1%?

1% fundacja batorego

Pod koniec kwietnia jak co roku będziemy (płakali i) płacili podatki. Jak co roku możemy zamiast oddać za frajer Urzędowi Skarbowemu (i państwu naszemu, które zapewne niezbyt mądrze zagospodaruje naszą krwawicę) przeznaczyć swój 1% na jakiś cel…

O akcji wspomniał mi Dawid Szczepaniak z Pride&Glory – szczerze powiedziawszy wcześniej nie miałem pojęcia o takiej inicjatywie i jej zapleczu.

Polecam zapoznać się z inicjatywą Fundacji Batorego „Równe Szanse” w wyniku której powstał pomysł na przeznaczanie 1% ze swoich podatków na zniesienie nierówności szans edukacyjnych w Polsce. Inicjatywa ciekawa, słuszna i trafiająca w potrzeby dużej grupy osób (zapewne Wy również potraficie wskazać dzieci, które potrzebują takiego wsparcia).

Jak opisane jest na stronie:

„Od pięciu lat wszystkie wpłaty 1% przeznaczamy na wsparcie funduszy stypendialnych prowadzonych przez lokalne organizacje pozarządowe w 40 miejscowościach w Polsce. Z funduszy tych co roku ponad 1000 uczniów szkół ponadpodstawowych pochodzących z niezamożnych środowisk ze wsi i małych miast, otrzymuje stypendia umożliwiające im kontynuowanie nauki w szkole średniej i pójście na studia.

Stypendia w wysokości 100-380 zł miesięcznie młodzi stypendyści przeznaczają na podręczniki i pomoce naukowe, opłacenie internatów, dodatkowe kursy, dojazdy do szkół, wyjazd do teatru, na koncert, itp. Dzięki otrzymanej pomocy wielu z nich dziś studiuje, a niektórzy skończyli już studia

Od początku istnienia naszego programu 10 360 uczniów otrzymało stypendia warte 9 902 787 zł . W roku minionym z wpłat 1% podatku dochodowego zebraliśmy 521 885,91 zł . Środki te powiększone o fundusze zebrane lokalnie przez współpracujące z nami organizacje, pozwoliły sfinansować w bieżącym roku szkolnym 1137 stypendiów na sumę 1 350 271 zł.”

Co prawda ja już w tym roku zdecydowałem się przekazać swój 1% innej organizacji ale może ktoś z Was jeszcze się waha i nie wie komu ofiarować swoje wsparcie?

 • Ja jak co roku ofiaruję WOŚPowi. Jak nie pracowałem to korzystałem z ich Woodstocku, to teraz spłacam dług :)

 • Szczerze popieram oddanie 1% na Fundację Batorego – sam na początku studiów miałem od nich stypendium, które naprawdę pomogło na starcie.

 • MarcinK

  Wielu ma konkretny pomysł na przekazanie swojego 1%. Całą agencją np. przekazujemy swój procencik na rehabilitację córki znajomego fotografa z którym mieliśmy okazję współpracować. Gdyby nie akcja 1% nawet bym nie wiedział, że ma taki problem: http://www.damiannowacki.com/pliki/61.pdf

 • Przekazywanie 1% swojego podatku to0 bardzo dobra inicjatywa, zwłaszcza, ze wiele organizacji zasługuje na takie wsparcie.

 • boogies

  Ja polecam Fundację Świętego Mikołaja – miałem kiedys okazję współpracować z nimi – to IMHO jeden z nielicznych NGO’sów który wie jak skutecznie wyrównywać szanse dzieci z domów dziecka.

 • RomeoAD

  A ja przekazuję 1% koledze, za pośrednictwem OPP:

  http://krzysiek.org.pl/

 • Artur Kurasinski

  Ja swój 1% przeznaczam na PAH bo widzę z okna ich siedzibę i wiem ile pracują :) Należy im się.

 • Warto pomóc przekazując swój 1% dla fundacji SERCE DLA DZIECKA, która działa na rzecz 70 dzieci z umiarkowanym, znacznym, a w większości głębokim upośledzeniem intelektualnym i fizycznym – podopiecznych DPS w Grabiu (miejscowości położonej w woj. kujawsko-pomorskim).
  To naprawdę niezwykłe miejsce…

  http://www.sercedladziecka.torun.pl/

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę