Szukaj
Zamknij
Internet

Dzięki PARP urządzisz kuchnię

kuchnia 3D od PARPu

Szczerze? Trochę zabrakło słów po przeczytaniu uzasadnienia przyznania nagrody za pierwsze miejsce. Rozumiem, że PARP do tej pory tłumaczył się, że w RIFach siedzą osoby nie mające dobrego przeglądu branży ani wiedzy. Wybór taki a nie inny zwycięzców może świadczyć, że: a) inne projekty były gorsze b) wierchuszka PARPu też nie umie wybierać „innowacyjnych projektów”…

Broniłem do tej pory PARP – teraz przyznaję rację części krytyków. Kasa idzie w błoto, żadne innowacyjne rzeczy nie powstają. Drogi PARPie – wstyd jak cholera. Dać nagrodę za możliwość „projektowanie kuchni w 3D” jest tak śmieszne gdyby nie było tragiczne. Gdzie tu jest innowacja??? Szkoda zatem, że IKEA nie wystartowała o dofinansowanie z POIG 8.1. – wszak ma „planer” dla łazienek, kuchni i sypialni. Znam też parę innych firm, które od 10 lat mają takie produkty w swojej ofercie.

Dla wyrobienia sobie zdania – przeklejam całość artykułu z Internet Standards:

Najbardziej innowacyjne e-usługi w Polsce

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wyłoniła zwycięzców konkursów na innowacyjną e-usługę i technologię B2B. PARP uznał, że najbardziej innowacyjną e-usługę wdraża spółka AB Industry, a technologię B2B firma De Art Leszek Ratus.

Na pierwszym miejscu w kategorii innowacyjna e-usługa znalazła się firma AB Industry za projekt pt. Wdrożenie innowacyjnej e-usługi: bazy danych i aplikacji on-line do optymalizacji zużycia mediów. Zwycięski e-usługa polega na monitorowaniu i kompleksowej optymalizacji zużycia mediów (np. energii elektrycznej, wody, gazu, ścieków, pary, chłodu, ciepła, pracy urządzeń, CO2) i tym samym optymalizacji kosztów działalności firmy.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła firma Samorządowy informator SMS za projekt pt. Stworzenie internetowego serwisu i automatycznego systemu komunikacji zbiorowej SISMS dla mieszkańców gmin, a trzecie firma Benhauer Grzegorz Błażewicz z projektem Jobmatch.pl – Scoringowa platforma rekrutacyjna nowej generacji dla polskiego sektora Małych i Średnich Firm.

Za najbardziej oryginalną i nowoczesną technlogię B2B PARP uznał technologię wdrażaną przez firmę De Art Leszek Ratus z Puław umożliwiającą projektowanie kuchni w 3D z jednoczesną funkcją sprzedaży „2w1″ za pośrednictwem stworzonej platformy www.kuchnieonline.pl.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła spółka Agito za projekt Wdrożenie elektronicznej platformy współpracy B2B umożliwiającej automatyzacje wymiany informacji między Agito a partnerami, a miejsce trzecie zajęła Grupa Antares za projekt Platforma do wspólnej realizacji i zarządzania projektami – Rozwój poprzez współpracę.

Wręczenie statuetek i dyplomów dla laureatów odbyło się 20 października w Warszawie br. podczas Ogólnopolskiego forum e-biznesu.”

Aż boję się wyników kolejnych tur POIG 8.1 – może komuś wpadnie do głowy zrobić portal społecznościowy dla projektantów kuchni 3D?

 • deen

  co ciekawsze – ten planner wygral w kategorii B2B, a wiec z dzialania 8.2, do ktorego tak naprawde nie pasowal ;)

 • Artur,
  A jak się nazywał Twój 8.1 lub 8.2 bo zapomniałem ? :(

 • Maciej Bialek

  Haha dolaczam się do pytania Tomka ;) chyba zlozyles wniosek ?! Czy polozyles „miecz” na juryyyy z PAPRa ;)

 • @Tomek i @Maciej: czy jak czytacie negatywne recenzje albumów muzycznych, to też pytacie recenzenta, jaką muzykę sam stworzył?

  Kuchnia 3D jako innowacyjny projekt, HELOŁ?

 • korzen

  Mnie zastanawia czy to świadczy o innowacyjności nadesłanych pomysłów czy ich wyborze.

  We wpisie brakuje mi podania przykładu, który projekt był innowacyjny skoro na słaby wybór PARP, a nie słabą jakość pomysłów jest narzekanie.

 • Artur,

  Kasa nie idzie w błoto. Powstanie usługa online (mam nadzieję) która umożliwi zaprojektowanie własnej kuchni. Mając zacięcie informatyczne jak mierzyłem kuchni w domu, nauczyłem się obsługi programu 3d i przestawialiśmy sami mebelki aż na pasowało. Potem „zamontowałem” oświetlenie i szybko zapadła decyzja, że opłaca się wydać X kasy. Można było nakreślić wizję Pani/Panu projektantowi ale z doświadczenia wiem że sporo osób poradzi sobie spokojnie z takim zadaniem mając dobre narzędzie natomiast z przekazaniem swojej wizji słowami już gorzej.

  Dużo osób ze środowiska upiera się, że dofinansowanie musi być tak innowacyjne ze osobom na barcamp’ach poopadają szczęki z wrażenia. Uważam, że to jest błąd w rozumowaniu. Zostawmy innowacje przez duże „I” dla prywatnego kapitału który nie boi się dużego ryzyka, a innowacje m.in funduszom.

  Jak porozmawiasz z ludźmi, którzy nie są zakręceni na punkcie mediów interaktywnych, to okaże się ze taki projekt jest dla nich bardzo innowacyjny. Tak jak np. innowacją jest dla nich księgowość przez internet.

  Pamiętaj też, że ktoś podpisał weksel własny i projekt ma się zwrócić. Moim zdaniem wrzucenie projektu Innowacyjnego przez duże „I” w tryby dotacji UE zabije go, poprzez powolne tortury w rodzaju pytań przy każdej okazji „ale o chodzi” i robienia problemów (świadomie lub nie) przez ludzi którzy go nie rozumieją.

  Reasumując projekty są tak innowacyjne jak na to pozwala lokalna rzeczywistość . Walkę z wiatrakami pozostawmy Don Kichot’om. Ważne że są.

 • JimB.40 – hej ale to nie ja sie upieram, ze projekt musi byc innowacyjny – takie sa warunki tego konkursu czy jak to nazwac! http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/358759,dotacje_z_ue_trafiaja_do_niewlasciwych_firm.html

  Mnie nie chodzi o to czy ktos sie wylozy potem (za 1 rok 2 czy 3 lata) ale obcinanie na poczatku szans ludziom, ktorzy skladaja wnioski ale poziom „abstrakcji” dla urzednikow jest za duzy (wiec odwalaja i pozwalaja dostac kase projektom ‚bezpiecznym’)

 • @Tomek Komercyjny – chcialem zlozyc wniosek o zrobienie bloga o e-commerce ale sie rozmyslilem :)

 • @ korzen – w kapitule byl adam zygadlewicz (flaker / netguru), ktory skomentowal to tak: http://flaker.pl/f/2852371-ak74-re-blog.kurasinski.com-innowacyjnosc-to-skomplikowane-zagadnienie-trzeba

 • Heh – powiem tak. PARP wykazuje się po raz kolejny tam gdzie nie trzeba ;) Zamiast ogłosić wyniki 8.1 przez kolejnym naborem – coby niektórzy mogli poprawić (się), urządzają sobie konkursy.

  Generalnie jestem za 8.1 – o czym dałem wyraz tu:
  http://plutecki.net/2009/09/innowacyjnosc-glupcze/

  Wiadomo jednak, że innowacyjność to śmieszne słowo. Jak weźmiecie profesora z uj/pan/etc. (miałem kiedyś z takim zajecia z innowacyjności) to będzie opowiadał o innowacyjności na poziomie instalacji kolektorów słonecznych na każdym dachu samochodu, albo wykorzystaniu minerałów do produkcji czegośtam…….

  Dla ludzi z branży innowacyjnym byłby system umożliwiający zakup produktów za pomocą twittera. No ale profesor zapyta – a gdzie tu innowacyjność? To, że nie trzeba się logować w sklepie, tylko w twitterze? etc.

  Innowacyjność można wykazać na poziomie produktu, technologi, etc. także wew. firmy :D

  Dlatego na miejscu PARP’u zrezygnowałbym z urządzania konkursu – bo bardzo cięzko ustalić ‚twarde’ wskaźniki innowacyjności.

  Co ciekawe projektowanie kuchni może być w pewnych przypadkach bardziej e-usługą, niż B2B… ważne jest mieć pomysł, także pomysł na sprzedaż (pomysłu) – także PARP’owi. Czego akurat niektórzy nie rozumieją.

  Pozdrawiam wszystkich – w poniedziałek kolejny nabór :)

 • „…może komuś wpadnie do głowy zrobić portal społecznościowy dla projektantów kuchni 3D?”

  Powiedz, ale powiedz szczerze dlaczego sprzedałeś mój pomysł na innowacyjną usługę :)

 • Artur Kurasinski

  @Rafał – no sorry, kto pierwszy ten lepszy! :)

 • Sate

  Taaa innowacyjny projekt zrobiony na Joomla. I jeszcze wygrywa w konkursie hahaha na najbardziej innowacyjny. Ciekawe ile kasy dostali na wdrożenie darmowego CMS’a?

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę