IAB Polska a cenzura Internetu

Artur Kurasiński
16 grudnia 2009
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

IAB Polska cenzura Internetu

Pozwalam sobie zamieścić całość informacji prasowej przygotowanej przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska w osobach Jarka Sobolewskiego i Piotra Kowalczyka. Przeczytajcie uważnie, również załącznik abyście mogli wyrobić własne zdanie na ten temat – pamiętajcie, że w tej sprawie chodzi przede wszystkim o nas, osoby korzystające z Internetu…

„Stanowisko IAB Polska w sprawie inwigilacji internatów i cenzury internetu.

Analiza prawna zlecona przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska wskazuje, że proponowane zapisy są sprzeczne z przepisami europejskimi, które regulują przechowywanie danych o zachowaniach internatów w sieci, a w dodatku wewnętrznie sprzeczne w ramach proponowanej ustawy. Niedoceniona choć bardzo ważna wydaje się kwestia poniesienia kosztów przygotowania narzędzi do takiej inwigilacji przez wszystkich polskich przedsiębiorców internetowych. Pomysł wprowadzenia rejestru stron i usług niedozwolonych budzi wielkie obawy, ponieważ pomija drogę sądową w takiej procedurze. Nadaje niebywale dużą rangę decyzjom urzędników bez mechanizmów odwoławczych i stanowi wstęp do cenzury internetu. Prace są prowadzone w niewytłumaczalnym pośpiechu co może rodzi poważne obawy, że zapisy tam proponowane nie miałyby szans obronić się w normalnie prowadzonej publicznej debacie.

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska jest przeciwny propozycji omawianych rozwiązań jako niedopracowanej, szkodliwej, a w tym kształcie nieskutecznej i praktycznie niemożliwej do zrealizowania. Deklaruje też chęć włączenia się do dyskusji merytorycznej oferując swoje doświadczenie w branży nowych mediów w pracach nad tym projektem.

Szczegółowe stanowisko (analiza prawna) znajdziecie Państwo w załączniku.


pozdrawiam

Jarosław Sobolewski
Dyrektor generalny IAB Polska
Członek Zarządu IAB Europe
kom.608 31 00 31

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska
ul. Targowa 34 lok. 43
03-733 Warszawa
tel. + 48 22 618 46 84
fax + 48 22 698 15 49
www.iabpolska.pl
www.iabeurope.eu”

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon