TSNMB – 9fingers.pl

Artur Kurasiński
20 stycznia 2010
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

9fingers helion

TSNMB wydanie kolejne a w nim nie lada kąsek: 9fingers czyli serwis społecznościowy dla programistów i to w dodatku stworzony przez wydawnictwo branżowe. Na pytania odpowiada Grzegorz Schwarz Dyrektor Marketingu wydawnictwa Helion…

AK74 – Wydawnictwo tworzy serwis społecznosciowy 9figers.pl – co legało u podstaw takiej decyzji?

Grzegorz Schwarz – Jeśli posiadasz ponad 80% w rynku to w swoich działaniach musisz wykraczać poza rynkowe schematy. Jakość produktu, poziom obsługi, niska cena, szerokie kanały sprzedaży i dobry marketing traktować musisz jako warunek konieczny, ale nie wystarczający. Social media zmieniły marketerów.

Niestety często w taki sam sposób. Fala uderzenia w serwisy typu FB, a co za tym idzie powszechność tego narzędzia, sprawiła, że zaczęliśmy myśleć o własnym medium gromadzącym informatyków wokół wydawnictwa.

W tym momencie pojawił się Tomek Powierża z projektem 9fingers.pl. Z entuzjazmem przyjęliśmy idee społecznościowego serwisu Q&A dla programistów. Branża, w której działamy, specjalizacja naszego profilu wydawniczego, wymagała merytorycznego potraktowania społeczności . I takie właśnie jest 9fingers.pl

AK74 – Czy za pomocą serwisu 9fingers.pl będziecie chcieli prowadzić sprzedaż książek czy powierzchni reklamowej?

GS – 9fingers.pl jest już partnerem programu afiliacyjnego http://helion.pl. W wielkim skrócie powiem, że prowizja programu będzie w części finansować cały projekt. Docelowo 9fingers.pl ma być samofinansującym się przedsięwzięciem ze zrównoważoną strukturą przychodów. Ważnym źródłem finansowania projektu będą przychody reklamowe. W planach są również konta Premium, ze specjalną wartością dodaną dla użytkowników.

Widzimy jednak wiele dodatkowych korzyści, które trudno dziś monetyzować. Wydawnictwo wspiera 9fingers.pl, ale i serwis wspiera wydawnictwo. Sugestie wydawnicze od użytkowników, kontakt czytelników z autorami, wzmocnienie marki i elementy wizerunkowe… można z pewnością mnożyć dodatkowe 'niematerialne’ przychody.

AK74 – Czy nie lepiej było by wykorzystać „moc” Facebooka i tam skupić się na budowaniu społeczności?

GS – Społeczność fanów książek Helionu jest budowana na FB niezależnie od 9fingers.pl. Proszę pamiętać, że serwis jest oparty na idei wymiany wiedzy, szybkiego wsparcia, budowania reputacji. Ma za zadanie wspierać programistów w ich pracy i edukacji. Obawiam się, że budowa podobnej aplikacji w FB napotkałaby na więcej trudności. Tutaj dochodzi niezależność od platformy FB (i podobnych) oraz elastyczność – możemy bez problemów zaprojektować nową funkcjonalność i ją wdrożyć. FB i 9fingers.pl wiąże jedynie element budowania społeczności. Są to jednak zupełnie odmienne sposoby umacniania relacji z czytelnikami.

AK74 – Jakie są główne zalożenia serwisu 9fingers?

GS – Stawiamy na szybkość zdobycia informacji zlokalizowanej (spolszczonej). 9fingers to miejsce, gdzie biorąc aktywny udział w społeczności, w prosty sposób dzielisz się swoją wiedzą i korzystasz z fachowej wiedzy innych programistów. Ta aktywność jest nagradzana. Pozwalamy bowiem użytkownikom budować reputację – ważny, jak myślimy, element programistycznego CV.

Wspieramy małe programistyczne teamy, które mogą się promować tworząc u nas zespoły. Posiadając wspólną reputacją grupa programistów może przecież występować jako zespół projektowy, ubiegający się o zlecenie.

Nie dzielimy użytkowników na phpowców, javovców, wyznawców c++ czy erlanga – wszyscy programiści to jedna rodzina. Stawiamy na nowoczesny silnik, wychodzący poza standardowe biuletyny.

AK74 – Zdradzicie nam plany rozwoju serwisu w bliskiej przyszłości?

GS – Kilka nowości już niebawem zaprezentujemy użytkownikom. Na tym etapie mogę powiedzieć, że zaproponujemy coś specjalnego studentom, rozwinięte zostaną systemy powiadomień, dokonamy udogodnień w przeszukiwaniu zasobów serwisu. W tym miejscu pragnę mocno podkreślić, że rozwój 9fingers.pl wyznaczają także jego użytkownicy, społeczność programistów. Czasem więc korygujemy pierwotne założenia, czasem działamy ad hoc .

PS 9fingers.pl ufundował dla czytelników bloga AK74 nagrody – wśród pięciu osób, które opiszą najdziwniejszy język programowania z jakim się spotkali lub w którym pracują (albo słyszeli) Helion wyśle książki Tomka Karwatki lub Wojtka Kyciaka (będzie można wybrać).

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon