Szukaj
Zamknij

TSNMB – 9fingers.pl

9fingers helion

TSNMB wydanie kolejne a w nim nie lada kąsek: 9fingers czyli serwis społecznościowy dla programistów i to w dodatku stworzony przez wydawnictwo branżowe. Na pytania odpowiada Grzegorz Schwarz Dyrektor Marketingu wydawnictwa Helion…

AK74 – Wydawnictwo tworzy serwis społecznosciowy 9figers.pl – co legało u podstaw takiej decyzji?

Grzegorz Schwarz – Jeśli posiadasz ponad 80% w rynku to w swoich działaniach musisz wykraczać poza rynkowe schematy. Jakość produktu, poziom obsługi, niska cena, szerokie kanały sprzedaży i dobry marketing traktować musisz jako warunek konieczny, ale nie wystarczający. Social media zmieniły marketerów.

Niestety często w taki sam sposób. Fala uderzenia w serwisy typu FB, a co za tym idzie powszechność tego narzędzia, sprawiła, że zaczęliśmy myśleć o własnym medium gromadzącym informatyków wokół wydawnictwa.

W tym momencie pojawił się Tomek Powierża z projektem 9fingers.pl. Z entuzjazmem przyjęliśmy idee społecznościowego serwisu Q&A dla programistów. Branża, w której działamy, specjalizacja naszego profilu wydawniczego, wymagała merytorycznego potraktowania społeczności . I takie właśnie jest 9fingers.pl

AK74 – Czy za pomocą serwisu 9fingers.pl będziecie chcieli prowadzić sprzedaż książek czy powierzchni reklamowej?

GS – 9fingers.pl jest już partnerem programu afiliacyjnego http://helion.pl. W wielkim skrócie powiem, że prowizja programu będzie w części finansować cały projekt. Docelowo 9fingers.pl ma być samofinansującym się przedsięwzięciem ze zrównoważoną strukturą przychodów. Ważnym źródłem finansowania projektu będą przychody reklamowe. W planach są również konta Premium, ze specjalną wartością dodaną dla użytkowników.

Widzimy jednak wiele dodatkowych korzyści, które trudno dziś monetyzować. Wydawnictwo wspiera 9fingers.pl, ale i serwis wspiera wydawnictwo. Sugestie wydawnicze od użytkowników, kontakt czytelników z autorami, wzmocnienie marki i elementy wizerunkowe… można z pewnością mnożyć dodatkowe ‚niematerialne’ przychody.

AK74 – Czy nie lepiej było by wykorzystać „moc” Facebooka i tam skupić się na budowaniu społeczności?

GS – Społeczność fanów książek Helionu jest budowana na FB niezależnie od 9fingers.pl. Proszę pamiętać, że serwis jest oparty na idei wymiany wiedzy, szybkiego wsparcia, budowania reputacji. Ma za zadanie wspierać programistów w ich pracy i edukacji. Obawiam się, że budowa podobnej aplikacji w FB napotkałaby na więcej trudności. Tutaj dochodzi niezależność od platformy FB (i podobnych) oraz elastyczność – możemy bez problemów zaprojektować nową funkcjonalność i ją wdrożyć. FB i 9fingers.pl wiąże jedynie element budowania społeczności. Są to jednak zupełnie odmienne sposoby umacniania relacji z czytelnikami.

AK74 – Jakie są główne zalożenia serwisu 9fingers?

GS – Stawiamy na szybkość zdobycia informacji zlokalizowanej (spolszczonej). 9fingers to miejsce, gdzie biorąc aktywny udział w społeczności, w prosty sposób dzielisz się swoją wiedzą i korzystasz z fachowej wiedzy innych programistów. Ta aktywność jest nagradzana. Pozwalamy bowiem użytkownikom budować reputację – ważny, jak myślimy, element programistycznego CV.

Wspieramy małe programistyczne teamy, które mogą się promować tworząc u nas zespoły. Posiadając wspólną reputacją grupa programistów może przecież występować jako zespół projektowy, ubiegający się o zlecenie.

Nie dzielimy użytkowników na phpowców, javovców, wyznawców c++ czy erlanga – wszyscy programiści to jedna rodzina. Stawiamy na nowoczesny silnik, wychodzący poza standardowe biuletyny.

AK74 – Zdradzicie nam plany rozwoju serwisu w bliskiej przyszłości?

GS – Kilka nowości już niebawem zaprezentujemy użytkownikom. Na tym etapie mogę powiedzieć, że zaproponujemy coś specjalnego studentom, rozwinięte zostaną systemy powiadomień, dokonamy udogodnień w przeszukiwaniu zasobów serwisu. W tym miejscu pragnę mocno podkreślić, że rozwój 9fingers.pl wyznaczają także jego użytkownicy, społeczność programistów. Czasem więc korygujemy pierwotne założenia, czasem działamy ad hoc .

PS 9fingers.pl ufundował dla czytelników bloga AK74 nagrody – wśród pięciu osób, które opiszą najdziwniejszy język programowania z jakim się spotkali lub w którym pracują (albo słyszeli) Helion wyśle książki Tomka Karwatki lub Wojtka Kyciaka (będzie można wybrać).

 • Brakuje mi podstawowego pytania, a ściślej trzech:

  1. Czym ten serwis ma się różnić od innych podobnych miejsc? Fora i grupy dyskusyjne + komentarze w serwisach i blogach to spora konkurencja.

  2. Jak autorzy mają zamiar przyciągnąć do serwisu najlepszych, często od lat siedzących na grupach pl.comp.lang.* czy prowadzących własne blogi / serwisy? A jeśli nie mają zamiaru, to czym 9F ma się różnić od podobnych miejsc, istniejących już od paru lat?

  3. Jak autorzy mają zamiar weryfikować przekazywaną wiedzę? Od kilku lat możemy obserwować serwisy społecznościowe i wiadomo, że bez odpowiedniej moderacji i weryfikacji wiedza nie przekracza pewnego, na ogół dość niskiego, poziomu.

 • ;)

  najdziwniejszy … hmm Fortran i jego 12345
  za nagrode dziekuje … ksiazki helionu sa pelne bledow, nudne a nieraz z 500 stron wiedzy i niepowtarzanie siebie samego jest na 100 stronach, no i te twarde okladki …

 • ja

  a w ogłoszeniach o pracę dla programistów niezmiennie „angielski przynajmniej na poziomie rozumienia dokumentacji”. rozumiem, że tu będą mieszkać ci, którzy temu wymaganiu sprostać nie potrafią :)

 • Proponuję zapoznać się z jednym z dziwniejszych języków jakim jest „whitespace”. Do kodowania wolno używać tylko spacji, tabulacji oraz znaków nowej linii. Trudno mi tutaj wkleić przykładowe „Hello world”, więc załączam screenshot z wiki: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/Whitespace_in_vim2.png

 • RomeoAD

  Zakładam że brainfucka każdy programista zna, przynajmniej z opowiadań, dlatego to nie ten język będzie najbardziej dziwnym który chciałem wymienić.

  Malbolge – język zaprojektowany tak, żeby jego źródła były kompletnie nieczytelne.

  W razie ewentualnej wygranej proszę przekazać książkę komuś bardziej potrzebującemu.

 • Michał

  Brainfuck – http://www.muppetlabs.com/~breadbox/bf/
  Właściwie tylko 8 instrukcji, a tak wygląda przykładowy program wypisujący Hello World:

  ++++++++++[>+++++++>++++++++++>+++>+<<<++.>+.+++++++..+++.>++.<.+++.——.——–.>+.>.

  Podobno (aż nie chce mi się wierzyć) można z nim zrobić niemal wszystko co z większością języków programowania.

 • Michał

  Aj… dopiero teraz zauważyłem, że RomeoAD wspomniał o Brainfuck’u, zatem:

  INTERCAL – http://www.muppetlabs.com/~breadbox/intercal/intercal.txt

  i jego bardzo grzeczne instrukcje ;)

 • mitcom

  Dla mnie wszelkie języki funkcyjne już są dziwne… ot chociażby Lisp.
  i cytat: „Lisp z wyglądu przypomina owsiankę z wmieszanymi obciętymi paznokciami.”
  — Larry Wall, twórca Perla

  …a książką się chętnie zaopiekuję (nawet dwoma – jeżeli ktoś się zrzeka :p)

 • Jeśli jakość serwisu będzie taka sama jak jakość książek Helionu, to nie wróżę im przyszłości.

 • CopyCat

  A to nie jest przypadkiem żywcem zerżnięte ze http://stackoverflow.com/?

 • mitcom

  innym ciekawym językiem jest OISC (One instruction set computer) [url]http://en.wikipedia.org/wiki/One_instruction_set_computer[/url], którego jedyna instrukcja wygląda tak : ‚subleq a, b, c ‚ , co znaczy mniej więcej:
  Mem[b] = Mem[b] – Mem[a]
  if (Mem[b] ≤ 0) goto c

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę