TSNMB – Funnela

Artur Kurasiński
6 stycznia 2010
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

funnela crm

TSNMB ciąg dalszy – dziś gościnnie załoga Funnela.pl czyli prosty CRM dla małych firm…

AK74 – Kim jesteście, przedstawcie ideę, zespół i model biznesowy Waszego produktu.

Stały trzon zespołu tworzą dwie osoby – Wiktor oraz Jacek. Obydwoje jesteśmy związani z branżą IT i wspólnie rozwijamy system Funnela, dzieląc po połowie obowiązki techniczne oraz biznesowe. Jakiś czas temu doszliśmy do wniosku, że na polskim rynku brakuje prostego, webowego systemu CRM adresowanego dla małych firm.

Rozwiązania klasy CRM są zazwyczaj projektowane z myślą o większych przedsiębiorstwach, przez co nie zdają egzaminu w małych zespołach. Często są
przeładowane funkcjonalnością, brzydkie i skomplikowane w obsłudze. Zaczęliśmy interesować się tym sektorem, analizować rynek oraz konkurencję i oczywiście pisać kod.

Początkowo rozważaliśmy sprzedaż wersji offline, jednak docelowo zdecydowaliśmy się na świadczenie usługi w modelu Saas. Model biznesowy jest prosty – pobieranie miesięcznej opłaty za
korzystanie z usługi.

AK74 – Czy Funnela jest produktem wymyślonym przez Was w 100% czy bazowaliście na jakimś istniejącym rozwiązaniu?

Funnela jest połączeniem znanych, istniejących rozwiązań, takich jak e-mail, książka adresowa, listy zadań czy systemy wsparcia sprzedaży. Tym co wyróżnia nas na tle konkurencji, to zebranie tych funkcjonalności w jednym miejscu, umożliwienie łatwego wiązania ze sobą płynących z nich informacji oraz umożliwienie pracy grupowej wewnątrz firmy. Pomimo spekulacji dotyczących rychłej śmierci klasycznego e-maila, nadal jest to jeden z podstawowych kanałów komunikacji w firmach. Stąd sercem naszej aplikacji jest nowoczesny, webowy klient poczty, obudowany modułami sprzedaży, kontaktów, zadań oraz spotkań.

Pisząc Funnelę staraliśmy się stworzyć aplikację, która dla końcowego użytkownika wygląda jak zestaw dobrze znanych narzędzie – ot, przecież każdy z nas korzysta z poczty czy kalendarza. Całą „magię” ukryliśmy w szczegółach, pozwalając im skutecznie zadziałać. Pozwala to użytkownikom na rozpoczęcie pracy bez radykalnej zmiany przyzwyczajeń oraz czytania tomów grubych instrukcji. To zupełnie inna filozofia niż ta, którą stosują klasyczne, tabelkowe systemy CRM.

AK74 – Jakbyś w kilku zdaniach zachęcił do skorzystania z Funnela? Dlaczego miałbym się zdecydować na prace z Waszym CRM?

Funnela to prosta obsługa, lepsza komunikacja z klientem oraz oszczędność czasu. Wszystkie informacje dotyczące Twojej firmy oraz klientów są dostępne online w jednym miejscu. Dzięki współdzieleniu informacji możesz działać wydajniej, nie tracąc czasu na nadmiarową komunikację.

Łączenie danych z różnych modułów (m.in. poczta, klienci, sprzedaż) pozwala szybciej odnaleźć kontekst wydarzeń i wykonać zaplanowaną pracę. Najlepsze referencje wystawiają nam nasi klienci – ich opinie na temat Funneli możesz znaleźć na stronie http://funnela.pl/klienci.

Działacie na rynku polskim czy staracie się być widoczni zagranicą? Jest kolejna wersja językowa serwisu – chcecie wejść na rynki anglojęzyczne?
Wystartowaliśmy w pierwszym kwartale 2009 w dwóch wersjach językowych, aktualnie jednak na poważnie skupiamy się na rynku polskim. Technicznie jesteśmy gotowi na dowolny język, jednak biznesowo mamy przemyślaną i przygotowaną strategię na Polskę. Świadomość klientów, ich wymagania, oceny produktu i podejście do aplikacji sprzedawanych jako usługa są bardzo różne w zależności od kraju. Ze względu na potencjalne możliwości rozwoju oraz fakt, że lepiej znamy nasz
lokalny rynek, Polska dostała u nas najwyższy priorytet.

AK74 – Jak idzie sprzedaż aplikacji do tej pory?

Zrealizowaliśmy nasz plan sprzedażowy na rok 2009, przekraczając nasze pierwotne założenia. Aktualnie z naszej aplikacji korzysta kilkadziesiąt firm, głównie z Polski.

AK74 – Plany rozwoju – co pojawi się niedługo w związku z Waszym produktem?

Przede wszystkim, w procesie rozwoju aplikacji nie chcemy zatracić wizji tworzenia prostego, łatwego w użyciu systemu CRM dla małych firm. Stąd bardzo rozważnie podchodzimy zarówno do naszych własnych pomysłów, jak i pomysłów naszych klientów. Nasze najbliższe plany to wprowadzenie możliwości załączania plików, rozbudowa modułu kontaktów i sprzedaży oraz dalsze upraszczanie interfejsu.

To fragment większych zmian, który sukcesywnie wdrażamy, dostarczając kolejną iterację aplikacji średnio raz w tygodniu. Przykładowo, ostatnio wprowadziliśmy definiowalne pola w kontaktach, co pozwala użytkownikom lepiej modelować ich biznes.

Dla czytelników bloga AK74 zespół Funnela ufundował prezent – wybraną osobę rocznym, darmowym dostępem do płatnego konta START (49 PLN / miesiąc) czyli dość spory gratis w skali roku. Kto go dostanie? Osoba, która w komentarzach pod tym wpisem powie (inteligentnie i z jajem) z czym mu się kojarzy słowo „funnela” :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon