Dotknij przyszłości

Mało osób wie, że John Underkoffler, człowiek, który na potrzeby filmu Stevena Spielbera „Raport Mniejszości” stworzył interfejs operowany dłoniami nie był zwykłym grafikiem czy twórcą efektów specjalnych ale również naukowcem i przedsiębiorcą projektującym różne systemy wizualne i interfejsy…

John Underkoffler ma doktorat na MIT i parę sukcesów na swoim koncie (po Raporcie Mniejszości jego wiedza przydatna była również twórcom takich filmów jak „Hulk”, „Wyspa” czy „Aeon Flux”) w dziedzinie interfejsów graficznych oraz hologramów.

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak będzie wyglądał interfejs obsługujący urządzenia elektroniczne za 10, 20, 30 lat? Czy będziemy wykorzystywali głos, gest czy może myśli? Jeśli myślicie, że jest to mało istotna sprawa to pomyślcie ile zamieszania do branży mobilnej wprowadził iPhone czyli telefon, którego ekran dotykowy zachowuje się i działa prawie w sposób idealny.

Wszyscy konkurenci (a nawet producenci komputerów) zaczęli prześcigać się w tworzeniu własnych wersji ekranów dotykowych (jak dotąd nadal sprzęt Apple może pochwalić się najlepszymi wynikami w testach).

Konsumenci polubili możliwość obsługi za pomocą dotyku, którego nacisk jest sprawnie odczytywany przez urządzenie. Zaznaczmy – sprawnie.

Czy tak naprawdę obsługiwanie komputera gestami jest nam potrzebne? Zapewne do pisania w edytorze tekstu, zarządzania zawartością naszego pulpitu czy czytaniem maili nie do końca. Co innego obsługa urządzeń typu domowe centrum rozrywki (duży ekran), nex-next gen konsole (Microsoft i jego Project Natal właśnie ma być dokładnie tak działającym rozwiązaniem).

Spielberg zanim przystąpił do kręcenia Raportu Mniejszości zebrał grupę naukowców i poprosił ich aby w czasie 3 dni sporządzili wizję jak może wyglądać świat w roku 2054. Czym będziemy jeździli, co jedli, co nosili jak się komunikowali i jak to wszystko może wyglądać. Efekt możemy podziwiać na ekranie.

Wygląda na to, że Underkoffler pozwoli nam dotknąć (dosłownie) przyszłości bardzo szybko. Szybciej niż wszystkim się wydaje i niż sobie wyobrażali.

g-speak overview 1828121108 from john underkoffler on Vimeo.

oblong’s tamper system 1801011309 from john underkoffler on Vimeo.

A wpis popełniłem pod wpływem tego artykułu

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!