Internet

GG + NK = …?

pan ogąbka nk gg naspers forticom

Nie wiadomo na ile jest to plotka a na ile potwierdzona informacja. TechCrunch twierdzi, że Naspers / MIH sprawdza co tam ciekawego i wartościowego Forticom ma pod pierzynką. Być może jest to krok w stronę zaproponowania wykupu Naszej-Klasy z rąk rosyjskich włodarzy „social mediów”…

Na razie wiadomo tyle, że TechCrunch tę informację zdobył na podstawie artykułu w prasie lokalnej. Nie wiadomo zatem nic poza tym co opublikował „Kommiersant”. Być może to jest tylko plotka. Jeśli nie jest to po pierwsze szykuje się mega fuzja po której rynek polski zostanie przemeblowany i ustawiony na długi czas choćby z jednego prostego powodu – Skype nie będzie miał możliwości dogonić GG (na co się zapowiadało) a NK nie będzie musiała walczyć z GG realizując projekty konkurencyjne dla komunikatora.

Na pewno połączenia tych dwóch firm spowoduje również duże zmiany osobowe – obie firmy zaczynają cierpieć na nadmiar „sadełka” i przerost działów programistycznych, które „ściągają” firmy w stronę skupiania się na doraźnej pracy i funkcjonowaniu zamiast na wytyczaniu kolejnych punktów do osiągnięcia (to moja osobista refleksja nie poparta żadnymi informacjami z „wnętrza” obu firm). Nasza-Klasie przyda się bat na tyłku i jasne cele biznesowe – obecnie za dużo jest w pracach zespołu samozadowolenia być może wynikającej z prostego faktu – nie mają konkurencji więc nie mają po co się napinać.

Czy połączenie GG i NK spowoduje pojawienie się „nowej jakości” na rynku polskim? Nie sądze – raczej to będzie uzupełnienie kompetencji obu firm. NK dostanie komunikator, mikroblog oraz, dział sprzedaży z prawdziwego zdarzenia, wiedzę dotyczącą e-commerce (Allegro / Ceneo / iStore). GG przestanie udawać, że zna się na społecznościach i zamiast reanimować „GG generację” zacznie dbać o swój produkt główny (czyli komunikator) zostawiając wytwarzanie tapet, awatarów i kartek zespołowi NK.

Dzięki połączeniu NK gładko wbije się w telefonię komórkową (GG Air), mikropłatności oraz komunikowanie się w czasie rzeczywistym (Blip). Śledzik prawdopodobnie zostanie zakopany na rzecz integracji z GG / Blip (a może zostanie nazwa i do wymiany pójdą tylko „flaki” aplikacji?) albo mocno poprawiony i zintegrowany z produktami GG.

Inne konsekwencje takiego „ślubu” obu podmiotów – Na pewno zacząłbym się nerwowo rozglądać po rynku gdybym był w „menadżmencie” NK. Z tego co widać to średnia wieku (niska) pracowników wysokiego szczebla w spółce z Wrocka będzie idealną podkładką do zwolnień części zespołu w imię „ograniczania dublowania kompetencji”. Jasne jest, że to GG będzie pełniło w tym duecie rolę „czyściciela” i spora część ludzi z NK pożegna się z posadami w portalu.

GG ma większe doświadczenie w prowadzeniu biznesu na taką skalę, działa w oparciu o kilka spółek z grupy i ma zaplecze finansowe w postaci choćby kasy z Allegro. NK coś zarabia ale z tego co się mówi „na mieście” zarabianie nie jest priorytetem w tej spółce i można nawet powiedzieć, że nikt tam nie naciska na wypracowanie jakiś góry kasy. Z drugiej strony to GG (Blip) pada coraz częściej od strony serwerowej – przyda się chłopakom z Warszawy doświadczenie w stworzeniu odpowiedniej skali działania dla takiego serwisu (NK boleśnie przećwiczyła to na własnej skórze)

Widocznie obecny właściciel ma inne cele biznesowe – zapewne spółka miała „spuchnąć” i zostać wystawiona na sprzedaż w krótkim okresie czasu. Naspers dla Forticomu jest bardzo wygodnym partnerem i jeśli tylko nie wynikną jakieś dziwne sprawy „zamiatane pod dywan” to rozmowy mogą się toczyć szybko.

Ludziom z Warszawy natomiast sugerowałbym wzięcie się do wykazywania wyników – płace we Wrocku są niższe niż w stolicy i na miejscu zarządu Naspersa tam bym lokował część programistyczną obu podmiotów. Działy marketingu i sprzedaży będą się mieściły w Warszawie – programiści, badania i utrzymanie pracy bieżącej serwisów ulokowane zostaną w stolicy województwa dolnośląskiego.

Nie dzielmy jednak skóry na rosyjskim niedźwiedziu – Forticom równie dobrze może wypuszczać po prostu balon próbny w celu sprawdzenia pozycji rynkowej swoich spółek. Patrząc na zasoby informacyjne jakie ma NK na miejscu Forticomu parę razy bym się zastanowił czy wypuszczać z rąk informacje o 15 milionach Polaków. Idą wybory prezydenckie, samorządowe, parlamentarne – kto wie kiedy takie informacje mogą być potrzebne…

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!
Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę