Szukaj
Zamknij

PARP odpowiada – wywiad z rzecznikiem

parp poig 8.1 rzecznik

Rzecznik PARP Pani Monika Karwat-Bury udzieliła oficjalnego wywiadu portalowi TwojaEuropa.pl. Dla mnie ciekawe jest zaiste jakim cudem ktoś dał beneficjentowi kasę na prowadzenie projetu, ktorego celem jedynym jest…uruchomienie projektu?…

Piotr Anuszczyk, Łukasz Matuszewski: Według raportu TwojaEuropa.pl aż 47% przeanalizowanych projektów z pierwszego naboru nadal nie zostało uruchomionych publicznie. Jakie są według Państwa przyczyny braku tak wielu projektów w Internecie?

Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP): Projekt w ramach Działania 8.1 PO IG może zostać objęty dofinansowaniem na okres do 24 miesięcy, przy czym to beneficjent sam określa w harmonogramie kiedy rozpoczyna działania, nie jest to równoznaczne z datą zawarcia umowy. Przedsiębiorcy w wielu przypadkach wnosili prośby o przesunięcie terminu rozpoczęcia i podpisywali stosowne aneksy do umów.

Do końca 2009 roku całkowicie zakończone zostały jedynie 4 projekty z naboru z 2008 roku, tj. projekt został w pełni zrealizowany, a Beneficjent otrzymał płatność końcową. Zdecydowana większość Beneficjentów znajduje się obecnie mniej więcej w połowie realizacji projektu. Zatem na chwilę obecną nie powinniśmy oczekiwać od wszystkich Beneficjentów realnych wyników i zrealizowania projektów, które z założenia zostały rozplanowane na dłuższy okres.

Po analizie ponad połowy wskazanych przez Państwa w raporcie projektów możemy stwierdzić, ze realizowane są one zgodnie z zaplanowanym przez beneficjenta harmonogramem. Niejednokrotnie sami przedsiębiorcy założyli że rezultatem końcowym projektu jest uruchomienie usługi cyfrowej, zatem dopiero po zakończeniu realizacji projektu uruchomią oni w pełni projekt.”

Cytuję powyżej pierwsze dwa akapity – po całość wywiadu zapraszam na stronę portalu TwojaEuropa.pl:

 • Igor

  Niech wszystkie owieczki, które tak bronią programu POIG obejrzą sobie to wideo:
  http://www.youtube.com/watch?v=YGjtZtSV6T0&feature=player_embedded
  P r z e a n a l i z u j ą
  Z r o z u m i e j ą (chociażby niektórym to mialo im zająć tydzień :)
  A następnie odpowiedzą na pytania:
  Dlaczego z publicznych pieniędzy mamy finansować firmy, których jedynym celem jest uruchomienie usługi?
  Dlaczego PARP nie wymaga żadnego minimalnego zwrotu z inwestycji (ROI) dla tych projektów?
  Dlaczego finansujemy śmieci, które nie wygenerują żadnej wartości w gospodarce?
  Próbującym odpowiedzieć życzę dużo zdrowia :)
  A korzystając z poprzedniego komentarza Artura, na serio życzę sukcesu wszystkim kebabom. Przynajmniej ludzie coś z tego mają.

 • Kacper

  Zawsze mozna cos lepszego stworzyc np. na mojaeuropa.pl czy naszaeuropa.pl albo ich-europa.pl :-)

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę