Szukaj
Zamknij

PARP ripostuje „jest dobrze!”

parp poig 8.1

Pozwalam sobie skopiować i wkleić całość odpowiedzi jaką PARP zamieścił na swojej stronie. Ubolewam, że mnie takiemu małemu misiowi, który puścił w obieg tyle kłamstw dotyczących realizacji projektów POIG 8.1 PARP w osobie Pani Rzecznik nie chciał nic odpowiedzieć. Szkoda, wielka szkoda…

Realizacja projektów w działaniu 8.1 przebiega zgodnie z harmonogramami

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi projektów, które otrzymały dofinansowanie na usługi cyfrowe w tzw. działaniu 8.1 Programu Innowacyjna Gospodarka przedstawiane w oparciu o raport internetowy opublikowany w ostatnich dniach wskazujący na stopień realizacji projektów PARP informuje, iż informacje te prowadzą do wyciągania błędnych wniosków i nie pokazują jak w rzeczywistości realizowane są projekty z dofinansowaniem na e-usługi.

Zdecydowana większość projektów, które są realizowane w ramach działania 8.1 znajduje się jeszcze w połowie realizacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że projekty mogą otrzymywać dofinansowanie maksymalnie przez 2 lata, a przedsiębiorca sam w harmonogramie decyduje o tym, kiedy rozpocznie i zakończy realizację projektu. Datą graniczną jest tutaj rok 2015 jako termin rozliczenia całego Programu Innowacyjna Gospodarka. Zatem na chwilę obecną nie należy oczekiwać od przedsiębiorców realnych wyników i zrealizowania projektów, które z założenia zostały rozplanowane na dłuższy okres, co tym bardziej chcemy podkreślić w kontekście raportu.

Mówi on o braku realizacji niektórych projektów, tymczasem wskazane tam projekty są ciągle w fazie przygotowania do świadczenia usług. W wyniku sprawdzenia przez PARP do chwili obecnej ponad 50% projektów stwierdzamy, że są one realizowane zgodnie z harmonogramem, który wskazuje, że beneficjenci są na etapie przygotowania do wdrożenia e-usług, a terminy uruchomienia są zgodne z harmonogramem i planowane najwcześniej na III kwartał tego roku. W związku z tym możemy wnioskować o dużej nierzetelności raportu.

Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, że przedsiębiorca na podstawie zawartej umowy o dofinansowanie z PARP jest zobowiązany do właściwej realizacji projektu. To zobowiązanie podlega kontroli przez służby Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy działające na nasze zlecenie w każdym województwie służby tzw. Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF). Kontrola ta może dotyczyć tylko dokumentów lub może mieć formę fizycznego sprawdzenia na miejscu u przedsiębiorcy.

Stwierdzone nieprawidłowości, w tym również brak realizacji projektu może być powodem do rozwiązania umowy o dofinansowanie i powstaniem obowiązku zwrotu wypłaconych środków. PARP wraz z Regionalnymi Instytucjami Finansującymi na bieżąco monitoruje projekty, również pod katem realizacji projektów zgodnie z harmonogramem i zakładanymi rezultatami”

Nie będę komentował słów Pani Rzecznik (chociaż świerzbi mnie język bo jest parę merytorycznych kwiatków). Chciałem pokazać, że nie walę w PARP bo nie lubię tej instytucji (otóż lubię tylko ona nie za bardzo daje okazję ku temu) i z przyjemnością będę publikował informacje również z „drugiej strony barykady”.

 • z

  niech pani choc jeden projekt naprawde innowacyjny przedstawi
  nauka ledwo zimie kasy nie ma a oni daja na kopie kopi ktora nie ma racji bytu

 • Artur – szkoda że nie byłeś dzisiaj na TMT. Inny obraz POIG. Ludzie przyszli po rady i z pomysłami, a nie po kiełbasę.

  Także zaproszeni przedstawiciele PARP to nie był beton (brawa dla Michała).

  Trzeba rozdzielać – ludzie którzy robią naprawdę wiele w ramach procedur, które zostały stworzone. PARP jest tu tylko egzekutorem prawa i musi mieć czyste ręce. Absurdy eliminuje jak może.

 • W ogolnym jechaniu po PARPie powoli zaczynam widziec jakies ekstremum. Pewnie, ze nie wszystko dziala idealnie i jest sporo idiotyzmow i jak to bywa w panstwowych instytucjach nie wszystko od reki da sie zmienic. Jak pisze Lukasz trzeba rozdzielac, bo raczej nic nie jest tu do konca czarne i do konca biale. Jedna z Auli gdzie bylo omawiane rozliczanie sie w praktyce (haslo wieczoru: czy robic z siebie jelenia?), dla mnie to pokazala. Finalnie wszystko zaczyna sie i konczy na ludziach. Rzeczywiscie wiekszosc projektow przez opoznienia w zaliczkach czy w podpisywaniu umow moze byc jeszcze w fazie realizacji.

  Znam tez to troche z opowiesci drugiej strony, znajomy pracowal z RIGu. Kontrolowal rozne dotacje i system kontroli i zabezpieczenia sa tak scisle, ze zrobienie jakiegokolwiek przekretu jest cholernie ryzykowne. Nieprawidlowosci w wydawaniu kasy zazwyczaj poza tym ze koncza sie odzyskiwaniem pieniedzy przez PARP to czesto wjezdza jeszcze skarbowka albo prokurator bo kontrole wykryly przy okazji wiecej nieprawidlowosci i po prostu trzeba zawiadomic jeszcze inne instytucje.

  @z: Wybor projektow to inny temat, teraz ma sie cos zmienic, niemniej nie uprawiajmy demagogii. Tysiace glodnych dzieci idzie dzisiaj do szkoly a oni tak marnuja pieniadze!

 • Piotr

  Witam,

  Nie bardzo rozumiem nagonki na PARP i na pracowników PARP. Jak to zwykle w Polsce bywa każdy zna się najlepiej na polityce, diecie i teraz jeszcze na dotacjach. Nie wiem co za tym przemawia – zazdrość, że Pan X otrzymał dotację, a ja nie?

  Ocena projektów odbywa się na podstawie dokumentacji programowej zatwierdzonej przez MRR. Zanim ogłoszono nabory do konkursów, projekty były zgłoszone do konsultacji społecznych. Dlaczego nikt wtedy nie opiniował, nie wnosił protestów, skarg etc.

  Ocena wniosków odbywa się na podstawie zatwierdzonych kryteriów przez Komitet Sterujący. Koń jaki jest każdy widzi. Kryteria oceny

  Kryteria z pewnością mogłyby być lepsze, bardziej dostosowane do e-rynku. Nawet gdyby dodano mocne kryterium o innowacyjności, to nic by to nie wniosło. Innowacyjność mogłaby być na poziomie przedsiębiorcy lub krajowym. Dla innowacyjności na poziomie przedsiębiorcy 99,9% projektów by ją spełniało. Z kolei na poziomie krajowym 90%, ponieważ zdobycie opinii o innowacyjności nie jest problemem. Każdy instytut, uczelnia etc. wystawia takie dokumenty. Jeżeli projekt ma w sobie nić innowacji, to mamy opinię. I nikt nie odważy się zakwestionować takiej opinii, ponieważ została wystawiona przez jednostkę naukową.

  Zatem nie rozumiem ataku na pracowników PARP czy osób oceniających wnioski. Jeżeli jest podręcznik oceny to oceniający nie może inaczej ocenić, ponieważ skutkuje to odwołaniem albo sądem administracyjnym.

  W wielu artykułach poruszana jest także kwestia innowacyjności. Czy ktoś zadał sobie trochę trudu i spojrzał chociaż do podręcznika Oslo Manual i zobaczył jak jest rozumiana innowacyjność przez OECD? Każda innowacja musi zawierać w sobie element innowacyjności. Innowacyjność na poziomie przedsiębiorcy jest wtedy, gdy przedsiębiorca wdroży coś czego nie ma. Nawet jeżeli taką usługę ma X firm w Polsce, to jeżeli ja jej nie mam, to już spełniam kryterium innowacyjności. Abstrahując od tego, że w 8.1 nie ma oceny innowacyjności :)

  Zostawiam Wam to do przemyślenia.

 • Artur

  @Piotrze – „Nie bardzo rozumiem nagonki na PARP i na pracowników PARP” szkoda bo w takim razie nie umiesz czytac tresci ze zrozumieniem.

  „Każda innowacja musi zawierać w sobie element innowacyjności” – gratuluje stworzyles bardzo trudna do zanegowania definicje.

  8.1 w ogole nic nie ocenia – ani potrzeby funkcjonowania podmiotow, ani ich konkurencyjnosci, ani ich innowacyjnosci. Po prostu PARP daje kase na wszystko na co sie zlozy i opisze – podobnie jak Swiety Mikolaj tylko z mojej i Twojej kieszeni.

 • Artur

  @Lukasz – slyszalem zupelnie inne opinie o konferencji – przedstawiciele PARP nie dawali doscj do glosu, nie bardzo umieli przyjmowac krytyke itd. Zostawmy moze konferencje – to, ze ktos od nich sie pojawil tam nie oznacza, ze urzednicy maja byc automatycznie lepiej czy gorzej postrzegani.

  81. i PARP maja problemy – za rok skoczna sie projekty z nabotu 2008 i bedzie mozna je oceniac bez stosowania retoryki „my wiem co sie dzieje w projektach a wy nie wiec cicho”. Obawiam sie. ze to bedzie bardzo zly okres dla wszystkich, ktorzy beda zwiazani z 8.1 – tak urzednikow i jak i przedsiebiorcow.

 • Piotr

  “Każda innowacja musi zawierać w sobie element innowacyjności” to cytat z Podręcznika Oslo Manual, a więc głównego dokumentu na podstawie którego dokonywana jest ocena. Nie można zatem inaczej na to spoglądać, gdyż jest to narzucone. Dla każdego innowacja to co innego, zapewniam Cię, że każdy naukowiec poda inną definicję innowacji. W google także znajdziesz kilkanaście różnych wersji. Dlatego też zostało to ujednolicone.

  Arturze, obwiniasz PARP za to, że jako instytucja wdrażająca, przygotowuje konkursy na działania na podstawie rozporządzeń KE i polskich i wedle tej dokumentacji ocenia projekty? Nie bardzo logiczne. To jak winić policjanta za to, że zatrzymuje nas za jazdę w terenie zabudowanym 90 km/h.

  Rozumiem, że X projektów odpadła, Y projektów jest nieinnowacyjnych itp. Ale dlaczego winić kogoś, kto nie przygotowywał rozporządzeń KE, uszczegółowień dokumentacji, kryteriów itp. Policjant jak Cie zatrzyma też nie ma nic wspólnego z przygotowywaniem prawa o ruchu drogowym, ale musi go stosować.

 • Artur

  @Piotrze – co Ty za bzudry wygadujesz? Jaki podrecznik Oslo? Wiesz kto ocenia wnioski 8.1? Ludzie, „specjalisci” dostajacy kase za kazdy wniosek sprawdzony (bez znaczenia czy oceniony pozytywnie i negatywnie). PARP zatrudnil na umowe dzielo osoby do oceny wnioskow – a Ty mowisz o jakis wytycznych o ktorych Ci ludzie nigdy nie slyszeli.

  Pomylila Ci sie teoria z praktyka i praca urzednika z praca biznesmena.

  „Policjant jak Cie zatrzyma też nie ma nic wspólnego z przygotowywaniem prawa o ruchu drogowym, ale musi go stosować.” – bzdura, policjant musi i moze interpretowac prawo. Inaczej bysmy mieli automaty wymierzajace kare a nie zywych ludzi – slyszales o czyms takim jak pouczenie? A gdzie jest napisane explicte na przykladach i z odpowiednim wagami kiedy policjant moze dac pouczenie?

 • oby wszystko bylo good

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę