Raport: jak wykorzystywane są fundusze z POIG 8.1?

parp poig 8.1

Dzięki uprzejmości serwisu TwojaEuropa.pl zamieszczam raport w którym znajdziecie analizę dotychczasowych projektów powstałych z naszych podatków. Znajdziecie w nim zestawienie projektów z naboru w roku 2008 czyli tych, które powinny w zasadzie kończyć prace i startować…

Jednym zdaniem – klęska. Jeśli tak będą wyglądały kolejne nabory (w raporcie mowa jest o wnioskach, które zostały zatwierdzone w 2008 roku) to niestety ale staniemy się pośmiewiskiem całej Europy.

Za setki milionów złotych wydanych na „innowacyjne projekty” mam (nie)działających kilka serwisów-klonów nawet w tej samej niszy. Nikt z RIFów / PARPu nie zrobił sobie takiego zestawienia w postaci tabelki na co idzie kasa i jaki jest cel działania usługi aby uniknąć dublowania wniosków?

Od notowań Aleksy czy Google mnie bardziej interesuje dlaczego wbrew temu co widnieje w regulaminie część firm dostała kasę nie na założenie firmy i jej rozwijanie tylko na „wsparcie i reklamę”? Czyli są równi i równiejsi? Można dostać kasę z 8.1 nie prowadząc firmy od 12 miesięcy tylko dłużej?

Polecam zestawienie 100 serwisów z największą kwotą dofinansowania – lektura tego dokumentu powinna stać się przyczyną powołania kolejnej komisji śledzczej albo widowiskowych zwolnień w PARPie i RIFach. Boże chroń biznes przed urzędnikami!

Ciekaw jestem jak będzie próbował tłumaczyć się rzecznik PARPu – czy wybierze metodę „nie oceniajmy jeszcze bo jest za wcześnie” czy raczej „spokojnie, wszystko jest w porządku – projekty są kontrolowane przez urzędników”. Naprawdę jestem bardzo ciekawy…

Dalej pozwalam sobie wkleić komunikat prasowy serwisu TwojaEuropa.pl:

„W 2008 roku polskie firmy obiecywały, że dzięki działaniu POIG 8.1 unijne euro odmienią polski internet. Niestety wsparcie gospodarki elektronicznej może zakończyć się spektakularną klapą bo blisko połowy serwisów i e-usług w internecie wciąż nie ma.

W redakcji portalu TwojaEuropa.pl, projektu realizowanego w ramach pierwszego naboru POIG 8.1 z 2008 roku, zbadaliśmy sprawę od strony praktycznej. Sprawdziliśmy, które ze wspartych dotacją projektów są już publicznie udostępnione, jaka jest ich widoczność w Internecie, a także czy zdobyły sobie już popularność wśród internautów (ruch na serwisie i linki).

Wyniki badania okazały się bardzo zaskakujące. Blisko połowa przeanalizowanych projektów nadal nie została uruchomiona, części nie mogliśmy nawet odnaleźć przez wyszukiwarkę Google.

Tymczasem warto przypomnieć, że we wrześniu 2008 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeżyła pierwszy szturm przedsiębiorców. Pomimo, że o działaniu 8.1 PO IG nie było jeszcze głośno w mediach, zainteresowanie pozyskaniem dotacji na e-biznes było bardzo duże.

Małe i średnie firmy złożyły aż 449 projektów z pomysłami na elektroniczne usługi na łączną kwotę dofinansowania 193.011.048,14 PLN. Kwota okazała się bardzo wysoka, zwłaszcza, że PARP przeznaczył do podziału tylko niecałe 127 mln PLN. Konkurencja i weryfikacja wniosków była więc bardzo ostra.

Ostatecznie dotację pozyskało 226 projektów na łączną kwotę dofinansowania 93 956 790,21 PLN. Wydawać by się zatem mogło, że wsparcie otrzymały tylko perfekcyjnie przygotowane projekty, które powinny już podbijać internet. Właśnie teraz mija bowiem rok od faktycznego rozpoczęcia realizacji większości pomysłów na e-biznesy. Ale wielu z nich w sieci próżno szukać.

Aby zdobyć klientów i osiągnąć zakładane wskaźniki serwisy powinny już zacząć działać, ponieważ maksymalny możliwy okres realizacji projektu wynosi dwa lata. Oznacza to, że dla tych, którzy kończą projekt w 2010 roku właśnie wybił ostatni dzwonek.

Zapraszamy do lektury raportu

Więcej informacji i dodatkowe komentarze:
Łukasz Matuszewski tel. 509 644 223, redakcja@twojaeuropa.pl

TwojaEuropa.pl – pierwszy kompleksowy portal o Europie, gromadzący praktyczne informacje i porady, a także dający możliwość publikacji własnych artykułów, dyskusji, nawiązywania kontaktów biznesowych, oraz promowania siebie i swoich usług. Wszystko o Europie i Unii Europejskiej; gdzie szukać pracy, jak założyć działalność, jak wyjechać na studia, gdzie spędzić wakacje, w jaki sposób podróżować po UE, jak uzyskać dofinansowanie… Cała Europa w jednym Portalu.

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!