Szukaj
Zamknij
Internet

JakDojade.pl – Auler 2010

jakdojade.pl bartosz burek

Przepytałem kolejnego zdobywcę Aulera – Bartka Burka, prezesa Prezes City-nav Sp. z o.o. spółki, która wymyśliła i rozwija serwis z informacjami komunikacyjnymi JakDojade.pl …

AK74 – Bartku gratuluję Aulera. Po nagrodzie na DemoCamp w 2008 roku to kolejne wyróżnienie pokazujące, że JakDojadę jest serwisem, który podoba się użytkownikom. Fajnie jest mieć świadomość, że to co robisz przydaje sie innym?

Bartosz Burek – Taka świadomość jest rewelacyjna, bardzo pomaga przy pokonywaniu kolejnych trudności, jakie pojawiają się podczas rozwoju naszego systemu, wchodzenia do nowych miast. Cieszy nas bardzo że JakDojade podoba się użytkownikom i jest przez nich doceniana, bo użytkownicy są dla nas najważniejsi. Nasz serwis rozwijamy z myślą o nich i przy ich udziale – nowe funkcje czy różnego typu ulepszenia są często opiniami naszych stałych userów.

AK74 – JakDojade pozwala planować połączenia komunikacyjne w kilku miastach. Uwzględnia też korki, roboty drogowe, zmiany powstające na ulicach? Z jakich innych serwisów i informacji korzystacie przy aktualizacji serwisu?

BB – Serwis przy planowaniu podróży opiera się o rozkłady jazdy dostarczane przez przewoźników. Często rozkłady uwzględniają standardowe korki oraz planowane roboty drogowe. Aktualizacje są w większości przypadków automatyczne, co zapewnia wiarygodność prezentowanych tras. Niestety nie jesteśmy w stanie uwzględniać korków, chyba że wszystkie pojazdy byłyby wyposażone w nadajniki gps, które informowałyby o aktualnym położeniu.

Na tej podstawie mógłby powstać planer w czasie rzeczywistym. Dopóki wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej nie będą wyposażone w systemy gps nie będziemy w stanie uwzględniać nagłych zmian/opóźnień w rozkładach. W przyszłości jednak rozbudowa systemu o dane czasu rzeczywistego leży jak najbardziej w obszarze naszych zainteresowań

W przypadku jakiegoś remontu, do którego przewoźnik nie zdążył ułożyć elektronicznego rozkładu, zawsze może poinformować nas telefonicznie lub mailowo, coś takiego funkcjonuje w kilku miastach.

AK74 – Obecnie w serwisie mogę sprawdzać i planować podróż w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Możesz coś zdradzić jak wygląda RU, PV miesięcznie serwisu?

BB – Jaki zespół pracuje nad rozwojem serwisu obecnie a jak to wyglądało na początku?
Tak, serwis działa już w sześciu miastach. Co do statystyk, to myślę, że jest się już czym pochwalić: mamy około pół miliona Real Users miesięcznie. System jest tworzony w technologii Ajax więc o PV nie ma co mówić.

Zespół od samego początku tworzyły 3 osoby – dwóch informatyków i manager. Nasz zespół jest silnie wspierany przez biznesmenów i profesorów, którzy zainwestowali w projekt, dzieląc się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Obecnie zespół to nadal 3 osoby, ale powinno to się zmienić w najbliższym czasie.

AK74 – Widzę wersję mobilną – możesz powiedzieć czy jest często wykorzystywana przez użytkowników? Jakie platformy / modele telefonów obsługuje?

BB – Wersja mobilna jest przeznaczona na wszystkie telefony wyposażone w przeglądarkę internetową. Jest to strona WAP’owa gdzie został zminimalizowany transfer danych. Obecnie z tego systemu korzysta około 1200 użytkowników dziennie.

AK74 – Czy nie myślałeś żeby wykorzystać informacje w inny sposób – sprzedając je jako wsparcie dla transportu miejskiego (np. pokazywanie informacji za ile przyjedzie autobus / tramwaj) albo żeby dogadać się z wytwórcami map do nawigacji satelitarnej i sprzedawać Twoje rozwiązanie wraz z ich produktem?

BB – Tak myśleliśmy o tym i nawet zaczęliśmy prowadzić rozmowy z potencjalnymi kontrahentami. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

AK74 – Takich partnerów jak ZTM, MPK. ZDTiTM ciężko chyba jest pozyskać do współpracy? Możesz opowiedzieć jak wyglądały negocjacje z nimi?

BB – To zależy. Czasem współpraca układa się bardzo ciężko, a czasem wręcz przeciwnie. Chyba wszystko zależy od układów jakie panują w tych firmach i od ludzi, którzy mają zająć się innowacyjnymi rozwiązaniami.

Wszystko odbywa się w sposób formalny i trzeba się sporo napracować żeby wreszcie sfinanlizować rozpoczętą współpracę

AK74 – JakDojadę współfinansowany jest z Europejskiego Frogramu Rozwoju Regionalnego – czemu zdecydowałeś się na taką formę inwestycji i czy nie zamyka to drogi do pozyskania inwestora prywatnego?

BB – Tak, zdecydowaliśmy się na tę formę finansowania, bo czyż jest coś lepszego niż możliwość uzyskania pieniędzy bez konieczności zwrotu. Oczywiście, jesteśmy świadomi, że nie ma nic za darmo i w pewien sposób nas to blokuje przed wejściem inwestora prywatnego, ale i z tą trudnością byśmy sobie poradzili.

O pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trzeba trochę zawalczyć, tzn. szczegółowo udokumentować wszystkie wydatki, stworzyć różne dokumenty, opracowania, oferty, itp. Jak na razie walczymy.

Jednak z otrzymaniem pieniędzy są pewne trudności, jak z resztą wiadomo z doniesień prasowych. Firmy, które pozaciągały kredyty i liczyły na regularne otrzymywanie płatności teraz zamiast się rozwijać, zastanawiają się nad zamykaniem biznesu.

My na szczęście realizujemy projekt z własnych pieniędzy i nam to nie grozi. Sam wniosek został tak skonstruowany, żeby ponieść te koszty, które i tak byśmy ponieśli rozwijając jakdojade.pl. Unikaliśmy niepotrzebnych kosztów, które by sztucznie zawyżyły wartość uzyskanej dotacji.

AK74 – Twój serwis nie jest jedynym, który chce pomagać w wyszukiwaniu połączeń komunikacyjnych (jest m.in. Autobuser.pl).Nie boisz się, że nisza, która wybrałeś ma mała barierę wejścia dla konkurencji?

BB – Uważam, że bariera nie jest aż tak mała. Dosyć trudno uzyskać dane od przewoźników, a robienie tego nielegalnie grozi wstąpieniem na drogę sądową. Oczywiście można parsować strony przewoźników i zrobić podobną wyszukiwarkę do naszej i wszystko jest dobrze dopóki portal nie urośnie do sporych rozmiarów.

Wtedy zaczynają się nim wszyscy interesować, oprócz użytkowników także sami przewoźnicy. Dane to jedno, dochodzi jeszcze jakość systemu i zasięg. Cały czas rozwijamy serwis ucząc się na zgłoszeniach tysięcy użytkowników.

Problem planowania podróży jest dużo bardziej złożony niż mogłoby się to wydawać – musieliśmy stworzyć wiele bardzo zaawansowanych technologii i nie przestajemy się rozwijać. Staramy się integrować jak największą liczbę przewoźników.

Zyskujemy również zaufanie użytkowników

AK74 – Macie ambicje wyjść z usługą poza Polskę czy koncentrujesz się na naszym lokalnym rynku?

BB – Myśleliśmy o rynku Bałkańskim lub Wschodnim, rozpoczęliśmy jakieś wstępne rozpoznania ale zobaczymy. W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia:)

AK74 – 10. Co zamierzacie zmienić, poprawić, dodać do końca roku w swoim serwisie?

BB – W serwisie na pewno znajdzie się już wkrótce Toruń i Bydgoszcz, a także Trójmiasto. Rozmawiamy z kilkoma miastami na temat rozpoczęcia współpracy, więc mam nadzieje że do końca roku będzie można powiedzieć- tak, ten portal jest standardem, w którym znajduje się większość polskich miast.

 • Pytanie do Bartka – czy macie już model biznesowy? Skąd planujecie przychody (na razie nie widzę źródeł oprócz kilku logotypów) – reklama kontekstowa np. na mapach, bannery, usługi ekstra dla użytkowników?

  Pytanie/uwaga do Artura – z przyjemnością czytam o kolejnych udanych pomysłach dofinansowanych z funduszy UE. Pytanie ile takich będzie i od ilu w górę powiemy „warto było” – od 10, 20, 50, 300 na 1000?

  Jednocześnie dwa dzisiejsze wywiady i gdybym miał oceniać pomysły od strony biznesowej to powiedziałbym – czy ja wiem? Jak zdobędą masę krytyczną userów nim im braknie kasy to fajnie – może coś z tego będzie, ale jak nie zdobędą to przepał kasy.

 • @ Łukasz – za wykładnię weźmy ilość wspartych projektów i zobaczmy ile z nich na tym etapie (wczesnym) rozwoju jest sensownych – 5-10? Czy to dużo czy to mało – ocena biznesowa ( w rozumieniu: ładuję kasę i oczekuję na jej pomnożenie) w przypadku PARP nie jest dobrą płaszczyną. PARP „sieje” kasę, ktora jest przeznaczona na hmmm…stracenie w 99%. „Zwykly” VC oczekuje zwrotu 1:10 wiec nie jest zle.

  Z drugiej strony to co mnie razi to rozwodnienie tej szansy przez fakt dofinansowania bzdurnych projektow, ktorych BP mozna bylo sprawdzic i odrzucic. Konkludujac – rola PARP to w miare rozsadne wydawanie kasy na projekty „innowacyjne” i z tego sie PARP wywiazuje po czesci.

  Zatem jaka ilosc projektow dzialajacych po okresie inkubacji uwiarygodni POIG 8.1? Kazda przy takim rozumieniu dzialania PARP i POIG 8.1

 • To że PARP słabo potrafi wybierać (wręcz nie miał do tego instrumentów w 8.1, które dopiero są tworzone) projekty o szansie na powodzenie to fakt.

  Jak jednak oceniałbyś jakdojade.pl w kontekście szans na rynkowe powodzenie – tj. sensowność biznesową, możliwość monetyzacji itd.

  IMHO projekt ciekawy, aczkolwiek biznesowo ryzykowny. Kwestia jeszcze jaki był koszt 1 roku. 500 tys RU / m-c to sporo, jednak z perspektywy wydawcy jest jeden problem – podejrzewam, iż 1 wizyta = 1 PV ;)

 • Nie zaryzkowalbym sam w inwestycje w taki projekt jesli by mial byc tylko pokazywaniem planow komunikacyjnych. Transport publiczny + GPS + namierzanie w real time + nawigacja predzej.

  Z reklam bym nie liczyl na kase tylko sprzedawal swoj soft jako rozwiazanie problemow z informowaniem pasazerow i inne sluzyby a komercyjnie jako dodatek live do nawigacji (nie stoj w korkach, sprawdz na mapie gdzie jest remont itd.)

 • Pingback: Tweets that mention JakDojade.pl – Auler 2010 | AK74 - Artur Kurasiński blog (cc) 2007-2010 -- Topsy.com()

 • JakDojade.pl jest diabelnie przydatny. Mówię to jako regularny użytkownik transportu miejskiego – dokładnie takiego serwisu mi od dawna brakowało. Nie jestem też jedyną osobą, która sądzi podobnie. Skoro jest zapotrzebowanie na taki serwis to znajdzie się też na pewno dla niego model biznesowy. Reklamy – nie sądzę. Chociaż to może wynikać z mojej osobistej awersji do reklam. Może natomiast niewielki abonament?

 • Możliwe, że jakaś usługa premium (np. dla mobile). Dostęp 5zł za m-c.

  Zakładając ze 5zł = przychód (brak opłat dla platnosci) * 50 tys userów = 25 tys / m-c.

  Przy rozsądnych kosztach i dodatkowych przychodach. Hmm.

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę