Ceneo wprowadza model CPA

Artur Kurasiński
13 czerwca 2010
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

ceneo allegro

Na moje pytania dotyczące planowanych zmian w modelu rozliczeń ze sklepami odpowiada Starszy Specjalista ds. Marketingu Ceneo Anna Jasińska…

AK74 – Ceneo jako firma w grupie Allegro ma zapewnione wszystko o czym marzy podmiot prowadzący usługę porównywania cen: stabilny dopływ ogromniej liczby klientów, reklamowanie na innych serwisach e-commerce grupy..Po co zatem zmienić cokolwiek?

Anna Jasińska (Starszy Specjalista ds. Marketingu) – Nad modelem CPA zastanawiamy się od jakiegoś czasu, z wielu powodów. Część naszych Klientów od dawna dopomina się o ten model. Od jakiegoś czasu też kierujemy nasze działania na podnoszenie konwersji na transakcje. Służą temu kolejne zmiany na Ceneo, jak chociażby pokazywanie statusów dostępności towarów. Przyczyniają się one do wzrostu zamówień w sklepach. Generalnie w naszej opinii model CPA jest dojrzalszym typem relacji biznesowej. Przede wszystkim w tej relacji pojawia się jeden wspólny cel i dla Ceneo i dla sklepu. Tym celem jest transakcja. My zarabiamy tylko wtedy, jeżeli nasz klient zarabia. To jest istota.

Nie jest jednak tak, że zupełnie zrezygnujemy z rozliczania się za kliki. To dobry model, funkcjonujemy w nim z powodzeniem od wielu lat. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w części branż będzie on nadal bardziej opłacalny dla nas i naszych Klientów. Na razie chcemy przetestować CPA z częścią naszych Klientów.

AK74 – Zmiana modelu CPC na rozliczenie za zrealizowaną transakcję to bardzo ciekawa propozycja. Pytanie o stronę techniczną – jak zamierzacie wpinać się do koszyków sklepów (rozwiązań platform e-commerce jest bardzo dużo). Co z reklamacjami i zwrotami? Jak to będziecie śledzili?

To nie będzie skomplikowane, przygotowaliśmy dla sklepów specjalny skrypt, który należy zamieścić na stronie potwierdzającej złożenie zamówienia. Na tej podstawie będziemy otrzymywać informację, które przejścia z Ceneo do danego sklepu zakończyły się transakcją.

AK74 – W dużym przybliżeniu jaki procent będziecie chcieli dla siebie za zrealizowaną transakcję? Czy będą podziały na branże (wiadomo, że marża w branży RTV AGD różni się od marży w „spożywce” czy suplementach diet)

AJ – Wysokość naszej prowizji będzie uzależniona branży. Przygotowując się do wprowadzenia modelu CPA przeprowadziliśmy szereg analiz i na ich podstawie preparujemy politykę cenową. Zdajemy sobie doskonale sprawę z faktu, że inne marże są na rynku RTV, a inne chociażby w branży odzieżowej. Stawki będą ustalane indywidualnie z poszczególnymi Klientami.

AK74 – Liczycie, że wasza konkurencja wprowadzi taki sam model?

AJ – To ciekawe pytanie :) Generalnie nic nam nie wiadomo o tym, czy któryś z konkurentów przygotowuje się do tego modelu. Być może tak jest. Tym niemniej trzeba mieć świadomość, że jest to model zupełnie inny od CPC. W inny sposób trzeba prowadzić biznes. My sami zamierzamy go wprowadzać powoli, stopniowo, testować, słuchać reakcji Klientów. To długi i dość ryzykowny proces.

AK74 – Czy usługa będzie dostępna dla wszystkich sklepów czy tylko tych opartych o platformę iStore?

AJ – Na początku model będzie dostępny tylko dla części naszych klientów, powiedzmy tej bardziej dojrzałej części, niekoniecznie opartych o platformę iStore. Jak mówiłam to zupełna nowość dla nas. Uczymy się tak prezentować produkty na Ceneo, aby użytkownicy nie tylko je oglądali ale aby je kupowali.

AK74 – Jak postrzegacie Państwo konkurencję w niszy porównywarek cen? Nokaut ostro rośnie, pozostałe serwisy razem też tworzą już całkiem ładną grupę.

AJ – Rynek porównywarek cen ukształtował się już jakiś czas temu, w czołówce mamy trzy główne podmioty, oprócz nas Skąpiec i Nokaut. Reszta porównywarek ma mniejsze znaczenie. Cieszymy się z faktu, że konkurencja jest aktywna i się rozwija. To przecież w pewnym sensie dodatkowo motywuje nas do działań.

AK74 – Jakich innych zmian możemy się spodziewać do końca roku w grupie Allegro?

AJ – Ceneo w dalszym ciągu pracować będzie nad rozwojem serwisu. Chcemy przekierowywać do sklepów użytkowników doskonale poinformowanych i zdecydowanych kupować. Kolejne zmiany w serwisie będą więc nakierowane na ten cel.

PS. A jeśli chcecie poczytać jak na podobne pytania odpowiedziała Pani Ania zerknijcie do Marcina Balawajedra albo do Krzyśka Bartnika.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon