Plus GSM: nikt nie obiecywał iPadów za darmo

Artur Kurasiński
30 sierpnia 2010
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Meller pełniącej funkcję Rzecznika Prasowego Polkomtel S.A. otrzymałem odpowiedzi na pytania, które część osób podnosiła kilka tygodni temu przy okazji upublicznienie informacji o wprowadzeniu do sprzedaży iPadów w sieci Plusa…

AK74 – Polkomtel zaprosił do testów iPada użytkowników sieci Plus. Może Pani ujawnić jakie były wyniki tej akcji? Na jej podstawie Zarząd podjął decyzję o wprowadzeniu tego produktu do sieci sprzedaży?

Katarzyna Meller: Uczestnicy naszych testów jako zalety iPada wymieniali m.in.: bardzo ciekawy interfejs, dobrą, długo pracującą baterię, łatwość obsługi i intuicyjne menu oraz małe rozmiary przy stosunkowo dużym ekranie umożliwiającym łatwe korzystanie z poczty elektronicznej i przeglądanie stron internetowych.

Jako wady wymieniono praktycznie rzecz biorąc tylko brak wbudowanego modemu 3G. Bardzo dobrze zostało tez ocenione to, że Plus zdecydował się na przeprowadzenie takich testów zanim urządzenie pojawiło się w ofercie komercyjnej. Zdecydowana większość Klientów stwierdzała również, że chciałaby mieć iPada z wbudowanym modemem, co też zapewniliśmy,

AK74 – iPhone 4 i iPad już są w Państwa sieci – ceny jednak nie zachęcają. Szczerze powiedziawszy są to jedne z najwyższych cen na świecie. Po co zatem wprowadzać urządzenia, których koszt kupna odstraszy zdecydowaną większość potencjalnych klientów? To test wytrzymałości kieszeni fanatyków Apple? Konkurencja oferuje iPhone 4 znacznie taniej (np. Era).

KM – Dostarczamy Klientom produkty, na które jest zapotrzebowanie i które chcą mieć. Faktem jest, że wprowadzamy je poprzez dystrybutorów, a nie bezpośrednio od Apple, ale nigdy tego nie ukrywaliśmy i nie mówiliśmy, że jest inaczej. Należy również założyć, że podobnie jak to ma miejsce z innymi produktami, w miarę upływu czasu ceny na nie będą spadać.

AK74 – Jak to jest z tą „oficjalnością”, która pojawia się w Państwa komunikatach prasowych? Nie są Państwo przedstawicielem Apple ani firmą z którą koncern Jobsa podpisał papiery o współpracy. Na takiej samej zasadzie każdy z pozostałych operatorów na rynku polskim może być „oficjalnym dystrybutorem”.

W komunikatach informujących o wprowadzeniu do oferty sieci Plus iPhona 4 oraz iPada WiFi + 3G nigdzie nie jest użyte sformułowanie „oficjalny dystrybutor”. Podkreślaliśmy za to, co jest zgodne z prawdą, że jako pierwsi wprowadzamy te produkty do nabycia w Polsce.

AK74 – Polkomtel jako jedyna sieć do sierpnia tego roku nie wprowadził do swojej sieci telefonów Apple. Co zadecydowało o tym, że teraz Państwo zmienili zdanie?

KM – iPhone był wcześniej dostępny w sieci Plus dla klientów biznesowych, którzy wyrazili chęć posiadania go. W momencie gdy uzyskaliśmy pewność co do stabilności dostaw oraz obsługi gwarancyjnej podjęliśmy decyzję o udostępnieniu go również szerszej grupie klientów. Od 5 lipca br. iPhone 3GS jest dostępny dla abonamentowych klientów indywidualnych, natomiast od połowy lipca dla klientów biznesowych i dla klientów Mixa.

AK74 – 5. Jak Pani ocenia rynek usług mobilnych w Polsce? Na dzień dzisiejszy można kupić miesięczny abonament zapewniający dostęp do mobilnego internetu za 20-40 pln netto. Czy te ceny będą spadały i gdzie jest próg rentowności?

KM – Rynek mobilnego dostępu do internetu to rynek rozwijający się bardzo dynamicznie, charakteryzujący się dużą konkurencją. Rywalizację tę powiększa także konkurencja ze strony operatorów internetu stacjonarnego.

Niskie ceny abonamentów internetu mobilnego są więc rezultatem wysokiej aktywności wszystkich dostawców internetu na rynku. Uważamy, że ceny za podstawowy dostęp do mobilnego internetu z minimalną ilością GB, ale pozwalającą na w miarę komfortowe „surfowanie” nie powinny już dalej spadać.

AK74 – Na co stawia i w jakim kierunku chce się rozwijać Polkomtel? Sprzedaż usług dodanych, e-commerce, tv, własne produkty, ekskluzywne modele telefonów?

Jest to pytanie o strategię Spółki i wobec bardzo dużej konkurencji na rynku nie możemy odsłaniać planów. Możemy natomiast przytoczyć wypowiedzi Prezesa Polkomtel SA Jarosław Bauca z wywiadów jakie udzielił dla „Dziennika Gazety Prawnej” (30.06.2010 r.) oraz „Parkietu” (17.06.2010 r.).

„Myślę, że jesteśmy na bardzo ciekawym etapie rozwoju tego rynku. Do tej pory większość operatorów polskich, jak i tych z całej Europy, rozwijało się dość podobnie. Oferowane były podobne usługi przy wykorzystaniu zbliżonej technologii, w niewiele różniących się strukturach organizacyjnych. Rynek szybko rósł, i trzeba było sprostać jego wymogom. Od kilku kwartałów ten rynek przygasł, można powiedzieć, że jest płaski, nasycony.

Liczba osób korzystających z telefonii komórkowej już w zasadzie nie rośnie – jest wrażliwa jedynie na trendy demograficzne. Wyposażeni w telefony komórkowe są niemal wszyscy, statystycznie każdy Polak ma nawet więcej niż jeden. Z tego powodu musimy szukać strategii nowych i odróżniających nas od konkurencji.”

„Mogę powiedzieć, że na bieżąco będziemy wzmacniać wyniki linii klientów kontraktowych. Coraz większe znaczenie będzie miał najlepiej obecnie rosnący segment – transmisji danych. W drugiej połowie roku planujemy komercyjny start usługi iPlus z wykorzystaniem sieci w technologii CDMA, którą rozwijamy, po tym jak kupiliśmy spółkę Nordisk. Wyjdziemy z iPlusem w te regiony geograficzne, w które nie moglibyśmy wejść z technologią 3G z powodu braku rentowności.

3G jest naszym podstawowym rozwiązaniem pod warunkiem wystarczającej gęstości zaludnienia nadanym obszarze. CDMA nie wymaga gęstego budowania nadajników: działa na niższych częstotliwościach i ma większy zasięg.

Chcemy też rozwijać cały szereg usług dodanych: po serwisie Muzodajnia, który okazał się dużym sukcesem, ruszamy z kolejnym rodzajem kontentu (audiobookami) i serwisem Plusoczytelnia. Rozwijamy usługi lokalizacyjne. Rośnie też segment M2M (machine to machine), w którym chcielibyśmy z dostawcy kart SIM do takich urządzeń jak np. liczniki gazu, gdzie zarabiamy jedynie na transmisji danych, stać się firmą oferującą kompleksowe rozwiązania M2M.”

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon