Szukaj
Zamknij

TSNMB – Rabatium.pl

rabatium.pl

Dziś w formule TSNMB przepytuję Krzyśka Kowalskiego współtwórcę Rabatium.pl. Ten projekt nie jest realizowany ze środków POIG 8.1 co dobrze mu wróży przynajmniej na starcie. Krzysiek szczegółowo wyjaśnia pomysł i model biznesowy – warto zobaczyć jak planuje się start serwisu, który musimy sami finansować a nie czekać na wirtualną mannę z nieba…

AK74 – Krzyśku możesz w paru zdaniach wyjaśnić na czym polega pomysł na Rabatium.pl? Czytałem na Waszej stronie wyjaśnienie i nie do końca rozumiem czy jesteście platformą do zamieszczania rabatów czy inną formą serwisu afiliacyjnego?

Krzysztof Kowalski – W największym skrócie Rabatium.pl to serwis, w którym użytkownicy po zarejestrowaniu i wykupieniu abonamentu mogą pobierać kody rabatowe w ramach promocji przygotowanych specjalnie dla nich we współpracy z partnerami serwisu. Kody rabatowe stanowią prowizję za sprzedaż promowanych produktów, przekazywaną w całości użytkownikom Rabatium.pl. Dzięki nim użytkownicy dokonując zakupów we wskazanych sklepach internetowych natychmiast uzyskują korzyści płacąc mniej lub otrzymując dodatkowe, gratisowe elementy w tej samej cenie.

Ujmując rzecz nieco szerzej – od dłuższego czasu obserwuję dwa zjawiska. Pierwszym jest niechęć internautów do reklamy internetowej, zwłaszcza inwazyjnej oraz związana z tym po części tzw. ślepota reklamowa. Drugie to zwiększające się zainteresowanie, jakie firmy okazują efektywnościowym metodom rozliczania promocji, a więc np. programom afiliacyjnym i partnerskim. Chciałem stworzyć rozwiązanie, które będzie odpowiedzią na obydwa zjawiska i pogodzi interesy internautów oraz firm zainteresowanych promocją swoich produktów i usług.

W efekcie powstał serwis, na łamach którego prezentowane są obszerne informacje o promocjach przygotowanych we współpracy z partnerami specjalnie dla użytkowników Rabatium.pl. Firmy zamieszczają informacje o promocjach za darmo. Prowizja za sprzedaż promowanych produktów jest w całości przekazywana naszym użytkownikom w formie kodów rabatowych. Korzystając z nich podczas zakupów we wskazanym przez partnera sklepie internetowym zapłacą mniej lub uzyskają dodatkowe korzyści w tej samej cenie.

Informacje o promocjach, aktualizowane zazwyczaj w każdą środę, są dostępne dla wszystkich użytkowników serwisu. Pobieranie kodów rabatowych jest zarezerwowane dla osób, które zarejestrowały się w serwisie i opłaciły abonament za konto Midi lub Maxi. Przewidujemy jednak również okazjonalne publikowanie promocji, w ramach których kody będą mogły być pobierane przez osoby, które dysponują bezpłatnym kontem Mini (takie konto jest przypisywane użytkownikowi na etapie rejestracji lub po wygaśnięciu abonamentu – umożliwia m.in. otrzymywanie cotygodniowego biuletynu z informacjami o promocjach).

Warto podkreślić, że opłata abonamentowa upoważnia do korzystania z dowolnej liczby promocji dostępnych w czasie trwania abonamentu dla danego rodzaju konta. Jedynym ograniczeniem jest to, że dla każdej promocji można pobrać tylko jeden kod. Użytkownicy zawsze zyskują, bo na opłacenie abonamentu decydują się wtedy, gdy uznają, że korzyści zapewniane im przez kody rabatowe przewyższają koszt abonamentu. Abonament dla konta Midi, ważny przez 7 dni kosztuje 4,88 zł. Abonament dla konta Maxi ważny przez 30 dni to koszt 9,76 zł. Oferujemy również abonament Maxi na 90, 180 i 360 dni.

Dzięki zastosowaniu opłat abonamentowych możemy przekazywać prowizję w całości użytkownikom. Taki model biznesowy sprawia również, że Rabatium.pl jest i będzie wolne od klasycznych reklam internetowych.

Zasady działania serwisu przybliża film widoczny poniżej:

AK74 – Czyli jeśli dobrze rozumiem chcecie po prostu zmodyfikować proces i uszczknąć agencjom afiliacyjnym ich prowizję? To do Waszych użytkowników, a nie do Was lub innych wydawców witryn ma płynąć kasa, stanowiąca prowizję za sprzedaż produktu? Są takie podmioty za granicą? Rabatium.pl to Wasz autorski pomysł?

KK – Jak słusznie zauważyłeś chcemy zmienić obecnie stosowany proces obiegu prowizji za sprzedaż produktów. Dotychczas pieniądze trafiają do agencji afiliacyjnej oraz do wydawców witryn uczestniczących w programach afiliacyjnych lub partnerskich. Użytkownik kupując produkt bezpośrednio na stronie sklepu internetowego czy też za pośrednictwem reklamy widocznej na danej witrynie płaci tyle samo. Prowizja jest zachowywana przez sklep lub wypłacana wydawcy witryny. Postanowiliśmy zmienić ten model. W naszym serwisie prowizja w całości trafia do użytkowników Rabatium.pl w postaci kodu rabatowego. Zachowujemy więc ceniony przez sklepy efektywnościowy model rozliczania promocji, lecz prowizję przekazujemy w całości naszym użytkownikom.

Rabatium.pl to mój autorski pomysł. Nie spotkałem się dotychczas z innym tego typu serwisem. Znane mi zarówno polskie jak i zagraniczne witryny traktujące o promocjach i ew. zawierające kody rabatowe, pełnią rolę agregatorów informacji o prowadzonych przez różne podmioty promocjach. Informacje o zniżkach i ew. kody są u nich pozyskiwane np. ze stron internetowych sklepów lub z gazet reklamowych. W naszym przypadku wszelkie oferty są przygotowywane we współpracy z partnerami specjalnie dla użytkowników Rabatium.pl.

AK74 – Rynek afiliacji to nawet w Polsce już potęga – Zanox, TradeDoubler. Do tego Afilo czy Novem. Każda z firm chwali się, że ma prawie wszystkich największych wydawców w swoim portofilio. I na tych firmach (a dokładniej ich użytkownikach, odsłonach i kliknięciach w banery) budowana jest moc tego biznesu. W Rabatium.pl co ma być lokomotywą?

KK – Nasz serwis może być przez partnerów traktowany zarówno jako alternatywa dla sieci afiliacyjnych, jak i jako ich uzupełnienie. W przeciwieństwie do sieci afiliacyjnych nie pobieramy żadnych opłat za publikowanie informacji o promocjach przygotowanych dla naszych użytkowników. Prowizja przekształcona na kod rabatowy sprawia, że produkty są tańsze dla użytkowników końcowych, a tym samym mogą skuteczniej rywalizować z ofertą konkurencji.

Obniżka ceny jest dobrze postrzegana przez konsumentów, podobnie jak i nieinwazyjna forma prezentacji informacji o produktach. Warto podkreślić, że materiały te są obszerne. Umożliwiamy ponadto publikowanie sporych ilustracji, które w praktyce pozwalają wykorzystać partnerom kreacje reklamowe tworzone na potrzeby prasy (plik o rozdzielczości 900×680 pozwala zamieścić reklamę o powierzchni 1/2 strony emitowaną np. w czasopismach).

rabatium.pl

Z punktu widzenia użytkowników serwisu istotne jest to, że dzięki Rabatium.pl otrzymują możliwość uzyskania prowizji, która w przypadku programu afiliacyjnego lub partnerskiego zasila konto wydawcy serwisu. Godne uwagi jest to, że użytkownicy pobierając kod rabatowy i korzystając z niego podczas zakupu uzyskują korzyść natychmiast, płacąc mniej lub otrzymując dodatkowe elementy w tej samej cenie. Nie ma mowy o konieczności oczekiwania na zwrot pieniędzy znanej z modeli cashback czy też mozolnego kumulowania środków, aby uzyskać do nich dostęp. Ważne jest też to, że zakupów dokonują we wskazanym, bywa że dobrze już im znanym sklepie internetowym, bez udziału pośredników.

Dla internautów istotny jest także fakt, że informacje o promocjach są prezentowane w formie nieinwazyjnej, na ich wyraźne żądanie. Mam nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby ofert Rabatium.pl może stać się dla nich centralnym miejscem poszukiwania informacji o wartościowych i co ważne unikalnych promocjach. Należy też odnotować, że ze względu na przyjęty model biznesowy na łamach Rabatium.pl nie będą emitowane reklamy internetowe.

AK74 – Ile sobie wpisaliście w biznes planie klientów i przychodów za pierwszy rok? Na jaki okres nastawiacie się, aby całość biznesu zaczęła być rentowna?

KK – Rabatium.pl to innowacyjne rozwiązanie, dlatego w początkowej fazie rozwoju chcemy przede wszystkim sprawdzić jak zostanie odebrane przez partnerów i użytkowników. Obecnie na etapie otwartych testów zbieramy wszelkie uwagi i zastanawiamy się czy wymagają one reakcji w postaci ew. zmian w samym serwisie. Z tego względu nie tworzymy na razie konkretnych prognoz co do liczby klientów i przychodów. Na to przyjdzie czas na początku przyszłego roku, gdy będziemy mogli podsumować pierwsze miesiące działania Rabatium.pl.

Co do rentowności – niezależnie od wyników serwis z pewnością będzie funkcjonował przez najbliższych kilkanaście miesięcy. Widzimy ponadto szereg możliwości w zakresie wykorzystania, a jednocześnie wspierania Rabatium.pl w kontekście planowanych przez nas na przyszłość projektów.

AK74 – Trochę się dziwię, że na dole strony nie ma znaczka „PARP”. Nie kusiło Was żeby sfinansować taki pomysł ze środków UE? Mielibyście „money for nothing” i bezpieczniejszą sytuację jeśli biznes nie wypali…

KK – Jak widzisz nadal można realizować stosunkowo niewielkie projekty internetowe bez sięgania po środki z UE :-) Mówiąc jednak poważnie – Rabatium.pl to innowacyjny projekt, który chcieliśmy wprowadzić na rynek możliwie szybko. Gdybyśmy zdecydowali się na jego realizowanie w ramach działania 8.1 PO IG, to powstałby nie wcześniej niż w połowie 2011 roku – takie są realia związane z terminami naboru i oczekiwaniem na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Finansowanie projektu z własnych środków zapewnia nam ponadto zdecydowanie większą elastyczność w zakresie ew. modyfikowania serwisu i reagowania na sygnały przekazywane zarówno przez partnerów, jak i użytkowników.

Poza tym wbrew pozorom środki z UE to niekoniecznie „money for nothing” i pełne bezpieczeństwo. Zmiany wprowadzone w obecnym naborze 8.1 PO IG wyraźnie to potwierdzają. Mam na myśli m.in. nowe formy zabezpieczeń w postaci weksli podpisywanych przez wspólników lub członków zarządu.

AK74 – Jesteś tak zwanym „seryjnym przedsiębiorcą” czy Rabatium.pl to Twoje pierwsze dzieło? Co ciekawego robicie w Kenmarium?

KK – Przez kilkanaście lat byłem związany z czasopismami o tematyce komputerowej, głównie z Magazynem INTERNET, w którym pełniłem m.in. funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W ubiegłym roku podjąłem decyzję o przejściu na drugą stronę barykady i rozpoczęciu działania w branży e-commerce. Odbyłem kilka spotkań z przedstawicielami funduszy typu Business Angel i Venture Capital, aczkolwiek kryzys nie sprzyjał realizacji większych projektów.

Rabatium.pl jest moim pierwszym dziełem tego typu. Serwis jest rozwijany przez młodą spółkę o nazwie Kenmarium. Jestem jest współtwórcą i współwłaścicielem. Mój wspólnik, Mariusz Dziedziński, jest doświadczonym menedżerem i finansistą, specjalizującym się m.in. w realizacji projektów z wykorzystaniem funduszy pochodzących z UE.

Obecnie w Kenmarium, poza rozwojem Rabatium.pl, koncentrujemy się na pracach nad nowym projektem, na potrzeby którego złożymy wkrótce wniosek w ramach działania 8.1 PO IG. Podobnie jak Rabatium.pl będzie to projekt innowacyjny, nie mający odpowiednika zarówno w Polsce jak i na Zachodzie. Za wcześniej jednak by mówić o szczegółach.

AK74 – Co jeszcze pojawi się w Rabatium.pl do końca 2010 roku?

KK – Do końca tego roku będziemy koncentrowali się przede wszystkim na pozyskiwaniu partnerów przygotowujących promocje dla użytkowników Rabatium.pl, a także na promowaniu naszego serwisu wśród internautów. Niezależnie od rozmów, które już prowadzimy zachęcam przedstawicieli sklepów internetowych do kontaktu z nami (partner@rabatium.pl).

Jestem przekonany, że rozwój scentralizowanego miejsca, w którym użytkownicy mają dostęp do rozbudowanych, a przy tym nieinwazyjnych informacji o ofercie sklepów internetowych jest korzystny zarówno dla naszych partnerów, jak i dla internautów. Tym bardziej, że niezależnie od dynamiki rozwoju naszego serwisu nie planujemy zmian modelu biznesowego w odniesieniu do partnerów – informacje o promocjach będą mogli cały czas zamieszczać za darmo, dostarczając jedynie kody rabatowe dla użytkowników Rabatium.pl.

Warto podkreślić, że taka metoda promocji, zgodna z zyskującym uznanie przedsiębiorców efektywnościowym sposobem rozliczania, jest atrakcyjna również dla niewielkich sklepów, które dysponują ograniczonym budżetem na działania marketingowe.


Zgodnie z regułą TSNMB Rabatium przygotowało konkurs: dla czytelników bloga AK74 przygotowaliśmy 5 abonamentów na konta typu Maxi w serwisie Rabatium.pl. Napiszcie w komentarzach promocje jakiego rodzaju produktów widzielibyście na łamach Rabatium.pl najchętniej i uzasadnijcie krótko dlaczego. Na komentarze czekamy do wtorku, 17 sierpnia br. Spośród nich wybierzemy i nagrodzimy autorów 5 najciekawszych propozycji.

Listę nagrodzonych opublikujemy w środę, 18 sierpnia br. Zwycięzcy, po założeniu bezpłatnego konta w Rabatium.pl i wyrażeniu zgody na otrzymywanie biuletynu otrzymają abonament na konta typu Maxi ważny do końca 2010 roku.

 • Bardzo ciekawa inicjatywa.

  Stawiając się w roli afiliodawcy, jestem ciekaw jak zareagowaliby inni partnerzy w programie partnerskim na taką „nieuczciwą konkurencję”, która obniża ceny.

 • nie glupie, ale strasznie zagmatwane… bez poprawy usability serwisu i uproszczenia zasad dzialania niestety nie wroze sukcesu… aby nie zmarnowac tego serwisu na stronie glownej powinien znalezc sie duzy boks

  „Kup Abonament Rabatium na rok za xx zł a dostaniesz rabat w 544 sklepach internetowych o wartosci nawet 2 mln zlotych * ”

  przyznam, ze nie chcialo mi sie rejestrowac nawet, nie mowiac juz o utrudnionym znalezeniu cen za abonament nawet po logowaniu :(

 • Robert

  Konkurs:
  Proponuję doładowania GSM. Jeśli pośrednicy obecnie biorą kilka % to warto o te parę złotych podnieść wartość doładowania internaucie. Doładowania kont to powszechna usługa, która może zaciekawić i przyciągnąć do kolejnych.

 • ponadto w dobie szybkiego rozwoju serwisow typu groupon, ktore juz komunikuja, ze zamierzaja wprowadzac wiecej „deali” dziennie …moze byc problemem sprzedanie abonamentu, aby dostac rabat na zakup ksiazki czy pralki skoro groupon daje mi 50% bez zagmatwanej rejestracji i znalezniu cen abonamentu

  druga sprawa to fakt, ze ludzie rzadko kupuja wiele przedmiotow w krotkim odstepie czasu

  trzecia zas, ze korzysci dla rzadkokupujacych i do tego tanie rzeczy jak ksiazki moga byc niewymierne bo po co mam kupic abonament za 5 zl zeby dostac 6 zl znizki na ksiazke :) bez sensu

 • Dziękuję za uwagi. Obecnie trwają otwarte testy Rabatium.pl i przed premierą kilka rzeczy ulegnie jeszcze zmianie – w szczególności dodamy łatwiej dostępną informację o cenach abonamentów (póki co są widoczne m.in. w regulaminie – na samym dole) i w profilu użytkownika (odnośnik Moje konto widoczny po zalogowaniu).

  Jeśli chodzi o zagmatwanie – użytkownik odnajduje interesującą go promocję, opłaca abonament, pobiera kod rabatowy i ostatecznie płaci mniej we wskazanym sklepie. Czy to rzeczywiście jest tak zagmatwane? Zapewne to kwestia indywidualnej oceny :-)

  Co do porównania z serwisami zakupów grupowych – w Rabatium.pl będą pojawiały się m.in. rabaty na cały asortyment wybranych sklepów internetowych. Produkty nie są też ograniczone do wybranych miast i nie dotyczą przede wszystkim usług. Ważna jest też niezależność od decyzji innych internautów – nie trzeba czekać aż uzbiera się wystarczająca liczba chętnych do danego rodzaju transakcji. W Rabatium.pl po pobraniu kodu rabatowego użytkownik może od razu przejść do wskazanego sklepu i natychmiast uzyskać korzyść w postaci niższej ceny. Istotne znaczenie będzie też miała liczba ofert dostępnych w danym momencie – intensywnie pracujemy nad tym, aby w Rabatium.pl było ich coraz więcej :-)

  Jeśli chodzi o osoby, które rzadko dokonują zakupów – pojedyncze transakcje mogą być jak najbardziej opłacalne w przypadku droższych produktów, takich jak np. telewizory i notebooki. Będziemy zabiegali o tego typu oferty. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku promocji o wyższej wartości – przykładem jest 25% rabatu na program Pajączek.

  Co do pojedynczych transakcji typu zakup abonamentu za 5 zł, żeby otrzymać zniżkę na książkę w wysokości 6 zł – to rzeczywiście miałoby ograniczony sens, ale pamiętajmy, że opłacając abonament użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich promocji dla danego typu konta. Podkreślam, że użytkownik opłaca abonament dopiero wtedy, gdy uzna że dostępne promocje przyniosą mu wymierne korzyści, przekraczające koszt abonamentu. Przeglądanie informacji o promocjach jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji w serwisie.

  Planujemy ponadto udostępnianie kodów rabatowych w wybranych promocjach również użytkownikom bezpłatnych kont typu Mini. Już teraz można w ten sposób kupić taniej wydaną przez Helion książkę Logo Design Love.

 • Zrobisz jak zachcesz…ja jako hard user i przedsiebiorca mowie Ci, ze serwis jest zagmatwany i wystarczy posadzic 3 osoby z mojego biura przed monitor zeby to potwierdzic… bez zadnych badan usability. uwierz mi :)

  Napisz do chlopakow z ideacto.pl – zrobia Ci badania usability a potwierdzi sie najgorsze :(

  Prowadzilem duzy sklep z elektronika uzytkowa z obrotami 4 mln, marza miedzy 2007 a 2008 rokiem spadla z 20% do 5%….. porownywarki, drobni sprzedawcy kupujacy bez za granica etc skutecznie rozbijaja rynek i beda jeszcze to robic przez najblizsze 10 – 20 lat zanim Polacy nie naucza sie sensu prowadzenia biznesu…

  Ponadto nikt nieda Ci rabatu wiekszego niz 1% na telewizor czy laptopa bo sami zarabiaja moze ok 3-5 % :) – potwierdzone w przypadku komputronik i rtv euro agd – przejzyj kiedys ich wyniki finansowe :) i zobacz zyski na obrot.

  Na koniec koncow jezeli nie bedziesz mial 100 zajebistych sklepow ktore dadza duze rabaty, nie uproscisz serwisu i zrozuemiania modelu biznesowego oraz nie wpakujesz solidnego kapitalu w przemyslany marketing juz dzis proponuje Ci po przyjacielsku zajmij sie czyms innym bo szkoda czasu w krotkim zyciu :)

 • Tak jak wspominałem wcześniej – jesteśmy na etapie otwartych testów i pewne zmiany zostaną jeszcze wprowadzone, zwłaszcza w kontekście łatwiejszego docierania do informacji o rodzaju kont, ich możliwościach i cenie abonamentu. Chętnie zapoznaje się z każdą konstruktywną uwagą i jestem wdzięczny za tego typu opinie. Dla jasności sytuacji – ze względu na przyjęty model biznesowy pewne elementy muszą jednak pozostać. Dotyczy to rejestracji i opłat abonamentowych. Konta są niezbędne nie tylko ze względu na abonament, ale choćby dlatego, że część kodów rabatowych może mieć charakter limitowany. Niemniej będę wdzięczny za informację o tym, co dokładnie masz na myśli pisząc o uproszczeniu zasad działania.

  Niskie marże w sektorze RTV czy AGD są faktem. Raporty Komputronika czytałem :-). Wspomniany 1% rabatu rzeczywiście funkcjonuje jako poziom prowizji w branży RTV dla partnerów afiliacyjnych. W przypadku telewizora kosztującego 5 tys. zł daje to 50 zł oszczędności dla użytkownika. Warto też pamiętać, że Rabatium.pl może być pomocne w limitowanej promocji pojedynczych modeli, gdzie rabat może być już wyższy. Poza tym serwis nie jest ograniczony do branży RTV czy AGD, lecz otwarty na szerszą gamę kategorii. Jedynym ograniczeniem jest póki co konieczność obsługi kodów rabatowych przez system informatyczny wykorzystywany przez sklep internetowy, który chciałby dołączyć do grona naszych Partnerów.

  Jeśli chodzi o 100 sklepów – dopiero zaczynamy działalność, pracujemy nad pozyskiwaniem kolejnych ofert. Mam świadomość, że o atrakcyjności Rabatium.pl będzie stanowiła zarówno jakość promocji, jak i ich liczba. Po osiągnięciu odpowiedniej liczby wartościowych promocji Rabatium.pl ma szansę stać się centralnym punktem, w którym użytkownicy będą mogli zapoznawać się z nieinwazyjnymi pod względem formy przekazywania informacji promocjami, zapewniającymi im możliwość uzyskania oszczędności podczas zakupów.

 • Anonim

  http://blog.kurasinski.com/2010/05/19/ulubiony-pl-czy-klienci-powinni-wybaczyc/

  szkoda, że nie można już umieszczać pod tamtym artykułem wpisów
  ale tutaj go dodaję
  Tomasz Koda to pan MB

  Pan piszesz o sobie p. Marcinie
  na potwierdzenie:

  zdjęcie przerobione „na warhola”, ale poznać, że to Ty p. MB http://www.facebook.com/people/Tomasz-Koda/1790757127

  http://www.myspace.com/paxonta (na potwierdzenie, że MB to TK opis o prelegencie – zajmuje się projektem paxtona)

  ktoś Cię zna http://flaker.pl/f/2206701

 • Argus

  Kiedys trafilem do serwisu rabat.com.pl.
  Moze ktos dotrze do nich i zrobi …. jeszcze konkurencje dla rabatium.

 • Robert

  A gdzie rozwiązanie konkursu :-) ?

 • I mamy zwycięzów :)!

  Krzysiek Kowalski zadecydował, że wygrali:

  – Robert (za sugestię o doładowaniach GSM)
  – Maciej Białek (za ogólne uwagi na temat serwisu)

  Zainteresowanych proszę o kontakt z Krzyśkiem pod mailem k.kowalski@kenmarium.pl

 • Radek

  … i co? nie wypaliło? strona totalnie martwa…

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę