TSNMB – Rabatium.pl

Artur Kurasiński
13 sierpnia 2010
Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

rabatium.pl

Dziś w formule TSNMB przepytuję Krzyśka Kowalskiego współtwórcę Rabatium.pl. Ten projekt nie jest realizowany ze środków POIG 8.1 co dobrze mu wróży przynajmniej na starcie. Krzysiek szczegółowo wyjaśnia pomysł i model biznesowy – warto zobaczyć jak planuje się start serwisu, który musimy sami finansować a nie czekać na wirtualną mannę z nieba…

AK74 – Krzyśku możesz w paru zdaniach wyjaśnić na czym polega pomysł na Rabatium.pl? Czytałem na Waszej stronie wyjaśnienie i nie do końca rozumiem czy jesteście platformą do zamieszczania rabatów czy inną formą serwisu afiliacyjnego?

Krzysztof Kowalski – W największym skrócie Rabatium.pl to serwis, w którym użytkownicy po zarejestrowaniu i wykupieniu abonamentu mogą pobierać kody rabatowe w ramach promocji przygotowanych specjalnie dla nich we współpracy z partnerami serwisu. Kody rabatowe stanowią prowizję za sprzedaż promowanych produktów, przekazywaną w całości użytkownikom Rabatium.pl. Dzięki nim użytkownicy dokonując zakupów we wskazanych sklepach internetowych natychmiast uzyskują korzyści płacąc mniej lub otrzymując dodatkowe, gratisowe elementy w tej samej cenie.

Ujmując rzecz nieco szerzej – od dłuższego czasu obserwuję dwa zjawiska. Pierwszym jest niechęć internautów do reklamy internetowej, zwłaszcza inwazyjnej oraz związana z tym po części tzw. ślepota reklamowa. Drugie to zwiększające się zainteresowanie, jakie firmy okazują efektywnościowym metodom rozliczania promocji, a więc np. programom afiliacyjnym i partnerskim. Chciałem stworzyć rozwiązanie, które będzie odpowiedzią na obydwa zjawiska i pogodzi interesy internautów oraz firm zainteresowanych promocją swoich produktów i usług.

W efekcie powstał serwis, na łamach którego prezentowane są obszerne informacje o promocjach przygotowanych we współpracy z partnerami specjalnie dla użytkowników Rabatium.pl. Firmy zamieszczają informacje o promocjach za darmo. Prowizja za sprzedaż promowanych produktów jest w całości przekazywana naszym użytkownikom w formie kodów rabatowych. Korzystając z nich podczas zakupów we wskazanym przez partnera sklepie internetowym zapłacą mniej lub uzyskają dodatkowe korzyści w tej samej cenie.

Informacje o promocjach, aktualizowane zazwyczaj w każdą środę, są dostępne dla wszystkich użytkowników serwisu. Pobieranie kodów rabatowych jest zarezerwowane dla osób, które zarejestrowały się w serwisie i opłaciły abonament za konto Midi lub Maxi. Przewidujemy jednak również okazjonalne publikowanie promocji, w ramach których kody będą mogły być pobierane przez osoby, które dysponują bezpłatnym kontem Mini (takie konto jest przypisywane użytkownikowi na etapie rejestracji lub po wygaśnięciu abonamentu – umożliwia m.in. otrzymywanie cotygodniowego biuletynu z informacjami o promocjach).

Warto podkreślić, że opłata abonamentowa upoważnia do korzystania z dowolnej liczby promocji dostępnych w czasie trwania abonamentu dla danego rodzaju konta. Jedynym ograniczeniem jest to, że dla każdej promocji można pobrać tylko jeden kod. Użytkownicy zawsze zyskują, bo na opłacenie abonamentu decydują się wtedy, gdy uznają, że korzyści zapewniane im przez kody rabatowe przewyższają koszt abonamentu. Abonament dla konta Midi, ważny przez 7 dni kosztuje 4,88 zł. Abonament dla konta Maxi ważny przez 30 dni to koszt 9,76 zł. Oferujemy również abonament Maxi na 90, 180 i 360 dni.

Dzięki zastosowaniu opłat abonamentowych możemy przekazywać prowizję w całości użytkownikom. Taki model biznesowy sprawia również, że Rabatium.pl jest i będzie wolne od klasycznych reklam internetowych.

Zasady działania serwisu przybliża film widoczny poniżej:

AK74 – Czyli jeśli dobrze rozumiem chcecie po prostu zmodyfikować proces i uszczknąć agencjom afiliacyjnym ich prowizję? To do Waszych użytkowników, a nie do Was lub innych wydawców witryn ma płynąć kasa, stanowiąca prowizję za sprzedaż produktu? Są takie podmioty za granicą? Rabatium.pl to Wasz autorski pomysł?

KK – Jak słusznie zauważyłeś chcemy zmienić obecnie stosowany proces obiegu prowizji za sprzedaż produktów. Dotychczas pieniądze trafiają do agencji afiliacyjnej oraz do wydawców witryn uczestniczących w programach afiliacyjnych lub partnerskich. Użytkownik kupując produkt bezpośrednio na stronie sklepu internetowego czy też za pośrednictwem reklamy widocznej na danej witrynie płaci tyle samo. Prowizja jest zachowywana przez sklep lub wypłacana wydawcy witryny. Postanowiliśmy zmienić ten model. W naszym serwisie prowizja w całości trafia do użytkowników Rabatium.pl w postaci kodu rabatowego. Zachowujemy więc ceniony przez sklepy efektywnościowy model rozliczania promocji, lecz prowizję przekazujemy w całości naszym użytkownikom.

Rabatium.pl to mój autorski pomysł. Nie spotkałem się dotychczas z innym tego typu serwisem. Znane mi zarówno polskie jak i zagraniczne witryny traktujące o promocjach i ew. zawierające kody rabatowe, pełnią rolę agregatorów informacji o prowadzonych przez różne podmioty promocjach. Informacje o zniżkach i ew. kody są u nich pozyskiwane np. ze stron internetowych sklepów lub z gazet reklamowych. W naszym przypadku wszelkie oferty są przygotowywane we współpracy z partnerami specjalnie dla użytkowników Rabatium.pl.

AK74 – Rynek afiliacji to nawet w Polsce już potęga – Zanox, TradeDoubler. Do tego Afilo czy Novem. Każda z firm chwali się, że ma prawie wszystkich największych wydawców w swoim portofilio. I na tych firmach (a dokładniej ich użytkownikach, odsłonach i kliknięciach w banery) budowana jest moc tego biznesu. W Rabatium.pl co ma być lokomotywą?

KK – Nasz serwis może być przez partnerów traktowany zarówno jako alternatywa dla sieci afiliacyjnych, jak i jako ich uzupełnienie. W przeciwieństwie do sieci afiliacyjnych nie pobieramy żadnych opłat za publikowanie informacji o promocjach przygotowanych dla naszych użytkowników. Prowizja przekształcona na kod rabatowy sprawia, że produkty są tańsze dla użytkowników końcowych, a tym samym mogą skuteczniej rywalizować z ofertą konkurencji.

Obniżka ceny jest dobrze postrzegana przez konsumentów, podobnie jak i nieinwazyjna forma prezentacji informacji o produktach. Warto podkreślić, że materiały te są obszerne. Umożliwiamy ponadto publikowanie sporych ilustracji, które w praktyce pozwalają wykorzystać partnerom kreacje reklamowe tworzone na potrzeby prasy (plik o rozdzielczości 900×680 pozwala zamieścić reklamę o powierzchni 1/2 strony emitowaną np. w czasopismach).

rabatium.pl

Z punktu widzenia użytkowników serwisu istotne jest to, że dzięki Rabatium.pl otrzymują możliwość uzyskania prowizji, która w przypadku programu afiliacyjnego lub partnerskiego zasila konto wydawcy serwisu. Godne uwagi jest to, że użytkownicy pobierając kod rabatowy i korzystając z niego podczas zakupu uzyskują korzyść natychmiast, płacąc mniej lub otrzymując dodatkowe elementy w tej samej cenie. Nie ma mowy o konieczności oczekiwania na zwrot pieniędzy znanej z modeli cashback czy też mozolnego kumulowania środków, aby uzyskać do nich dostęp. Ważne jest też to, że zakupów dokonują we wskazanym, bywa że dobrze już im znanym sklepie internetowym, bez udziału pośredników.

Dla internautów istotny jest także fakt, że informacje o promocjach są prezentowane w formie nieinwazyjnej, na ich wyraźne żądanie. Mam nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby ofert Rabatium.pl może stać się dla nich centralnym miejscem poszukiwania informacji o wartościowych i co ważne unikalnych promocjach. Należy też odnotować, że ze względu na przyjęty model biznesowy na łamach Rabatium.pl nie będą emitowane reklamy internetowe.

AK74 – Ile sobie wpisaliście w biznes planie klientów i przychodów za pierwszy rok? Na jaki okres nastawiacie się, aby całość biznesu zaczęła być rentowna?

KK – Rabatium.pl to innowacyjne rozwiązanie, dlatego w początkowej fazie rozwoju chcemy przede wszystkim sprawdzić jak zostanie odebrane przez partnerów i użytkowników. Obecnie na etapie otwartych testów zbieramy wszelkie uwagi i zastanawiamy się czy wymagają one reakcji w postaci ew. zmian w samym serwisie. Z tego względu nie tworzymy na razie konkretnych prognoz co do liczby klientów i przychodów. Na to przyjdzie czas na początku przyszłego roku, gdy będziemy mogli podsumować pierwsze miesiące działania Rabatium.pl.

Co do rentowności – niezależnie od wyników serwis z pewnością będzie funkcjonował przez najbliższych kilkanaście miesięcy. Widzimy ponadto szereg możliwości w zakresie wykorzystania, a jednocześnie wspierania Rabatium.pl w kontekście planowanych przez nas na przyszłość projektów.

AK74 – Trochę się dziwię, że na dole strony nie ma znaczka „PARP”. Nie kusiło Was żeby sfinansować taki pomysł ze środków UE? Mielibyście „money for nothing” i bezpieczniejszą sytuację jeśli biznes nie wypali…

KK – Jak widzisz nadal można realizować stosunkowo niewielkie projekty internetowe bez sięgania po środki z UE :-) Mówiąc jednak poważnie – Rabatium.pl to innowacyjny projekt, który chcieliśmy wprowadzić na rynek możliwie szybko. Gdybyśmy zdecydowali się na jego realizowanie w ramach działania 8.1 PO IG, to powstałby nie wcześniej niż w połowie 2011 roku – takie są realia związane z terminami naboru i oczekiwaniem na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Finansowanie projektu z własnych środków zapewnia nam ponadto zdecydowanie większą elastyczność w zakresie ew. modyfikowania serwisu i reagowania na sygnały przekazywane zarówno przez partnerów, jak i użytkowników.

Poza tym wbrew pozorom środki z UE to niekoniecznie „money for nothing” i pełne bezpieczeństwo. Zmiany wprowadzone w obecnym naborze 8.1 PO IG wyraźnie to potwierdzają. Mam na myśli m.in. nowe formy zabezpieczeń w postaci weksli podpisywanych przez wspólników lub członków zarządu.

AK74 – Jesteś tak zwanym „seryjnym przedsiębiorcą” czy Rabatium.pl to Twoje pierwsze dzieło? Co ciekawego robicie w Kenmarium?

KK – Przez kilkanaście lat byłem związany z czasopismami o tematyce komputerowej, głównie z Magazynem INTERNET, w którym pełniłem m.in. funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W ubiegłym roku podjąłem decyzję o przejściu na drugą stronę barykady i rozpoczęciu działania w branży e-commerce. Odbyłem kilka spotkań z przedstawicielami funduszy typu Business Angel i Venture Capital, aczkolwiek kryzys nie sprzyjał realizacji większych projektów.

Rabatium.pl jest moim pierwszym dziełem tego typu. Serwis jest rozwijany przez młodą spółkę o nazwie Kenmarium. Jestem jest współtwórcą i współwłaścicielem. Mój wspólnik, Mariusz Dziedziński, jest doświadczonym menedżerem i finansistą, specjalizującym się m.in. w realizacji projektów z wykorzystaniem funduszy pochodzących z UE.

Obecnie w Kenmarium, poza rozwojem Rabatium.pl, koncentrujemy się na pracach nad nowym projektem, na potrzeby którego złożymy wkrótce wniosek w ramach działania 8.1 PO IG. Podobnie jak Rabatium.pl będzie to projekt innowacyjny, nie mający odpowiednika zarówno w Polsce jak i na Zachodzie. Za wcześniej jednak by mówić o szczegółach.

AK74 – Co jeszcze pojawi się w Rabatium.pl do końca 2010 roku?

KK – Do końca tego roku będziemy koncentrowali się przede wszystkim na pozyskiwaniu partnerów przygotowujących promocje dla użytkowników Rabatium.pl, a także na promowaniu naszego serwisu wśród internautów. Niezależnie od rozmów, które już prowadzimy zachęcam przedstawicieli sklepów internetowych do kontaktu z nami (partner@rabatium.pl).

Jestem przekonany, że rozwój scentralizowanego miejsca, w którym użytkownicy mają dostęp do rozbudowanych, a przy tym nieinwazyjnych informacji o ofercie sklepów internetowych jest korzystny zarówno dla naszych partnerów, jak i dla internautów. Tym bardziej, że niezależnie od dynamiki rozwoju naszego serwisu nie planujemy zmian modelu biznesowego w odniesieniu do partnerów – informacje o promocjach będą mogli cały czas zamieszczać za darmo, dostarczając jedynie kody rabatowe dla użytkowników Rabatium.pl.

Warto podkreślić, że taka metoda promocji, zgodna z zyskującym uznanie przedsiębiorców efektywnościowym sposobem rozliczania, jest atrakcyjna również dla niewielkich sklepów, które dysponują ograniczonym budżetem na działania marketingowe.


Zgodnie z regułą TSNMB Rabatium przygotowało konkurs: dla czytelników bloga AK74 przygotowaliśmy 5 abonamentów na konta typu Maxi w serwisie Rabatium.pl. Napiszcie w komentarzach promocje jakiego rodzaju produktów widzielibyście na łamach Rabatium.pl najchętniej i uzasadnijcie krótko dlaczego. Na komentarze czekamy do wtorku, 17 sierpnia br. Spośród nich wybierzemy i nagrodzimy autorów 5 najciekawszych propozycji.

Listę nagrodzonych opublikujemy w środę, 18 sierpnia br. Zwycięzcy, po założeniu bezpłatnego konta w Rabatium.pl i wyrażeniu zgody na otrzymywanie biuletynu otrzymają abonament na konta typu Maxi ważny do końca 2010 roku.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon