100Sklepow.pl – Twój pierwszy sklep?

Artur Kurasiński
5 września 2010
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

AK74 – Zawsze warto atakować liderów i próbować wskoczyć na podium. Nie uważasz jednak, że rynek prostych aplikacji sklepowych już jest bardzo nasycony? Czym 100sklepów.pl ma się różnić od całej istniejącej konkurencji?

Tomasz Rudnik – To niewątpliwie prawda, że na rynku aplikacji sklepowych istnieje wiele firm z ugruntowaną pozycją i że nie będzie łatwo przejąć kawałka tego tortu dla siebie. Szanujemy konkurencję, sporo się od niej uczymy, również na jej błędach, aczkolwiek widzimy też przestrzeń i dla naszego produktu. W kwestiach funkcjonalności oprogramowania sklepowego zostało już sporo powiedziane i trudno jest zaskoczyć klientów rewolucyjną innowacją.

Udostępniane przez nas funkcjonalności spełniają wszystkie wymogi nowoczesnej aplikacji sklepowej, jednakowoż od samego początku duży nacisk postawiliśmy na przejrzystość, estetykę, łatwość obsługi, zautomatyzowanie pewnych procesów, szybką i kompleksową obsługę klienta oraz najważniejszą rzecz, mianowicie elastyczność cenową.

U nas klient płaci tylko za funkcjonalności, które są mu potrzebne i z których korzysta. Nie oszukujmy się, przecież osoby które dopiero zaczynają swoją przygodę z handlem internetowych, nie korzystają ze wszystkich dobrodziejstw jakie oferuje im oprogramowanie sklepu internetowego.

Wyszliśmy z założenia, że użytkownicy poznając mechanizmy e-handlu i ucząc się e-commerce na żywym organizmie, weryfikują swoje potrzeby względem oprogramowania i mogą dopiero po jakimś czasie uzupełnić swój pakiet o przydatne moduły. Wydaje nam się to uczciwe względem naszych klientów, którzy mogą praktycznie za darmo prowadzić sklep w najprostszej wersji i w każdej chwili dokupić potrzebne moduły.

AK74 – Ile trwa przygotowanie takiego oprogramowania? Zanim zacząłeś prace zrobiłeś jakieś badania, testy? Skąd masz pewność, że to co proponujesz swoim potencjalnym klientom to jest to za co oni będą w stanie zapłacić?

TR – Zacznę może od końca. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że produkt odniesie sukces na rynku, w szczególności kiedy rynek jest już dość mocno zagospodarowany. Jesteśmy jednak przekonani, że prognozowany dwucyfrowy wzrost rynku e-commerce w Polsce i porównanie jak prężnie ta branża rozwija się na Zachodzie, pozwala nam przyjąć założenie, że zdecydowanie jest jeszcze miejsce na produkt o specyfikacji takiej jaką posiada 100sklepów.pl.

Ludzie zawsze poszukują nowości, nieustannie powstają w sieci nowe sklepy internetowe, dlatego też analizy pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość. Tajemnicą nie jest też fakt, że zdecydowana większość sklepów internetowych w Polsce to działalności niskobudżetowe i właśnie takie sklepy potrzebują rozwiązania dopasowanego cenowo do własnych nie wygórowanych założeń finansowych.

Poza tym pewna część sprzedawców prowadzących działalność handlową na Allegro migruje do sklepów internetowych, aby uniknąć kosztów związanych z wysokimi prowizjami.

Osoby, które otwierają więcej niż jeden sklep również szukają możliwości optymalizacji kosztów i scentralizowania sprzedaży na jednej platformie. Wyżej wymienione przykłady to tylko część targetu, w który celujemy z naszą ofertą. Ale tak naprawdę oprogramowanie 100sklepow.pl może być dopasowane do potrzeb nawet najbardziej wybrednego sprzedawcy – funkcjonalnie i cenowo oczywiście.

Prace nad oprogramowaniem 100sklepów.pl zaczęły się ponad 3 lata temu. Oprogramowanie ewoluowało z dedykowanego skryptu wdrażanego na indywidualnie życzenie klientów do obecnej postaci platformy e-commerce i ciągle jest rozwijane.

AK74 – W najbardziej wypasionej opcji chcesz żeby użytkownik zapłacił 99 pln miesięcznie. To tyle samo co np. SklepyFirmowe.pl z tym, że oni dają wsparcie Bazarek.pl i promocję w Nokaucie. Jak chcesz przebić marketingowo konkurencję? Ile gotówki chcesz przeznaczyć na reklamę?

Swoją odpowiedź zacznę od zwrócenia uwagi na fakt, że u nas cennik zaczyna się od 0 zł, a u konkurencji jednak klient zobligowany jest do ponoszenia kosztów praktycznie od samego początku. W kontekście tego, że część osób, która myśli o założeniu sklepu internetowego boi się początkowych kosztów utrzymania oprogramowania pojawia się miejsce dla rozwiązań darmowych lub korzystnych cenowo.

Dlatego też elastyczny cennik i kreator opłaty abonamentowej jest zdecydowaną zaletą naszego produktu i przyciąga do nas osoby, które nie chcą ponosić dużych kosztów na początku działalności. Liczymy na to, że w miarę rozwoju sprzedaży, osoby te będą kontynuować współpracę z nami, jednocześnie korzystając z płatnych modułów. Dodam też, że nie zamykamy się wyłącznie na początkujących w branży. 100sklepow.pl w najbogatszym pakiecie to zdecydowanie funkcjonalne i przyjazne użytkownikowi oprogramowanie, za które warto zapłacić kwotę 99 zł miesięcznie.

Odpowiadając na Twoje kolejne pytanie, my nie chcemy walczyć z konkurencją, gdyż uważamy, że zagospodarowujemy pewną, do tej pory niedostrzeganą niszę tanich aplikacji sklepowych. Oczywiste jest, że na polskim rynku jest zapotrzebowanie na wdrożenia dedykowane, na droższe rozwiązania w modelu SaaS rozliczane prowizyjnie lub abonamentowo, ale też na korzystne cenowo platformy takie jak nasza.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami jeszcze dużo ciężkiej pracy nad rozwojem oprogramowania oraz nad działaniami marketingowymi, ale jesteśmy bardzo silnie zmotywowani. Jeśli pytasz o budżet na reklamę, to na pewno nie mamy miliona złotych na ten cel, mogę powiedzieć, że znamy realia rynku i jesteśmy na to przygotowani finansowo.

AK74 – Jak byś określił idealnego klienta 100sklepów.pl? Kim jest, co wie na temat e-commerce i jakiej wielkości sklep może mieć?

TR – Nie da się ukryć, że naszym głównym targetem są osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę ze sprzedażą internetową. My wychodzimy naprzeciw tym osobom i dajemy im narzędzie, na którym mogą się uczyć nie ryzykując żadnych dodatkowych kosztów.

Osoby takie nie potrzebują inwestować na początek dużych środków w oprogramowanie dedykowane i utrzymanie serwera. Nie muszą się znać na programowaniu czy na projektowaniu graficznym, mogą się od samego początku skupić na sprzedaży i w miarę rozwoju biznesu definiować swoje dalsze potrzeby związane z oprogramowaniem.

Wyobraźmy sobie lokalnego sprzedawcę na przykład odzieży, który mając asortyment w konkurencyjnych cenach, chce poszerzyć kanał sprzedaży i spróbować swoich sił w e-handlu. Wybierając naszą platformę oszczędza realne pieniądze, które może przeznaczyć na reklamę swoich produktów w sieci, lub po prostu na realną obniżkę cen ofertowanych towarów.

Z pewnością wpłynie to pozytywnie na obrót w jego sklepie. Warto jeszcze dodać, że naszych klientów staramy się traktować indywidualnie, gdyż każdy ma inną wiedzę na temat e-commerce i inne potrzeby związane z oprogramowaniem, dlatego stawiamy duży nacisk na wysoki poziom obsługi klienta. Zaznaczę przy tym kategorycznie, że dotyczy to zarówno klientów „darmowych” i „komercyjnych”.

AK74 – Jestem pod wrażeniem poziomu wykonania Twojego produktu. Grafika zachęcająca do zapoznawanie się z treściami, działające mechanizmy i formularze. Pełen profesjonalizm. Zdradź ile osób musi być zaangażowanych w utrzymywanie takiego serwisu, ile osób dba o kontakt z klientem, administruje serwerami itd?

TR – Dziękuje za bardzo miłe słowa i pochlebną opinię o produkcie. Za główny cel od samego początku postawiliśmy sobie estetykę i przejrzystość przekazu. Na pewno wpływa to na łatwiejsze zaprezentowanie oferty naszym potencjalnym klientom oraz na intuicyjność obsługi całego systemu.

Odbiór grafiki jest rzeczą typowo indywidualną, jednym może się bardzo podobać innym praktycznie wcale, jednak postawiliśmy na pewien minimalizm, który sprawia że to przede wszystkim towar jest widoczny, a to sprawa z punktu widzenia naszych klientów najistotniejsza.

Odnośnie zespołu – na chwilę obecną jest nas ośmioro. Samodzielnie zajmujemy się rozwojem i obsługą systemu oraz administracją serwerami. Nad marketingiem i reklamą również pracujemy we własnym zakresie. Obecnie jesteśmy na etapie budowy zespołu handlowców z prawdziwego zdarzenia, których zadaniem będzie pozyskać klientów poprzez sprzedaż bezpośrednią.

Cały czas jesteśmy w fazie bardzo prężnego rozwoju. Oczywiście nie jesteśmy w stanie sami opanować wszystkich aspektów związanych z trafieniem do klienta, dlatego też niektóre sprawy takie jak np. pozycjonowanie, podzlecamy na zewnątrz.

AK74 – Model biznesowy wydaje się prosty – miesięczny abonament. Na jaką ilość płacących klientów liczysz w pierwszym roku? Na kiedy postawiłeś sobie granicę, że biznes musi zacząć na siebie zarabiać i się zwracać?

TR – Podstawowy model biznesowy jest prosty i zrozumiały – opłata za użytkowanie, ale planujemy nieco zdywersyfikować źródła przychodów. W niedalekiej przyszłości planujemy uruchomić dodatkowe usługi dla naszych klientów oraz integracje z innymi systemami – rachunkowym i CRM, z których również chcielibyśmy czerpać zyski.

Pierwszy rok warto by było zamknąć tytułową liczbą 100 sklepów (nomen omen) w wersji płatnej, aczkolwiek nie jest to próg naszej rentowności, a jedynie pewien kamień milowy w rozwoju projektu. Nasze założenia przewidują pełną rentowność po dwóch latach działalności. Mam nadzieję jednak, obserwując pozytywny odbiór, że możemy ten próg osiągnąć nieco wcześniej.

AK74 – Myślałeś o wyjściu za granicę? O stworzeniu wersji na przykład anglojęzycznej i spróbowaniu posiłkowania się z np. Shopify?

TR – Jak tylko sprawa 100sklepow.pl nieco okrzepnie, planujemy uruchomić system ShopCreo.com. Plany mamy całkiem ambitne i czas na pewno je nieco zweryfikuje, ale na pewno nie porywamy się od razu na rywalizację z Shopify. Nie da się ukryć jednak, że na początek chcemy się zadomowić na rodzimym rynku i zamknąć pierwszy etap projektu 100sklepow.pl.

AK74 – Jakie masz plany do końca roku? Jakie zmiany zamierzasz wprowadzić do swojej aplikacji?

TR – Na pewno nie szykujemy rewolucji, a raczej stopniowe poszerzanie funkcjonalności i jak już wcześniej wspomniałem przygotowujemy pakiet integracji z zewnętrznymi systemami. W planach jest również bardziej rozbudowany system zarządzania szablonami i wyglądem samych sklepów.

Na to położymy główny nacisk. Czekamy też na feedback od naszych klientów i na tej podstawie będziemy udoskonalać system wedle ich potrzeb. Mamy świadomość, że przed nami dużo pracy i z niecierpliwością czekam na czas, kiedy już spokojnie będę mógł się wyspać.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon