Szukaj
Zamknij

„Miliarderzy z przypadku” – konkurs!

Wydawnictwo W.A.B zorganizowało konkurs dla czytelników bloga AK74. Zasady są proste o nagrodami są trzy książki „Miliarderzy z przypadku” czyli pierwowzór głośnego filmu „The Social Network”…

Zasady konkursu są proste:
– Konkurs trwa do dnia 28 listopada (niedziela) włącznie
– Aby wziąć udział w konkursie wymień 3 najważniejsze cechy, które powinien mieć serwis społecznościowy aby odnieść sukces
– Odpowiedź uzasadnij i zostaw w postaci komentarza pod tym wpisem (pamiętaj o zostawieniu adresu mailowego!)
– Wygrają 3 najciekawsze, najbardziej kreatywne prace
– Każdy ze Zwycięzców otrzyma jeden egzemplarz książki ,,Miliarderzy z przypadku’’ autorstwa Bena Mezricha

Szczegółowy regulamin konkursy ciekawscy znajdą tutaj.

PS. Żeby Was zachęcić obejrzyjcie sobie moją recenzję książki :)

 • micix

  Fajne wideo, lepsze niz top modelki.

 • Trzy najważniejsze cechy serwisu społecznościowego? Marzy mi się taki, którzy umożliwia swobodną rozmowę między ludźmi, którzy nie znają języka swoich rozmówców. Ciekawa byłaby wizualizacja 3D każdego użytkownika serwisu, który wrzuci kilka swoich zdjęć. Serwis społecznościowy powinien także posiadać w sobie serwis informacyjny, wyszukiwarkę stron internetowych oraz… Przede wszystkim powinien mieć administratorów, którzy nigdy się nie zniechęcą :)

 • Trzy cechy to trochę mało. Ciężko wybrać te najważniejsze. :)

  1. Podejście zespołu – odwaga
  2. Widoczność Użytkownika
  3. Integracja z istniejącymi już portalami społecznościowymi

  ad1. Branża jest już mocno nasycona (ale nie przesycona) serwisami społecznościowymi. Aby nowe przedsięwzięcie mogło odnieść sukces przede wszystkim potrzebna jest odwaga w jego popularyzowaniu.
  ‚Wiara w sukces’ jest często podawana jako najważniejsza recepta. Jest ona niezbędna, ale poza wiarą osoba/zespół odpowiedzialny za projekt musi przede wszystkim być odważny i konsekwentny w swoich działaniach. Jeżeli mówimy o pojedynczych przypadkach, to tak – zdarzają się projekty, które sukces odniosły nagle. O takich przypadkach słyszymy najczęściej. Ale warto pamiętać, że znaczna ilość popularnych, rentownych i szanowanych stron została bardzo dobrze przemyślana i zaplanowana od samego początku, a przypadek nie odgrywał tam kluczowej roli.
  Sama wiara w to, że zrobię aplikację, którą ktoś zauważy i da mi miliony jest zgubna. Potrzebna jest odwaga w dążeniu do celu.

  ad2. Serwis musi zawierać elementy, które dają Użytkownikowi możliwość poczucia się ważnym. Użytkownik po rejestracji musi mieć możliwość jak najszybszej interakcji ze społecznością w portalu. Propozycje znajomych, import znajomych z list adresowych/komunikatorów, sposób w jaki może znaleźć nowe osoby itp. Użytkownik nie może poczuć się samotny. Musi być stworzone zaplecze funkcji pozwalających na nieinwazyjne, lecz skuteczne prowadzenie komunikacji z innymi osobami. Musi dostawać wiadomości, powiadomienia, informacje lub inne treści które sprawią, że będzie chciał nie tylko wrócić, ale nie będzie chciał opuścić serwisu.

  ad3. Jeszcze wg. mnie jest za wcześnie na to, żeby starać się konkurować i przejmować ruch od największych graczy. Można jednak ten ruch wykorzystać na swoją korzyść. Nowy serwis przede wszystkim powinien skorzystać z funkcji jakie dają istniejące już portale. Nie walczyć z nimi tylko współpracować, dając możliwość interakcji.

 • 3 najważniejsze cechy, które [wg mnie] powinien mieć serwis społecznościowy aby odnieść sukces:

  * powinien robić to, do czego został stworzony – a nie to i dwa tuziny innych rzeczy. Jak coś jest od wszystkiego, to jest zwykle do d…
  * prosty, przejrzysty interface – do którego użytkownik będzie chciał wrócić, bo postawiony przed wyborem 5 serwisów wybierze ten, który rozumie bez tłumaczenia
  * dedykowaną grupę twórców, którzy budują narzędzie, którego sami używają

  Kolejność losowa :)

 • kkg

  1. Brak potrzeby jakiegokolwiek rejestrowania/logowania/integrowania itp. Gdyby nie można było zachować (pozorów) anonimowości nie wiele osób by siedziało przed kompem zapatrzonych w sieć
  2. Skupienie serwisu wokół jednego lub kilku nisz/problemów/miejsca/ – czy ktoś widział serwis typu facebook twitter i ludzi w nich uczestniczących dotyczący np. polskiej polityki, gdzie od daru by podawano swoje poglądy n/t gospodarki, ustroju itp.?
  3. Prosta/ funkcjonalność/ascetyzm – serwis w którymś momencie powinien zarabiać na siebie, więc ludzie korzystający z serwisu powinni być skupieni na nim (a to przeradza się w jakość serwisu). Tak jak w pracy, nic nie powinno rozpraszać w pracy typu zdjęcie psa na biurku, kalendarz z gołą kobietą w tle itp.
  Tyle. Pozdrawiam

 • Kasia Mi.

  1. Dam Ci ciało, a Ty masuj śmiało – czyli oddajemy userom możliwość realnego wpływania na nasz serwis – od personalizacji stron po możliwość usprawniania serwisu przez miłośników programerki
  2. Dam Ci narzędzia lansu dla Twojego awansu – czyli dajemy worek narzędzi umożliwiających autoprezentację + megaprzestrzeń na serwerze do dowolnego zapełnienia
  3. Dam Ci nudy killera, który wciąga jak cholera – czyli dajemy aplikacje, gry, zabawy, czytanki, filmy, a jeszcze lepiej, jak zachęcimy i userzy sami sobie to zrobią.

 • julia

  3 najważniejsze cechy, które powinien mieć serwis społecznościowy aby odnieść sukces:

  1. Powinien charakteryzować się innowacyjnością, czyli m.in. wprowadzać niestandardowe usługi i świadczenia niedostępne w innych portalach. Chodzi także o oryginalne, nowatorskie technologie zachęcające użytkowników do skorzystania z tego konkretnego serwisu.

  2. Dostępność – serwis musi być dostępny jak najszerszej rzeszy potencjalnych użytkowników . Chodzi tu m.in. o kwestie płatności lub nie za korzystanie z serwisu, poruszanych zagadnień i zakresu tematycznego, odpowiedniej reklamy serwisu oraz powinien być prowadzony minimum w kilku językach obcych.

  3. Wygląd serwisu – bardzo istotna kwesta. Czasami wchodzimy na daną stronę, pierwsze wrażenie jest mocno negatywne i rezygnujemy z dalszego korzystania. Serwis powinien mieć przejrzysty układ, łatwą nawigację, odpowiednio dobraną kolrystykę oraz przede wszystkim pełną możliwość dostosowania wyglądu przez poszczególnych użytkowników.

 • Jakub

  1. Po pierwsze i najważniejsze serwis musi „żyć”. Nowa osoba powinna zobaczyć, że na serwisie jest dużo ludzi, którzy angażują się w jego rozwój. Pisząc angażują mam na myśli, że dyskutują ze sobą, pozdrawiają, kłócą, plotkują itd. Przy okazji tego wszystkiego ilość treści w serwisie rośnie i przyciąga następnych użytkowników.
  Jak sprawić, aby serwis „ożył”? Skupić się na wąskiej tematyce. Użytkownicy po pewnym czasie sami zaczną rozszerzać zakres tematyczny serwisu. My tylko patrzmy i w porę programujmy nowe funkcjonalności.

  2. Ludzie niechętnie komentują lub nawet klikają przycisk typu „lubię to”. Jak się już znajdzie osoba, która chce np. skomentować nie należy jej tego utrudniać. Początkowa rejestracja musi być jak najprostsza. Może nawet jej nie być. Niech przymus rejestracja będzie dopiero za drugim lub trzecim postem usera. Jednak na pewnym etapie jest ona potrzebna. Duża liczba stałych użytkowników podnosi wartość serwisu w oczach nowych. Umożliwia zrobienie zestawień aktywności i innych statystyk co wzbogaca życie serwisu. Wśród zarejestrowanych użytkowników możemy wyławiać liderów i ich wyróżniać, dzięki czemu jeszcze bardziej angażują się w rozwój serwisu.

  3. Serwis społecznościowy nie powinien przytłaczać liczbą informacji, które pokazuje użytkownikom. Tyczy się to też reklam, które nie powinny być nachalne i obciążające dla przeglądarki (display). Wszystkie opcję serwisu zbieżmy na jakiejś stronie, do której będzie prowadził jeden link typu „dodatkowe opcje”. Zaawansowani użytkownicy i tak się do tego dokopią i będą pewnie zachęcać nowych do ich użycia. Nowi nie będą przytłoczeni na początku i będą mogli się skupić na głównych funkcjonalnościach.
  Generalna zasada jest taka. Niech używanie dodatkowych opcji wynika z tego, że jeden użytkownik zachęca drugiego do ich wykorzystywania. Jest naiwnością liczyć na to, że my wszystko ładnie opiszemy, a oni przeczytają, zrozumieją i zaczną stosować.

 • kuba

  Nie wiem jakie cechy powinien mieć serwis społecznościowy. Wątpię czy da się takie cechy znaleźć. Napiszę więc, jakie cechy ma Facebook wg. Finchera.
  1. Twórca serwisu powinien znać ludzi, którzy podsuwają mu pomysły na funkcjonalności (lub na cały serwis), a on powinien umieć je zakodować.
  2. Ma programistów z mocną głową, którzy mało jedzą, mało śpią, mało gadają, ale za to dużo piszą.
  3. Ma człowieka wiedzącego którą część nazwy serwisu wywalić, którą zostawić, komu zabrać udziały itp.

 • Jacek

  Będzie prosto, bo i sprawa jest prosta.

  1. Brak reklam – to wkurza, zniechęca użytkowników i odstręcza chyba każdego od biznesowego i wyzyskującego nastawienia twórców. Na dobrej społecznościówce powinien panować luz i dobry styl, a nie nastawienie – „chcemy zarobić, uhuhu”. Płatne usługi – to denerwuje też nieziemsko, jakieś pożal się boże „gąbki”? Głupie żarty – brak reklam, brak „pierdół” i względna elitarność systemu – to podstawa i początkowy wyznacznik, w którą stronę się kierować. Zarobki będą, oczywiście, że będą, ale nie w tak „chamski” i prymitywny sposób ;>

  2. Dostępność/mobilność – api dla telefonów komórkowych, możliwość wstawiania wiadomości smsem/mmsem (pakiety, nie pakiety – kupa opcji), integracja z komunikatorami (a’la twitter, blip, gg, inne), możliwość wideokonferencji z wieloma znajomymi (prostota – zaznaczasz na liście, klikasz, rozpoczynasz rozmowę a’la skype, ale prościej i szybciej), oraz – co chyba najważniejsze – dostęp do różnych wersji – online, mobile, standalone. Standalone to samodzielna aplikacja, która integruje się i synchronizuje w czasie rzeczywistym z portalem społecznościowym na komputerze użytkownika. Taka zabawka/gierka/centrum komunikacji, która umożliwia wszystko, a nawet wiecej ;) Dostęp do gier online, rozbudowane, choć niewymagające mmorpg różnych klimatów itp. Nieskończone możliwości – ale trzeba pamiętać o jednym… (patrz pkt 3)

  3. Prostota – to najważniejsza i chyba oczywista kwestia. Sam portal, jak i zabawka API (wspomniana wyżej, rozbudowana aplikacja) muszą być maksymalnie intuicyjne i wprost banalne w użyciu. Twoja babcia siada przed okienkiem i WIE co ma robić! Twój pięcioletni syn siada i WIE gdzie kliknąć, co „szarpnąć” myszką itp. Oczywiście pełne bezpieczeństwo i personalizacja profili, kontrola rodzicielska – to wszystko jest zaimplementowane. To jest najważniejsze – masz nowy twór przed oczami i wsiąkasz, wsiąkasz, zasysasz się w ten wirtualny świat znajomych, kolorków, przycisków – wszystko jest ładne, smukłe, gładkie, przyjazne i proste, aż wydaje się, że samo się klika i pisze! ;> Niezmiernie ważne jest, by umiejętnie połączyć prosty (banalny) interfejs z dodatkowymi (teoretycznie nieskończonymi!) możliwościami i opcjami. Chcesz czegoś więcej? Nic prostszego! Klikasz „Więcej…”. I kolejne opcje, i tak dalej i dalej ;) Poza tym, widzimy chyba wyraźnie, że kwestia prostoty systemu przekłada się niejako na jego początkową atrakcyjność. Jeśli (nawet nieświadomie!) wiesz, że system jest gotów do używania przez ciebie od razu, z marszu, i jeszcze w przyszłości nie raz się natkniesz na niespodzianki i nowe feature’y – droga wolna, wsiąkasz na amen i nie wychodzisz ;)

  Ot, temat-rzeka. Sam bym stworzył serwis, ale do tego trzeba z tuzin programistów ;> Pozdrawiam!

 • Maciek G

  W mojej ocenie trzema najważniejszymi wartościami którymi powinien kierować się portal społecznościowy aby odnieść sukces jest globalna innowacyjność, wzorowa realizacja strony technicznej jak i wizualnej oraz nieskończona integracja społeczności.

  1) Globalna innowacyjność – nie ma najmniejszego sensu powielać istniejące już projekty. Przypisanie sobie autorstwa skopiowanego pomysłu z innego państwa nie jest inwencją. Tworząc startup nie należy ograniczać się wyłącznie do domowego rynku. Mamy większe pole do działania (większa społeczność, większe zyski) gdy nasz startup posiada wielojęzyczną wersje i jest promowany poza granicami kraju w którym żyjemy.

  2) Wzorowa realizacja strony technicznej i wizualnej – Brak błędów technicznych. Serwery i łączność odpowiednio dobrane do ruchu. Intuicyjni i przyjemny dla oka wygląd. Mobilna dostępność (tablety, smartphony). Ciągła perspektywa wprowadzania nowych rozwiązań, udogodnień.

  3) Nieskończona integracja społeczności – bez przerwy, w czasie rzeczywistym powinien pojawiać się content użytkowników. Różnorodność kanałów na których użytkownicy mieliby stałą możliwość udzielania się w różnorodnych dyskusjach, wymienianiem się doświadczeniem, zasobami itp.. SPOŁECZNOŚĆ JEST PRIORYTETEM gdyż bez niej choćby najlepiej wykonany portal nie będzie istnieć. Dla nich jest on kierowany, dlatego też muszą mieć wpływ na jego zasobność i rozwój. Nie należy jednak zapominać o moderacji.

  Mogę wymienić masę czynników, lecz tak jak jest napisane w regulaminie wymieniłem tylko trzy. Nie obrażę się, kiedy otrzymam książkę :) Pozwoli mi ona na pogłębieniu moich zainteresowań jak i też wzbudzi wyobraźnię która jest również bardzo ważna przy tworzeniu wszelkiej maści witryn internetowych.

  Pozdrawiam serdecznie.

 • 3 najważniejsze cechy, które powinien posiadać serwis społeczności owy to:

  1) Bezpieczeństwo – to pierwsza i najważniejsza cecha, jeżeli chcemy się bawić w naprawdę duże społeczności nie możemy sobie pozwolić na żaden wyciek danych, nie może być mowy o wycieku danych, utracie np. kilku milionów adresów e-mail i tego typu sprawach.
  Poza tym, że wiąże się to z konsekwencjami prawnymi to na pewno stracimy wiarygodność w oczach użytkowników, których świadomość z roku na rok jest coraz większa. Świadomość własnych praw i zagrożeń związanych z Internetem.

  2) Platforma dla użytkowników – serwis powinien udostępniać API użytkownikom, powinien być platformą na której użytkownicy będą mogli rozwijać swój biznes / swoje aplikacje.

  3) Przewaga konkurencyjna – trzecia ale może i najważniejsza cecha, po co mam tam założyć konto?
  Co takiego jest mi w stanie zapewnić ten serwis? Co takiego czego nie ma nigdzie indziej?
  Bo przecież nikt nie założy konta na naszej-klasie8.pl, no bo po co?

  Oczywiście można mówić o realizacji, stronie technicznej, wizualnej itd… Ale czy aby na pewno to jest najważniejsze? Mamy w Polsce bardzo wiele serwisów, które są naprawdę piękne i błyszczące ale czy zgromadziły więcej niż 1000 użytkowników?

 • Pingback: Social network – konkurs | mazurek.IT()

 • Pingback: Tweets that mention “Miliarderzy z przypadku” – konkurs! | AK74 - Artur Kurasiński blog (cc) 2007-2010 -- Topsy.com()

 • tom

  1. Spelnianie ukrytej potrzeby

  uzasadnienie na przykladach:
  NK.pl – potrzeba znalezienia kontaktow z dawnych lat, potrzeba promocji wlasnej osoby poprzez zdjecia, potrzeba przynaleznosci do grupy osob

  2. Skalowalnosc socjologiczna (i techniczna)

  Facebook – serwis ten odniosl sukces, bo jest skalowalny na calym swiecie: wszedzie sa szkoly, uniwersytety, w ktorych glowna potrzeba jest pokazanie sie, zaimponowanie grupie i wyroznienie.

  3. Kapital ludzi, ktorzy go tworza / determinacja

  Bez odpowiedniego kapitalu ludzi, ktorzy pracuja z determinacja nad danym pomyslem, zaden projekt internetowy nie ma szans powodzenia.

 • Szymon

  1. Serwis powinien być SPOŁECZNOŚCIOWY – powinien dostarczać narzędzia pozwalające na swobodną komunikację pomiędzy użytkownikami, niezależnie od narodowości, płci, wieku, czy wyznania.

  2. Serwis powinien być BEZPIECZNY – użytkownicy powinni mieć poczucie tego, że wszystkie dane, które umieszczają w serwisie są dostępne jedynie dla osób, którym dane te chcą udostępniać

  3. Trzecią cechą jest PRZEJRZYSTOŚĆ – zasady użytkowania serwisu powinny być na tyle klarowne, żeby niezależnie od wiedzy technicznej użytkowników mogli oni swobodnie poruszać się w nim (brak przejrzystości w zasadach działania serwisu zniechęcił mnie od samego początku do Google Buzz)

 • Agata

  Dobry serwis społecznościowy powinien być:
  – inkluzywny: Nie powinien być skierowany tylko do wybranej grupy wiekowej, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Niektórzy uważają, że to nie jest do końca możliwe, ale myślę, że jednak można coś takiego ogarnąć.
  – przejrzysty: Nie ma nic gorszego niż gubienie się wśród gąszczu dziwnych opcji i nie możemy znaleźć tego co akurat jest nam najbardziej potrzebne. Szanujmy czas swoich użytkowników i nie nadwyrężajmy ich cierpliwości.
  – bezpieczny: Nasi użytkownicy będą zamieszczać w serwisie wiele prywatnych danych, z którymi będą chcieli podzielić się ze swoimi znajomymi, bo na tym opiera się istnienie serwisu społecznościowego. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli nie stworzymy odpowiednich zabezpieczeń już od początku istnienia serwisu użytkownicy nie zaufają nam, a wtedy możemy zbierać manatki.

  Pozdrawiam :)

 • Trochę się zagapiłem a tu przecież trzeba rozwiązać konkurs – wybieram odpowiedzi Agaty, Shadow_no i Szymona – gratuluję, dostajecie zgodnie z umową po egzemplarzu książki „Miliarderzy z przypadku”! :)

 • Dziękuję:)

 • Agata

  Dzięki :)

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę