Wrzuć szkołę do KOSZa

Artur Kurasiński
30 listopada 2010
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

KOSZ czyli (K)ompletna (O)bsługa (S)zkolnym (Z)arządzaniem to system pozwalający na khm khm..kompletną obsługę dowolnej wielkości i poziomu szkoły w Polsce. Oprogramowanie jest tworzone (i działa) od 6 lat przez 5 szkół w Warszawie. Obecnie trwają prace nad zmianą „silnika”, poprawkami usability, UI i wreszcie dopisania wszystkich brakujących do tej pory funkcji…

Od tego roku MEN pozwolił na korzystanie z „elektronicznych dzienniczków” czyli na zapisywanie i archiwizowanie informacji o postępach ucznia nie na papierze ale w postaci cyfrowej. To ogromny postęp ale dla większości szkół problem – gdzie i jak przechowywać dane, jak je zabezpieczać i kto ma nimi zarządzać? Na rynku jest co prawdę wiele prostych systemów pozwalających na wpisywanie obecności i ocen ale prawdziwy „CRM” dla szkoły musi umieć coś więcej (bardzo bardzo wiele więcej).

Wspominam o tym z kilku powodów – po pierwsze system powstał w liceum do którego miałem okazję uczęszczać i jestem jego absolwentem a po drugie dlatego, że wraz z GaldoMedia przygotowujemy wersję komercyjną tego projektu skierowaną w zasadzie do wszystkich szkół w Polsce.

Szkoła to nie tylko sprawa obecności na lekcjach i ocen. To także płatność czesnego (jeśli takowe obowiązuje w szkołach), wysyłanie informacji do rodziców (z postępami w nauce dziecka), zapisywanie się na zebrania przez rodziców (na dany dzień, do konkretnego nauczyciela), praca sekretariatu (komu wydrukować świadectwo, ile wypłacić pensji nauczycielowi za ile godzin pracy kto zapłacił za obiady a kto za wycieczkę) a także praca samych nauczycieli (ocena okresowa uczniów, wysyłanie plików i multimediów jako prac domowych albo materiałów do nauki, wpisywanie informacji do SIO, dbanie o porządek w planie lekcji).

Co jest bardzo przydatne to doświadczenie i zmiany już wprowadzone w KOSZu do tej pory. Zamiast wymyślać i testować funkcjonalności możemy je ulepszać, poprawiać i patrzeć jak społeczność użytkowników je przyjmuje i ocenia. To bardzo ciekawy projekt ponieważ po raz pierwszy klient wie co ma być efektem końcowym a my tak naprawdę mamy wszystko – część kodu, przeszkolonych testerów i wizja oprogramowania.

Mnogość problemów i kłopotów związanych z funkcjonowaniem szkoły można spróbować zniwelować poprzez wprowadzenie narzędzia pozwalającego na zarządzanie pracą, informacją, danymi poszczególnych osób. Dobry system powinien być skalowalny, elastyczny (np. uwzględniać szkoły z obcym językiem jako język główny np. szkoły z maturą angielską).

System jak każdy, który chce być duży, wydajny i obsługujący prawie wszystko z czym mamy do czynienia w środowisku szkolnym będzie na pewno musiał być zmieniany i dostosowywany indywidualnie do potrzeb każdej szkoły – cudów nie ma.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie KOSZa. Zapraszam do zadawania pytań oraz zgłaszania się jako partnerzy.

O KOSZu mówiłem na Auli i potwierdzam, że będziemy mogli pokazać wersję gotową i działającą na 28 lutego 2011 roku – jeśli ktoś chce dostęp testowy to zapraszam do pozostawienia swojego maila w komentarzach pod tym wpisem.

PS. Kosz jest jednym z kilku projektów, które inkubuję w Metafund

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon