Fan Page Trender – nie tylko wielkość ma znaczenie

Artur Kurasiński
11 stycznia 2011
Ten artykuł przeczytasz w 4 minutNarzędzi do badania aktywności w social mediach powstaje coraz więcej również i w Polsce. FanPageTrender jest jedną z takich usług pozwalającą śledzić i analizować ruch na naszym FanPage’u na Facebooku (czy też LikePage’u)…

Na chwilę obecną z tego narzędzia korzysta pewien wiodący portal, parę agencji interaktywnych oraz klientów indywidualnych. FanPageTrender jest pierwszym narzędziem w Polsce a za chwilę pojawi się Webtrender – usługa dzięki której będzie można badać i analizować ruch w swoim sklepie online…

AK74 – Janku po co komu płatne narzędzie do obserwowania statystyk na Facebooku? Przecież mogę sam to sobie sprawdzać za darmo. Facebook udostępnia takie dane od dawna..

Jan Zając (SmartNet Research&Solutions) – Tak, ale w podstawowych statystykach Facebooka jest niewiele informacji. FanPage Trender powie Ci znacznie więcej i przedstawi to na wykresach, do których możesz dodać własne komentarze i które możesz wyeksportować do pliku graficznego i wkleić do prezentacji czy raportu. Poza tym w statystykach Facebooka możesz sprawdzić tylko własne strony, a nasze narzędzie oferuje dostęp do danych dotyczących dowolnych fan page’ów. Możesz więc sprawdzić, co robi konkurencja lub co działo się na popularnych fanpage’ach, których doświadczenia chciałbyś wykorzystać.

AK74 – Fan Page Trender to usługa kierowana do kogo? Firm posiadających własne fan pages, agencji zajmujących się ich obsługą czy marketerów?

JZ – Dla każdego, kto prowadzi działania marketingowe na Facebooku i wykorzystuje w nich fanpage. Wśród klientów i testerów mamy już zarówno firmy, które same zarządzają obecnością własnych marek na Facebooku, jak i agencje oraz osoby specjalizujące się w prowadzeniu fanpage’ów. Przygotowujemy także specjalną ofertę z podstawowymi funkcjonalnościami dla osób, które prowadzą małe fanpage i mają niewielkie budżety do dyspozycji.

AK74 – Czy możecie zostać zablokowani przez Facebooka? Fan Page Trender nie łamie żadnych punktów regulaminu?

JZ – Nie, korzystamy z danych publicznie dostępnych, dostępnych potencjalnie dla każdego.

AK74 – I naprawdę nie ma takich narzędzi za granicą? Żadna sieć reklamowa, dom mediowy w USA nie stworzył takiej usługi?

JZ – Nie znamy żadnego narzędzia odpowiadającego w ten sposób na potrzebę pomiaru działań na Facebooku i oceny ich skuteczności. Owszem, istnieje kilka amerykańskich skomplikowanych i drogich narzędzi badawczych, które mają specjalne moduły do analizy social media, natomiast nie znamy innego prostego i niedrogiego narzędzia przeznaczonego do szybkich analiz tego, co dzieje się na fanpage’ach.

AK74 – Jakie możliwości daje mi Fan Page Trender? Co mogę za jego pomocą zrobić, co przeanalizować? Czy możecie zostać zablokowani przez Facebooka?

JZ – Możesz zmierzyć wszystkie rodzaje aktywności fanów danego profile, nie tylko własnego – “lajki”, komentarze, posty i dodawanie multimediów. Możesz porównać jak zmienia się to w czasie (w dowolnej rozdzielczości – od godzin po tygodnie) i zobaczyć na wykresie wszystkie „górki” i „dołki”. To wszystko możesz wykorzystać do oceny efektywności działań prowadzącego profil i wyciągania wniosków na potrzeby kolejnych akcji. Pojutrze udostępnimy też kolejną ważną opcję – sprawdzanie reakcji na konkretne posty.

Będziesz mógł zobaczyć, jakie posty w ostatnim tygodniu lub kwartale wywołały najżywszą reakcję fanów lub też, widząc wzrost na wykresie, jednym kliknięciem sprawdzić, co się wtedy pojawiło na „wallu”. To tylko początek. Chcemy, żeby nasz FanPage Trender szybko się rozwijał. Jeśli chodzi o pomiar działań marketingowych na Facebooku pole do popisu jest bardzo szerokie.

AK74 – Powiedzmy, że wychodzi na to, że mam dużo fanów ale oni nie wykazują żadnej aktywności – powinienem się martwić czy to jest kwestia pomiarów? A może oni po prostu tylko obserwują profil mojej marki a potem pędzą do sklepów kupować moje produkty?

JZ – To zależy od tego jaką masz strategię, po co chcesz być obecny na Facebooku. Zazwyczaj zakłada się jednak, że jednym z celów obecności marek w social media ma być dialog z klientami i dwustronna komunikacja. Z naszych badań jasno wynika, że na bardzo wielu fanpage’ach większość fanów to „martwe dusze”, które kiedyś polubiły daną stronę i na tym ich interakcje z marką się skończyły… Ciężko byłoby mnie przekonać, że duża liczba takich „lubisiów” jakkolwiek przełoży się na sprzedaż, czy nawet na budowanie świadomości marki.

AK74 – Dobra to trochę porozmawiajmy o polskim podwórku. Przeanalizowaliście wiele polskich topowych fan pages marek, które są promowane nie tylko w Internecie. Niektóre z nich dostają nawet nagrody (Mały Głód, Paczkomaty). Co możecie (uogólniając oczywiście) powiedzieć o profilach polskich firm na Facebooku i ich fanach?

JZ – Wygląda to bardzo różnie. Jak już powiedziałem, jest trochę „dużych” fanpage’ów, gdzie praktycznie nic się nie dzieje. Ludzie przychodzą ściągnięci konkursami, ale ich obecność wśród fanów nie przekłada się na korzyści dla marki. Z drugiej strony, znamy też przykłady, gdzie prowadzący mają pomysł na fanpage i wciągnięcie wielu osób w interakcje. Niektóre z nich to strony, które nie mają jakiejś oszałamiającej liczby fanów, ale swoich kilka czy kilkanaście tysięcy „lubisiów” potrafią zabawić i zaangażować znacznie lepiej niż głośne profile, które mają ich 100 tysięcy. Trochę więcej na ten temat można znaleźć w naszym rozdziale w raporcie Internet Standard „Social Media 2010”.

AK74 – Jaki model biznesowy przyjeliście? Powiedzmy, że mamy 50 fan pages. Przychodzę do Was i będę płacił za każdy profil czy za ruch, aktywność a może abonament miesięczny?

JZ – Abonament miesięczny, zależnie od liczby fanpage’y w profilu użytkownika, gdyż nasze koszty generuje przede wszystkim pobieranie i przetwarzanie danych. Dla klientów potrzebujących statystyk wielu fanpage’ów będą korzystne rabaty, zgodnie z prostą zasadą – im więcej fanpage’ów, tym niższa cena jednostkowa. Jeśli chciałbyś analizować 50 fanpage’ów, na pewno byłoby co negocjować.

AK74 – Fan Page Trender to nie jedyne narzędzie analityczne nad którym pracujecie. Kolejne rozwiązanie czyli Webtrender będzie skierowany do branży e-commerce i posiadaczy sklepów. Możesz powiedzieć coś więcej na temat tego narzędzia?

JZ – Będzie to narzędzie dla wszystkich sprzedających coś w Internecie. Webtrender będzie pozwalać na znacznie więcej niż Google Analytics, który wielu sprzedawcom już po prostu nie wystarcza. Umożliwi na przykład analizowanie opłacalności promocji w różnych kanałach, wskaże błędy na stronach sklepu, a a także dostarczy konkretnych porad i rekomendacji pomagających w optymalizacji sprzedaży online. Zresztą jako jego współtwórca powinieneś to wiedzieć…

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon